Nakupujete v čínských e-shopech? Žádná sleva není zadarmo, varuje NÚKIB
I když se Čína snaží tvářit jako přátelská země, splnění svého cíle „Make China great again“ podřizuje všechno, včetně špionáže v nejrůznějších formách. „Každý čínský občan, instituce i firma má ze zákona povinnost spolupracovat s čínskými tajnými službami, pokud o to požádají,“ připomíná ředitel české kontrarozvědky BIS Michal Koudelka. Před čínskými technologiemi opět varuje i Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost.
Své kontakty si Peking vytváří a kultivuje nejčastěji přes byznys, přísliby investic a skrze politiku.
„Typické je, že cíle svých operací zve do Číny, hostí je, zahrnuje dary. Poté je pro ně obtížné spolupráci odmítat. Je nutné to mít na mysli i při navazování vědeckých, akademických či firemních vztahů,“ řekl ředitel BIS Koudelka na konferenci Rizika ekonomické a technologické závislosti na Číně, kterou v Poslanecké sněmovně pořádala poslankyně Helena Langšádlová (TOP 09) ve spolupráci s projektem Sinopsis.
Podle Koudelky Čína používá obchod jako zbraň a je si dobře vědoma závislosti, kterou si na ní Evropa v mnoha ohledech vybudovala.
Sinolog Marina Hála, ředitel projektu Sinopsis, upozorňuje, že bodem zlomu je rok 2001, kdy byla Čína přijata do Světové obchodní organizace (WTO): „Šlo o vstup země, která využívá všechny výhody volného obchodu, ale ve skutečnosti sama nehodlá pravidla respektovat. Důsledky v plné síle začínáme pociťovat až nyní.“
Národ slevových maniaků
Jak varuje BIS, Čína pro svůj úspěch usiluje o úpadek a oslabení demokratických zemí všemi prostředky. „Propaganda zdůrazňuje rozdíl mezi úžasnou Čínou a zlým Západem. Tažení proti EU, NATO a Západu má společné s Ruskem,“ říká Koudelka.
Čína je podle něj „trvalou hrozbou, kterou nelze eliminovat“, proto musí Česko a Evropa pracovat na své odolnosti: „Musíme stavět systémové bariéry, důkladně prověřovat zahraniční investice i přicházející čínské vědce, ale i postgraduální a běžné studenty.“
Ředitel NÚKIB Lukáš Kintr poukazuje na rostoucí závislost na moderních technologiích. Za alarmující označuje fakt, že „složitým systémům a propojeným řešením už ani nerozumíme“ – i kvůli tomu se cílený kybernetický útok může rychle propsat do běžného života a do oblastí klíčových pro život společnosti.
„Vidíme také kontrast mezi tím, před čím my varujeme a snahami o hlubší propojování s Čínou. Dá se to nazvat až jako ignorantství. A sledujeme to i tady na půdě parlamentu, ve výborech, aktuálně při projednávání nového zákona o kybernetické bezpečnosti,“ říká Kintr.
Svůj přístup k Číně by prý měli přehodnotit i běžní zákazníci a uživatelé internetu. Kupříkladu populární sociální síť Tik Tok či nákupní web Temu, který svou reklamou zaplavuje i český internet, Peking zneužívá k získávání osobních dat o uživatelích.
„Jsme národ slevových maniaků. Myslíme si, jak ušetříme, ale dlouhodobě nám zadarmo nikdo nic nedá, a tak je třeba pohlížet i na čínská tržiště,“ říká ředitel NÚKIB Lukáš Kintr.
„Paradoxní je i to, že čeští provozovatelé e-shopů si na konkurenci Temu stěžují a sami prodávají produkty z Číny. Máme i obchodní komory, které mají často tendenci bagatelizovat rizikový profil technologií, které využívají,“ dodává.
Druhá vlna Huawei
Klíčové v přístupu k čínským technologiím bylo varování před používáním softwaru i hardwaru společností Huawei a ZTE, jež NÚKIB vydal již koncem roku 2018. To je nadále platné.
„V oblasti kritické infrastruktury má to varování a doporučení sílu zákona. Soukromý sektor v dalších oblastech k tomu přihlížet nemusí, ale měl by. Měnit zisk za bezpečnost se dlouhodobě nevyplatí,“ říká Koudelka.
