Nová obvinění vůči CEFC: pašování zbraní do krizových oblastí a obcházení sankcí vůči Íránu
V New Yorku byla během dalšího předběžného slyšení před nadcházejícím soudem s Patrickem Ho, generálním tajemníkem neziskového křídla CEFC, vznesena nová závazná obvinění. Podle reportéra listu South China Morning Post předložila obžaloba soudu dokument o 32 stranách, popisující snahy Patricka Ho o ilegální obchod se zbraněmi, včetně dodávek vojenské techniky do krizových oblastí jako Libye či Jižní Súdán, na něž se v té době vztahovalo zbrojní embargo.
Ho měl rovněž domlouvat zbrojní dodávky do Čadu a Kataru, na něž se embargo nevztahuje.
Důkazní materiály pocházejí především z Hoovy emailové korespondence zabavené vyšetřovateli, a také ze svědectví senegalského ministra zahraničí Cheikha Gadio. Ten byl původně obviněn z korupce afrických politiků spolu s Hoem, ale minulý měsíc se dohodl s obžalobou na stažení obvinění výměnou za svědectví v procesu s Patrickem Ho.
Podle listu New York Times nové dokumenty také dokládají, že Ho domlouval s íránskými firmami obcházení sankcí prostřednictvím CEFC.
“Před nadcházejícím soudem s vedoucím neziskového křídla CEFC Patrickem Hoem přibývají závažná obvinění proti celé společnosti, která byla také poprvé otevřené jmenována v souvislosti s korumpováním afrických představitelů. Lze očekávat, že u soudu samotného vyjde najevo řada dalších skutečností o praktikách společnosti,“ komentuje aktuální dění sinolog Martin Hála.
Nově odhalené skutečnosti by podle něho mohly být velmi nepříjemné pro české představitele, jež s CEFC spojili svůj politický osud. „Na prvním místě samozřejmě pro prezidenta Zemana, který stále ponechává ve funkci svého poradce zmizeleho předsedu CEFC Jie Ťien-minga,” dodává Hála.
Úplatky na třech kontinentech
Hoovi byla během slyšení zamítnuta další žádost o kauci. Soud se měl původně konat 5. listopadu, ale bude nejspíše odložen z procesních důvodů, mj. kvůli námitkám obhajoby proti přípustnosti některých důkazů.
Během slyšení byla také podle reportéra Inner City Press, který se soudním případem CEFC dlouhodobě zabývá, poprvé naplno jmenována CEFC, a to jak její neziskové křídlo, China Energy Fund Committee, tak i společnost samotná – China CEFC Energy. V dřívějších dokumentech bylo jméno CEFC opisováno jako “Energetická společnost se sídlem v Šanghaji”.
Podle South China Morning Post navíc nový dokument popisuje také úplatek CEFC pro Johna Ashe, předsedu Valného shromáždění OSN v roce 2014. Původní obvinění z loňského roku uvádí pouze úplatek CEFC pro Ashova nástupce ve funkci předsedy VS OSN Sama Kutesu. Ten měl od Patricka Ho obdržet v roce 2015 půl milionu USD poté, co jmenoval předsedu CEFC a Hoova přímého nadřízeného Jie Ťien-minga svým čestným poradcem.
Téhož roku jmenoval jak známo Jie Ťien-minga svým čestným poradcem také český prezident Zeman. Ten ho v “čestné” funkci ponechal i poté, co Jie začátkem roku v Číně záhadně zmizel a je nejspíš zadržován disciplinárními orgány KS Číny.
Společností CEFC a jejím působením v České republice se podrobně zabývá i nové číslo časopisu Economist v souvislosti s vlivovými operacemi ČLR v Evropě.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.
Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 KčPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz
Recommended (5901)
Čtěte též
Čína tlačí na zvýšení porodnosti. Začne komplikovat rozvody
Slovensko chce svůj díl z čínského koláče: „Copak Evropa neporušuje lidská práva?“
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)