Novinář Tomáš Vlach má zpět akreditaci pro práci na Ukrajině. Pomohla politika
Původně to vypadalo tak, že český novinář Tomáš Vlach má s reportážními cestami na Ukrajinu utrum nejméně na tři roky. Rozhodnutí ukrajinských úřadů odebrat mu novinářskou akreditaci se však nyní podařilo zvrátit. Jak díky podpoře ostatních novinářů a novinářských organizací, tak díky politické intervenci.
„Bez toho, že se za mne na počátku postavili kolegové novináři, by se určitě nic nezměnilo. V podobných případech je velice těžké dosáhnout nějakého zvratu,“ říká novinář Tomáš Vlach, který spolupracuje mimo jiné s Českou televizí či s týdeníkem Reflex.
Na jeho stranu se postavily dvě desítky českých novinářů, kteří v různé míře dění na Ukrajině také pokrývají. Dopisem se na konci dubna obrátili na náměstka ukrajinského ministra zahraničí a bývalého velvyslance Ukrajiny v Česku Jevhena Perebyjnise.
„Jsme přesvědčeni, že v procesu odmítnutí novinářské akreditace Tomáši Vlachovi muselo dojít ze strany ukrajinských úřadů k omylu, chybě nebo nedorozumění,“ psali mimo jiné ve svém textu a zdůrazňovali evropské hodnoty včetně svobody a nedotknutelnosti tisku.
Na setkání dvou premiérů
O Vlachův případ se aktivně zajímaly i mezinárodní novinářské organizace jako jsou Reportéři bez hranic nebo vídeňský Mezinárodní tiskový institut.
Ani taková podpora by ale pravděpodobně sama o sobě nestačila. Původně nepomohlo ani angažmá tuzemské diplomacie. Čeští diplomaté v Kyjevě mohli nakonec Tomáši Vlachovi tlumočit jen sdělení, že „rozhodnutí ukrajinské strany je konečné a bez možnosti revize“.
O téma se posléze i díky osobním vazbám začal zajímat poradce pro národní bezpečnost Tomáš Pojar (Tomáš Vlach, Josef Pazderka – hlavní autor dopisu na Vlachovu podporu – i Tomáš Pojar společně v minulosti působili v humanitární organizaci Člověk v tísni). „O případu vím, vím o dopisu z české strany a také jsem na to už Ukrajince důrazně upozornil,“ potvrdil už dříve na dotaz HlídacíPes.org.
Případ se pak podle informací HlídacíPes.org dostal na stůl českému premiérovi Petru Fialovi – a ten Vlachův případ v polovině července zvedl při osobním setkání s ukrajinským premiérem Denisem Šmyhalem ve Strakově akademii.
Nedlouho poté Tomáš Vlach svou novinářskou akreditaci pro práci na Ukrajině získal zpět. „Jsem hrozně rád, že se tohle nedorozumění vysvětlilo,“ komentuje vývoj novinář Josef Pazderka, šéfredaktor ČRo Plus, který dopis novinářů na podporu Tomáše Vlacha inicioval.
„Vím, že to nakonec dostali do rukou politici. Ukázalo se, že je to v těchto případech asi jediná cesta, která vede k nějaké revizi. Na jednu stranu mne to těší, na druhé straně si uvědomuji, že to není úplně v pořádku – někdo, kdo by neměl takovou podporu jako já, by asi neměl šanci, i když by byl v právu,“ podotýká Vlach.
Otestovat zákaz vstupu
Pro připomenutí – oficiálním důvodem odebrání novinářské akreditace a zákazu vstupu měl být obsah Vlachova článku z loňského března, který se prý Ukrajincům nelíbil (detaily jsme popsali ZDE).
Sám Vlach byl ale přesvědčen, že mu ukrajinská civilní kontrarozvědka SBU „vystavila finální účet za všechno“. Například za to, že v minulosti jako humanitární pracovník působil i na Donbase nebo v Luhanské oblasti a měl za sebou i několik cest na okupovaný Krym.
Tomáš Vlach se nyní na Ukrajinu v dohledné době opět chystá. Jak říká, i proto, aby zjistil, zda mu ukrajinská strana spolu s vrácením novinářské akreditace nezapomněla zrušit i původně udělený zákaz vstupu.
Pokud jde o pokrývání dění na Ukrajině, ujišťuje, že žádná autocenzura u něj nepřipadá v úvahu: „Určitě nechci nikoho provokovat, ale rozhodně si do psaní mluvit nenechám a nebudu přemýšlet o tom, jestli by mi za nějaký článek náhodou nemohli chtít odebrat akreditaci.“
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Kdo jsou poradci šéfa ČT Součka. Televize hledá seznam jmen už měsíc a půl
Aleš Rozehnal: Charta pracovníka ČT, kterou navrhuje Jan Souček, je protiústavní
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
2 komentáře
„na druhé straně si uvědomuji, že to není úplně v pořádku – někdo, kdo by neměl takovou podporu jako já, by asi neměl šanci, i když by byl v právu,“ podotýká Vlach.
No očividně Ukrajinskou stranu právo moc nezajímalo. Spíš měli strach, z toho co viděl a kam se chystal. Po tak dlouhém vývoji, už to ale není takové riziko.
Takže nyní bude psát tak, aby mu licence, resp. povolení, ještě dlouho vydrželo, bude jezdit tam, kam mu bude místními úřady dovoleno. Tak to má být, protože tak je to správné 😀