“Není to fér dělat cenzuru,” reaguje Radim Jančura na zásah Economie do rozhovoru
Přinášíme rozhovor s podnikatelem, majitelem společností Student Agency a RegioJet, Radimem Jančurou poté, co deník Aktuálně.cz stáhl a posléze na zásah vedení okleštil interview s ním vedené.
Rozhovor s podnikatelem Radimem Jančurou, který včera vyšel na Aktuálně.cz, začal záhy po svém vydání žít na sociálních sítích vlastním životem. Ovšem za nedlouho z webu internetového deníku zmizel.
Podle informací HlídacíPes.org šlo o direktivní rozhodnutí ředitele redakcí Economia Vladimíra Piskáčka, proti kterému se ovšem údajně postavili šéfové jednotlivých redakcí.
Rozhovor s Radimem Jančurou byl ale navzdory tomu zcela stažen, po dvou hodinách vášnivých interních debat byl nakonec text na stránky Aktuálně.cz vrácen, ale už v okleštěné podobě – bez výroků zpovídaného týkajících se někdejšího šéfa ČEZ Martina Romana a firmy Škody Transportation a bez zmínky o vlivné PR agentuře Bisone&Rose, která dlouhodobě pracuje mimo jiné pro společnost Economia.
Psali jsme:
Zmizelý text na Aktuálně a jeho návrat. Kmotr kmotrů vs. největší zločinec
HlídacíPes.org přináší rozhovor s Radimem Jančurou, který po stažení inkriminovaného interview z webových stránek Aktuálně.cz, telefonicky kontaktoval ředitele Vladimíra Piskáčka s žádostí o vysvětlení.
Jak vnímáte to, co se stalo s vaším rozhovorem, který nejprve vyšel na Aktuálně.cz, ale záhy byl stažen?
Lidé mi psali, že najednou ten rozhovor zmizel. Tak jsem volal novináři, který ho se mnou dělal,s otázkou, co se děje, a ten mě odkázal na pana Piskáčka (Vladimír Piskáček, ředitel redakcí vydavatelství Economia – pozn. red.), který ale se mnou ale nechtěl mluvit, že prý nemá čas.
Proč vás autor rozhovoru odkázal na pana Piskáčka? On sám nevěděl, proč byl rozhovor stažen?
Řekl mi, že to bylo rozhodnutí pana Piskáčka, a že mám kontaktovat jeho. Tak jsem mu zavolal. Nejdřív se tvářil, že s nebude se mnou o tom bavit, že to je jeho rozhodnutí a basta. Pak začal říkat, že ten rozhovor vůbec neměl projít přes editora.
Objasnil vám proč?
Prý proto, že tam zmiňuji Martina Romana a Škodu Transportation, že to jsou věci, které nemůžu doložit. Ale na to jsem reagoval, že se to dá doložit, že ČEZ nakupoval zásadně od plzeňské škodovky. To, co Škoda Power mohla vyrobit, tak vyrobila. Martin Roman byl také předsedou dozorčí rady Českých drah a ty zásadně nakupovaly od Škoda Transportation, pokud to uměla vyrobit, tak na přímo, bez otevřeného výběrového řízení od této firmy. To je doložitelné. Jediné, co chybí, je, zda Martin Roman rovná se plzeňská Škoda. Ale z médií je to patrné, že v minulosti byl beneficientem. Ale protože jsem chtěl, aby ten rozhovor vyšel, přistoupil jsem na to, že tuhle pasáž z toho vyndají.
SROVNÁNÍ TEXTU ROZHOVORU AKTUÁLNĚ.CZ PŘED A PO ZÁSAHU
Souhlasil jste tedy s tím, aby z rozhovoru některé pasáže vypadly?
Není to fér dělat cenzuru, ale jsou to jejich noviny. Já jsem si za těch deset let, co v Česku bojuji o železnici, zvykl, že na mě vždycky na mě vyskočí Martin Roman, jehož jméno se nesmí vyslovovat. Každý sociální demokrat mi řekl: Martin Roman, to tady prostě nepůjde. Souvisí to s financováním politických stran. Každý významný novinář a politik ví, že Martin Roman rovná se Škoda Plzeň a tam má blízko k ČSSD a dokonce přes Radka Pokorného i k panu premiérovi Sobotkovi.
