Íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí. Foto: Profimedia

Neprohrál jen Asad, ale i Teherán. Jeho pozice v regionu významně oslabila

Napsal/a Tereza Engelová 12. prosince 2024
FacebookXPocketE-mail

KOMENTÁŘ. Pád Bašára Asada v Sýrii zásadně míchá geopolitickými kartami v regionu. Jedním z nejvíc zasažených států, jež během několika dnů přišel o „esa“, je Írán. Netýká se to jen jeho vlivu v zahraniční politice, dopad je i vnitropolitický. Íránská vláda investovala do ochrany Asadova režimu miliony dolarů ve formě půjček, které už nikdy neuvidí. To teď kritizuje část proreformních politiků, a dokonce i některá íránská média. Na pád Chameneího režimu to ale stačit nebude.

Turbulentní vývoj v Sýrii překvapil nejen syrského diktátora Bašára Asada, ale i jeho nejzásadnějšího spojence v regionu, íránský režim.

Spojenectví mezi Teheránem a Damaškem bylo pevné, trvalo déle než 40 let. Obě země kdysi sdílely odpor proti iráckému prezidentovi Saddámu Husajnovi, koordinovaly síly i proti dalšímu „společnému nepříteli“ a sice Izraeli, potažmo Spojeným státům.

Teherán přes Sýrii logisticky i vojensky podporoval libanonské militantní hnutí Hizballáh, jehož členové se syrského konfliktu také aktivně účastnili, společně s bojovníky z řad íránských revolučních gard. Těch byly v Sýrii tisíce. Během pár dní je ale vše jinak.

Teherán vyplýtval na ochranu syrského diktátora miliony dolarů, a to v době, kdy Íránci, i z důvodu letitých sankcí, sami čelí značným ekonomickým problémům.

V úterý jednal v Teheránu parlament za zavřenými dveřmi. Po konci jednání vydala vláda několik zásadních prohlášení. Mluvčí Fatemeh Mohajeraniová uvedla, že na palubě deseti letů soukromé letecké společnosti Mahan (sankcionované od října 2024 EU, pozn. red.) se do Íránu vrátily čtyři tisícovky občanů.

Nespecifikovala, zda se jednalo o civilisty, či vojáky, ale podle informací televize Al Džazíra potvrdil „návrat íránských jednotek“ ze sousední země vrchní velitel Sboru islámských revolučních gard (IRGC) Hosejn Salámí.

Mohajeraniová zároveň nastínila pozice, které teď bude Teherán vůči Sýrii zastávat. Chce podle ní „respektovat územní celistvost Sýrie“ a případné výsledky voleb. Ve vzájemných vztazích bude podle ní důležitým faktorem „syrský odstup od sionistického režimu“.

Právě Izrael, Spojené státy a vláda „nejmenované sousední země“ stojí podle oficiálního prohlášení íránského duchovního vůdce ajatolláha Alí Chameneího za pádem syrského diktátora. „Není pochyb, že to, co se stalo v Sýrii, je výsledkem americko-sionistického spiknutí,“ citovala Chameneího agentura IRNA.

Problémy venku i doma

Jiný výklad událostí by od íránského establishmentu nikdo ani čekat nemohl. Navenek se Írán jako hlavní koordinátor tzv. osy odporu prezentovat nemůže, naučená je na něj i veřejnost uvnitř země. Co ale překvapilo vnitropoliticky, je míra kritiky, která se na vládu v souvislosti s letitou „podporou padlého syrského diktátora“ snesla.

O „marné a nákladné“ íránské misi v Sýrii otevřeně mluví některé proreformní politické osobnosti. Podle nich Teherán vyplýtval na ochranu syrského diktátora miliony dolarů, a to v době, kdy Íránci, i z důvodu letitých sankcí, sami čelí značným ekonomickým problémům.

Bývalý předseda výboru íránského parlamentu pro národní bezpečnost a zahraniční politiku Heshmatolláh Falahatpisheh například podle serveru Al Monitor uvedl, že svrženému syrskému vládci Írán poskytl víc něž 30 miliard dolarů v půjčkách, které se do země už nikdy nevrátí.

Nezvykle „troufalá“ kritika režimu zaznívá na sociálních sítích i v souvislosti s informacemi, které vyplouvají na povrch ohledně zvěrstev páchaných uvnitř věznice Sajdnája severně od Damašku, odkud se podařilo začátkem týdne osvobodit stovky brutálně mučených a týraných vězňů Asadova režimu.

