Největší český realitní agent je stát. Na prodej má přes 23 tisíc nepotřebných pozemků i budov
Česká ministerstva a úřady mají ve svém majetku přes 23 tisíc pozemků a budov, které nepotřebují. Ukazuje to aktualizovaná mapa majetku státu, kterou zpracoval Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM).
Ve skutečnosti bude nepotřebného majetku ještě mnohem více. Celkově měl stát k 1. srpnu 2018 ve svém majetku 1 622 645 nemovitostí zapsaných na 1906 nejrůznějších státních institucí. Zdaleka ne všechny ale inventuru svého majetku provedly, většinu z „majitelů“ dokonce tvoří již dávno neexistující podniky.
Nabídneme k prodeji
„Rozeslali jsme všem ústředním orgánům státní správy položkový seznam nemovitostí, které jsou na ně v katastru zapsané. Požádali jsme je, aby u každé nemovitosti vyznačili, zda je potřebná nebo nepotřebná,“ říká ředitelka ÚZSVM Kateřina Arajmu.
Na žádost reagovalo 80 % úřadů; výsledkem je seznam zhruba 23 300 nemovitostí, které složky státu samy označily za nepotřebné.
Nejvíce takových položek má Ředitelství silnic a dálnic (8 011), ministerstvo obrany (přes šest tisíc), Agentura pro ochranu přírody a krajiny (2 500) a ministerstvo zemědělství (964).
„Od března 2016 jsme takto převzali zhruba dva tisíce nemovitostí. Což je ale z těch 23 000 poměrně málo. Podle mého osobního názoru je zároveň těch nemovitostí nepotřebných pro stát mnohem více než 23 000,“ říká Arajmu.
Na úřad, jenž vede, by měl postupně přejít veškerý nepotřebný nemovitý majetek státu. Ten pak ÚZSVM nabídne veřejně k prodeji.
Jen pozemky v majetku státu mají nyní celkovou rozlohu 1 823 048 hektarů, což odpovídá 23 % výměry celé České republiky.
Závody Julia Fučíka
Majiteli nemovitostí jsou za stát stále i dávno neexistující podniky. Už v 2015 vyšlo najevo, že 1381 subjektů vůbec neexistuje, přesto mají úředně zapsaných přes 25 tisíc nemovitostí.
Mezi majiteli byl například Národní výbor hlavního města Prahy, ministerstvo techniky, Svaz požární obrany ČSSR, Elektrotechnické závody Julia Fučíka nebo JAS, národní podnik Gottwaldov či Výzkumný ústav lýkových vláken, s. p.
Během dvou let se podařilo dohledat právního nástupce zhruba 500 zaniklých podniků a převést na ně necelých osm tisíc nemovitostí.
To, že pozemky získávají mnohdy po desítkách let svého reálného majitele, oceňují zejména kraje a obce, jimž dosud tento bezprizorní majetek bránil například v rozvoji infrastruktury či stavbě inženýrských sítí a komunikací.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
3 komentáře
Článek je důkaz jak Babiš, Okamura a komunisti lžou, když lidem tvrdí , že bývalé vlády všechno rozkradly. Pořád je co zcizovat, jen to chce obelhat občany a vyhrát volby. Stačí k tomu líbivý ksicht a plácat nesmysly o zlé EU a hodném Rusku s Čínou.
a kolik ma stat nakradeno od exulantu kterym za nepovolene opusteni socialistickeho statu bylo vse zabaveno a nikdy nenavraceno…
Podle jednoho platného zákona byl majetek odebrán, podle dalšího měl být vrácen, ale vždy šlo o rozhodnutí po jednání soudu.
To je část práce vedoucí k přetížení soudnictví ?.