Nová ústecká krajská koalice chce otevřít kontroverzní kulturní konkursy. Náměstek Matouš může přijít o místo
Ústecký kraj bude mít novou koalici. Zástupci hnutí ANO, ODS a Spojenců pro kraj v pondělí podepsali koaliční dohodu. Jedním z prvních kroků má být revize konkursů na ředitele galerií a muzea v Litoměřicích, Lounech a Teplicích. Ty vzbudily velké kontroverze, když minulé vedení kraje na poslední chvíli do vedení například teplického muzea dosadilo končícího náměstka hejtmana Zdeňka Matouše (původně ČSSD, nyní Lepší sever).
„Interně panuje shoda na tom, že Matouš nesmí nastoupit,“ říká pod podmínkou anonymity jeden z účastníků vyjednávání nové koalice.
Oficiálně mluví její lídři střízlivěji, je totiž třeba vyřešit řadu právních otázek spojených s proběhlými konkursy a vyhnout se případným soudním sporům. „Shodli jsme se, že se k těmto konkursům vrátíme a projednáme stávající stav a co lze z hlediska práva řešit,“ říká budoucí náměstek hejtmana Jiří Kulhánek (ODS).
Kulhánek je starostou Kadaně a v radě bude pracovat jako neuvolněný zástupce hejtmana. Slíbil, že se „podobné podivné praktiky“ nebudou opakovat.
Matouš, který je zároveň starostou Krupky, měl původně nastoupit už 1. října, rada ale jeho jmenování o dva měsíce odložila.
Rada bude mít 11 členů a vítězné hnutí ANO v ní podle očekávání nebude mít většinu. Obsadí 5 křesel včetně postu hejtmana, kterým se stane mostecký zastupitel a poslanec Jan Schiller. Náměstky hejtmana pak budou Marian Čapek (ANO) z Varnsdorfu, zmiňovaný Jiří Kulhánek z ODS a za Spojence jejich lídr, teplický pedagog Jiří Řehák.
Křesla v radě budou rozdělena v poměru 5 (ANO), 4 (ODS) 2 (Spojenci pro kraj). V 55členném zastupitestvu bude mít koalice těsnou většinu 29 hlasů.
Právě Řehák ze Spojenců pro kraj bude mít v radě v gesci kulturu. Nahradí tak komunistku Jitku Sachetovou, která byla architektkou čistek v kulturních institucích. „Nedokážu si představit, že by do funkce ředitele teplického muzea nastoupil pan Matouš, ačkoli tento ústav změnu jistě potřebuje. Celé to na mě působí jako dlouhodobě připravovaná akce, která má za cíl zajistit budoucnost neúspěšným politikům,“ říká Jiří Řehák s tím, že podle něho nebude těžké přesvědčit koaliční partnery, aby Maoušovu nástupu zabránili.
Předem známý výsledek
O tom, že se Matouš po volbách stane šéfem teplického muzea, se v zasvěcených kruzích kolem úřadu Ústeckého kraje mluvilo od konce minulého roku. Právě tehdy kraj nečekaně neprodloužil smlouvy trojici ředitelů krajských kulturních institucí, kteří je přitom získali v konkursech jen o dva roky dřív. Šlo o Jana Štíbra z galerie v Litoměřicích, Alicu Štefančíkovou v Lounech a Radka Spálu, který se stal ředitelem právě v teplickém muzeu.
Předpověď, že se náměstek hejtmana Matouš stane ředitelem muzea v Teplicích, aby si zajistil po nejistých volbách místo, je zpráva z prosince loňského roku. Zpráva o tom, že Matouš skutečně do křesla usedne, je pak z letošního srpna. Zprávy dělí půl roku a zasedání výběrové komise, která Matouše krajské radě doporučila.
Co se výběrových komisí týče, kraj neponechal nic náhodě. Jak už HlídacíPes.org upozornil dříve, sice do nich pozval zástupce odborné veřejnosti, ale podržel si rozhodovací většinu. Sedmičlenné komise tvořila vždy povinná trojice – krajská radní pro kulturu Jitka Sachetová (KSČM), vedoucí odboru kultury Adam Šrejber a jeho podřízená Lenka Holavová. K nim kraj doplnil vždy ještě jednoho zástupce z organizací řízených krajem, takže bylo předem jasné, že kandidát neschválený z ústecké „vany“, jak se sídlu kraje říká, nemůže projít. V Teplicích pak do komise jako pátý usedl i náměstek Martin Klika – lídr kandidátky Lepšího severu, na níž figuroval i zmíněný Zdeněk Matouš.
„V žádném případě se nemohou odborné instituce stávat odkladištěm vysloužilých krajských funkcionářů či jejich rodinných příslušníků; pevně ale věřím, že to v daném případě nehrozí,“ napsal už na jaře, když byly konkursy vyhlášeny, Vít Vlnas z Katolické teologické fakulty Univerzity Karlovy.
Přesně to se ovšem stalo.
Podpora i v opozici
Na revizi kulturních konkursů dlouhodobě tlačí i mostecká senátorka Alena Dernerová. Ta se na kandidátce Starostů a nezávislých rovněž do zastupitelstva dostala, její hnutí skončí se sedmi mandáty v opozici.
„Je pro mě naprostou prioritou, aby se konkursy znovu otevřely,“ uvedla pro HlídacíPes.org. Výběrová řízení podle ní vzbuzují pochybnosti, že nebyla provedena řádně. Dernerová bude po krajské radě požadovat, aby otevřela všechny tři zmiňované konkursy, vedle teplického muzea i v galeriích v Litoměřicích a Lounech.
HlídacíPes.org chtěl znát i názor dosavadního vedení kraje na kandidátce Lepšího severu, kteří se 4 mandáty rovněž skončí v opozici. První náměstek hejtmana Martin Klika nechal dotazy bez odpovědi.
Projekt HlídacíPes.org – Ústí nad Labem byl podpořen základním grantem Active Citizens Fund.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Do vztahů USA se zeměmi Blízkého východu promluví i Trumpův rodinný byznys
Babiš se chlubil, že dal Ukrajincům „62 tisíc eur v keši“. Porušil tím zákon
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
1 komentář
Ze uz se to nebude opakovat? A jak to chteji zajistit? V pristich volbach muze uspet „dalsi marketingovy projekt“ (drive VV, dnes ANO, ktere asi brzy skonci) a luza se opet dostane ke korytum. Dokud budou nase zivoty ovlivnovat psychopati, jako je PRchal, neda se vyloucit vubec nic.