Novinář by neměl tajit, že má nějaké hodnoty. Nevyváženou debatu na ČT způsobil Babiš sám
ROZHOVOR. Když novináři vykreslují volbu mezi Petrem Pavlem a Andrejem Babišem jako boj dobra a zla, ztrácí schopnost být kritičtí na obě strany. To je přitom zásadní pro dosažení novinářské nestrannosti. „Neznamená to nemít názor nebo se vzdát boje za demokracii. Nestrannost je vědomí, že i na ‚naší‘ straně jsou problémy,“ říká v rozhovoru pro HlídacíPes.org odborník na novinářskou etiku Jan Motal z Masarykovy univerzity v Brně.
Český magazín Vogue podpořil před prvním kolem prezidentské volby Danuši Nerudovou, Deník N si dal na titulní stranu „Babišovy lži nesmí vyhrát“ v reakci na předvolební billboardy šéfa ANO a redakce Forum24 teď do schránek rozeslala 2,5 milionu výtisků předvolebních novin, ve kterých se postavila za Petra Pavla. Je předvolební aktivismus ze strany novinářů a médií obhajitelný? A proč se ho vlastně dopouští?
Média vždycky zastupovala nějaké vidění světa. To, jakým způsobem novinář uvažuje a píše, jistým způsobem reflektuje jeho světonázor. Stejně tak to mají politici a různé osobnosti. Je tedy logické, že ve chvíli, kdy se ty světonázory protnou, tak média některým z nich budou projevovat sympatie a jiným ne. Z podstaty na tom není nic špatného, protože kdyby to bylo jinak, média by ztratila spojení s reálným světem, ve kterém žijeme. Neodrážela by naši zkušenost a touhy.
Takže je podpora ve volbách ze strany médií podle vás v pořádku?
Když se podíváme třeba do zahraničí, třeba do Spojených států, tak podpora kandidátů novináři není vzácná. Některá média to v současné době vnímají tak, že někteří politici jsou skutečně reálným ohrožení hodnot, které zastupují. A cítí tedy nějakou morální povinnost se postavit za kandidáta, který ty hodnoty zastává, nebo se vymezit vůči tomu, kdo je podle nich podrývá. Chtějí tak naplnit roli hlídacího psa demokracie. To je třeba příklad zmíněného Deníku N.
V případě Vogue jde navíc o blízkost v životním stylu, jeho čtenáři a čtenářky myslím mají blíže k tomu, jak vidí svět progresivně zaměřená Danuše Nerudová, než konzervativnější Petr Pavel. Koneckonců, kdybychom se podívali do většiny novinářských norem, zjistíme, že novináři mají zastupovat lidská práva, mají zastupovat základní demokratické hodnoty, jako je pluralita názorů a podobně. A ve chvíli, kdy to někdo ohrožuje, tak by se vlastně proti tomu měli i postavit.
A jsou situace, kdy to není v pořádku?
Když důvod, proč straní jednomu z nich, je buďto, že jim někdo zaplatil, a tedy se stávají technickyvzato PR agenty, nebo že je na ně vyvíjený nějaký tlak třeba ze strany vlastníka a majitele. To je špatně. Profesní etika je postavená nejen v novinařině, ale i v lékařství na hodnotě autonomie. To znamená, že se profesionál rozhoduje sám na základě svého kvalifikovaného úsudku. Od novinářů očekáváme, že na základě zkušeností, na základě toho, co znají a co zjistili, se rozhodují. Pokud je tohle narušeno z tlaku peněz nebo majitele, pak je to špatně.
Související články
Babiš dostává v kampani ve svých médiích prostor za miliony. Prý na ně ale nemá vliv
Máte na mysli například, když za Andreje Babiše „kopou“ jeho holdingová média a dělají to skrytě – neřeknou, že ho podporují, ale nápadně se v nich objevují především lifestylově laděné texty, které Babiše a jeho rodinu ukazují v sympatickém světle?
Přesně tak. Je problematické, když média tlačí nějakého kandidáta právě těmi lifestylovými články. Čtenář má pocit, že je to čisté, že to tam je prostě proto, že to redaktoři považují za relevantní, byť to tak pravděpodobně není. Už tam dochází k nějakému zatajování, ať už jde o vliv vlastníka nebo o autocenzuru. Nemusí to být tak, že Babiš vyloženě zavolá do redakce a zadá jim, co mají psát. Ti redaktoři sami mohou cítit potřebu se k tomu tímto způsobem vyjádřit, ale píší o člověku, který to médium vlastní.
