Ilustrační foto: Profimedia

Nové ohnisko jihoafrické mutace. U celníků z Liberce, nakazit se mohli na ruzyňském letišti

Napsal/a Robert Malecký 18. března 2021
FacebookTwitterPocketE-mail

U šesti pracovníků celní správy v Liberci byla potvrzena nákaza nakažlivější tzv. jihoafrickou mutací covidu-19. Informace HlídacíPes.org potvrdila mluvčí Generálního ředitelství cel Hana Prudičová.

Podle brněnského vědce Omara Šerého z brněnské laboratoře, který jihoafrickou mutaci sekvenoval jako první, mohou touto variantou onemocnět i lidé, kteří již nemoc prodělali nebo prošli očkováním. Vláda proto na začátku března přijala krizové postupy proti šíření této formy viru. Ta jsou nyní uplatňována i v libereckém případě.

„U šesti pracovníků celní správy v Liberci byla potvrzena nákaza onemocnění koronavirem SARS-Cov-2 vámi zmiňovanou mutací. Jsou dodržovány postupy v souladu s Mimořádným opatřením Ministerstva zdravotnictví z 8. března 2021,“ uvedla Prudičová. Žádný konkrétní zdroj nákazy nebyl podle ní potvrzen, není tedy jisté, zda šlo o zavlečení z dovolené, nebo případně zda celníci přišli s nákazou do styku při výkonu své činnosti v České republice.

Podle informací HlídacíPes.org je kromě potvrzených šesti případů dalších 15 mezi rodinnými příslušníky, jejichž vzorky teď za přísných bezpečnostních opatření sbírají pracovní hygienické stanice. Budou poté odeslány na sekvenaci do zdravotního ústavu k potvrzení varianty viru.

Jihoafrická mutace byla poprvé ve světě zaznamenána loni v říjnu, v Česku se první případ objevil na konci února. Souvisel s dovolenou na Zanzibaru.

Podezření na nákazu z letadla

Informace potvrdil i ředitel liberecké Krajské hygienické stanice Vladimír Valenta. „Jedná se o dvě nepřímo související ohniska potvrzených či vysoce suspektních případů JAR mutace,“ napsal.

První případ popsal takto: „V souvislosti s hlášením PCR pozitivity a suspektního případu ,jihoafrické mutace‘ účastníka zájezdu do Zanzibaru vyšetřena laboratoří KNL Liberec mutace. Národní referenční laboratoř potvrdila shodu s libereckou laboratoří a vzorek bude sekvenován. Rodinní příslušníci v kontaktu negativní a bez příznaků. Vzhledem k tomu, že žijí v jedné domácnosti, karanténu zatím prodlužujeme na 14 dní a ukončíme ji PCR testem. Informovány orgány ochrany veřejného zdraví k přijetí eventuálních opatření u dalších účastníků zájezdu.“

Ve druhém případě jde o zmíněné pracovníky celní správy, ten ovšem v zahraničí nebyl. „Vysoce suspektní podezření na ,jihoafrickou mutaci‘. V rámci screeningu mutací, který v Libereckém kraji provádíme, byl detekován pracovník státní správy bez cestovní anamnézy. Jeho spoluzaměstnanci kynologové a psi pracují na letišti Václava Havla. Shodou okolností ,testovali‘ turisty ze Zanzibaru a mezi nimi byl i pacient uvedený viz výše. Epidemiologickým šetřením bylo vyhledáno a hromadně  testováno v kontaktu 16 osob státní správy. Celkově pozitivních 6 osob ze státní správy,“ uvádí ve své zprávě Valenta.

Dále bylo podle hygieniků vyhledáno dalších 11 pozitivních kontaktů v rodinách a v jednom případě došlo přes rodinného příslušníka k přenosu na pracovišti liberecké firmy, která hlásí tři případy. „Všechny tyto osoby  jsou pozitivní na susp. jihoafrickou mutaci. Pokračuje vyhledávání dalších kontaktů pozitivních a hromadný odběr kontaktů na pracovišti,“ uvedl Valenta.

O možném výskytu na pražském letišti byla informována hlavní hygienička a centrální řídící tým. Ti byli upozorněni na možné riziko při procesu „kynologického testování“ na letišti Václava Havla.

Celní správa ovšem možnou spojitost s letištní kontrolou odmítá. Ta se prý uskutečnila v rámci výcviku psů 27. února. „Celník, u kterého je nákaza touto mutací prokázána, nepracoval na místě se vzorky. A byla také dodržena veškerá bezpečnostní opatření, to znamená ochranné obleky, dvoje rukavice, štíty, respirátory,“ uvedla mluvčí. Nákaza jihoafrickou mutací se u celníka podle ní projevila 8. března, o tři dny dříve u jedné civilní zaměstnankyně. „Psovodi, co více než půl roku pracují s těmi vzorky, tak jsou testováni s negativní výsledky, to samé platí pro psy. Nedávno prošli i zdravotní kontrolou a jsou také negativní,“ dodala.

Letiště: Přísná opatření už od loňska

Mluvčí Letiště Václava Havla Kateřina Pavlíková uvedla, že prostředí letištních prostor je bezpečné a jsou v něm dodržována přísná bezpečnostní opatření.

„U našich zaměstnanců neevidujeme výskyt nákazy jihoafrické mutace onemocnění COVID-19 a ani jsme takovou informaci neobdrželi od jiných subjektů, které na pražském letišti působí. Všichni zaměstnanci musí dodržovat přísná hygienická opatření a povinně nosit ochranné pomůcky, nejen při kontaktu s cestujícími, ale i mezi sebou navzájem,“ uvedla Pavlíková.

V souvislosti s novými mutacemi koronaviru nyní letiště nepřipravuje další opatření. Podle Pavlíkové ochranná opatření zavedená na Letišti Václava Havla již v loňském roce odpovídají vysokým standardům, které vyžadují i mezinárodní organizace v letectví. „Odbavení cestujících probíhá dlouhodobě za zvýšených hygienických a bezpečnostních podmínek. Ochranná opatření platí i na palubě letadel. Pokud na sobě cestující pozorují jakékoli příznaky a necítí se po příletu do Prahy dobře, mohou také vyhledat stálou lékařskou službu, která je přímo na letišti nepřetržitě k dispozici,“ řekla mluvčí letiště.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)