Marion Doss via Foter.com / CC BY-SA,

Němci poprvé po 78 letech odhalili pamětní desku na místě podpisu Mnichovské dohody

Napsal/a Robert Břešťan 5. března 2016

Místo, kde byla 29. září 1938 podepsána Mnichovská dohoda, poprvé v historii navštíví český premiér. Při své návštěvě Bavorska ve dnech 10. a 11. března tam Bohuslav Sobotka přijde v doprovodu bavorského premiéra Horsta Seehofera.

V rozhovoru pro HlídacíPes.org to potvrdil dlouholetý český velvyslanec v Německu a nyní Sobotkův poradce pro zahraniční politiku Rudolf Jindrák.

„Poprvé na úrovni premiérů půjdeme do současné budovy hudebních umění, kde byla v roce 1938 podepsána Mnichovská dohoda. Čerstvě je tam pamětní deska, do té doby tam 78 let žádná nebyla. Oba premiéři tam půjdou spolu, oba k tomu něco řeknou. Považuji to za důležité, protože Mnichov je pro český národ trauma a je dobře, že se k tomu bavorská potažmo německá strana hlásí,“ říká Rudolf Jindrák.

Právě on stál ještě v roli velvyslance u počátku snahy pamětní desku do dnešní budovy Vysoké školy hudby a divadla v Mnichově umístit.

Mnichovská pamětní

Pamětní deska byla odhalena letos 24. února. Nese nápis v němčině, češtině a slovenštině: V této budově byla  dne 29. září 1938 podepsána  „Mnichovská dohoda“, která vedla k rozbití Československé republiky.

V budově dnešní mnichovské hudební konzervatoře na Královském náměstí , v místnosti číslo 105 úřadoval kdysi Adolf Hitler. Právě zde Hitler za Německo, Nevill Chamberlain za Británii, Édouard Daladier za Francii a Benito Mussolini za Itálii Mnichovskou dohodu podepsali.

Vzájemné česko – bavorské vztahy válečná a poválečná historie, především vyhnání sudetských Němců i jejich nároky, dlouhodobě výrazně zatěžovaly.

„S Bavorskem jsme dlouho neměli žádný dialog na nejvyšší úrovni. První návštěva bavorského ministerského předsedy v České republice byla poprvé od druhé světové války v prosinci 2010,“ připomíná Rudolf Jindrák. „Dnes už je to naštěstí jinak,“ doplňuje.


Celý rozhovor s Rudolfem Jindrákem o současném Německu, Angele Merkelové a uprchlické krizi nabídne HlídacíPes.org ve středu 9. března.

Čtěte též

Reklama

6 komentářů

 1. Mgr.Imrich Valko napsal:

  Prožil jsem téměř 20 roku přímo na hraniční čáře mezi Českem a Bavorskem, aby už nikdy žádný Mnichov nebyl. A co teď čtu tak mne to udivuje!
  cituji:Považuji to za dúležité, prože Mnichov je pro Český národ trauma a je dobře ze se k tomu Bavorská potažmo Nemecká strana hlásí říka Rudolf Jinrák „Konec citátu!,
  Text je však slavným novinářem napsaný tak, že je težko vyvodit z toho úsudek zda se hlásí k tomu, že je Mnichovská dohoda platný nebo je neplatný dokument. Toto se normálný člověk v tomto člsanku nedozví.Mne už nezbý jen veřit v antickou moudrot kde se uvádí „Panta Rhei“

  • Robert Břešťan napsal:

   Když si to přečtete ještě jednou a celé, tak to jistě pochopíte.

  • petrph napsal:

   No v podstatě je to tak, že obě strany k Mnichovu zastávají zcela rozdílné právní stanovisko.
   Německo se hlásí k tomu že ta dohoda byla platná do doby než obsadili zbytek Česka, čímž prý jí sami porušili.
   A Česká republika uznává názor že ta smlouva je takzvaně „nulitní“, což znamená že byla neplatná už od samotného začátku. A to z toho důvodu že její signatáři vůbec neměli žádné oprávnění o předmětu smlouvy cokoliv smlouvat a rozhodovat. Ale že dokonce ani Česká republika, v osobě prezidenta Beneše a vlády neměli pravomoc jí přijmout, o tom by musel rozhodnout parlament.
   A tento rozpor v názorech je smluvně dohodnut v Česko-německé deklaraci o vzájemných vztazích a jejich budoucím rozvoji z roku 1997, kde se k tomuto píše “ přičemž každá strana zůstává vázána svým právním řádem a respektuje, že druhá strana má jiný právní názor“..
   Což se jeví poměrně poctivé řešení, dokavad obě strany budou ochotny tuto deklaraci plnit.

  • Taoiseach napsal:

   Po právní stránce to vypadá tak, že Itálie a Francie ve shodě s Československem a jeho nástupnickými státy považuje dohodu za nikdy neplatnou (nul et non avenu). Podle Německa byla platná a má právní důsledky v tom, že etničtí Němci získali německé občanství. Což se dá pochopit. Vzhledem k tomu, že to Československo nemohlo uznat, vyřešilo tento rozpor tím, že nejvýznamnější tzv. dekret dotyčné ke stejnému dni zbavil československého občanství. Poněkud ostudný je přístup tzv. Spojeného království, které s odvoláním na své precedenční právo rovněž odmítá uznat neplatnost od počátku. Bezpochyby je to dáno tím, že se považují za neomylné a neporazitelné.

 2. J: Nemec napsal:

  Pamětní deska je špatně napsaná. K rozbiti Československa nevedla Mnichovská dohoda ale naši vlast jsme si rozbili sami. Dohody ať si každý uzavírá jaké chce. Mnichovský podraz a zrada je ale historie. Dnes tu máme zrádcovskou politiku našeho prezidenta s velkým přispěním půlky národa včetně vojáků. Dokud nebudeme stát jako Izrael, tak jsme mocnostem v četně Bavorska na háku a Rusku pro smích.

Přidávání komentářů není povoleno
Reklama