Novináři v boji dobra se zlem
Existuje v žurnalistice něco jako názorová neutralita?
Vytvořili jsme si iluzi neutrálního novináře, který stojí mimo politickou diskuzi. Jenže, jak už jsme si řekli, to není úplně možné. Minimálně každým svým textem totiž tu politickou diskusi posouvá nějakým směrem. Dokonce i v případě, kdy o sobě novinář tvrdí, že je neutrální a chce dávat prostor všem, tím vyjadřuje nějaký politický názor. Tím pádem totiž může dávat prostor třeba i extremistům.
Otázkou je, zda je ve svých postojích transparentní nebo před čtenáři a diváky něco zatajuje. Novinářská etika funguje na principu, že ta takzvaná objektivita, o které často hovoříme, znamená především to, že se před čtenáři nic nezatajuje. Čtenář má k dispozici kompletní obraz té skutečnosti, která může v případě publicistiky obsahovat i názor novináře, ale nemělo by by docházet k manipulaci a překrucování faktů.
Do jaké míry by novináři měli naskakovat na představu voleb jako boje mezi dobrem a zlem, jak se to i někteří kandidáti snaží vykreslovat?
Filozofičtější rovina této otázky je, zda vůbec můžeme svět vnímat odděleně jako dobro a zlo. Zastávám ten názor, že žádné čisté a jasné dobro ani žádné čisté a jasné zlo neexistují. Princip novinářské práce z toho podle mě vychází. Právě proto, že žádné čisté dobro a zlo nemůže existovat, má novinář podrobovat kritice všechny strany a má ukazovat na to, co my sami nevidíme, co si sami nedohledáme nebo na to jako čtenáři nemáme čas, prostor či zkušenosti.
Novináři jsou naši prostředníci a zástupci v politickém souboji. Politika je sama o sobě v demokracii postavena na principu konfliktu a my na to často zapomínáme. Máme dojem, že by to mohlo fungovat tak, že se sejdou dvě strany, předloží argumenty a všichni uznají převahu toho nejlepšího. Politika je ale přeci jen o vítězství a prohře, což je primární princip voleb. Je tedy logické, že někteří kandidáti budou mít tendenci situaci vyhrocovat a vytvářet tu ostrou hranici mezi dobrem a zlem.
Máme s tím zkušenosti už z dřívějších voleb a média se na tom podílí odjakživa. Samozřejmě by však novináři neměli přiživovat tento konflikt, protože v tu chvíli do jisté míry rezignují na tu úlohu být kritický na obě dvě strany. Nestrannost neznamená nemít názor, nestrannost neznamená vzdát se boje za demokracii. Nestrannost znamená vědět, že i na naší straně jsou problémy.
Někteří se to snaží prezentovat jako záchranu demokracie…
Ono to má samozřejmě i rovinu politickou. Kdybychom se dostali do situace – a já si myslím, že v takové nejsme – že by skutečně tady byl autoritářský kandidát jako například v Maďarsku, pak by to bylo něco jiného. V tu chvíli by bylo z hlediska profesionální etiky samozřejmě přijatelné, že novinář jde silně po krku danému kandidátovi, aby ukázal, že by se ta společnost mohla v nějakou chvíli od demokracie výrazně odklonit.
Nemůže mít ale přílišná kritika jednoho kandidáta a podpora druhého opačný efekt?
Přikrášlování nebo spíš zamlčování některých informací o člověku, ke kterému má novinář nějaké sympatie, může ve výsledku kandidáta poškodit, pokud se tyto pro něj nepříznivé informace nakonec na veřejnosti objeví. Novinář tak může ztratit důvěru čtenářů, do budoucna již bude tím, kdo neříkal celou pravdu. Když PR agent ztratí důvěru lidí, tak to zas tolik nevadí, když ji ztratí novinář, může se to s ním nést celý život.
Veřejnoprávnost a nerovný přístup ke kandidátům
Poté, co skončila debata na České televizi mezi Pavlem a Babišem, ji předseda ANO prezentoval jako souboj „dva na jednoho“, tedy moderátor a Pavel proti němu. Jak jste tu debatu vnímal vy z hlediska moderace, vyváženosti, prostoru pro jednotlivé kandidáty?