Vycházíte z toho, že se to říká, nebo z toho, co víte?
To, že pan Sobotka má spolužáka Radka Pokorného, že u něho dělal koncipienturu, že spolu rozjížděli privatizace OKD, Mostecká uhelná, Škoda Plzeň, to je veřejně známo. A tentýž Radek Pokorný je spolužák Martina Romana a zastupuje se svoji advokátní kanceláří plzeňskou škodovku.
Zpět k rozhovoru. Panu Piskáčkovi jste řekl, ať s obsahem naloží, jak chtějí?
Řekl jsem mu, že jestli s tím mají problém, tak ať to dají pryč, a vydají to. Ale on řekl: ještě je tady ale Bison&Rose, dvorní agentura pro sociální demokracii. Nevím, co mají s Economií společného, ale tak jsem řekl, ať to klidně dají bez těchto jmen.
Vysvětlil vám pan Piskáček, proč mu zmínka o této PR agentuře, vadila?
Ne. Ale během těch deseti let jsem zvyklý na to, že některé média mají odvahu napsat to, co se obecně ví, co pojí Martina Romana s vysokou politikou a se Škodou Transportation, a některá tu odvahu nemají…
Proč jste tam tu PR agenturu vlastně zmiňoval?
To souviselo s nahrávkou pana Chovance, řekl o sobě, že je slušný a chudý politik z Plzně. I když pan Chovanec může mít své fandy, tak ani ti mu tohle nemůžou věřit, neboť právě on je známý tím, že například za 9 měsíců získal titul na plzeňských právech, což není právě výsadou slušných lidí. Nebo že má vztah s Martinem Romanem. Proto si myslím, že tohle nemohli natočit Bison&Rose, že to si musel natočit amatérsky sám. Neboť dobrá PR by byla v těch superlativech opatrná, aby to vyznělo důvěryhodně.
Jaké je podle vás pojítko mezi ministrem Chovancem a Bisone&Rose?
To nevím. Jen vím, že je to dvorní PR agentura ČSSD. Mají právo pracovat pro ČSSD, jen mě přijde divné, proč zmínka o nich vadila Economii. Přitom to byla pouze půlvěta, která pro ně byla spíše reklamou, protože jsem tam řekl, že ta nahrávka Chovance byla tak amatérská, že to nemohli udělat profíci jako jsou Bisone&Rose.
O tom, že Martin Roman stojí za Škodovkou se mluví dlouho, ale žádné konkrétní důkazy nejsou… Vy nějaké máte?
Každý z byznysu, z železniční branže, jeho konkurenti mi to říkají doposud, takže ten vliv zřejmě stále trvá, i když v té struktuře nutně nemusí být viděn. Ale ono je jednoduché firmu ovládat jen na základě podepsaných smluv uzavřených v trezoru… Nikdo bohužel nemá odvahu o tom promluvit.
Jak vnímáte zpětně to, jak jste reagoval na reorganizaci policie ministrem Chovancem – tedy, že jste zveřejnil číslo na jeho mobil. Udělal byste to znovu?
Ano. Ale samozřejmě jsem nad tím hodně přemýšlel, jestli to bylo správné. Jsem přesvědčený, že ano. Nejsou to soukromá čísla politiků, politici jsou veřejné osoby, kromě jejich rodinného života je telefon část jejich veřejného života. Každý občan má právo se setkat s politikem, což je časově neefektivní pro obě strany, slušná a krátká esemeska je nejefektivnější formou komunikace, aby politik neztratil kontakt s občanem. To je ta hlavní myšlenka, pokud politik ztratí kontakt s občanem, ten má právo kontaktovat politika. Pouze má za povinnost být slušný a uctivý bez ohledu na to, zda daného politika uznává, či nikoliv.
V inkriminovaném rozhovoru jste zmiňoval, že za reorganizací policie stojí mafie. Pro to máte nějaké důkazy?
