Nové vztahy EU s Čínou: Tvrdě proti špionáži, za lidská práva a Tchaj-wan
Evropská unie by měla postupovat směrem k Číně jednotně a do značné míry tvrdě. Shodli se na tom europoslanci, kteří schválili soubor doporučení pro další unijní vztahy s Pekingem. Unie by podle nich měla odsoudit porušování lidských práv Čínou, řešit společně čínskou špionáž a snažit se odradit Peking od podpory ruské agrese na Ukrajině. V dokumentu je řeč i o bezpečnosti čínských 5G sítí nebo zablokování sociální sítě TikTok.
Současná strategie pro vztahy EU s Čínou je zastaralá. Pochází z roku 2016 a naposledy byla aktualizována v roce 2019. Od té doby se výrazně změnil geopolitický kontext.
Zpráva určená Radě Evropské unie a místopředsedovi Evropské komise jakožto vysokému představiteli EU pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku připomíná, že delegace EU se letos setkaly se svými čínskými protějšky několikrát. Řeč při tom byla mimo jiné o obnovení rovnováhy mezi EU a Čínou v hospodářských a obchodních vztazích a přístupu na trh.
Na druhou stranu si nedělám iluze, že Čína vůbec bude schopná dát nějaké záruky, že bude naše hodnoty dodržovat,“ říká jeden z českých zástupců v europarlamentu Stanislav Polčák.
Europoslanci dále v dokumentu kritizují činnosti Číny v „šedé zóně“, jako je provokativní vojenské chování, hospodářský nátlak a kybernetické útoky. Znovu také připomínají, že čínská vláda provádí stále více represí na domácí scéně a tvrdě postihuje zejména etnické a náboženské menšiny, jako jsou Tibeťané a Ujguři. Europarlament kromě toho vyzývá Evropskou unii, aby s Čínou více spolupracovala a přiměla Peking, aby přestal podporovat vojenskou agresi Ruska proti Ukrajině a pomáhat Moskvě obcházet unijní sankce.
Polčák: Čína a hodnoty? Bez iluzí
Někteří čeští europoslanci jsou však vůči výzvě skeptičtí. „Doufám, že bude podpořena hodnotová orientace Evropy. Na druhou stranu si nedělám iluze, že Čína vůbec bude schopná dát nějaké záruky, že bude naše hodnoty dodržovat,“ říká pro HlídacíPes.org jeden z českých zástupců v europarlamentu Stanislav Polčák.
Příkladem je podle něj Afrika, kde Evropa se svou hodnotově ukotvenou politikou nemůže Číně příliš konkurovat. „EU poskytuje Africe významné prostředky, ale očekává za to plnění určitých hodnot. Čína v Africe investuje masivně a ničím to nepodmiňuje. Můžeme se snažit společně s našimi spojenci tlačit na Čínu, aby splnila alespoň něco. Ale realita bude velmi pochybná, proto od této výzvy neočekávám téměř nic,“ dodává.
„Ve vztahu k Číně musí být pragmatičnost, ale musíme být více střednědobě zaměření a méně podéhat různým momentálním individuálním zájmům,“ říká pro HlídacíPes.org další z českých europoslanců Luděk Niedermayer. Unie podle něj byla vůči Číně původně v relativně výhodném postavení, protože Čína stavěla svoji velkou ekonomickou proměnu na exportu.
„V té době bohužel politika EU vůči Číně nebyla jednotná. Mezitím se situace změnila a pokud by nyní byla nějaká obchodní válka mezi Západem a Čínou, byl by to Západ, kdo by byl více postižen. Do této situace nás přivedla logika, že za hodnoty zodpovídá EU, ale jednotlivé státy se chovaly čistě pragmaticky podle toho, co zrovna prospělo jejich ekonomice,“ říká Niedermayer.
Europoslanec Tomáš Zdechovský upozorňuje, že Čína již vytlačila řadu evropských firem z Afriky. „V době, kdy se stavěly v Číně pobočky evropských automobilek a dalších firem, jsme neměli informace, že by Čína představovala bezpečnostní riziko. Například že by v Evropě zřizovala pobočky svých policejních orgánů nebo se snažila šmírovat data z našich serverů pomocí technologií, které dodává. Dnes ty informace máme a z tohoto pohledu je potřeba nyní na Čínu nahlížet,“ konstatuje.
Je ale podle něj otázka, jestli se dokážou státy EU domluvit na nějakém společném postupu i přes partikulární zájmy Německa a Francie.
Řešit s Čínou globální problémy?
„Čínskou výzvu“ naopak oceňuje další česká europoslankyně Markéta Gregorová: „Podle mě jde o poměrně dobře vybalancovaný text. Je důležité si uvědomit, že Čína bude v některých oblastech ještě silnější, například v technologii nebo produkci některých materiálů. Musíme s ní tedy počítat, ať už jako s konkurentem, nebo jako s partnerem,“ tvrdí.
Doporučení Evropského parlamentu však podle ní dostatečně reflektuje i z hlediska Unie nepřijatelnou čínskou propagandu a porušování lidských práv.
Podle europoslanců je navíc nutné navýšit prostředky na obranu proti činnostem Číny v oblasti kybernetické špionáže namířené proti členským státům EU
Hlavní body výzvy lze podle ní shrnout do tří oblastí. „Jde o zapojení Číny do řešení globálních výzev jako je změna klimatu, epidemiologie či potravinová bezpečnost. Druhým tématem je boj proti porušování lidských práv. Jsem osobně ráda, že se do doporučení dostala i kritika sledovacích technologií a toho, jak je Čína využívá,“ říká Gregorová.