Roli tam hrálo několik faktorů, které se sešly. Musíme si uvědomit, že Pavel se v kampani snaží vystupovat, jak on sám říká, slušně. Drží se zpátky. Taky byl nemocný a bylo očividné, že tam ta energie, která tam třeba mohla být, nebyla. S nadsázkou – vypadalo to, jako by tam někdy skoro nebyl.
Druhý faktor je příprava televize a moderátora Martina Řezníčka. Ta práce za tím byla vidět, ale dělat rozhovor s Babišem vyžaduje i zvláštní druh přípravy na specifické Babišovo vystupování. To je těžké ve chvíli, kdy Andrej Babiš dlouhodobě ignoruje Českou televizi, takže tu zkušenost s jeho stylem novináři nemají jak získat. Babiš je ten typ politika, který nabourává racionální diskuzi. Moderátor se nesmí nechat stáhnout do polemiky s ním, ale musí ho umět vykázat do patřičných mezí.
A pak taky Babiš přišel nečekaně. Odpoledne ještě sdílel fotografie na sítích úplně odjinud a do poslední chvíle to vypadalo, že skutečně nepřijde. Babišův tým využil momentu překvapení.
A to jsou důvody, proč to pro někoho mohlo vypadat jako debata „dva na jednoho“?
Tím vznikla ta nevyváženost situace, která tak mohla vypadat. Řezníček se snažil dělat správnou novinářskou práci, a tedy nebýt jen tím, kdo dává slovo, ale je také kvalifikovaným oponentem. Konkrétně v této debatě padlo od začátku ze strany Babiše neskutečné množství lží, že pak bylo v podstatě nemožné podrobovat tak detailní kritice i názory a postoje Pavla.
Nepřišlo mi, že by moderátor nechtěl, ale že na to fakt nezbyl čas. Je to náročné, když jeden z respondentů třikrát uteče od otázky, do toho vloží dvě poznámky mimo téma a k tomu to ještě celé popře. Kvůli tomu byla, i přes standardní novinářskou práci moderátora, debata ve výsledku skutečně nevyvážená a na diváky mohla působit tak, že moderátor nadmíru šil do Babiše.
Měla Česká televize k debatě přistoupit jinak? Přece jen nepřipravenost na Babiše není důvod ve chvíli, kdy ho i sama televize až do poslední chvíle zvala a prostor mu i přes jeho odmítnutí dál nabízela.
Šlo udělat více věcí jinak. O tom, že je Petr Pavel nemocný, se vědělo nějakou dobu, stejně tak se vědělo mezi novináři, že Babiš bude ve finální části kampaně tvrdý. Zároveň tam nebyl plně využit potenciál audiovizuálního média. Když Řezníček Babiše konfrontoval s výrokem z Show Jana Krause a Babiš to popřel, Česká televize mohla z toho pořadu pustit záznam, který moderátorova slova dokazuje. Rétorika kandidátů jako je Andrej Babiš v takových případech neumožňuje diskuzi a vede do sporu „slovo proti slovu“, který může výrazně prodlužovat prostor pro tohoto kandidáta.
Před prvním kolem Česká televize i televize Nova daly v části debat oddělený prostor třem kandidátům – Nerudové, Pavlovi a Babišovi, který ale tehdy do těchto debat nepřišel. O této trojici se obecně mluvilo jako o favoritech. Vyplývalo to především z průzkumů, ale jak jsme viděli ve volbách, tak třeba Danuše Nerudová nakonec získala o dvacet procentních bodů méně než Pavel a Babiš. Šlo podle vás o chybu takto kandidáty na základě nějakých předvolebních předpokladů rozdělovat?
Pokud na to nahlížíme tak, že kandiduje celá baterie těch lidí a že by si měli být i z hlediska logiky v demokratické volbě rovni, pak by samozřejmě všichni měli dostat stejný prostor se v diskuzích vyjádřit. Když Česká televize dala extra prostor těm favorizovaným kandidátům a Nova je přímo od ostatních oddělila samostatnou debatou, změnily v jistém slova smyslu váhu těch diskuzí a skutečně podpořily představu, že zbytek kandidátů není významný.
