Nezlomil ji ani Hitler, ani komunisti. V těchto dnech slaví 101 let
V olomoucké věznici se bála vražedkyň – čekaly na smrt. Jedna před popravou chodila celou noc ode zdi ke zdi a zpět. Nikdo nespal, všichni se báli, že jim něco udělá, když už nemá co ztratit. V komunistickém kriminálu si pak Růžena Kamarádová odseděla tři roky.
Je září roku 2024. Jdeme s Terkou, kolegyní z Centra pomoci Paměti národa, do Domova pro seniory navštívit jednu paní. Slaví sto let!
I přes těžký a dlouhý život se těší pevnému zdraví i mysli. Proplétáme se chodbami až ke dveřím s cedulkou „Růžena Kamarádová“, usměvavá stařenka nás už vyhlíží. Má na sobě květované šaty a dívá se nesmírně laskavýma, prozářenýma očima. Zapínám diktafon – co kdyby…
„To si neumíte představit tu hrůzu. Každý den byla poprava. My jsme měli okna zamčená a vedly do dvora a tam se svítilo. Každý den byla poprava, bylo to hrozné…“
Hned po vřelém přivítání paní Růžena začíná vyprávět. Tahle vzpomínka přitom je ale jenom střípkem mozaiky ze života prožitého v obou totalitách 20. století.
Dvě totality
Růžena Kamarádová se narodila v roce 1924. Vystudovala olomouckou Rodinnou školu a chtěla jít dál na vyšší odbornou. To už zuřila válka a dívka nastoupila místo do školní lavice jako nuceně nasazená do firmy Heikor, která vyráběla prášek proti vším pro vojáky wehrmachtu. Rozežralo jí to prsty.
Po Vítězném únoru 1948 se Růžena zúčastnila XI. všesokolského sletu v Praze. Cvičenci v průvodu dávali prezidentu Gottwaldovi otevřeně najevo, že s novým režimem nesouhlasí.
I Růžena to dávala jasně najevo. V září téhož roku se zúčastnila emocemi nabitého pohřbu Edvarda Beneše a brzy na to se jí dostal do ruky dokument: text nezveřejněných Benešových slov při podpisu demise demokratických ministrů.
„Ne všechen lid si přeje zánik demokracie, ale vy, pánové, a vámi vedená strana si přeje, abych svým podpisem zabil demokracii v Československu, a zradil nejen sebe, ale i celému národu nejdražší přísahu: Prezidente Osvoboditeli, věrni zůstaneme.“
Růžena Kamarádová text rozmnožila a chtěla ho s kamarády roznést známým. Státní bezpečnost si pro ni přišla do kanceláře.
Slimáčí polévka
V politickém procesu ji pak odsoudili k sedmi letům zostřeného žaláře, to znamenalo tvrdou postel a snížené příděly jídla: „To jídlo se nedalo jíst. Polévka byla se slimákama a jídla bylo hrozně málo. Ráno jsem dostala půl krajíce chleba a večer kousek salámu.“
Tvrdé lože byl nástroj, jak vězeňkyni zlomit. Postel, na které spala, pak bachařky vynesly na chodbu a Růžena musela spát na tvrdé, sukovité podlaze. Přišly horečky, zánět žeber a bolest.
„Za co sedíte?“ zeptal se vězeňský doktor.
„Za rozšiřování letáků.“
„Kolik jste dostala?“
„Sedm let.“
„To jsou pěkná léta… Umíte se modlit?“
„Umím.“
„Pomodlete se, třeba vám to pomůže. Další!“
A lékař Růženu Kamarádovou propustil bez léků.
Ven z vězení vyšla už po třech letech. Ale byla v podmínce, ztratila všechna občanská práva a byla pod neustálým dohledem estébáka Procházky:
„Když jsem šla z domu, šel za mnou. Celé ty čtyři roky v podmínce.“
„To jsme byli týden na StB. Spali jsme na takové pryčně. Jak když máte jenom dřevo na opalování, jak bylo na těch starých koupalištích. Oblečená. To jsme se nevysvlíkali, neumývali, nic. Poslali vás do místnosti, tma a svítili na vás. Kde kdo byl, každý na mě něco křičel. Já jsem odpovídala. Někdy jsem neodpověděla, tak zase řval. To bylo celý týden. Pořád dokola. Ždímali z vás, co mohli. Ještě tatínek tam byl a ten estébák řekl, že mě špatně vychoval. To když mně řekl, tak bych v ten moment tomu estébákovi zakroutila krkem. Já jsem si říkala, musím všechno skousnout. Když jsem potom přišla do věznice, tak já už jsem byla tak, tak vynervovaná, že jsem vzala židle a mlátila jsem po nich židlema. Až mi dali svěrací kazajku, tak jsem toho nechala. Říkala jsem si, že už to nemůžu vydržet. Tak hloupě se chovat, tak nesmyslně. Úplně kvůli takové blbosti, co kdo řekl. Já nevím, já jsem to vůbec nepochopila, jak oni řádili. A pořád řádili. Celou tu dobu, co jsme tam byli.“
Procházka jí v TOS Olomouc (Továrna obráběcích strojů Olomouc), kam nastoupila, podstrčil protistátní leták. StB přijela za dva dny a od dalšího kriminálu ji zachránil až ředitel, který se politické vězeňkyně zastal. Slušnou práci získala až po sedmnácti letech od propuštění z vězení, v roce 1968 jí kamarád sehnal místo v ČSD Olomouc.
