Foto: Profimedia

Nová silnice pro mělnickou spalovnu? ŘSD mírně ustoupilo tlaku obcí a obyvatel v nedotčené krajině Úštěcka

Napsal/a Robert Malecký 27. července 2021
FacebookTwitterPocketE-mail

Odpor obyvatel obcí proti nové silnici I. třídy, která by měla přivést nákladní dopravu do dosud nedotčené krajiny v Úštěcké pahorkatině, zaznamenal malý úspěch. Ředitelství silnic a dálnic se rozhodlo zadat novou studii, která místo zcela nové silnice zváží i zachování dopravy ve stávající trase mezi Liběchovem na Mělnicku a Dubou na Českolipsku. Na plánovanou stavbu v březnu upozornil HlídacíPes.org.

Na sever Čech vedou z Prahy tři dálnice. D7 směrem na Chomutovsko, D8 k Teplicím a Ústí nad Labem a R10 přes Mladou Boleslav k Turnovu a Liberci. Mezi nimi se klikatí „obyčejná“ silnice I. třídy I/9, za Mělníkem se zařezává do údolí Liběchovky a Chráněné krajinné oblasti Kokořínsko a přes Dubou pokračuje do České Lípy. A právě úsek mezi Liběchovem a Dubou chce Ředitelství silnic a dálnic přeložit, vybudovat obchvat Liběchova a novou silnici přes pláně Českého Texasu, jak se říká dosud nedotčené oblasti kolem Štětí a Úštěku.

Kdysi zapomenutý kraj zažívá v posledních letech turistický i rekreační boom. Lidé objevili Úštěk s rybníkem Chmelař, kalvárii na Ostrém, Skalku a část Polomených hor, které se přezdívá Roverky nebo Roverské skály. A právě sem namalovali projektanti z PUDIS silnici, která by měla přivést nadměrnou, zejména nákladní dopravu.

Uprostřed všech zájmů stojí mělnická elektrárna, kde by po útlumu uhlí měla vyrůst obří spalovna komunálního odpadu pro tři kraje. Stojí zde i zájem štětské papírny a ve hře je také vybudování nového mostu přes Labe právě u Horních Počapel, kde stojí areál Elektrárny Mělník.

O záměru vybudovat novou silnici se lidé poprvé dozvěděli v březnu a provázely to informační zmatky. ŘSD si u obcí vyžádalo vyjádření k tzv. vyhledávací studii, lidé v dotčených obcích se o tom ale často dozvěděli až z článku na HlídacíPes.org, informace si sdělovali mezi sebou.

„Na ŘSD jsme se poprvé obrátili v březnu poté, co jsme se dozvěděli od sousedů z Rašovic o vyhledávací studii a plánech na přeložku silnice, která by měla vést mimo jiné v těsném sousedství Skalky a Blíževedel. Od ŘSD jsme získali koncept vyhledávací studie vč. vizualizace a pro nás novou informaci, že jednání ŘSD s obcemi již proběhlo, resp. obce již byly ze strany projektové kanceláře osloveny,“ říká dnes Kristýna Lánská ze Skalky.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


Obce v navržené trase spadají pod několik obecních a městských úřadů ve třech krajích. Ty postupně vydaly negativní stanoviska, lidé založili neformální skupiny na sociálních sítích, začali aktivně vyhledávat informace. Vyhledávací studie na novou trasu byla nakonec v polovině června odevzdána, Ředitelství silnic a dálnic se ale kvůli tlaku obcí a obyvatel rozhodlo aspoň částečně ustoupit.

Jak plyne z dopisu z poloviny července, pod kterým je podepsán ředitel úseku výstavby Petr Kůrka, plánuje ŘSD zadat ještě jednu studii, která zváží ponechání silnice I/9 v původní trase v údolí Liběchovky.

„Vzhledem k negativním stanoviskům dotčených obcí a odmítavým připomínkám občanů (…) připravujeme zadání technické studie, jejímž cílem bude návrh obchvatu Liběchova s napojením na stávající silnici I/9,“ píše Petr Kůrka.


Podívejte se, kudy má vést nová silnice z Prahy do České Lípy

Zde najdete průvodní zprávu, zde potom mapovou část úseku Julčín – Rašovice a mapovou část úseku Rašovice – Kravaře.


Nová technická studie a původní vyhledávací studie budou dle vyjádření ŘSD následně předloženy obcím a krajům jako nový údaj pro územní rozhodování s tím, že některé varianty už „nebudou nadále sledovány“. „Velmi bychom si přáli, aby se v podkladech od ŘSD varianty Úštěk a Dubá již neobjevily. Nicméně na závěry je brzy, hrozba silnice je tu stále a my se musíme dál snažit v rámci našich možností,“ říká Kristýna Lánská.

V některých obcích podél navržené trasy proto vznikají spolky, které chtějí situaci sledovat a do řízení ve všech fázích vstupovat. „Byli bychom velmi vděčni, pokud by se krajští zastupitelé za nás a kraj postavili, aktivně vystoupili proti přeložce ve variantách Úštěk a Dubá, hledali jiná řešení a nedovolili plány zanést do Zásad územního rozvoje kraje,“ říká Lánská.


Projekt HlídacíPes.org – Ústí nad Labem byl podpořen základním grantem Active Citizens Fund.

Pop-up mobil Mobile (207451)
ReklamaSMR mobil článek Mobile (207411)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
ReklamaSMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

ReklamaSkyscraper 2 Desktop (211796-4)