Zároveň ale v žádných volbách to není tak, že by si všechny strany a všichni kandidáti byli rovni. Vždycky jsou nějací lídři, tahouni a je tam přítomen ten základní konflikt, o kterém jsme mluvili a který média podporují: v minulých volbách to byl Zeman proti anti-Zemanovi, teď je to Babiš a anti-Babiš. Dochází ke zvýznamnění té polarizace ve společnosti a k vytváření představy, že proti sobě stojí dva tábory. Tuto představu pak personalizujeme skrze jednotlivé kandidáty a dopadne to tak, že proti sobě stojí ti dva nebo tři lidé, kteří jednotlivé tábory zdánlivě zastupují.
A měřítkem, kdo koho zastupuje, jsou tedy průzkumy?
Průzkumy jsou nejjednodušší nástroj, jak ty kandidáty rozdělit. Zároveň slouží jako záruka, že se pak ta média mají čím bránit. Kdybych na to ale nahlížel dramaturgicky, tak pro mě by bylo zajímavější vedle sebe postavit prostě výrazné postavy, které nějakým způsobem v médiích rezonovaly. Byl tam třeba Jaroslav Bašta, jako výrazně antisystémový kandidát, nebo Pavel Fischer, jako kandidát konzervativních voličů. Tito kandidáti zastupují části populace, které u těch třech favorizovaných v podstatě nemají zastoupení. A vidíme to i teď po prvním kole, že to jsou přesně voliči, o které se v tuto chvíli hraje nejvíce.
Nemyslím to tak, že by si měl novinář libovolně vytahovat kandidáty, kterým dá prostor, ale zamyslet se i nad jiným měřítkem, než jsou průzkumy. Uvědomit si, kdo v té společnosti je, jaké existují třeba sociální třídy nebo skupiny a psát o tom, koho tyto skupiny volí.
A jak byste to řešil specificky u veřejnoprávních médií?
V médiích veřejné služby by měli mít stejný prostor všichni kandidáti.
Twitter? Popření žurnalistiky
Z vlastního pozorování mám dojem, že falešné informace, které před volbami kolují, míří především proti Petru Pavlovi a že se faulů dopouští hlavně Andrej Babiš. Jenže se objevují i kauzy jako neexistující falešné SMS nebo Babišem nikdy nevyřčená věta „hubu drž“ směrem k jeho ženě na tiskové konferenci. Přistupují podle vás k předvolebním nepravdám čeští novináři zodpovědně a důvěryhodně?
Pokud bychom se podívali do samotných médií, to znamená třeba do zpravodajství, pak si myslím, že tam je vidět, že k tomu přistupují zodpovědně. Snaží se to mít pod kontrolou, i když samozřejmě dojde k chybám, jako v případě zmíněných esemesek. Takto se i do zpravodajství mohou dostat neověřené nebo vyloženě dezinformační věci. To se děje, myslím si, že pro českého čtenáře a diváka je to patrné už od začátku třeba války na Ukrajině od loňského února. Všichni lidé, včetně novinářů, právě tím, že mají nějaké hodnoty, ať už přiznané nebo nepřiznané, mají logickou tendenci přikládat větší váhu a důvěru informaci, která zapadne do toho jejich vidění světa.
Takže jde o to, čemu se odborně říká kognitivní disonance…
Ano. Je to psychologická věc, která je logická a úplně se ji nevyhneme. Ale novinář má v sobě mít nastavené to červené světlo, které mu řekne: „Stop! Teď to ověř a dokud to neověříš, tak to nezveřejníš.“ To z něj dělá profesionála. A jak říká i kodex Syndikátu novinářů, nic neomlouvá vydání neověřené zprávy.
Některé z těchto neověřených, manipulativních a zavádějících informací ale šířili novináři i na sociálních sítích, především na Twitteru.
Vystupování novinářů na sociálních sítích je samostatná kapitola. Konkrétně na Twitteru vidíme i u těch největších profesionálů, jak sdílí věcí, které někdy byly dokonce už v tu chvíli vyvrácené – například v souvislosti s Ukrajinou. Vnímám to jako velký problém, protože i když třeba jste fakt dobrý novinář a odvádíte profesně výbornou práci, ale na Twitteru se necháte ovládnout emocemi a zveřejníte tam něco ve stylu „Podívejte na tyhle esemesky, to je typický Babiš!“, tak v tu chvíli ztrácíte dlouho budovanou důvěryhodnost. Můžeme si říkat, že jde jen o příspěvek na sociální síti a že to přece není novinářská zpráva, ale prozrazuje to o tom novináři, že přikládá váhu i něčemu, u čeho neví, že je pravdivé.
