Návrhy ministerstva průmyslu a realita se ve vztahu k Rusku silně rozcházejí
Státní pojišťovna EGAP musí zdražit pro Rusko výši pojistného. Ve stejné chvíli ministr průmyslu Jan Mládek navrhuje, aby EGAP vývozcům do Ruska více pomáhal.
Podobně by se na pomoc českým podnikatelům v Rusku podle Mládka měla angažovat Česká exportní banka. Ta však přiznává, že kvůli slabému rublu nebude téměř žádný z dlužníků v Rusku schopen splatit závazky v řádu desítek miliard korun.
Ministr Mládek také navrhuje diplomatické posílení české pozice v Rusku. Zároveň vzniká iniciativa, která by v důsledku vedla k omezení počtu českých diplomatů v Rusku.
Zdražení nejméně o čtvrtinu
„Propad rublu přímo ovlivňuje schopnost ruských dlužníků splácet jejich eurové a dolarové závazky,“ připouští i Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP), která má v Rusku aktuálně asi 125 obchodních případů s „pojistnou angažovaností 56 miliard korun“.
Rusko si navíc na základě lednového zasedání expertů Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj (OECD) pohoršilo v kategorizaci zemí z hlediska úvěrového rizika. Spadlo až do 4. kategorie zemí ve škále, kde 0 znamená nejnižší riziko a 7 nejvyšší.
To, co vypadá jen jako „technický posun“ má konkrétní dopady i na Českou republiku. Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP) se musí při nastavení cen pojistného povinně řídit právě pravidly Konsensu OECD.
V praxi to znamená, že v případě Ruska od 6. února zvyšuje ceny pojistného minimálně o 25 procent. To vše paradoxně v situaci, kdy na ministerstvu průmyslu a obchodu vzniká dokument „Ekonomická dimenze rusko-ukrajinské krize – hledání východisek“.
„Nerozumíme obsahu, ani načasování“
Jak upozornily Hospodářské noviny ministr Jan Mládek v něm navrhuje mimo jiné vyslání dalších diplomatů do Moskvy, otevření nového zastoupení CzechTrade v Kazani a právě schválení nové pomoci vývozcům do Ruska státní Českou exportní bankou a pojišťovnou EGAP.
„Měli jsme shromáždění 150 exportérů nejenom do Ruska, ale do SNS, kteří poslali prohlášení pro vládu a dožadují se, aby vláda konala, protože se cítí ohroženi ve svých aktivitách. Už nejenom na ruském trhu, ale s ohledem na ceny ropy i na trhu SNS, v zemích jako Kazachstán, Bělorusko, Ázerbájdžán,“ vysvětluje svou aktivitu Mládek.
Kromě faktu, že je Mládkův – zatím neoficiální – návrh, komplikovaný ekonomicky, je problematický z politického a mezinárodního hlediska. Mládkův návrh kritizovala jak opozice, tak jeho vládní kolegové; podle Lidových novin na uzavřeném jednání i americká ambasáda.
Podle zápisu ze schůzky citovaném LN politický rada ambasády James Merz na schůzce s tajemníkem pro evropské záležitosti Tomášem Prouzou řekl, že je americká strana materiálem „velmi překvapena; nerozumí ani jeho obsahu, ani načasování“.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
1 komentář
Tak mne napadá, jak pokračuje prověrka ministra Mládka. Jo, on to vlastně stáhl. Ruské ženy kol něj se točí 🙂
Mládek je zombie, kulí oči a nastoluje nastoluje. Tu limity, tu bližší spolupráci s Ruskem. Ovladač na Mládka asi má pár lidí v byznysu nebo hůř někdo v Rusku.