Novou linku na výrobu hydroxidu draselného v ústecké Spolchemii postihla havárie
V ústecké chemičce Spolchemie došlo k havárii na nejmodernějším provozu, membránové elektrolýze. K události došlo v pátek, nikdo při ní nebyl zraněn a podle podniku nedošlo ani k ohrožení životního prostředí. Membránová elektrolýza byla do provozu spuštěna loni a jde o investici za 1,9 miliardy korun.
Informace serveru HlídacíPes.org o tom, že novou linku postihla havárie, potvrdil mluvčí Spolchemie Jan Charvát.
„V pátek 2. března v odpoledních hodinách došlo na provozu membránové elektrolýzy k technologické anomálii, v jejímž důsledku byla odstavena část výrobního zařízení na výrobu hydroxidu draselného,“ uvedl mluvčí. Při události nedošlo k žádnému zranění osob ani k ohrožení životního prostředí, ať již ve formě kontaminace odpadních vod, anebo znečištění ovzduší. Charvát dodal, že události byly v souladu s legislativními požadavky i interními předpisy informovány příslušné orgány.
Událost je nyní v šetření, ale podle prvotních zjištění se na vzniku havárie podepsaly panující mrazy. Provoz byl zastaven, čeká se na vyšetření příčin.
Technologie nahradila jedovatou rtuť
Novou technologii začala chemička používat loni v červnu. Membránová elektrolýza, používaná při výrobě hydroxidů draselného a sodného, je ekologicky šetrnější. Spolchemie tak loni mohla ukončit provoz amalgámové elektrolýzy, u níž nyla používána jedovatá rtuť.
V chemičce má být na nové lince ročně produkováno až 60 kilotun hydroxidu draselného a 43 kilotun hydroxidu sodného, což je zdvojnásobení produkce do roku 2016.
Nová technologie přišla na 1,9 miliardy korun, částkou 195 milionů korun přispěla Evropská unie.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)