Vidíte něco jako poučení pro novináře z letošní kampaně, které by měli mít na paměti v příštích volbách?
Myslím, že je důležité, aby novinář bral na vědomí tu zmíněnou kognitivní disonanci. Měl by o tom vědět a umět to korigovat. Profesionál by měl počítat s tím, že všichni máme tendenci považovat za pravdivé to, co zapadá do našeho světonázoru. Ve chvíli, kdy mu tam něco zapadá příliš snadno, nebo naopak mu tam něco nezapadá vůbec, pak by to pro něj měl být indikátor, že by se na to měl zaměřit a ověřit to.
Když to shrnu do nějakých hesel, tak novinář by měl být transparentní, neměl by zveřejňovat neověřené věci a ty, které nemá dostatečně zasazené do kontextu. Měl by být kritický a především sebekritický. A novinář by neměl hlavně tajit před druhými ani před sebou, že má nějaké hodnoty.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Poradci ředitele šéfa ČT Součka: mediální profesor Jirák i starý známý z Brna
Ivan Štern: Prokleté slovo veřejnoprávní. A proč „každej nemůže bejt chytrej“
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
26 komentářů
Neutrální novinář, nezávislý odborník jsou jako yetti, všichni o nich mluví, ale nikdo je nikdy neviděl.
Hodina dějepisu v roce 2048 k 25. výročí Vítězného Ledna:
Po té, co se v roce 2021, pomocí úpravy volebního zákona, podařilo stranám sdruženým ve Fialové Národní Frontě zvítězit ve volbách do Zákonodárného Shromáždění (dříve Poslanecké sněmovny) a již dříve měla většinu v Mnohonárodní Radě (dříve Senátu), rozhodnou mediální akcí uvedla do úřadu Protektora (dříve prezidenta) generalissima Pavla (krycí jméno Pávek), čímž zasadila rozhodnou ránu vnitřní Reakci i zahraničním Mírotvorcům a nic již nebránilo nastolení vlády Lásky a Pořádku.
Příští hodinu si připomeneme 100.výročí Vítězného Února.
To se nám to hezky sešlo.
Horymíre,Ještě prosím tu pohádku o zmanipulovaných volbách,kdy agentu Burešovi prohrály troje volby media,i ty jeho vlastní.Přidejte do ní Kalouska,Soroše,vakcíny,které nebyly vakcíny,ale čipy kterými amíci ovládali voliče.Burešovci,je třeba stále hledat negativni věci,aby se o vás v roce v roce 2048 v hodinách dějepisu učilo,jací jte byli demokrati.Dejte pozor,aby se o vás v hodinách dějepisu taky neučilo jako o Husákových a Bilakových pohrobcích.Nerad používám slovo Bureš,říkal jsem si to slavné nejsme jako oni,ale změnil jsem názor na rčení jak se do lesa volá…
Zatím nebyl vložen žádný komentář. Jsem za to rád. Mohu tedy promluvit bez zaujetí.
V případech velice široké diskuse(někdy až vyhrocené) dávám již poněkolikáté k zamyšlení citát našeho bývalého prezidenta pana Václava Havla.
„Přirozenou nevýhodou demokracie je, že těm, kdo to s ní myslí poctivě, nesmírně svazuje ruce, zatím co těm, kteří ji neberou vážně, umožňuje téměř vše.“
Ať se každý zamyslí sám na d sebou.
Jestli bych si dovolil oponovat. On ten Havlův citát zní sice nádherně, ale když se nad ním zamyslíme, tak ten význam je trochu odlišný,
Především, demokracie sama o sobě nikomu „v dobrém “ ruce absolutně nesvazuje. To je totiž na osobní /a v případě politika na jeho osobní politické/ odvaze zodpovědnosti každého, jestli to „něco/ v dobrém udělá, nebo neudělá.. Nikdo mu v tom nebrání, není (nemá být tady žádný totáč/ aby ho za to nějaká STB aby ho kvůli tomu pronásledovala.
