Místopředseda Rady ČT Pavel Matocha (vpravo) a radní ČT Lubomír Veselý. Foto: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Nová sněmovna doplní mediální rady, plánuje změnit zákony o České televizi a rozhlase

Napsal/a Vojtěch Berger 2. prosince 2021
FacebookXPocketE-mail

Volba nových členů Rady České televize by měla začít úplně od začátku, myslí si nový šéf volebního výboru Aleš Juchelka (ANO). Ve sněmovně navrhl, aby se čtyři členové televizní rady nevybírali podle jarního kontroverzního seznamu dvanácti finalistů, ale aby byla navržena nová jména. Termín vyhlášení volby však podle Juchelky nová vládní koalice zablokovala. V Radě ČT je aktuálně volných šest křesel, v Radě Českého rozhlasu jedno.

„Souhlasím s tím, že tu volbu uděláme jako nová sněmovna úplně od začátku. To znamená, že vyhlásíme dovolbu do Rady České televize i Českého rozhlasu,“ říká nově zvolený šéf sněmovního volebního výboru Aleš Juchelka. Původně odhadoval, že by první slyšení kandidátů mohla začít v lednu. Nová vládní koalice však podle něj návrh termínu pro přihlášky zájemců do rad zablokovala.

V Radě České televize se uvolnila část křesel už na jaře, kdy vypršel mandát čtyřem radním, zvolení nových však kvůli výhradám k seznamu dvanácti finalistů zablokovala opozice. V září pak mandát skončil i Zdeňku Šarapatkovi a poslanci ve stejné době navíc odvolali i radní Hanu Lipovskou.

Celkem tedy v televizní radě zbývá obsadit šest křesel, v Radě Českého rozhlasu pak jedno – po Josefu Nerušilovi, který v září kvůli své kandidatuře ve volbách za SPD rezignoval.

Finalisté bez finále

ANO vedlo volební výbor minulých osm let a nová vládní koalice mu jeho vedení přenechala i tentokrát, zástupci hnutí Andreje Babiše spolu s SPD v něm však už budou mít menšinu.

Poslanec za ANO Martin Kolovratník seděl stejně jako Aleš Juchelka ve výboru i v minulém volebním období a pokračuje v něm i nadále. Ještě před volbou šéfa výboru v listopadu pro HlídacíPes.org řekl, že nesouhlasí s tím, aby se volba radních spustila úplně od začátku.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


„Nelíbí se mi to, ale nemůžu s tím nic dělat, musím to respektovat. Jsem zvědavý, jak se bývalá ‚demokratická opozice‘ zachová teď. Jestli nás přehlasují na sílu a protlačí si ve výboru svých dvanáct,“ komentoval Kolovratník možnost, že nová sněmovna jarní seznam finalistů do Rady ČT „zahodí“.

Tehdejší opozice měla na jaře se zmíněným seznamem problém z několika důvodů. Když totiž na jaře volební výbor sněmovny vybral dvanáctku kandidátů do televizní rady, neprošli jeho sítem někteří mediální odborníci a zelenou naopak dostali otevření kritici současného managementu ČT.

Analýza zadaná senátní Stálou komisí pro sdělovací prostředky navíc ukázala, že tři z finalistů prošli do užšího výběru protiprávně, protože jejich nominující organizace nesplnily zákonná kritéria. Opoziční, nyní vládní strany tehdy sáhly ke zmiňovaným obstrukcím a volbě zabránily.

Jak opravit mediální rady?

Právě podobným patovým situacím by měla do budoucna zabránit novela zákonů o České televizi, respektive o Českém rozhlase. Jednu z variant připravila Rekonstrukce státu spolu s Nadačním fondem nezávislé žurnalistiky a podílel se na ní i místopředseda senátní mediální komise David Smoljak (STAN).

„Za prvé posílení diverzity Rady, aby nebyla volená jen jednou komorou, jako doposud, a tudíž nebyla jednoznačně závislá na momentálním vítězi voleb. Je tam důraz na kompetenci radních, na přezkoumatelnost jejich rozhodnutí,“ vypočítává hlavní cíle zákona.

Podle nové úpravy by půlku radních při každé volbě vybírala sněmovna a půlku Senát. Zároveň by se počet radních snížil, u televizní rady na 12, u rozhlasové na šest.

Organizace nominující členy rad by nově musely mít nejméně desetiletou tradici a dlouhodobou působnost v některém z taxativně vyjmenovaných oborů, kromě médií například v kultuře, odborech, školství, vědě nebo ochraně lidských práv. Podle autorů zákona jde o pojistku, která má zajistit, že „kandidáty navrhují pouze aktivní subjekty a nikoliv prázdné schránky“.