Je to jenom z veřejných zdrojů a moje intuice. Znám přesně, jak funguje státní správa – je velmi pomalá a veškerá rozhodnutí, zvláště ta zásadní trvají měsíce, každý se k tomu vyjadřuje. Ale tady to proběhlo extrémně rychle, že to nebylo rozhodnutí policejní správy, ale že to bylo rozhodnutí někoho zvenčí. Kdyby to pan Chovanec chtěl změnit třeba i s tím, že chce pana Šlachtu odstranit, tak kdyby tomu dal tři měsíce klasického státního procesu, nakonec by docílil svého, ale on jednal extrémně zbrkle a bylo vidět, že nejednal na základě vlastního rozhodnutí. I když se rozhodl to nakonec o měsíc posunout, tak to mohl podepsat až 30. 7., ale on měl potřebu to podepsat hned, aby to nebylo zvratitelné. Když vezmu na misky vah pana Chovance a na druhou ty dva státní zástupce a třeba přidám i Sabinu Slonkovou, která se s panem Babišem nerozešla úplně v dobrém, a přesto se postavila na stranu státních zástupců a řekla, že si nemyslí, že by pan Šlachta pracoval pro pana Babiše, tak mi z toho jednoznačně vychází, že pan Chovanec to dělá pro nějakou mafii.
Co si po dnešní zkušenosti myslíte o Economii nebo o Aktuálně.cz?
Vnímám to v realitě dnešní doby. Ty noviny jsou myslím férové. Ale v situaci, kdy je někdo extrémně silný a to Martin Roman stále je, i když není vidět a někde v koutku čeká, až mu uplyne trestně-právní odpovědnost za to, co v ČEZu dělal, tak nastává tabu… Jediné, kde se mi o tomto tématu podařilo otevřeně mluvit, bylo v médiích, které běžely živě – jako je rádio nebo televize.
Velkou pozornost vyvolalo také vaše podání ruky Mariánu Kotlebovi, šéfovi slovenské krajně pravicové strany. Nevnímáte to zpětně jako problematické a chybné?
Nedokážu si představit situaci, že při předání licence na autobusy mu řeknu: pane Kotlebo, díky za licenci, ale ruku si s vámi nepodám. Podat ruku i pozdravit je slušnost. Kotleba vyhrál volby v daném kraji, stal se županem, a díky tomu vydává mimo jiné licence na autobusy. Přeci nepřestanou v kraji jezdit autobusy jenom proto, že se pod licenci musí podepsat župan Kotleba. Pro mě je v českých podmínkách větší lump Michal Hašek, který mi zase vydává licence na autobusy, které vyjíždějí z Brna. I jemu je slušné podat ruku.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Kdo jsou poradci šéfa ČT Součka. Televize hledá seznam jmen už měsíc a půl
Aleš Rozehnal: Charta pracovníka ČT, kterou navrhuje Jan Souček, je protiústavní
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
3 komentáře
Stále dokola mediální hnus. Od nástupu Zemana na hrad je národ demoralizován a rozdělován. Jiní lidé provádí plíživý státní převrat za účasti policie a státních zástupců. Do toho v médiích vystupují různí rádoby odborníci, kdy jeden říká černá a druhý bílá, takže se ten hnus jen prohlubuje. A lidé jako pan Jančura z naši politiky dělají úplnou frašku. Dnes se znovu místo politiky používají estébácké metody, takže ani paní Slonková není měřítko morálky protože nikdo nemůže znát její pravý důvod odchodu od Babiše. Nikomu svůj názor nevnucuji ale takto chápu naši hnusnou dnešní politiku a čekám kdo udělá pořádek.
Před týdnem jsem tady komentovala vlastnosti pana Jančury, jako zaměstnavatele, přičemž jsem se podivovala, jak se takový typ může rvát za nějakou spravedlnost. Nebudu se opakovat (internet je plný šílených příběhů jeho zaměstnanců). Je zajímavé, jak se neférový asociál, sebežrout dožaduje férovosti. Můj příspěvek nejprve byl zařazen administrátorovi ke schálení, zveřejněn nebyl. Co k tomu dodat ?
Co se pan Jančura diví. V žádném médiu nemohu napsat o návštěvě policisty, nyní poslance Bronislava Schwarze o návštěvě mého domu v obci Havraň, kam ho nikdo nezval a ani neměl souhlas prokurátorky Bernátkové. Asi měl v kalhotách, když se nechal doprovázet zakuklenými a ozbrojenými policisty.Válka policajtů je také o tomto excesu. Pochopitelně, že věc dohledovala Bradáčová.