„Nesmrtelný“ Husák. Klička s odvoláním mu umožňuje vrátit se na vysoké policejní pozice
Jedněmi dveřmi ho vykážou, už druhými se vrací. Zvlášť, když si je chytrou kličkou nechá pootevřené. Zákon o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů dává dlouholetému policejnímu funkcionáři Vladislavu Husákovi reálnou šanci, že se brzy bude moct vrátit na vysoké místo u policie i jinde. A nebude se muset ani tolik snažit. Může být ovšem také od policie propuštěn, jak nakonec naznačil policejní prezident Jan Švejdar.
Vladislav Husák skončí ve funkci libereckého krajského ředitele 1. února. Důvodem je jeho účast na nelegální narozeninové oslavě v hotelu v Teplicích.
Policejní prezident Jan Švejdar oznámil, že bude Husák zatím působit jako metodik Útvaru policejního vzdělávání a služební přípravy, nebude pobírat příplatek za vedení a k 1. únoru bude z dosavadní funkce odvolán. O přeložení požádal sám Husák.
Poslední věta je důležitá. Pokud totiž policejní funkcionář požádá o přeložení sám a není například odvolán pro hrubé znevážení dobrého jména sboru, otevírá mu to do budoucna docela zajímavé možnosti.
Odvolací klička
Po dnešním jednání s plk. Husákem jsem rozhodl, že ho k 1. 2. 2021 odvolám z pozice krajského policejního ředitele a do doby ukončení kázeňského řízení ustanovím na řadovou pozici bez příplatku za vedení. Plk. Husák mě požádal o možnost čerpání řádné dovolené,jíž jsem vyhověl.
— Jan Švejdar (@jan_svejdar) January 26, 2021
HlídacíPes.org se pokoušel u policejního prezidenta zjistit, podle kterého ustanovení zákona bude Husák odvolán. Mluvčí prezidia David Schön ho ale neuvedl: „Plk. Husák dosud nebyl odvolán, policejní prezident vyhověl jeho žádosti o čerpání dovolené a sdělil, že jej odvolá k 1. 2. 2021.“
Ani na doplňující dotaz, jak to tedy bude za oněch zmíněných pár dní, nebyl mluvčí sdílnější: „Vzhledem k tomu, že plk. Husák bude odvolán k 1. 2. 2021, tak informace o samotném odvolání budu mít k dispozici až k tomto datu.“
Později však jeho kolegyně Kateřina Rendlová vnesla do konkrétního mechanismu jasno. „Vladislav Husák dnes doručil policejnímu prezidentovi Janu Švejdarovi žádost o převelení na jiné místo ve stejné služební hodnosti. Policejní prezident jeho žádosti vyhověl,“ citovala Rendlovou ČTK.
Na novém místě vzdělávacího metodika pak může Husák v klidu vyčkávat, až se v policii objeví volné místo v jeho platové třídě a odpovídající plukovnické hodnosti. Tedy například místo policejního ředitele v jiném kraji nebo šéfa některého z celorepublikových útvarů. Pak by mohl být Husák na toto místo tzv. ustanoven, což znamená umístěn bez výběrového řízení.
„On ho policejní prezident vlastně moc nepotrestal,“ glosuje to členka sněmovního bezpečnostního výboru Jana Černochová (ODS). Poukazuje na obdobné případy, kdy byl policejní funkcionář jednoduše propuštěn podle jiného paragrafu, který se týká porušení služebního slibu a zavrženíhodného jednání, které má znaky trestného činu a je způsobilé ohrozit pověst policejního sboru.
Tento paragraf byl použit například u bývalého olomouckého policejního náměstka Karla Kadlece v kauze Vidkun. Kadlec byl od policie propuštěn, soud dosud v kauze ani po pěti letech nerozhodl.
Oslavu „rodinného setkání“ severočeského politika Petra Bendy vyšetřuje i policie, Husákovu účast pak i odbor vnitřní kontroly policejního prezidia. Zatím není známo, že by se do věci vložila i Generální inspekce bezpečnostních sborů, která vyšetřuje trestné činy policistů. Husák pro web PressPort Magazín řekl, že měl v hotelu domluvené setkání například s předsedou Národní sportovní agentury Milanem Hniličkou (za ANO) a místopředsedou Rady České televize Jiřím Šlégrem o sportovní unii.
„To, že se v místě koná ještě rodinné setkání pana Bendy, jsem zjistil až na místě. Po zmíněné schůzce jsem následoval oba další účastníky a panu Bendovi jsem velmi krátce formálně pogratuloval,“ uvedl Husák pro web. V hotelu pak Husák přespal, prý kvůli pokročilé večerní hodině, povětrnostním podmínkám a únavě.
Hnilička se vzdal poslaneckého mandátu, ve vedení Národní sportovní agentury zůstává. Šlégra se kolegové z Rady ČT na rezignaci chtěli ptát na středečním jednání, bývalý hokejista se ale před projednáváním bodu z jednání vytratil.
Ve středu večer ovšem ještě policejní prezident Jan Švejdar zmínil možnost, že bude Vladislav Husák nakonec přece jen od policie propuštěn. To ovšem v případě, že by k tomu výsledku vedlo kázeňské řízení, které s ním prezidium vede. Jeho výsledek je zatím nejistý.
2/2 Tímto krokem jsem řešení záležitosti s plk. Husákem zahájil. Nikoliv ukončil. Běží kázeňské řízení, na jehož konci mohu rozhodnout o uložení kázeňského trestu od písemného napomenutí až po odnětí služební hodnosti, což ve svém důsledku vede k propuštění ze služebního poměru.
— Jan Švejdar (@jan_svejdar) January 27, 2021
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
5 komentářů
No a v tom je ten průšvih, jak zmíněno v závěru. Nejen výsledek kárného řízení, ale i výsledek každého justičního řízení, je v našem právním systému značně nejistý.
Ostatně připomeňme případ policejního prezidenta Lessyho v roce 2012, který byl sice na základě takového šetření od policie i propuštěn – ale pak soud rozhodl že byl nevinen.
Takže, takové řešení, s pomocí vlastní žádosti o odchod, je ještě dobré řešení, Samozřejmě i s tím že kdyby se pak pokusil pan Švejdar ho později jmenovat do vysoké funkce, tak mu to jistě „bdělá média “ omlátí o hlavu..
To je nářků pro pár jednotlivců ale co těch tisíců lidí kteří to porušují několikrát o těch není řeč za vše může vláda a předseda vlády je to hanba co tu píšete
Jak již bylo řečeno, Husák dobře ví kudy běží zajíc, na takové filuty jsou všichni krátcí, apriori když ani není zájem to dotáhnout do konce, co kdyby pak něco pustil ven.
Nadarmo se neříká , že VRÁNA K VRÁNĚ SEDÁ…
Udělal lapsus, byl odložen. Po nějakém čase se vynoří / až se na něj trochu zapomene/ a bude někam ustanoven. Obvyklá praxe v PČR. Už toho přežil hodně,
přežije i toto.