Foto: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Než dorazí americká puma. Okurková sezóna ve znamení emancipace malých stran

Napsal/a Robert Malecký 22. června 2023
FacebookTwitterPocketE-mail

KOMENTÁŘ. Mohli jsme si užívat klidnou okurkovou sezónu, ozvláštněnou jen příchodem pumy americké na Šumavu, případně do Krušných hor. Jenže Piráti řekli ne. Středobodem rozruchu velikosti sklenice vody je tentokrát ministr spravedlnosti Pavel Blažek z ODS, se kterým někteří Piráti sedí ve vládě a jiní Piráti ho považují za osobu ohrožující důvěru ve spravedlnost rozvracející právní stát. Jak tohle skončí?

„Česká pirátská strana konstatuje, že setrvání Pavla Blažka ve funkci ministra spravedlnosti ohrožuje důvěru ve spravedlnost a právní stát České republiky i plnění cílů programového prohlášení vlády ČR.“

Právě tak zní usnesení, které si členové Pirátské strany schválili v internetovém hlasování. Je dostatečně silné, aby musely následovat nějaké kroky na vládní nebo koaliční úrovni. Zároveň se ale nic zvláštního očekávat nedá. Trochu to připomíná věčné lavírování Věcí veřejných ve vládě Petra Nečase nebo úsměvné červené linie sociálních demokratů v koalici s Andrejem Babišem.

Skoro to vypadá, jako by resort spravedlnosti problematické ministry přitahoval. V posledních letech jsme si užili nespočet protestů, které byly trochu nespravedlivě namířeny proti Blažkově předchůdkyni Marii Benešové.

Vyvrcholily na jaře roku 2019. Spolek Milion chvilek svolal několik demonstrací a v polovině června se mu dokonce na pražskou Letnou podařilo dostat skoro čtvrt milionu lidí. Ti demonstrovali za odstoupení Babiše i Benešové, přirozeně marně.

Na aktuálním postoji Pirátů k ministru Blažkovi je vtipné, že ho nelze považovat za nic menšího než postoj celé strany v době mezi sjezdy, taková jsou už jejich vnitrostranická pravidla. Zároveň, neméně vtipně, si můžeme porovnat někdejších 250 tisíc hlasů proti Marii Benešové s nynějším počtem proti Blažkovi vystupujících Pirátů; bylo jich přesně 369. Slovy tři sta šedesát devět.

Nic se přece neděje…

Piráti se trochu střelili do vlastní nohy. Přesněji řečeno střelili do nohy tu svoji část, která teď musí sedět s Pavlem Blažkem a tvářit se, že se vlastně nic neděje. Případně svých pár poslanců ve sněmovně, kteří jako součást koalice budou spolupracovat na prosazení resortních návrhů.

Návrh usnesení o škodlivosti Pavla Blažka pocházel od europoslankyně Markéty Gregorové. Ta říká: „Finální rozhodnutí nakonec leží na panu premiéru Fialovi. Ten musí vyhodnotit, jestli má Pavel Blažek na ministerstvu setrvat, nebo ne. Či zajistit, aby podezření dostatečně vysvětlil a učinil opatření ke snížení rizik plynoucích ze střetu zájmů. Za Piráty je naše pozice jasná.“

Ale zase tak jasná ta pozice není. Citujme předsedu strany Ivana Bartoše: „Jsem připraven v rámci možností, které jako Piráti máme, napomoci k řešení situace. O což jsme se jako poslanecký klub ostatně zasazovali také v minulosti. Primárně to však leží na panu premiérovi a ODS, která má daný resort i personálie v gesci a garantuje jejich fungování. Závěry z jednání Pirátů bych chtěl prodiskutovat s premiérem Petrem Fialou, ostatně se na mě s tímto obrátily i významné protikorupční organizace.“

Nebo předsedu poslanců Jakuba Michálka ještě z doby, než byl výsledek hlasování znám: „Důvod pro odchod z vlády obecně ani v této konkrétní kauze nevidím. Pokud všichni dobří raději hned utečou, budou nám nakonec vládnout jen ti zlí. Proto kvituji, že toto jednání není koncipováno jako ultimátum pro vládu.“ To zní jako slušná zpátečka.

A nejspíš Markétu Gregorovou úplně neuspokojí. „V případě, že bude stanovisko schváleno a následný postup vyhodnotíme po nějaké době jako nedostatečný, je možné vždy doplnit i přesné zadání kroků, které očekáváme,“ řekla. Cítíme, jak se tu našlapuje kolem odchodu z koalice, který ale nikdo zatím nechce přiznat.

Připomeňme, že koalice čistě početně pirátské poslance nepotřebuje. A zároveň zaspekulujme o tom, že straně může časem vyhovovat situace, kdy se proti Fialově koalici vymezí. V situaci, kdy v opozici figuruje jen hyperpopulistické hnutí ANO a fašizující Okamurova SPD, se může taková strategie před volbami v roce 2025 hodit. Poptávka po slušné opozici určitě existuje.

Než přijde puma…

Ostatně se pomalu začínají emancipovat i další menší součásti koaličního projektu. Do ministra financí Zbyňka Stanjury se kvůli konsolidačnímu balíčku pustil místopředseda hnutí STAN Jan Farský: „Ukazuje se, že ani navržená opatření nebudou stačit. Ta spirála je hrozivá. A když slyším o balíčku dvě, o balíčku tři, tak přestávám věřit, že to má Ministerstvo financí promyšlené a ví, co se děje,“ řekl Farský.

Reakce z ODS? Za Blažkem i za Stanjurou předseda strany a vlády Petr Fiala stojí. Nevidí žádné zneužití pravomocí ze strany Pavla Blažka a není podle něho nutné se obávat nějakých koaličních rozepří. Za Blažkem stojí i brněnská organizace ODS, která do vysoké politiky vyslala i Fialu.

Emancipace menších stran bude pokračovat, jak se budou blížit volby. Během léta bude jasnější, jak daleko se rozhodnou v rámci předvolební strategie zajít a jak dokážou straničtí jestřábi vedení zatlačit. Gregorová Bartoše, Farský Rakušana. My si zatím užívejme očekávání příchodu americké pumy.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)