Největšími slídily za rok 2021 jsou Rohlík i polská vláda. Rozdávaly se ceny Big Brother
Nečinnost Ústavního soudu, špionážní software Pegasus, sledování zaměstnanců firmy Rohlík či všudypřítomná personalizovaná reklama MetroZoom. To jsou „vítězové“ udílení cen Big Brother Award za největší prohřešky v oblasti práva na soukromí za rok 2021. Pozitivní cenu za ochranu soukromí svých uživatelů letos získala dětská sociální síť Alík.
Odborná porota Big Brother Award složená z novinářů, právníků i expertů na nové technologie vybrala čtyři držitele anticen Velkého bratra za největší prohřešky v oblasti soukromí za rok 2021 – marketingovou společnost MetroZoom, českou dodávkovou službu Rohlík a český ústavní soud a polskou vládu.
Porota vítěze vybírala z celkem více než dvaceti aspirantů z řad organizací, státních institucí a výroků zástupců firem. Ty do soutěže poslala veřejnost v otevřených nominacích.
Pořadatelé ocenili také pozitivní příklad praxe při práci s osobními daty a soukromím uživatelů. Cenu Edwarda Snowdena za to získal dětský web Alík.cz. HlídacíPes.org jako mediální partner soutěže přináší i zdůvodnění porotců k udělení konkrétních cen.
Firemní slídil: český Amazon
V kategorii firemní slídil získal anticenu online supermarket Rohlík.cz, který klade velký důraz na zvyšování efektivity práce svých skladníků i kurýrů, a proto měří rychlost každého úkonu přípravy zakázky ve skladu i během jejího doručování.
Způsob řízení kurýrů a jejich polohu kontroluje pomocí gyroskopů a GPS navigace. Hlídá i teplotu v autě, nahrává jejich rozhovory s dispečinkem či sleduje jejich zákaznické hodnocení. Systém kontroly navíc podle pořadatelů soutěže není k pracovníkům dostatečně transparentní, někteří z nich například nevěděli, že se jejich hovory nahrávají.
Gamifikovaný systém navíc za naměřené prohřešky či nedostatečný výkon pracovníky penalizuje: hrozí jim například omezení možnosti vybírat si směny. V lednu 2022 navíc firma avizovala, že podle naměřené bezpečnosti řízení a spokojenosti zákazníků bude určovat také výši odměny kurýrům.
Chování Rohlíku je podle organizátorů charakteristickým příkladem algoritmického řízení pracovníků. Digitální technologie tak umožňují efektivní kontrolu manažerů nad zaměstnanci a jejich hodnocení v reálním čase.
„Pokud však není aplikována eticky, vystavuje zaměstnance velkému tlaku. Jsou každou sekundu pod kontrolou, stávají se zcela závislými na svých skenerech či telefonech, ztrácí jakoukoli pracovní autonomii, systému navíc často nerozumí a nemohou se proti němu odvolat,“ stojí ve zdůvodnění udělení ceny.
Ústavní soud jako „dlouhodobý spoluviník“
Pořadatelé cen Velkého bratra v letošním roce přejmenovali kategorii „dlouhodobý slídil“ na „dlouhodobý spoluviník“, protože to podle nich lépe odpovídá počínání vítěze anticeny v této kategorii: českého Ústavního soudu.
Ten má od ledna 2018 na stole návrh Městského soudu v Praze na zrušení oprávnění policie odebírat pro budoucí použití genetické vzorky širokému spektru lidí. Jde o právní úpravu, o kterou policie opírá i existenci kriminalistické databáze DNA. Přestože od podání návrhu uplynuly už více než čtyři roky, Ústavní soud o něm stále nerozhodl.
Čekání na rozhodnutí Ústavního soudu vede k tomu, že obecné soudy přerušují řízení týkající se nakládání s genetickými vzorky a profily ze strany policie, jako jsou žaloby žádající výmaz údajů o konkrétním člověku. Odkazují se na to, že musí vyčkat právě rozhodnutí Ústavního soudu. V konečném důsledku tak dochází k omezování možnosti občanů domoci se efektivně svých práv v této konkrétní věci napříč celou justicí.
„Tím, bohužel, na všech úrovních přispívá k zakonzervování stávajícího stavu, kdy je přes vážné pochybnosti o legislativní konformitě pravidel pro nakládání s genetickými vzorky a profily ze strany policie nemožné věc po řadu let řešit, ať už změnou legislativy nebo cestou justice,“ píší na adresu Ústavního soudu organizátoři soutěže v odůvodnění.