Bohužel, v demokracii v případě politika, je to obvykle on sám, kdo se rozhodne, že to „něco opravdu dobré – pro svůj národ, pro svůj stát“ neudělá, protože by si s tím třeba zničil svou politickou karieru (protože příště by ho už v jeho straně nezvolili, nedali na kandidátku, některá média by ho i za to „dobré kritizovala“, atd…) Velmi doporučuji k četbě Profily odvahy od J.F. Kennedyho, kde se právě těmto odvážným politikům v historii USA věnuje. Nikdo je za jejich „odvážná kontroverzní rozhodnutí“ nepotrestal, akurát tím právě přišli o tu celoživotní politickou lukrativní karieru a museli se jít živit nějak jinak. Dosti děsivá představa i pro většin našich demo politiků….
A hlavně tedy, aby ti kdož to myslí poctivě pro tu demokracii opravdu a hmatatelně ve své funkci DĚLALI, opravdu nestačí o tom jenom pronášet intelektuálně líbivé projevy..
No a k tomu druhému, „.. těm, kteří ji neberou vážně, umožňuje téměř vše“ – ale tak to přece Havel chtěl ne? On byl přece humanista, on byl proti tvrdým trestům, on odpustil komunistům, byl to on, kdo vyhlašoval masové amnestie, byl to on kdo se zasadil o zrušení trestu smti. atd…Jenomže, ona ta socha spravedlnosti má v jedné ruce váhy a v druhé meč – čili ona by měla být schopna spravedlivě a pokud možno rychle soudit a ty odsouzené viníky rychle a přiměřeně tvrdě trestat a tím je eliminovat, i z politiky.
Ale píši hlavně spravedlivě , a to v celém průběhu vyšetřování a trestního řízení, se zachováním presumpce neviny. – i médiích a politických projevech.. I v tom by prostě ta spravedlnost měla fungovat pro každého stejně, a ne jak se zrovna komu hodí, jestli mi rozumíte, a i ta média by to měla respektovat…
Mohl by nám pan odborník na etiku říct, kde a kdy prezentoval p. Pavel svou konzervativnost?
Nebo je to jen tak, že paní Nerudová se projevovala echt progresivisticky, takže o trochu méně progresivistický p. Pavel je hned konzevativec?
… tak, tak… Odborník (p.) Motal trochu pomotal tu Pavlovu konzervativnost… Kdeže by se u něj hledala, když až do kampaně nemluvil skoro vůbec…
Novinář s hodnotou? V Praze těžko.
Z tvého příspěvku je zřejmé, že jsi Babišův příznivec. V duelu prezidentských kandidátů v ČT působil Babiš velmi trapným způsobem vystupování, nejenom, že mu musel moderátor pořadu opakovat téměř každou otázku 2x, ale následně Babiš na jednoduchou otázku neodpověděl a začal mluvit úplně o něčem jiném. Trefně to popsal ve svém příspěvku jeden diskutér na síti. S panem Babišem diskutovat je stejné jako hrát šachy s holubem, který shodí figury ze stolu a potom posere šachovnici.
Babiš mě nezajímá, pouze nechápu, jak můžou pražské hyeny psát o venkovu, který znají sotva z dálnice.
No jestli to dobre chapu, tak to je skutecne o moralce novinaru. Jestli nejaky novinar z Mafry oznami sefredaktorovi ze bude o Babisovi psat jen ciste objektivne a jen v tom rozsahu jak je nutne, tak tak se s nim asi brzo rozlouci. Jenomze to same ale z druhe strany. mu hrozi i v tom Deniku N Halt si musi, podle sveho nazoru vybrat proti komu chce psat a najit si k tomu ta spravna media, ktera ho za to budou platit…:) No a problem je v tom ze jen ciste objektivni, neutralni informace bude tezko nejake medium publikovat, to by v konkurenci neprezilo.Ta potrebuji velke titulky a konflikt .
No a pokud se tyce Babise, tak si prosim pripomenme nu grotesktnost – ze prave na zacatku jeho nastupu do vladni politiy (jeste za premiera Sobotky) byl odhlasovan a uveden do prxe zakon o statni sluzbe, ktery mel prave zasahovani vladnich politiku do statni uredni spravy zamezit, a stalo to a bude stat ohromne penize navic. Jestli, se Babisovi vycita ze i tak ovlivnoval, a dostaval nezakonne dotace a statni zakazky, tak potom byla cela ta reforma statni spravy zbytecna a muze se klidne zrusit..
Žabkova obhajoba a omlouvání neprofesionální zaujatosti a stranickosti veřejnoprávní ČT je úsměvná. Že by měl veřejnoprávní moderátor svým straněním pomáhat argumentačně a komunikačně „hendikepovanému“ politickému kandidátovi je poněkud komický názor. Nakonec si neudržitelnost takového neférového jednání uvědomil zřejmě i sám moderátor Řezníček a druhou část debaty vedl už rozumněji.
