„Nejsme ve válečném stavu.“ Ruská soudkyně odmítla potrestat aktivistu za protiválečný protest
„Zastavte válku,“ napsal na plakát ruský aktivista ve městě Voroněž a osaměle s ním protestoval na ulici. Tam ho zatkla policie a u soudu pro něj požadovala vyměření pokuty, což je v současném Rusku spíše lehčí trest za vyjádření protiválečného postoje. Soudkyně ale pokutu odmítla udělit s vysvětlením, že v Rusku “není vyhlášen válečný stav”. HlídacíPes.org pokračuje ve spolupráci s organizací Memorial Česká republika ve zveřejňování protestních akcí, které na území Ruska probíhají proti válce na Ukrajině.
V Rusku za kritiku „speciální operace na Ukrajině“, jak invazi Kreml a státní média nazývají, hrozí pokuty i několikaleté vězení. Každá forma nesouhlasu nebo protestu se tak dá považovat za malý akt hrdinství. Projekt mezinárodní neziskové organizace Memorial a nezávislého mediálního projektu OVD Info mapují průběžně protestní projevy spojené s válkou na Ukrajině na ruském území a HlídacíPes.org je v seriálu „Malé akty hrdinství“ přináší i českým čtenářům.
Velká část protestů probíhá anonymně. Často formou vyvěšení vzkazů, v nichž autoři nesouhlasí s válkou. Tak tomu bylo i v Jekatěrinburgu, kde aktivisté 8. července rozvěsili po městě protiválečné letáky se slovy „500 dní války“. V Petrozavodsku zas opětovně někdo instaloval štít s nápisem „Světu mír“ (Miru mir), který nechaly úřady po začátku války na Ukrajině odstranit. Ve Vladivostoku pak neznámí pachatelé potrhali ruské vlajky a ohnuli stožáry na hrobech bojovníků, kteří padli na Ukrajině. Policie oznámila, že ve věci hanobení státní vlajky zahájila trestní stíhaní a údajně identifikovala podezřelé.
Pokuta za fašistu
Těm může za podobné aktivity hrozit i vězení, pokuta zcela jistě. 30 000 rublů (asi sedm tisíc korun) musel například zaplatit z rozhodnutí soudu muž z Rjazaňské oblasti. K tomu předtím domů vtrhla policie pod záminkou domovní prohlídky, již zdůvodnila tím, že řidiče auta, na němž byla nálepka s písmenem „Z“, označil za fašistu.
15 000 rublů, tedy asi tři a půl tisíce korun, musí zas za „diskreditaci armády“ zaplatit muž z Jakutsku. Bývalý člen ruských speciálních jednotek měl podle soudu ukrajinským blogerům sdělit informace o padlých spolubojovnících. Stejnému obvinění, tedy – diskreditaci armády – čelí také bývalý zastupitel města Pskov Dmitrij Permjakov a Permské centrum historické paměti.
Permjakov psal na Facebook protiválečné posty. Centrum historické paměti v Permu zas zveřejnilo protiválečné prohlášení Mezinárodní organizace Memorial z února minulého roku. Dostalo za to už pokutu 300 tisíc rublů, tedy asi 70 tisíc korun.
Na sociálních sítích si ruské státní orgány znepřátelila také domovnice z Čeljabinské oblasti Gulnara Bacharevová. Ta čelí trestnímu stíhání za „podněcování k terorismu“, protože označila Krymský most za „strategický objekt“ a televizní věž Ostankino za hodnou „vyhození do povětří“ .
Vězení pro „zbabělce“
Dva a půl roku za mřížemi si odsedí Alexandr Stěpanov z Kamčatky. Ten jako voják v lednu nesplnil rozkaz velitele a odmítl se účastnit války v Ukrajině.
Ve vězení se ocitl také skladatel Prochor Protasov, který dostal trest pěti let odnětí svobody za posty na sociálních sítích, kde popisoval vraždy obyvatel ukrajinské Buče a Kremenčugu. Protasov je také autorem městské hymny města Kirov, které se začátkem července rozhodlo kvůli vězněnému autorovi hymny zříct.
Na ruské umělecké hudební scéně se proti válce na Ukrajině vymezuje také písničkářka Diana Arbeninová. Řada jejích koncertů byla kvůli tomu po celém Rusku zrušena. Jedno z jejích letníc vystoupení pak skončilo zadržením muže z publika, který při předávání květin vykřikl „Sláva Ukrajině“. Zatkli ho příslušníci oddílu pro boj s extremismem.
Stížnosti od „uvědomělých občanů“ přicházejí v Rusku ale nejen na umělce, co vydají protiválečné prohlášení, ale paradoxně i na ty, kteří naopak žádné politické projevy nechtějí. Poslanec Alexandr Chinštein napsal začátkem léta udání na Grušinský festival autorské písně, který se koná v Samarské oblasti. Politikovi vadilo, že organizátoři výslovně zakázali produkci jakýchkoliv patriotických písní, obzvláště pak těch, které by se týkaly války proti Ukrajině.
Tento text vznikl ve spolupráci s organizací Memorial Česká republika. HlídacíPes.org bude o monitoringu protiválečných protestů v Rusku s využitím dat Memorialu i dál průběžně informovat.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Rozhodněte o přesunu sochy okupanta. Místostarosta je brzda, vyzývá iniciativa
Jan Horník: Putin neustoupí. Nás čeká moment pravdy
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
7 komentářů
Jestlipak by to konstatovala (nejsme ve válečném stavu) i soudkyně u nás…
Proč by měla soudkyně lhát, plavčíku.
Paní soudkyně, klaním se
Přátelé, zda se, v Rusku soudnictví funguj, možná v mnoha případech i jako u nás.
Tedy, osobně si cením rozhodnutí tě soudkyně, protože i u ní je to výraz osobní statečnosti za který může být i sama perzekuována.
Ale docela zajímavá právní otázka může znít, jak by postupoval český soudce, v podobném přïpadů. Pokud by u nás někoho soudil za médialni podporu ruské agrese na Ukrajině, tak asi o hajobu že jde o speciálni operaci by asi nepřijal..
Přede všemi, kteří se v Rusku odváží vystoupit a kritizovat válku Ruska proti Ukrajině, já s obdivem hluboce smekám pro jejich hluboké lidství a nezměrnou občanskou statečnost.
Byla to statečná žena, velmi mne mrzí jeji nehoda při umývaní oken a naslednem padu ze tri pater. Je to tragedie..
Za 3-2-1…