Neprohrál jen Asad, ale i Teherán. Jeho pozice v regionu významně oslabila
KOMENTÁŘ. Pád Bašára Asada v Sýrii zásadně míchá geopolitickými kartami v regionu. Jedním z nejvíc zasažených států, jež během několika dnů přišel o „esa“, je Írán. Netýká se to jen jeho vlivu v zahraniční politice, dopad je i vnitropolitický. Íránská vláda investovala do ochrany Asadova režimu miliony dolarů ve formě půjček, které už nikdy neuvidí. To teď kritizuje část proreformních politiků, a dokonce i některá íránská média. Na pád Chameneího režimu to ale stačit nebude.
Turbulentní vývoj v Sýrii překvapil nejen syrského diktátora Bašára Asada, ale i jeho nejzásadnějšího spojence v regionu, íránský režim.
Spojenectví mezi Teheránem a Damaškem bylo pevné, trvalo déle než 40 let. Obě země kdysi sdílely odpor proti iráckému prezidentovi Saddámu Husajnovi, koordinovaly síly i proti dalšímu „společnému nepříteli“ a sice Izraeli, potažmo Spojeným státům.
Teherán přes Sýrii logisticky i vojensky podporoval libanonské militantní hnutí Hizballáh, jehož členové se syrského konfliktu také aktivně účastnili, společně s bojovníky z řad íránských revolučních gard. Těch byly v Sýrii tisíce. Během pár dní je ale vše jinak.
Teherán vyplýtval na ochranu syrského diktátora miliony dolarů, a to v době, kdy Íránci, i z důvodu letitých sankcí, sami čelí značným ekonomickým problémům.
V úterý jednal v Teheránu parlament za zavřenými dveřmi. Po konci jednání vydala vláda několik zásadních prohlášení. Mluvčí Fatemeh Mohajeraniová uvedla, že na palubě deseti letů soukromé letecké společnosti Mahan (sankcionované od října 2024 EU, pozn. red.) se do Íránu vrátily čtyři tisícovky občanů.
Nespecifikovala, zda se jednalo o civilisty, či vojáky, ale podle informací televize Al Džazíra potvrdil „návrat íránských jednotek“ ze sousední země vrchní velitel Sboru islámských revolučních gard (IRGC) Hosejn Salámí.
Mohajeraniová zároveň nastínila pozice, které teď bude Teherán vůči Sýrii zastávat. Chce podle ní „respektovat územní celistvost Sýrie“ a případné výsledky voleb. Ve vzájemných vztazích bude podle ní důležitým faktorem „syrský odstup od sionistického režimu“.
Právě Izrael, Spojené státy a vláda „nejmenované sousední země“ stojí podle oficiálního prohlášení íránského duchovního vůdce ajatolláha Alí Chameneího za pádem syrského diktátora. „Není pochyb, že to, co se stalo v Sýrii, je výsledkem americko-sionistického spiknutí,“ citovala Chameneího agentura IRNA.
Problémy venku i doma
Jiný výklad událostí by od íránského establishmentu nikdo ani čekat nemohl. Navenek se Írán jako hlavní koordinátor tzv. osy odporu prezentovat nemůže, naučená je na něj i veřejnost uvnitř země. Co ale překvapilo vnitropoliticky, je míra kritiky, která se na vládu v souvislosti s letitou „podporou padlého syrského diktátora“ snesla.
O „marné a nákladné“ íránské misi v Sýrii otevřeně mluví některé proreformní politické osobnosti. Podle nich Teherán vyplýtval na ochranu syrského diktátora miliony dolarů, a to v době, kdy Íránci, i z důvodu letitých sankcí, sami čelí značným ekonomickým problémům.
Bývalý předseda výboru íránského parlamentu pro národní bezpečnost a zahraniční politiku Heshmatolláh Falahatpisheh například podle serveru Al Monitor uvedl, že svrženému syrskému vládci Írán poskytl víc něž 30 miliard dolarů v půjčkách, které se do země už nikdy nevrátí.