„Nesnesitelná agónie se setkala s širokou solidaritou a projevy smutku z řad mnoha Íránců, kteří označují úředníky v Teheránu za ,spoluviníky‘, kteří mají podíl viny na kolektivním traumatu budoucích generací v Sýrii,“ popsal pocity části íránské veřejnosti pro Al monitor jeho teheránský zpravodaj.

Popravená spravedlnost

Opozičně naladění Íránci vnímají dění okolo nechvalně proslulé syrské věznice o to citlivěji, že Írán v posledních dvou letech zásadně přitvrdil v zacházení s politickými vězni. Výrazně vrostl počet popravených.

Podle nově schváleného zákona o morálce hrozí ženám, které odmítají chodit zahalené, za „porušení kultury cudnosti a hidžábu“ 15 let vězení až trest smrti.

Podle Centra pro lidská práva v Íránu (IHRNGO) se sídlem v Norsku bylo k 1. prosinci 2024 vykonáno v zemi 798 poprav. Z toho nejméně 310 poprav za poslední dva měsíce.

„Islámská republika zahájila nejrozsáhlejší vlnu poprav v íránských věznicích za posledních dvacet let,“ uvádí v aktuální monitorovací zprávě ředitel Centra pro lidská práva v Íránu Mahmúd Amírí-Moghaddám. Podle něj byla více než polovina poprav vykonána za nezávažné trestné činy. Rostou také počty popravených z řad politických vězňů.

Dne 13. listopadu bylo k trestu smrti odsouzeno šest účastníků protestů „Ženy, život, svoboda“, kteří byli obviněni ze smrtelného zranění příslušníka Íránských revolučních gard.

Před zahájením soudního řízení byla přiznání čtyř obžalovaných se zjevnými známkami mučení odvysílána v televizi. A politických vězňů bude v příštím roce s největší pravděpodobností jen přibývat.

Tento týden mají vstoupit v platnost nové zákony, které se velmi tvrdě vymezují proti tzv. „popíračům/popíračkám hidžábu“, tedy především ženám, které odmítají chodit zahalené. Podle nově schváleného zákona o morálce hrozí takovým ženám za „porušení kultury cudnosti a hidžábu“ 15 let vězení až trest smrti.

Konkrétně nový zákon říká, že „osoby přistižené při propagaci nahoty, neslušnosti, odhalování nebo nevhodného oblékání“, budou vystaveny pokutě, bičování a trestu odnětí svobody v rozmezí od pěti do patnácti let, „recidivistům“ pak hrozí trest smrti.

Ženy, život, svoboda

Trestům a pokutám mají nově podléhat také všechny podniky a obchodní zařízení, taxikáři, média a vzdělávací instituce, pokud neohlásí neplatiče a neplatičky nebo umožní propagaci „nahoty“ a „nevhodného oblékání“.

Podle organizace Amnesty International jde o snahu upevnit represemi dosavadní režim, který od smrti Mahsy Aminiové a vzniku hnutí „Ženy, život, svoboda“ čelí čím dál větším projevům nespokojenosti z řad liberálnější íránské společnosti.

A o to paradoxněji pak podle kriticky smýšlejících Íránců vyznívá prohlášení, které v souvislosti s pádem režimu Bašára Asada vypustil do světa předseda íránského parlamentu Mohammad Bagher Ghalibaf.

Na otevřeném zasedání shromáždění řekl, že „Asad by zůstal u moci, kdyby vyslyšel stížnosti svého lidu“. Jeho komentář vzbudil, i vzhledem k nově schválenému zákonu o morálce, na íránských sociálních sítích výsměšnou kritiku.