Minimální práh odbornosti stanovuje novela i pro samotné radní. Měli by mít zkušenost z vedoucí pozice ve veřejné správě či soukromé firmě a znalosti v oborech jako ekonomie, právo či finance nebo management a samozřejmě média.

Novely mediálních zákonů však předpokládají i další výrazné změny. Soudně přezkoumatelná by nově měla být nejen rozhodnutí radních, ale také jejich samotné zvolení či odvolání parlamentem. Přezkum by prováděl Nejvyšší správní soud.

Kromě toho novely řeší i otázku udržitelného financování ČT a ČRo. Do Zákona o koncesionářských poplatcích navrhují vsunout postup valorizace poplatků tak, aby se pravidelně automaticky navyšovaly o aktuální výši inflace vyhlášenou Českou národní bankou za konkrétní kalendářní rok.

Juchelka: Novela ano, ale jiná

Senátor Smoljak o přípravách novel mluvil už loni, vycházel ale z toho, že parlament v tehdejším složení by takové změny neschválil. Právě uplynulý rok a půl ukázal slabiny současného systému nominací a volby členů mediálních rad, té televizní i rozhlasové.

Nominace kandidátů i výběr finalistů leckdy nesly výrazný rukopis sněmovní hlasovací aliance vládního hnutí ANO, SPD a komunistů. Například Okamurova SPD otevřeně mluvila o plánu Českou televizi a Český rozhlas zestátnit.

Toto spojenectví často vybíralo kandidáty bez potřebné odbornosti, zato s otevřeně nepřátelským postojem například k managementu České televize. Právě v televizní radě to vedlo k tomu, že se z jednání Rady staly mnohahodinové přestřelky mezi částí radních a generálním ředitelem, namísto toho, aby radní řešili kontrolní agendu, která členům Rady přísluší.

Podle senátora Davida Smoljaka je ve hře i varianta, že by v tomto volebním období obě rady vznikly na úplně novém půdorysu. Znamenalo by to odvolat rady dosavadní, s jejich stávajícím obsazením. „Můj pohled na věc je, a neztotožňují se s tím všichni, že s účinností tohoto zákona by měla dosavadní rada skončit a měla by vzniknout nová, protože se to dá obtížně zkombinovat,“ potvrzuje Smoljak.

Že zákony o ČT a ČRo potřebují po třiceti letech důkladnou revizi, připouští i šéf volebního výboru Aleš Juchelka. Ke zmiňovanému návrhu novely prosazovanému senátorem Smoljakem je ale skeptický, inspiraci chce hledat jinde.

„Chtěl bych udělat sérii seminářů napříč veřejnoprávními médii, poslanci, senátory a novináři a měli bychom se bavit o tom, co znamená veřejnoprávní služba v 21. století,“ říká Juchelka s tím, že výstupy ze seminářů by měly posloužit jako podklad pro případnou novelizaci zákonů.


Tento text vznikl díky spolupráci nezávislých médií ve střední Evropě v rámci Mezinárodního tiskového institutu (IPI)


Sérii textů Mediální rady – věc veřejná podpořil Nadační fond nezávislé žurnalistiky.