Do třetice v dokumentu upozorňuje na strategickou autonomii. „Například pokud by Čína zaútočila na Tchaj-wan, kde se vyrábí 70 procent čipů, měli bychom být schopni po určitou dobu mít vlastní výrobu,“ dodává s tím, že Unie už dříve schválila směrem k Číně protinátlakový nástroj. Ten spočívá v tom, že pokud například Čína bude ekonomicky útočit na některý ze států EU, jako to udělala v případě Litvy, Unie se za tento stát postaví a přijme protiopatření.
Zákaz výrobků z dětské či nucené práce
Evropský parlament také v dokumentu doporučil Radě a Komisi „reagovat adekvátně na sílící snahy Číny měnit multilaterální řád založený na pravidlech, například prostřednictvím zemí BRIC, iniciativy Jeden pás, jedna cesta apod.“. K tomu má pomoci zajištění efektivnější spolupráce mezi členskými státy EU, vytvoření životaschopné strategie vůči zemím globálního Jihu a zapojení partnerů po celém světě.
EU a její členské státy mají jasně a důsledně upozorňovat na to, že pokus jednostranně změnit status quo v Tchajwanském průlivu, zejména násilně nebo nátlakem, nebude akceptován.
Dále má Unie trvat na tom, aby se Čína jakožto člen OSN a signatář devíti lidskoprávních smluv v rámci Spojených národů zodpovídala z rostoucího počtu případů porušování lidských práv. Podle europoslanců je potřeba zajistit jednotnou evropskou reakci v případech, kdy Čína používá svou ekonomickou sílu k umlčení protestů proti porušování lidských práv.
Adresně by Unie také měla řešit systematické využívání nucené práce ze strany Číny v Sin-ťiangu a Tibetu. Na vnitřním trhu Evropské unie by proto podle europoslanců mělo být přijato nařízení Evropské komise o zákazu výrobků vyrobených za použití nucené práce, včetně dětské práce. Výzva počítá s tím, že by se to mohlo stihnout ještě do eurovoleb v příštím roce.
Proti kyberšpionáži a za Tchaj-wan
Unie má také zavádět nástroje zamezující úniku citlivých technologií a jejich využití pro vojenské účely. Z toho důvodu má být rychle vytvořena Evropská strategie hospodářské bezpečnosti.
Podle europoslanců je navíc nutné navýšit prostředky na obranu proti činnostem Číny v oblasti kybernetické špionáže namířené proti členským státům EU. Musí se také zintenzivnit spolupráci mezi vnitrostátními zpravodajskými službami při identifikaci a řešení čínské špionáže a dalších podvratných činností, jejichž cílem je ovlivnit nebo oslabit demokratické systémy v zemích EU.
Podporu by měly mít do budoucna další kontakty mezi Evropským parlamentem a jeho tchajwanskými partnery a také spolupráce mezi EU, členskými státy a Tchaj-wanem v otázkách společného zájmu. Tchaj-wan by měl mít možnost účastnit se schůzí a činnosti mezinárodních institucí jako jsou WHO, Mezinárodní organizace pro civilní letectví a Rámcová úmluva OSN o změně klimatu, aniž by to odporovalo „politice jedné Číny“, kterou Unie dodržuje.
EU a její členské státy mají jasně a důsledně upozorňovat na to, že pokus jednostranně změnit status quo v Tchajwanském průlivu, zejména násilně nebo nátlakem, nebude akceptován.
Odradit Čínu od stupňování napětí v regionu by mělo i zvýšení koordinované přítomnosti na moři v Tchajwanském průlivu, podporova budování vojenských schopností Tchaj-wanu a možné balíčky hospodářských sankcí v případě čínské invaze.
Europarlament zároveň doporučuje zvýšit hospodářskou a diplomatickou přítomnost EU v celém indicko-tichomořském regionu. Připomíná, že strategické a ekonomické těžiště světa se přesouvá právě do této oblasti.
Soubor doporučení europoslanců se věnuje také čínským dodavatelům 5G sítí. Pro ně mají být navrženy doplňkové bezpečnostní normy. Na elektronických zařízeních registrovaných v rámci orgánů EU také dokument doporučuje pozastavit čínskou aplikaci TikTok.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Strach z „očipování lidstva“ vystřídaly obavy z čínského vlivu
5G sítě pokrývají už 97 procent Česka. Konspirace vystřídal strach z čínského vlivu
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
3 komentáře
Jak jsem sledoval summit Čina-EU, tak to dopadlo bez komunike. Co k tomu dodat, je to na povazenou. Realisticky, Je Čína sílící velmoc, soutěži tvrdé a nekompromisně s USA. EU jaksi poskakuje, minule doby jsou pryč. Je to nesourode jednani draka s trhovci, kteří mají strach a dávají knížecí rady. Taky to tak dopadlo, může to být i horší.
Žel síla Číny bude brzy taková, že její tisícileté vlastní hodnoty budou naprosto převažovat nad našimi pokryteckými, to, co vyhlašujeme, nemá oporu v realitě. A státy , které mají s námi zkušenosti, se připojí spíše na jinou než naši stranu.
Ano, pokrytecký chmelař by neměl vyhlašovat co nemá oporu v realitě.