Veřejnoprávní televize je placena i tou cca polovinou občanů, kteří sympatizují s Babišem. A je docela možné, protože soudruha Pávka podporují především studenti a podobné osoby bez příjmů, a tudíž neplatící z nich daně, a zpravidla ani „veřejnoprávní“ poplatky, že od příznivců Babiše dostává těch peněz víc. Takže by skutečně měla být přísně neutrální.
Pokud není, tak ať se soudruzi nediví, že lidé nechtějí na jejich mizernou práci svými penězi přispívat. A přibývá jich.
Sodruhu Pergille,je ironii že vy se oháníte soudruhem Pávkem,vy který byl deset let komouš a navíc absolvent vumlu.Že jste musel být super aktivní komouš svědčí to,že jste pomáhal lidem do strany (jak jste dříve psal),jezdil na stáže do SSSR a i to,že jste kvůli kandidatůře musel studovat vuml.Jsou lidí co vuml nemají a přesto byli CSc.Říká vám něco jména MUDr Miloš Velinský,Pavel Bravený,Jiří Heřt,Radim Kočvara,Prof.Ing.Jindřich Cigánek.Komunisté obzvlášť v lékařství si byli vědomi toho,že se raději nechat léčit odborníkem,než politickým pracovníkem.Hold jste charakter narozdíl od Pavla.P.S.Četl jsem váši úvahu ze dne23,5,2019 „Kubera v Terezíně“,tak to je síla.Musím vás ale potěšit,že SPD totálně v prezidenských volbách proopadlo.
1. Já se necpu na presidenta.
2. Ten VUML byl na VŠ vyšší prioritou, než třeba u kliniků. A v „krizových letech“ se dostali do vědecké přípravy i lidé, kteří by se tam později nedostali.
3. SPD nepropadla, jen její voliči asi z většiny, volili Babiše, aby mu pomohli do 2. kola. Chápali, že kandidát SPD se do druhého kole nedostane. V příštím roce se budou volit krajská zastupitelstva, část senátu a EUroparlament. Tam se teprve ukáže, jakou má sílu.
nj, mit burese v debate, to je samo o sobe nestesti..s nim se normalne debatovat totiz neda,kdyz on sam nahodou nechce,coz je malokdy…takze pak to tak vypada a nemam problem s pristupem Martina Reznicka, solidni novinari nejaky kodex proste drzet musi a zjevne lzi nelze stale ignorovat..navic je komicke, jak Babis porad popira spolupraci s StB,ktera je naprosto prukazna a sam s k ni kdysi priznal,ted se mu to ale nehodi. potvrdil ji i jeho byvaly „kolega“, taky donasec StB,ze se mu BAbis sam priznal ze spolupracoval..tam proste neni o cem. snad uz je tomu tyatru konec..a nejlepsi jsou kecy nekterych o „novodobe totalite“,to je fakt super, jen jaksi zapominaji dodat,ze ti,co dnes o „nove totalite“ krici, by ji sami zavedli, kdyby se dostali k moci, jsou to totiz fasounci a komousi,kteri maji kompas stale namireny do moskvy,ktera se taky zmenila jen velmi malo..takze v tomhle smyslu jsou oni podobni prave komousum pred 70 lety,jen nasteti nemaji silu uchopit moc a nastolit nove poradky…zatim urcite ne a snad se to ani nezmeni.je to ostuda ze tady tolerujeme stale zjevne zradce a adoranty vraha z kremlu,to jen echutne..ale vseho do casu!!
Ta spolupráce prokázaná není. Faktem je, že jako pracovník zahraničního obchodu musel sepisovat hlášení, která končila u STB, ale to v podstatě musel udělat kdokoli, koho soudruzi pustili za železnou oponu. I třeba jen na odbornou konferenci. A pokud někoho nahlásil za páchání hospodářské kriminality, tak udělal něco, co se dělá prakticky v jakémkoli státě, ať už je ten zahraniční obchod státní nebo firemní. Zloděje honí všechny režimy.
