Nejvíc Čechů se stalo obětí trestných činů v Londýně. Souvislost s brexitem prý prokázat nejde

Napsal/a Robert Břešťan 26. července 2017
FacebookTwitterPocketE-mail

Londýn jednoznačně vévodí nelichotivým statistikám trestných činů, jejichž oběťmi se v zahraničí stali čeští občané. Plyne to ze statistik, které na dotaz HlídacíPes.org poskytlo české ministerstvo zahraničí.

I když níže uvedená tabulka zachycuje pouze ty české občany, kteří se v souvislosti se zločinem, jehož se stali obětí, obrátí na české zastupitelské úřady, rozdíl oproti jiným městům je markantní.

V Londýně bylo za rok 2016 zaznamenáno 326 případů, na druhé místě je Paříž s 210 případy, na třetím Řím se 120.

Prvních 25 měst podle počtu trestných činů spáchaných na českých občanech

ZDROJ: Ministerstvo zahraničí ČR

Podrobnější rozdělení podle typů trestných činů ministerstvo zahraničí nezpracovává.

Britská média upozorňují na to, že se počet trestných činů, jež britská policie eviduje jako „hate crimes“ (trestné činy z nenávisti – například rasové, náboženské či národnostní) od hlasování o brexitu v některých regionech zvýšil až o 100 %.

Češi a zločin z nenávisti

HlídacíPes.org na základě britského zákona o svobodném přístupu k informacím požádal ministerstvo vnitra o informace, kolik českých občanů se od počátku roku 2016 stalo obětí tzv. hate crimes.

Takto detailní statistikou prý ale ministerstvo nedisponuje. „Home Office sice získává data o hate crimes od policejních sil Anglie a Walesu, neeviduje však informace o národnosti obětí,“ informovala Aoife O’Neillová z oddělení policejní statistiky.

„České velvyslanectví v Londýně neregistruje za období od referenda o Brexitu do současnosti žádný rasově motivovaný útok na českého občana,“ říká za české ministerstvo zahraničí Irena Valentová.

Bezprostředně po referendu o Brexitu v červnu 2016 prý ale české velvyslanectví zaznamenalo jednotlivé případy verbálních útoků na české občany.

„Nyní je situace stabilizovaná a nevykazuje žádné odchylky od stavu, který byl před referendem o vystoupení Velké Británie z EU,“ dodává Valentová.

Nejznámějším případem poslední doby, kdy se obětí závažného zločinu v Británii stal Čech, je vražda z loňského září. Jednatřicetiletého Zdeňka M. v Londýně ubil po banální neshodě řetězem na kolo britský občan Raymond Sculley.

V dubnu však porota vynesla překvapivý verdikt – pachatel nebyl uznán vinným ani z úmyslného zabití, jednal prý v sebeobraně a byl osvobozen.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)