Náměstek Martin Hausenblas (uprostřed) / foto: Iveta Lhotská / MAFRA / Profimedia

Nová ústecká koalice chtěla do vedení vodárenské společnosti náměstka Hausenblase, neuspěla

Napsal/a Robert Malecký 17. července 2021
FacebookTwitterPocketE-mail

Koalice hnutí ANO, PRO! Ústí, ODS a Sportovců chtěla vyměnit ústeckého zástupce v Severočeské vodárenské společnosti. Od roku 2015 je jím bývalý radní Pavel Štěpař, kterého měl nahradit náměstek primátora Martin Hausenblas (PRO! Ústí). Jenže město Ústí nad Labem neuspělo – proti jeho záměru se na čtvrteční valné hromadě postavily ostatní obce z Ústecka, bez jejichž souhlasu není změna možná.

„Bereme to jako realitu,“ konstatoval primátor Petr Nedvědický (ANO).

Právě on měl pro Hausenblase podporu obcí a měst aktivně vyjednávat, nebyl ale úspěšný. Už v dubnu ústecké zastupitelstvo schválilo návrh, aby byl Štěpař odvolán, tento týden v pondělí pak zastupitelstvo schválilo i Hausenblasovu nominaci.

„Jako zástupce města jsem zavázán usnesením zastupitelstva k hlasování o odvolání stávajícího člena dozorčí rady SVS za ústecký okres,“ uvedl Nedvědický s tím, že pokud by došlo pouze k odvolání zástupce okresu Ústí nad Labem a nebyl by zavolen nový zástupce, celý okres by neměl možnost dohlížet na konání SVS a neměl by podporu při přípravě infrastrukturních vodohospodářských akcí. „Na tomto základě jsem požádal kolegy, aby nehlasovali předložený návrh,“ dodal primátor.

Podle informací HlídacíPes.org se proti Štěpařovu odvolání postavily menší města a obce okresu Ústí nad Labem, které jsou se Štěpařovou prací ve funkci prvního místopředsedy dozorčí rady spokojeny. Funguje jako spojka mezi společností a obcemi při přípravě investičních akcí ve vodohospodářské oblasti. Za město Ústí nad Labem podle zdrojů HlídacíPes.org o plánované změně se Štěpařem nikdo nejednal.

Sám Štěpař jednání valné hromady komentoval stručně. „Mohu se domnívat, že ve vedení společnosti chtějí mít svého člověka, což je ze strany vedení města politicky asi legitimní. V rámci okresu ovšem funguje určitý gentleman agreement, kdy se zástupce do DR SVS volí za okres, nikoliv za jednoho akcionáře. Tento by měl poskytnout podporu či součinnost všem akcionářům v okrese bez rozdílu. I nové koalici města Ústí jsem stejně jako předchozí nabídnul součinnost ve věci řešení vodohospodářských investic v katastru města, k dialogu jsou však vždy potřeba dvě strany. Na dnešní valné hromadě jsem i v tomto duchu hovořil s panem primátorem,“ řekl Pavel Štěpař.

Severočeská vodárenská společnost je akciová společnost, působící od roku 1993 na trhu v oblasti výstavby a správy vodohospodářské infrastruktury. Je největší vodárenskou společností v Čechách i v širším středoevropském regionu. Region její působnosti pokrývá kraj Ústecký a podstatnou část Libereckého kraje: Jde o území o celkové rozloze 6.930 km2, tedy 9 % plochy státu, kde žije 1,172 milionu obyvatel. Stoprocentním držitelem akcií jsou města a obce.


Projekt HlídacíPes.org – Ústí nad Labem byl podpořen základním grantem Active Citizens Fund.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)