Nová česká ambasáda v Berlíně nebude, vláda má schválit rekonstrukci „perly brutalismu“
Česká ambasáda v Berlíně se má po 40 letech dočkat rekonstrukce. Plány na prodej předimenzované a na údržbu finančně náročné budovy padly. Náklady na opravy se už v roce 2013 odhadovaly na 500 milionů korun.
„Rekonstrukce tu má proběhnout, ale detaily zatím neznáme,“ řekla na dotaz HlídacíPes.org pracovnice sekretariátu české ambasády v Berlíně, odkázala však na tiskové oddělení ministerstva zahraničí. To chystanou rekonstrukci budovy dostavěné v roce 1978 potvrdilo: „V současné době probíhá příprava rekonstrukce ambasády. Tento materiál bude předložen vládě ke schválení.“
Dlouhé roky se přitom naopak zvažoval prodej budovy v centru Berlína a stavba zcela nové ambasády na lukrativním pozemku v berlínské ulici Tiergartenstraße (jen pár kroků od místa, kde stávalo velvyslanectví předválečného Československa). Ten dlouho drželo město Berlín rezervovaný právě pro potřeby české vlády.
„O odprodeji velvyslanectví ČR v Berlíně se neuvažuje. Vzhledem k tomu, že neprobíhají žádná jednání o odprodeji sídla zastupitelského úřadu Německa v Praze, nejsou předmětné ani žádné nabídky na nákup pozemků ze strany ČR v Berlíně,“ reagoval na dotazy HlídacíPes.org tiskový odbor ministerstva.
Celá akce s prodejem stávající berlínské ambasády a se stavbou nové byla totiž původně součástí „kulového blesku“, snahy německé strany odkoupit Lobkovický palác v Praze, kde sídlí německá ambasády.
Pronájem do roku 2064
I když předchozí kabinet Petra Nečase (ODS) prodej paláce schválil už v roce 2011, detaily transakce se nepodařilo dojednat a po volbách v roce 2013 a nástupu vlády ČSSD z prodeje sešlo.
Svou roli mohla hrát i poměrně nízká kupní cena – diskutovalo se zhruba o částce 600 milionů korun. Ve stejné době vláda mimochodem odhadovala náklady na rekonstrukci berlínské ambasády na nejméně půl miliardy korun.
Lubomír Zaorálek už před nástupem do funkce ministra zahraničí vystupoval proti prodeji Lobkovického paláce. Koncem roku 2014 pak jednání definitivně uzavřela nová smlouva o dlouhodobém pronájmu platná do září roku 2064.
Německo tak za pět desítek let výrazně přeplatí původně uvažovanou kupní cenu za barokní palác ve Vlašské ulici na Malé Straně.
Podle údajů Diplomatického servisu, který budovu spravuje, Německo aktuálně platí 22,4 milionů ročně. Za padesát let tedy jen na nájmu (jenž má být navyšován pravidelně o inflaci) zaplatí německá strana Česku přes miliardu korun.
Na druhé straně investice a údržba paláce z 18. století je plně v režii české strany. V hrubém výpočtu však zároveň nefiguruje již dříve zaplacený nájem.
Před dvaceti lety, v roce 1997 například činilo roční nájemné 855 tisíc německých marek, v roce 2002 přešla platba na eura – 530 tisíc eur ročně, od roku 2006 Němci platí nájem v českých korunách.
Brutalismus manželů Machoninových
Roční náklady na provoz a údržbu českého velvyslanectví v Berlíně podle ministerstva zahraničí dosahují nyní již 23 milionů ročně.
„Technické zařízení budovy, a to je technický posudek, ne můj názor, je daleko za hranicí schopnosti zajišťovat funkce ambasády,“ řekl už v roce 2015 český velvyslanec v Německu Tomáš Podivínský.
Související články
Fotogalerie: Hotel Thermal a ocenění pro brutalismus Věry Machoninové
Velvyslanectví tvoří mohutná betonová budova na rohu berlínské Wilhelmstrasse a Mohrenstrasse. Jejími autory jsou architekti Věra a Vladimír Machoninovi, kteří se proslavili i dalšími stavbami ve stylu brutalismu – mimo jiné obchodním domem Kotva či komplexem karlovarského hotelu Thermal.
„Budova již od svého vzniku poutala díky svému výraznému vzhledu včetně interiéru a také díky své poloze značnou pozornost jak odborné tak široké veřejnosti na obou stranách Berlínské zdi,“ popisuje stavbu na svém webu samo ministerstvo zahraničí.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Elektromobil není žádné zlo. Ale když je tlačíte na sílu, přicházejí protitlaky
Životní prostředí v Česku: dýchá se nám lépe, i když se občas dusíme
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)