
Němci poprvé po 78 letech odhalili pamětní desku na místě podpisu Mnichovské dohody
Místo, kde byla 29. září 1938 podepsána Mnichovská dohoda, poprvé v historii navštíví český premiér. Při své návštěvě Bavorska ve dnech 10. a 11. března tam Bohuslav Sobotka přijde v doprovodu bavorského premiéra Horsta Seehofera.
V rozhovoru pro HlídacíPes.org to potvrdil dlouholetý český velvyslanec v Německu a nyní Sobotkův poradce pro zahraniční politiku Rudolf Jindrák.
„Poprvé na úrovni premiérů půjdeme do současné budovy hudebních umění, kde byla v roce 1938 podepsána Mnichovská dohoda. Čerstvě je tam pamětní deska, do té doby tam 78 let žádná nebyla. Oba premiéři tam půjdou spolu, oba k tomu něco řeknou. Považuji to za důležité, protože Mnichov je pro český národ trauma a je dobře, že se k tomu bavorská potažmo německá strana hlásí,“ říká Rudolf Jindrák.
Právě on stál ještě v roli velvyslance u počátku snahy pamětní desku do dnešní budovy Vysoké školy hudby a divadla v Mnichově umístit.
Pamětní deska byla odhalena letos 24. února. Nese nápis v němčině, češtině a slovenštině: V této budově byla dne 29. září 1938 podepsána „Mnichovská dohoda“, která vedla k rozbití Československé republiky.
V budově dnešní mnichovské hudební konzervatoře na Královském náměstí , v místnosti číslo 105 úřadoval kdysi Adolf Hitler. Právě zde Hitler za Německo, Nevill Chamberlain za Británii, Édouard Daladier za Francii a Benito Mussolini za Itálii Mnichovskou dohodu podepsali.
Vzájemné česko – bavorské vztahy válečná a poválečná historie, především vyhnání sudetských Němců i jejich nároky, dlouhodobě výrazně zatěžovaly.
„S Bavorskem jsme dlouho neměli žádný dialog na nejvyšší úrovni. První návštěva bavorského ministerského předsedy v České republice byla poprvé od druhé světové války v prosinci 2010,“ připomíná Rudolf Jindrák. „Dnes už je to naštěstí jinak,“ doplňuje.
Celý rozhovor s Rudolfem Jindrákem o současném Německu, Angele Merkelové a uprchlické krizi nabídne HlídacíPes.org ve středu 9. března.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.
Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 KčPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz
Recommended (5901)
Čtěte též

Náš člověk Fico. Proč má toxický slovenský expremiér stále podporu i z Česka

Investor Brůna: Vypnout jádro je sebevražda. Solár na každém balkóně nás nezachrání
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
6 komentářů
Prožil jsem téměř 20 roku přímo na hraniční čáře mezi Českem a Bavorskem, aby už nikdy žádný Mnichov nebyl. A co teď čtu tak mne to udivuje!
cituji:Považuji to za dúležité, prože Mnichov je pro Český národ trauma a je dobře ze se k tomu Bavorská potažmo Nemecká strana hlásí říka Rudolf Jinrák „Konec citátu!,
Text je však slavným novinářem napsaný tak, že je težko vyvodit z toho úsudek zda se hlásí k tomu, že je Mnichovská dohoda platný nebo je neplatný dokument. Toto se normálný člověk v tomto člsanku nedozví.Mne už nezbý jen veřit v antickou moudrot kde se uvádí „Panta Rhei“
Když si to přečtete ještě jednou a celé, tak to jistě pochopíte.
Vyhnání? Prosím? Šlo o odsun!
No v podstatě je to tak, že obě strany k Mnichovu zastávají zcela rozdílné právní stanovisko.
Německo se hlásí k tomu že ta dohoda byla platná do doby než obsadili zbytek Česka, čímž prý jí sami porušili.
A Česká republika uznává názor že ta smlouva je takzvaně „nulitní“, což znamená že byla neplatná už od samotného začátku. A to z toho důvodu že její signatáři vůbec neměli žádné oprávnění o předmětu smlouvy cokoliv smlouvat a rozhodovat. Ale že dokonce ani Česká republika, v osobě prezidenta Beneše a vlády neměli pravomoc jí přijmout, o tom by musel rozhodnout parlament.
A tento rozpor v názorech je smluvně dohodnut v Česko-německé deklaraci o vzájemných vztazích a jejich budoucím rozvoji z roku 1997, kde se k tomuto píše “ přičemž každá strana zůstává vázána svým právním řádem a respektuje, že druhá strana má jiný právní názor“..
Což se jeví poměrně poctivé řešení, dokavad obě strany budou ochotny tuto deklaraci plnit.
Po právní stránce to vypadá tak, že Itálie a Francie ve shodě s Československem a jeho nástupnickými státy považuje dohodu za nikdy neplatnou (nul et non avenu). Podle Německa byla platná a má právní důsledky v tom, že etničtí Němci získali německé občanství. Což se dá pochopit. Vzhledem k tomu, že to Československo nemohlo uznat, vyřešilo tento rozpor tím, že nejvýznamnější tzv. dekret dotyčné ke stejnému dni zbavil československého občanství. Poněkud ostudný je přístup tzv. Spojeného království, které s odvoláním na své precedenční právo rovněž odmítá uznat neplatnost od počátku. Bezpochyby je to dáno tím, že se považují za neomylné a neporazitelné.
Pamětní deska je špatně napsaná. K rozbiti Československa nevedla Mnichovská dohoda ale naši vlast jsme si rozbili sami. Dohody ať si každý uzavírá jaké chce. Mnichovský podraz a zrada je ale historie. Dnes tu máme zrádcovskou politiku našeho prezidenta s velkým přispěním půlky národa včetně vojáků. Dokud nebudeme stát jako Izrael, tak jsme mocnostem v četně Bavorska na háku a Rusku pro smích.