Kde se to posr***? Chyby Václava Havla
Petr Pithart
Petr Pithart / předseda české vlády 1990–1992
„Od chvíle, kdy Havel přijal kandidaturu na prezidenta, se domácí politice věnoval jen okrajově a udělal v ní řadu chyb nebo opomenutí, o kterých se nevědělo, nechtělo vědět, nemluvilo nebo jen málo.“Petr Pithart
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Tragédie „české cesty“
Petr Pithart
Petr Pithart / předseda české vlády 1990–1992
„Klausova kuponovka byla ,česká cesta‘, bez cizáků, tedy hlavně Germánů, kterým prý Pithartova vláda jde za pár marek na ruku. A kde dnes nacházíme ty, co nás ostouzeli? Na krajní evropské nacionalistické pravici. Klausovi aplaudují sjezdy nahnědlé Alternativy pro Německo...“Petr Pithart
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Havlovi agenti
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Na klíčová místa ministrů vnitra a obrany v první Čalfově vládě se v prosinci 1989 dostali agenti vojenské kontrarozvědky Richard Sacher (krycí jméno Filip) a Miroslav Vacek (krycí jméno Srub). Se souhlasem prezidenta Havla, ale za zády Občanského fóra...“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Havlovi hvězdopravci
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Havel prezident byl někdo úplně jiný. Nový Havel měl názor dřív, než kohokoliv vyslechl. Dokonce vydal příkaz: ,Nepouštějte ke mně nikoho se špatnými zprávami.‘ Obklopil se přitakávači a podivnými existencemi, mezi nimiž nechyběli agenti StB nebo hvězdopravci.“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Nová smlouva s KGB
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Koncem února 1990 se na cestě na první státní návštěvu SSSR ministru vnitra Sacherovi v uličce mezi sedadly vysypaly z desek papíry. Když jsem je začal sbírat, najednou jsem měl v ruce připravený text nové tajné dohody s KGB. Hájil se tím, že prezident o tom ví. Havel se odmítl o věci bavit.“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Soudcokracie
Aleš Rozehnal
Aleš Rozehnal / právník
„Snaha ,zachraňovat státu peníze‘ je buď projevem servility moci soudní k moci výkonné, nebo zřejmě nevědomou známkou jevu, který označujeme jako,soudcokracie‘. Tato tendence je o to nebezpečnější, že soudní moc je státní mocí nejmocnější a nejdůležitější.“Aleš Rozehnal
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Policejně gangsterský stát
Aleš Rozehnal
Aleš Rozehnal / právník
„Četnost případů a úroveň krytí nezákonností ze strany vysokých státních orgánů naznačuje, že se Česko posunulo do úrovně, kterou bychom mohli označit jako policejně gangsterský stát. V něm stát neovládají zločinci, ale je to právě stát, který kontroluje zločineckou infrastrukturu. Ta pak funguje ku prospěchu vyvolených úředních osob a osob pod jejich ochranou.“Aleš Rozehnal
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Rozkradené restituce
Jan Kalvoda
Jan Kalvoda / expolitik a právník
„Lex Schwarzenberg není zdaleka jediným příkladem, kdy český stát za dlouhodobé pomoci tuzemské justice systematicky obíral vlastní občany o jejich majetek. Odpudivou kapitolu polistopadových dějin představují i zemědělské restituce.“Jan Kalvoda
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Republika oligarchů
Ondřej Neumann
Ondřej Neumann / zakladatel HlídacíPes.org
„35 let od listopadu 1989 máme zoligarchizovanou, podinvestovanou ekonomiku, plnou neschopných politiků ve vládě i opozici, kteří nejsou schopni pochopit, jak vypadá ekonomika 21. století. Ti, kteří zde zbohatli, už většinou investují mimo Českou republiku.“Ondřej Neumann
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Privatizace pro vyvolené
Ondřej Neumann
Ondřej Neumann / zakladatel HlídacíPes.org
„Při privatizaci nakonec převážila vize známá z hasičského bálu ve filmu Miloše Formana Hoří, má panenko. Tedy zhasnout, určitý čas počkat a po rozsvícení sálu nechat každému, co si stihl ,zprivatizovat‘. Bohužel, o tom, že se zhasne a nastane ten správný čas, byli informováni jen vyvolení.“Ondřej Neumann
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Zombie českého práva
Tereza Engelová
Tereza Engelová / reportérka HlídacíPes.org
„Lex Schwarzenberg je zombie českého práva. Kauza v sobě spojuje vršící se bezpráví obou totalit minulého století a navazující bezpráví doby polistopadové...“Tereza Engelová
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Dotační feťáci
Robert Břešťan
Robert Břešťan / šéfredaktor HlídacíPes.org
„Peníze od evropských daňových poplatníků byly v mnohém promarněnou příležitostí. Lidé, firmy a vlastně celá tuzemská ekonomika si na ně navíc vytvořili velmi nezdravý návyk. Česko plíživě přešlo z tržní ekonomiky do ekonomiky silně závislé na dotacích.“Robert Břešťan
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Užiteční idioti Kremlu
Vojtěch Berger
Vojtěch Berger / reportér HlídacíPes.org
„Kauza ,radar v Brdech‘ ukázala Rusku, jak v bývalých středoevropských satelitech může znovu získat vliv. Nasvítila společenské rozložení i ,užitečné idioty‘, kteří se Kremlu můžou hodit v pozdější hybridní válce.“Vojtěch Berger
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Stavitelé „mostů“
Vojtěch Berger
Vojtěch Berger / reportér HlídacíPes.org
„Rusko přitahovalo české prezidenty Klause i Zemana. Sen o Česku jako o mostu mezi Východem a Západem se ale zbortil nejpozději s odhalením ruské účasti v kauze Vrbětice.“Vojtěch Berger
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)