Neznalost neomlouvá, ale… Český právní řád aktuálně obsahuje kolem dvou milionů právních norem
V Česku je nyní platných přibližně dva miliony právních norem. A každoročně jich přibývá. Nejde jen o zákony: právní normou se rozumí například vyhlášky, nařízení vlády, další opatření ministerstev, krajů a obcí nebo některých aktů prezidenta – třeba amnestie.
Člověk, který by toužil poznat všechny platné právní normy, by při délce života 75 let měl na nastudování každé z nich přesně 19 minut a 42 vteřin. A to od kojeneckého věku, bez spánku a odpočinku.
Strmě začal počet zákonných norem růst zejména v posledních dvaceti až třiceti letech: kolem roku 1948 jich bylo zhruba 50 tisíc, hranice 200 tisíc byla prolomena roku 1964, milion padl v roce 1985. Podstatným rysem je, že norem zásadně neubývá, naopak.
Poslední relevantní „sčítání“ si nechalo zpracovat oddělení publikace Sbírky zákonů a Sbírky mezinárodních smluv ministerstva vnitra k roku 2010. A tehdy šlo o 1 600 000 právních norem.
Graf: Situace pramenů práva a legislativy (1945-2010)
Zdroj: Odbor legislativy a koordinace předpisů MV ČR (prezentace ze září 2015)
„Trend i v těch posledních letech je víceméně setrvalý, stoupající,“ upozorňuje vedoucí oddělení Aleš Gola. Podle jeho odhadu se nyní ČR může vyskytovat na hranici dvou milionů právních norem.
Právní normou se rozumí platné ustanovení právního předpisu, jakási základní stavební jednotka práva. Nejde jen o zákony – ty mohou a v praxi obsahují i několik právních norem. Jsou naopak výjimečné zákony, které právní normu neobsahují, například deklarativní zákony typu Zákona o zásluhách Edvarda Beneše a podobně.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Ivan Pilip: Oklepat se z neúspěchu, smát se s Patrikem Hartlem a doufat v lepší Česko
Jak Národní muzeum neuctilo Karla Kryla a ten pak skončil ve sklepení
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
9 komentářů
Domnívám se, že nejsme v Evropě jediní ,kdo trpí nadměrným množstvím zákonných norem. Přemíra předpisů je jen dalším připomenutím skutečnosti, že stávající evropská západní civilizace se blíží ke svému konci. Soubor pravidel (zákony) ,který není není možné dodržovat, směřuje k jedinému možnému – zhroucení společenského systému. Ve starém Egyptě k tomu docházelo pravidelně a zdá se ,že to je osud každé Společnosti. Technicky vzato stačí nahradit nefunkční složitý soubor pravidel a pravidly novými – jednoduššími, které bude možno dodržovat. Slovníkem IT – jakýsi reset společnosti. Pokud budeme mít štěstí může tato změna proběhnout bez dramatických doprovodných jevů. Je na zvážení, zda současná migrace a dění s tím spojené není projevem takového procesu.
Dnes množství zákonů – dříve, po vítězném únoru 1948 jejich šíře účelově zajišťovala správným výkladem zákonů – vývoj justice. Zeť K.G.(ministr spravedlnosti Alexej Čepička)v září 1948 kázal:
„Jsem proti přesné definici skutkových podstat – protože naopak – musíme dělat zákony co nejširší, a směrnicemi tlumočit podrobnosti orgánům, – aby široké formulace využily..“
Tedy nástupcům A.Č. se daří. Stojí to za poplácání na ramena ?
Nevím, jestli se jim daří, ale z tohoto státu udělali pokračovatelé A.Čepičky, volení vykonavatelé moci zákonodárné za úzké spolupráce s nezávislou mocí soudní(závislá,je pouze na rozmarech jejich vykonavatelů, kteří těm svým rozmarům říkají cudně – právní názor) místo státu právního, stát právnický a to v tom nejhorším smyslu slova.
Jestli naši zákonodárci nepracují v „úkolovém režimu“?
Čím více zákonů tím dříve si odůvodní navýšení platu.
Patrně chybí efektivní kontrola práce,u voleb se hodnotí spíše práce vlády než práce zákonodárců.
Poodhalme roušku.Všechny zákony ČR se rodí za asistence štábu absolventů právních fakult.Určitě si nemyslíte,že by se snažili právní normy zjednodušovat a prostým občanům přibližovat.To by pak ke slovu mohl přijít příslovečný Čechům „selský“ rozum.A Čech by se rozhodl,že spor právě selskostí rozhodne ve svůj prospěch.No ale co zbytek světa-právníci a advokáti?Ti přeci pro jednoduchost a logičnost nemohou zhynout na úbytě.Proto ty komplikovanosti zákonů a vyhlášek.Proto ty tisíce a desetitisíce advokátům.Náklady za studia se jim musí mnohonásobně vrátit.Jinak by právní fakulty přišly o zájemce.
Chovejte se morálně a nebudete potřebovat právníky. :o)))
Letos už na tu třešeň nelezte.Můžete být stokrát vzorem morálky,ale střet s nemorálním blbcem musí nutně skončit u soudu.Pak se vám rozsvítí-vždyť bez advokátů budete nula v džungli zákonů.A ještě k smíchu.
Když takhle časem nabobtnají registry ve Windows, nejlepší řešení je reinstalace systému.