Zároveň dodávají, že Ústavní soud není aktivním slídilem, který by sledoval nebo špatně nakládal se soukromím občanů, ale kvůli své neaktivitě ve výše popsané věci je spíše spoluviníkem celé situace. Proto i zmiňovaná změna názvu této soutěžní kategorie.
Pegasus a reklama na míru
Negativní ocenění si ze soutěže odnesla i polská vláda, a to za účast v kauze špionážního softwaru Pegasus. Jde o spyware izraelské firmy NSO Group, který má širokou paletu způsobů, jak se nabourat do soukromí vybrané osoby.
Napadený telefon může být permanentně odposloucháván, může posílat zprávy pod cizím jménem nebo číst veškerou digitální komunikaci uživatele. Navíc se do telefonu dostane zcela nepozorovaně a pro instalaci není ani potřeba na cokoli v telefonu klikat. Dokonce obejde i zašifrované aplikace.
Právě možnost využívat tento nástroj si od Izraelců koupila řada států, včetně Polska. To jej podle nedávných informací využívalo k sledovaní opozičních politiků či jinak nepohodlných osob, a to především v době, kdy v Polsku probíhaly parlamentní volby. Tamní vláda nákup i použití systému sama přiznala, nicméně zneužití v politickém boji odmítla.
Poslední anticenu za výrok Velkého bratra získala Dana Svobodová, jednatelka marketingové společnosti MetroZoom. A to konkrétně za svůj komentář pro časopis Marketing a média o využívání dat operátorů k cílení reklamy ve veřejném prostoru:
„S využitím big dat mobilního operátora O2 Czech Republic známe toky všech typů cestujících kolem našich CLV ploch (nosič venkovní reklamy) v každé stanici metra, v každou denní dobu, každý den v týdnu. Plánovat a vyhodnocovat kampaně na CLV v metru tak mohou naši zákazníci na standardní cílové skupiny podle pohlaví, věku, zájmů i socioekonomické skupiny.“
MetroZoom je společnost provozující síť venkovní reklamy v metru, která patří do skupiny BigBoard. Její nástroj BigPlan využívá data od mobilního operátora, na základě kterých nabízí zákazníkům přesné cílení reklamy.
„Výrok je však výjimečný ze dvou důvodů: ukazuje otevřenou a přiznanou bezbřehost, se kterou se s daty v marketingu pracuje a zároveň nastiňuje blížící se budoucnost, ve které se obsah na míru bude každému zobrazovat i ve fyzickém veřejném prostoru – přesně jako tomu bylo ve varovném sci-fi snímku Minority Report,“ zdůvodňují udělení ceny pořadatelé.
Alík, ochránce dětského soukromí
V rámci Big Brother Award porota udělila také pozitivní cenu Edwarda Snowdena, a to dětské sociální síti Alík.cz, která na českém internetu funguje v různých proměnách již od roku 2000.
Porotu zaujal důraz, jaký administrátoři sítě kladou na ochranu soukromí dětí, a to i za cenu odmítnutí potenciálních výnosů z vytěžování osobních dat dětí a jejich využívání k cílené reklamě. Vedle toho Alík také nenásilnou formou děti vzdělává v tématech, která úzce se soukromím souvisí.
Alík.cz se sám prezentuje jako server, který z pohledu dítěte klade důraz na tvořivost a zábavu, z pohledu rodiče na bezpečnost a ochranu soukromí. Web nesbírá osobní údaje při registraci s výjimkou e-mailu, zadané přezdívky a hesla. Další osobní údaje jsou zpracovávány pouze za konkrétními účely, jako je předávání výher ze soutěží nebo organizace společných srazů.
Podmínky nakládání s osobními údaji pak s rodiči i dětmi Alík podle organizátorů soutěže komunikuje otevřeně a srozumitelně: „Nastavení webu jde ruku v ruce se vzděláváním dětí. Vedle důrazu na ochranu soukromí je kladen veliký důraz i na vytvoření bezpečného prostoru pro děti, včetně stanovení pravidel a kontrolu jejich dodržování. Současně Alík přináší texty zaměřené například na prevenci nebo řešení následků kyberšikany.“
Provozovatelé Alíka tak podle porotců odmítají snadný výdělek a vydali se složitější, ale vůči dětem i jejich rodičům poctivější cestou. „Alík.cz ukazuje, že to jde i jinak, a že naše soukromí na internetu je stále do značné míry v našich rukou a záleží na nás a našich volbách, které každý den činíme,“ uzavírá zdůvodnění ceny.
HlídacíPes.org je mediálním partnerem cen Big Brother Award. Autor textu je členem odborné poroty soutěže
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Jan Urban: Nelze být elitou a zároveň buran, co pochlebuje lůze
„Alice für Deutschland.“ Jak se AfD přiklonila k radikálnímu proudu
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)