Kde se to posr***? Chyby Václava Havla
Petr Pithart
Petr Pithart / předseda české vlády 1990–1992
„Od chvíle, kdy Havel přijal kandidaturu na prezidenta, se domácí politice věnoval jen okrajově a udělal v ní řadu chyb nebo opomenutí, o kterých se nevědělo, nechtělo vědět, nemluvilo nebo jen málo.“Petr Pithart
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Tragédie „české cesty“
Petr Pithart
Petr Pithart / předseda české vlády 1990–1992
„Klausova kuponovka byla ,česká cesta‘, bez cizáků, tedy hlavně Germánů, kterým prý Pithartova vláda jde za pár marek na ruku. A kde dnes nacházíme ty, co nás ostouzeli? Na krajní evropské nacionalistické pravici. Klausovi aplaudují sjezdy nahnědlé Alternativy pro Německo...“Petr Pithart
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Havlovi agenti
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Na klíčová místa ministrů vnitra a obrany v první Čalfově vládě se v prosinci 1989 dostali agenti vojenské kontrarozvědky Richard Sacher (krycí jméno Filip) a Miroslav Vacek (krycí jméno Srub). Se souhlasem prezidenta Havla, ale za zády Občanského fóra...“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Havlovi hvězdopravci
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Havel prezident byl někdo úplně jiný. Nový Havel měl názor dřív, než kohokoliv vyslechl. Dokonce vydal příkaz: ,Nepouštějte ke mně nikoho se špatnými zprávami.‘ Obklopil se přitakávači a podivnými existencemi, mezi nimiž nechyběli agenti StB nebo hvězdopravci.“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Nová smlouva s KGB
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Koncem února 1990 se na cestě na první státní návštěvu SSSR ministru vnitra Sacherovi v uličce mezi sedadly vysypaly z desek papíry. Když jsem je začal sbírat, najednou jsem měl v ruce připravený text nové tajné dohody s KGB. Hájil se tím, že prezident o tom ví. Havel se odmítl o věci bavit.“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Soudcokracie
Aleš Rozehnal
Aleš Rozehnal / právník
„Snaha ,zachraňovat státu peníze‘ je buď projevem servility moci soudní k moci výkonné, nebo zřejmě nevědomou známkou jevu, který označujeme jako,soudcokracie‘. Tato tendence je o to nebezpečnější, že soudní moc je státní mocí nejmocnější a nejdůležitější.“Aleš Rozehnal
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Policejně gangsterský stát
Aleš Rozehnal
Aleš Rozehnal / právník
„Četnost případů a úroveň krytí nezákonností ze strany vysokých státních orgánů naznačuje, že se Česko posunulo do úrovně, kterou bychom mohli označit jako policejně gangsterský stát. V něm stát neovládají zločinci, ale je to právě stát, který kontroluje zločineckou infrastrukturu. Ta pak funguje ku prospěchu vyvolených úředních osob a osob pod jejich ochranou.“Aleš Rozehnal
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Rozkradené restituce
Jan Kalvoda
Jan Kalvoda / expolitik a právník
„Lex Schwarzenberg není zdaleka jediným příkladem, kdy český stát za dlouhodobé pomoci tuzemské justice systematicky obíral vlastní občany o jejich majetek. Odpudivou kapitolu polistopadových dějin představují i zemědělské restituce.“Jan Kalvoda
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Republika oligarchů
Ondřej Neumann
Ondřej Neumann / zakladatel HlídacíPes.org
„35 let od listopadu 1989 máme zoligarchizovanou, podinvestovanou ekonomiku, plnou neschopných politiků ve vládě i opozici, kteří nejsou schopni pochopit, jak vypadá ekonomika 21. století. Ti, kteří zde zbohatli, už většinou investují mimo Českou republiku.“Ondřej Neumann
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Privatizace pro vyvolené
Ondřej Neumann
Ondřej Neumann / zakladatel HlídacíPes.org
„Při privatizaci nakonec převážila vize známá z hasičského bálu ve filmu Miloše Formana Hoří, má panenko. Tedy zhasnout, určitý čas počkat a po rozsvícení sálu nechat každému, co si stihl ,zprivatizovat‘. Bohužel, o tom, že se zhasne a nastane ten správný čas, byli informováni jen vyvolení.“Ondřej Neumann
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Zombie českého práva
Tereza Engelová
Tereza Engelová / reportérka HlídacíPes.org
„Lex Schwarzenberg je zombie českého práva. Kauza v sobě spojuje vršící se bezpráví obou totalit minulého století a navazující bezpráví doby polistopadové...“Tereza Engelová
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Dotační feťáci
Robert Břešťan
Robert Břešťan / šéfredaktor HlídacíPes.org
„Peníze od evropských daňových poplatníků byly v mnohém promarněnou příležitostí. Lidé, firmy a vlastně celá tuzemská ekonomika si na ně navíc vytvořili velmi nezdravý návyk. Česko plíživě přešlo z tržní ekonomiky do ekonomiky silně závislé na dotacích.“Robert Břešťan
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Užiteční idioti Kremlu
Vojtěch Berger
Vojtěch Berger / reportér HlídacíPes.org
„Kauza ,radar v Brdech‘ ukázala Rusku, jak v bývalých středoevropských satelitech může znovu získat vliv. Nasvítila společenské rozložení i ,užitečné idioty‘, kteří se Kremlu můžou hodit v pozdější hybridní válce.“Vojtěch Berger
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Stavitelé „mostů“
Vojtěch Berger
Vojtěch Berger / reportér HlídacíPes.org
„Rusko přitahovalo české prezidenty Klause i Zemana. Sen o Česku jako o mostu mezi Východem a Západem se ale zbortil nejpozději s odhalením ruské účasti v kauze Vrbětice.“Vojtěch Berger
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)