Nezvykle „troufalá“ kritika režimu zaznívá na sociálních sítích i v souvislosti s informacemi, které vyplouvají na povrch ohledně zvěrstev páchaných uvnitř věznice Sajdnája severně od Damašku, odkud se podařilo začátkem týdne osvobodit stovky brutálně mučených a týraných vězňů Asadova režimu.
„Nesnesitelná agónie se setkala s širokou solidaritou a projevy smutku z řad mnoha Íránců, kteří označují úředníky v Teheránu za ,spoluviníky‘, kteří mají podíl viny na kolektivním traumatu budoucích generací v Sýrii,“ popsal pocity části íránské veřejnosti pro Al monitor jeho teheránský zpravodaj.
Popravená spravedlnost
Opozičně naladění Íránci vnímají dění okolo nechvalně proslulé syrské věznice o to citlivěji, že Írán v posledních dvou letech zásadně přitvrdil v zacházení s politickými vězni. Výrazně vrostl počet popravených.
Podle nově schváleného zákona o morálce hrozí ženám, které odmítají chodit zahalené, za „porušení kultury cudnosti a hidžábu“ 15 let vězení až trest smrti.
Podle Centra pro lidská práva v Íránu (IHRNGO) se sídlem v Norsku bylo k 1. prosinci 2024 vykonáno v zemi 798 poprav. Z toho nejméně 310 poprav za poslední dva měsíce.
„Islámská republika zahájila nejrozsáhlejší vlnu poprav v íránských věznicích za posledních dvacet let,“ uvádí v aktuální monitorovací zprávě ředitel Centra pro lidská práva v Íránu Mahmúd Amírí-Moghaddám. Podle něj byla více než polovina poprav vykonána za nezávažné trestné činy. Rostou také počty popravených z řad politických vězňů.
Dne 13. listopadu bylo k trestu smrti odsouzeno šest účastníků protestů „Ženy, život, svoboda“, kteří byli obviněni ze smrtelného zranění příslušníka Íránských revolučních gard.
Před zahájením soudního řízení byla přiznání čtyř obžalovaných se zjevnými známkami mučení odvysílána v televizi. A politických vězňů bude v příštím roce s největší pravděpodobností jen přibývat.
Tento týden mají vstoupit v platnost nové zákony, které se velmi tvrdě vymezují proti tzv. „popíračům/popíračkám hidžábu“, tedy především ženám, které odmítají chodit zahalené. Podle nově schváleného zákona o morálce hrozí takovým ženám za „porušení kultury cudnosti a hidžábu“ 15 let vězení až trest smrti.
Konkrétně nový zákon říká, že „osoby přistižené při propagaci nahoty, neslušnosti, odhalování nebo nevhodného oblékání“, budou vystaveny pokutě, bičování a trestu odnětí svobody v rozmezí od pěti do patnácti let, „recidivistům“ pak hrozí trest smrti.
Ženy, život, svoboda
Trestům a pokutám mají nově podléhat také všechny podniky a obchodní zařízení, taxikáři, média a vzdělávací instituce, pokud neohlásí neplatiče a neplatičky nebo umožní propagaci „nahoty“ a „nevhodného oblékání“.
Podle organizace Amnesty International jde o snahu upevnit represemi dosavadní režim, který od smrti Mahsy Aminiové a vzniku hnutí „Ženy, život, svoboda“ čelí čím dál větším projevům nespokojenosti z řad liberálnější íránské společnosti.
A o to paradoxněji pak podle kriticky smýšlejících Íránců vyznívá prohlášení, které v souvislosti s pádem režimu Bašára Asada vypustil do světa předseda íránského parlamentu Mohammad Bagher Ghalibaf.
Na otevřeném zasedání shromáždění řekl, že „Asad by zůstal u moci, kdyby vyslyšel stížnosti svého lidu“. Jeho komentář vzbudil, i vzhledem k nově schválenému zákonu o morálce, na íránských sociálních sítích výsměšnou kritiku.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
České stopy saských „teroristů“. Kontakt s Okamurovci a trénink střelby v Česku
Jedna z nejděsivějších věznic světa. Pouštní peklo pro ženy a jejich děti
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
15 komentářů
Ano prohrály USA. Popravdě když vidím ta americká města a ty velmi zubožené lidi bez domova, je mi jich fakt líto. Je to tam už všude a naše media to neukazují. Philadelphia, L.A. San Francisco a další a další města. Veteráni na ulicích. Všde krysy. A nad tím vším vlají vlajky LGBT. To je šílenost.