ta spoluprace prokazana je naprosto nepochybne – dochovalo se 12 svazku a registracni karta agenta StB,tak tady neplacejte nesmysly..vime to vsichni kdo se o to trochu zajimaji a historici to nekolikrat potvrdili, ze to tak je a kdo slepe neveri prolhanemu Babisovi. je logicke z jeho pohledu,ze lze,protoze to je proste skraloup o rad horsi nez clenstvi v KSC. navic se Babis bonznul nejen sam u KRause v r. 2011,ale i jeho „partak“ z PZO rekl,ze se mu k donaseni babis sam priznal,jen ze pry nedonasel primo na nej :). takze pohadky ovci babicky o sepisovani hlaseni si nechte pro nekoho jineho…to je trapne
Svazky mohly vzniknout z oněch rutinních hlášení. To, že si pracovníci STB (na které se paradoxně nevztahuje lustrační zákon) vyráběli „spolupracovníky“, je prostě fakt (a zdaleka to nedělala jen STB, ale i další podobné organizace v jiných státech, i formálně demokratických). V těch svazcích není nic autentického, co by Babiše jednoznačně usvědčovalo. Jinak by ho soudy na Slovensku nemohly opakovaně zprostit podezření. To, že pracovníci STB tvrdili něco jiného, může být dáno tím, že jejich aktivity byla v podstatě rozkrádačka.
zase lzi a smyslenky,jen si za kazdou cenu obhajit, ze Babis nebyl Bures, ale pritom je to naprosto lozene, lzete si do kapsy ale nekomu to proste vyhovuje.
12 svazku o spolupraci v letech 1982 az 1986 se zfalsovat nedalo, to by si tehdy nikdo nedovolil..byl by to obrovsky prusvih kdyby se na to prislo. nebyla to rutinni hlaseni,byla to cinnost agenta Burese,aktivniho spolupracovnika c 25085. a dokonce prezil i cistky v r 84 nebo 85, protoze byl spolehlivy a aktivni agent,jinak by ho vyradili drive jako mnohe jine,kteri uz StBakum byli k nicemu.
dukazu je dostatek, takze historici to spravne povazuji za prokazany fakt…soud Babis vyhrat nemuze,pokud se bude opirat o historicke dokumenty..vypovedi byvalych StBAku jsou samozrejme neco jineho,ti jsou naprosto neverohodni a nema cenu se jimi nejak zabyvat..slouzili zlocinu a slouzi mu dal,dokud budou dychat..
Je docela zajímavé, že ty STBáky hodnotíte (správně) jako zločince a současně nevěříte tomu, že by mohli falšovat nějaké svazky. Trochu si tím protiřečíte.
IMHO mnoho aktivit za socialismu existovalo pouze v jakémsi výkaznictví a nikoli v realitě. Jeden můj kamarád, ještě za socíku, tento systém charakterizoval jako sofistifikovaný systém pro vykazování neexistující činnosti. Ostatně, i pětiletky byly splněny jen na papíře a ne v reálu. A to by byl, kdyby se to řádně vyšetřilo a soudilo, daleko větší průšvih.
Ty estébácké svazky Pergille/Šimůnku nebyly určeny pro veřejnost, veřejnost neměla šanci se s jejich obsahem seznámit, byly tajné a estébáci si je tvořili sami pro sebe. To nebyly žádné bláboly soudruha Jambora pronášené v televizi. Estébáci sice okolo sebe lhali kde komu, ale sami sobě estébáci určitě nelhali. Proto těm svazkům lze směle věřit.
To je jak házet hrách na stěnu, útočný Babiš a defenzivní Pavel, kterému nahrává moderátor Řezníček. A když se to začne vyvíjet nepříznivě, použije se křížový výslech a čtyřikrát
se zopakuje otázka o hypotetickem napadení Polska. Tak postupují nekteri fotbaloví rozhodci, proto máme fotbal v takovem srabu.
„Kdyby“ do seriozní věcné diskuze nepatří – platí to zejména u soudů- odpovědi
jsou potom jen pouhá spekulace, jsou zavádějící a nevypovidající o skutečnosti,
protože jsou zatížené subjektivitou . Měla by platit jen konstatována fakta a realita.
Mělo by to platit i v solidní žurnalistice
To fakt.Novináři by měli zveřejňovat,jaké mají hodnoty,v kterých měnách a za jaké články je získali.
Ono se to dá odhadnout. Proto je pro mě veřejnoprávní TV nepustitelná a vládní noviny v podstatě taky. Nemá cenu ztrácet čas moderními analogiemi Rudého Práva.