Růžena Kamarádová žila v roce 2024 v Domově pro seniory ve Chválkovicích v Olomouci, kde v dobré náladě v novém roce oslavila sto jedna let života.
Autor textu František Vrba Paměť národa – jedinečné rozsáhlé sbírce vzpomínek pamětníků, kterou řadu let buduje nezisková organizace Post Bellum se svými partnery – Českým rozhlasem, Českou televizí a Ústavem pro studium totalitních režimů. Ve sbírce je shromážděno víc než pět tisíc výpovědí. Z Paměti národa vznikají každý týden rozhlasové dokumenty Příběhy 20. století. Jde o subjektivní vzpomínky pamětníků, které nemusejí vždy zcela odpovídat skutečnému průběhu historických událostí.
ůsobí v projektuPop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
„Rozhovor s námi považuje za nutné zlo.“ Příběh kněze, který ustál tlak StB
Ze zadku mu padalo maso… Velká Bystřice a velké, kruté dějiny v ní
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
13 komentářů
Hodně zdraví!!!!
Článek vhodný k přeposlání s.K.Konečné a voličům Stačilo. Ach jo, jak rychle zapomínáme.
👍👍👍👍
Bohužel, máte pravdu…Tak snad to “ těm“ zapomnětlivým“ dojde a po vzpomínkách a svědectví této 100leté opravdové Dámy, dojde…, že Komunismus “ s lidskou tváří“ neexistuje a nikdy neexistoval a nebude existovat…byl a Je to zločinecký režim…
Tak to bylo. To je skutečná komunistická ideologie v praxi. Nechápu, jak někdo může komunisty volit, proč tuto zrůdnou ideologii nezakázali.
V tom máte samozřejmě pravdu, ale jsou lepší ti, kteří vycítili změnu a rychle převlekli kabáty? Jeden takový kovaný i s manželkou sení na Hradě. Přísahal věrnost Varšavskému paktu a schvaloval okupaci, ale pak, když to bylo finančně výhodné, vlezl do NATO
Naše milé soudruhy toto dodnes nepálí, protože jsou většinově nejen bezcharakterní, ale necitelní a zlí. Proto jim toto nevadilo a je to dodnes pořád v nich a už zase vystrkují své hlavy a ZATÍM jen nadávají.. A je nad slunce jasné, že se i dnes chtějí pomstít a Stačilo a jiné obdobné strany jsou jen nástrojem k jejich návratu a Putin je v podstatě jejich opora. Lidé Bděte… To je dnes vhodné heslo proti nim. Samozřejmě myslím slušné lidi, kteří mají v sobě soucit a lásku..
Náš táta dostal 4 roky Jáchymova, obhájce ex offo mu byl přidělen fotr Rychetského, jeho syn donedávna dělal předsedu Ústavního soudu. Já jsem se sice dostal na střední školu, ale když jsem si podal přihlášku na VŠ, pozvala si mě soudružka ředitelka a oznámila mně, že nemůže poslat moji přihlášku na VŠ, protože mám špatný kádrový původ. Sestra se ani nemohla vyučit a bratrovi, který měl po operaci plic nabídli vyučení v oboru kominík. Pak jsem musel poslouchat kydy Venci Krrákory, že jsme si za komunisty mohli sami, protože jsme chodili k volbám.
A spousta lidí si ted stěžuje na těžkej život… Hlupáci…
Pouta: UPDATE
Robert Šlachta /
Bosko vice / pohořelice /
Šlacha / šachta / chat /
Jan kubice / zpráva /
Milan komárek /
..
Rostislav koš tial /
Košice / ružomberok /
Dubnica nad váhom / Leopoldov /
..
Martin Vondrášek / tuhý / lerch /
….
….
Praga:
Ředitel krajského ředitelství /
Petr Matějček /
Ředitel kanceláře ředitele KŘ /
Stanislav Engelman /
Kancelář ředitele krajského ředitelství
Kongresová 1666/2
140 00 Praha 4
..
Oddělení tisku /
Jan daněk / Eva kropáčová /
Jan rybanský / Richard hrdina /
Kristýna zelinková /
Oddělení prevence /
Jarůšková / Zelenková / Střeštík /
..
Náměstek ředitele KŘ pro Službu kriminální policie a vyšetřování /
Vojtěch Motyka /
Náměstek ředitele KŘ pro vnější službu /
Petr Víšek /
..
Ekonomická sekce /
Bartolomějská 306/7 / Praha 1 /
Odbor vnitřní kontroly /
Jiří Poláček /
Školní policejní středisko Hrdlořezy /
Ta již odčerpala prostředků na penzi panečku.
Ti,kdo jsou ochotní v současné době volit komunisty,k nim ještě v 1.11.1989 patřili a dneska jim jde jenom o plné vlastní hrnce.Mají krátkou paměť ,za komančů měli různé výhody,práci ve které akorát předstírali.že pracují,jezdili si do Jugoslávie na dovolené placené ROH a donášeli pilně na s vé sousedy a kolegy v práci STB.Tuhle ujetou toleranci vůči všem stbákům,komunistům a milic ionářům V.Havlovi nemohu zapomenout.
To aby 40% národa volilo komunisty k tomu už nikdy nedojde. Takže režim který tady byl byl podporován většinou je to byste si měli uvědomit. Ti za to mohou taky.
Všichni členové KSČ(M) by měli prožít dvojnásobek toho co prožila paní Růženka Kamarádová. To aby věděli, jak bylo jejich vládnutí „úžasné“.