Tomu se říká svoboda. Psi štěkají a karavana jde dál.
Ještě, že USA daly 18.října 1918 na zlatém podnose Čecháčkům Československo, jinak by dodnes vyváželi hnůj z rakouských stájí a vynášeli nočníky z rakouských domácností.😂
Díky firmám z USA nám dnes slovanský věrozvěst ze skomírajícího zbytku po Československu může sdělit na internetu (US Army), přes své PC (IBM-USA, Google-USA, Microsoft-USA,…), nebo mobil (Motorola-USA, Unix-AT&T-USA), svůj názor, jak si krásně žije na dluh svých potomků v ČR, aniž by sám někdy něco vymyslel, nebo dokonce poskytl světu k užívání.
USA existují od 4. července 1776 (248 let). Kde vy přechytralí ukecaní všeználkové máte to darovované Československo, které vám nikdy nestálo ani za to, aby jste ho šli bránit proti okupantům (1938, 1968)?
Díky USA se též mohou zdejší chytrolíni, mnohdy s komunistickou minulostí a návyky slovansko-ruských špindírů na koho platonicky vytahovat.🙈😂 Kasat si u piva trička a vytahovat pivní pupiky třeba na Rusko by působilo spíše směšně, než když to dělají proti USA. Tam už je jiný potenciál. 😂 Kecálkům zmar! Svět patří chytrým a pracovitým.👍
Svět patří … ale to nejsou kecálkové amíci, eubolševici … ale ani vy nuteláci.
Chápu, že stále žijete v bludu, že vše na světě vynalezli vaši ukecaní soudruzi, ale to je jenom důsledek nedostatku vašich znalostí. My ostatní víme své.🙂
Vy ostatní nevíte vůbec nic nebo taky lautrh…, ale tváříte se jako Pat a Mat, což je dnes IN-Cool
Pro „honza“
Zatím jste nic konkrétního nepředvedl, osočovat bez důkazů přece umí v ČR každý ….. 🙂, jenom jste se přesně popsal, jak se tváříte a co všechno začínající na „h“ víte. Není nad osobní pocity a zkušenosti.😂
Koukám, že ti spaní pod mostem nedělá dobře. Zkus vystřízlivět. Pak tě vezmou do azyláku.
Je to převrat se vším všudy.Iran a Rusko utrpěly porážky,Rusko změní kurs.Iran nemá strategické pokračování.Nyni je to rozděleno mezi Turecko ,Izrael a SA, Írán pausiruje.Novy prezident USA D Trump dává velkohubá prohlášení,která jsou nesplnitelná,bude rád a s ním celá Amerika,aby se mu to nevymklo z rukou.Bude to údržba pro svého pokračovatele.Obdobne i Rusko s Putinem,demiurgem je Cina.EU dlouhodobě lavírování bez výsledku.
Tak přesněji, situace je natolik nejasná, že dokonce Německo pozastavilo rozhodování o udělování žadatelů azylu ze Sýrie.
Takže nikdo dnes vlastně nedokáže ani odhadnout. jak se ta situace v Sýrii bude vyvíjet dál.
Ovšem, tvrdit že by díky tomu prohrály akurát fundamentalistické islamské státy se zdá opravdu přehnané..
Zase supr čupr demokracie, úplná sekularizace a a ochrana lidských práv jako na Západě se tam fakt čekat nedá..
Odstranili Asada a nainstalovali teroristic.. extrémisty- muslimy. Na tyto choutky zvenčí opět doplatí jen tkz. obyčejní civilisté. Sýřané prohrají .. Ti samí viníci odstranili Réza Pahlaví a jak to v Iránu dopadlo ? Co Lybie, to samé
Takovou míru kritiky rusáků, neschopných udržet na trůnu masového vraha asada nebo masového vraha kaddáfího, kteří vlastní země totálně zdevastovali, bych od tebe soudruhu nečekal. Mimochodem, za toho Rézu Páhlavího tě tvůj řídící důstojník nepochválí. Copak si nepamatuješ, že pro sovětské soudruhy 60. let byl Páhlaví hlavní asijský padouch a přisluhovač amerického imperialismu, který odstavil soudruha mossadeka a kterého děti v komunistických školách museli povinně pojmenovávat jako rezatý poh.aví.
…pavluša š. zřejmě neví, že Mossadeka „nemírově odstranili“ právě USA a pak prosadili Rézu Pahlavího.. A padouch Páhlaví byl hlavně pro Chomejního, kterého vyhnal do Francie, aby se on pak v r. 1978 slavně vrátil a Rézu Páhlavího vyhnal zase on.. A pak ve vzniklé válce 1980-88 Irák – Irán zase USA podporovaly Irák (Saddáma Husajna) proti Iránu… Čili tam se vyznat, že kdo je přítel – nebo nepřítel USA, tak to nikdy není nafurt…
Milovník ocelových ptáků, zřejmě neví, že Rézu Páhlavího nikdo prosazovat nemusel, porotože Réza Páhlaví byl co … Réza Páhlaví byl šáhem (pro méně chápavé králem) Iránu tedy tehdy absolutistické monarchie. Takže bytí nebo nebytí soudruha mossadeka záleželo na tom jak se Réza Páhlaví vyspí. Že soudruh mossadek totálně selhal a přivedl iránskou ekonomiku zu grunt, takže se Páhlavímu opravdu dobře nespalo, milovník ocelových ptáků evidentně taky neví. Jeho totální neznalost mu ovšem opět nebrání se dále ztrapňovat, bláboly na téma Chomejíný a Irák. Doporučuji ti, milovníku ocelových ptáků si nastudovat, jakými zbraněmi soudruh saddám vybavil svou armádu (ty americké to nebyly) a kde se promenovalo saddámovo příbuzenstvo v 80. letech (pro info po Praze). JInými slovy podporovateli masového vraha saddáma byl jen a pouze východní blok, v čele s russovětskem a těžkoslovenskem.
… Mossadeka Pahláví ale nesesadil, to bylo od USA – proto je tam stále patrná ta jejich „oblíbenost“… A Saddám ve válce proti Iránu 1980- 1988 bojoval s podporou západu, ale i od SSSR a i nás… Za USA Saddáma podporoval tehdejší vyslanec pro Blízký východ, kterým nebyl nikdo jiný než pozdější ministr obrany za G.W.Bushe Donald Rumsfeld…. Tedy za několik po přátelství USA k Saddámovi vzniklo nepřátelství, aby pak po březnu 2003 už to byla válka s podporou dalších 53 států (vč. nás a i Ukrajiny… Ale důvod války byl vylhaný, že pavlušo ?
Tak znovu, kdo byl tehdy v Iránu šáhem neboli králem milovníku ocelových ptáků? Odpovím si sám. Byl to Réza Páhlaví. Ten rozhodoval, ten podepisoval dekrety o odvolání soudruha mosaddeka, který iránskou ekonomiku přivedl zugrunt. Komunistické fantasmagorie, jak USA někoho sesadila, může vykládat ve školce. Ale i v té školce se tě zeptají. Jak to ty USA dokázaly? Naběhla tam snad námořní pěchota, a vyvedla mosaddeka v klepetech? Pokud ano proč se o tom nezmiňují alespoň iránské zdroje. No protože se to nestalo, milovníku ocelových ptáků. Fantasmagorie o podpoře západu saddáma jsou ze stejného ranku. Prakticky ZDARMA těžkoslovensko dodalo. Iráku stovky tanků. A proč prakticky zdarma, no protože soudruh saddám byl ideologicky zadobře se soudruhy z moskvy. To, že „vznikne nepřátelství“ u tebe doma, opravdu ale opravdu neznamená, že takto to funguje v mezinárodní politice.