Svůj dopad varování mělo: podle výročních zpráv české pobočce čínské technologické firmy Huawei klesly (jak kvůli bezpečnostnímu varování NÚKIB, tak kvůli americkým sankcím) v posledních letech tuzemské tržby na polovinu.
Nyní ale podle Koudelky probíhá nová vlna snah dostávat zařízení Huawei do českých nemocnic a škol, kdy existuje riziko, že Čína své technologie na dálku vypne.
„Stačí si vzpomenout na situaci za covidu. Měli jsme přeplněné nemocnice a do toho na některé z nich zaútočili hackeři. Teprve pak se věci daly do pohybu a nemocnice budou součástí nového zákona o kyberbezpečnosti,“ doplňuje náměstek ředitele NÚKIB Tomáš Krejčí.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Strach z „očipování lidstva“ vystřídaly obavy z čínského vlivu
5G sítě pokrývají už 97 procent Česka. Konspirace vystřídal strach z čínského vlivu
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
10 komentářů
Ok. Čína získá moje osobní data. No a co? Už dávno je má ČR a využívá je nejen k úřednické buzeraci. K čemu je mi například nějaký občanský průkaz? 4/5 světa ho nemají a žijí si v pohodě.
Politicko-úřednický socialismus v ČR zlikvidoval dotacema svůj vlastní průmysl a teď by měl chuť zakazovat zboží z Číny…? 😂 Proč by měl občan ČR platit českým eshopům s 200 – 400% přirážkou stejné čínské zboží, které si sám může objednat v Číně? Stejně tak je to například s polským zbožím. Jakákoliv regulace by byla zásahem do svobod občana a měla by setkat s tvrdou odpovědí občanů.
Neznám krásnější konec ČR, než když stát pod vedením ANO, nebo Pětikoalice, kteří se dohodnou se svým soudruhem Středulou a odbory, nadělá další megadluhy, aby rozdal bezpracné peníze 1 mil. státem placených lidí a 2,5 mil. důchodců, kteří je potom utratí za zboží z Číny, potraviny a zboží v Polsku.😂
Jen tak dál soudruzi. Další bezpracné peníze, další inflační peníze… 😂 Čím více jich rozdáte, tím násobně stoupnou ceny. 😂 Čím hůře, tím lépe. 👍😂
Příští týden jedu opět do Polska na velký nákup a už se moc těším.🙂
Prosím autora, aby si po sobě četl alespoň nadpis článku. Děkuji Lid
Neuvěřitelné pálení čarodějnic, po pádu SSSR bylo světu oznámeno prezidentem USA že komunizmus je definitivně poražen a že zbývají už jen dvě naprosto bezvýznamné komunistické rezervace Kuba a ČLR a uběhlo jen pár let a tržní komunistický režim je pro nás nebezpečím. ))) Kde ty západní demokracie v čele z USA udělali chybu že se zase bojíme komunistů co !
Nakupování ,tomu se říká obchod..pro ty a autora článku, co tu někoho označují za slevového maniaka!! Tak obchod děláte buď dobrý nebo špatný..
To že Evropa stratila konkurence schopnost, za to si může zcela sama, tím co to Brusel zavádí!! Emisní povolenky,drahé energie,naprosto zbytečná zelená ideologie, která tu v důsledku ničí vše..
Já nechci dělat nevýhodné obchody, jen kvůli tomu, že tu chce Brusel zachránit celý svět!!
Budu dál nakupovat třeba na Temu, protože jsou mnohem levnější, a u toho při obchodování jde..nejde o politiku a už vůbec ne o nějaké klima bláboly!!
Jde o cenu zboží, a dokud bude zboží z Asie levnější, budu ho nakupovat od nich..
Za toto si může EU sama,kam nás Brusel dostal!!
Základem celého problému je kšeft. Když koupím na Temu tablet za polovinu, tak podle kontrašpionáže kupuji vysílačku, která denně informuje Čínu o tom, kdy jdu na WC.
Nenakuji v Číně.
Nakujete v čínských e-shopech? nebo
Nakupujete v čínských e-shopech? asi překlep 🙂
Ano. Opraveno. Díky za upozornění.
Google, Facebook a spousta jiných, zneužívá k získávání osobních dat o uživatelích. Samozřejmě chápu, že někomu se nemusí líbit, že si pouzdro na telefon za 800Kc nekoupím ve zdejším eshopu, ale koupím si naprosto totožné na Temu za 65Kc.
Kupuji v Číně za výrazně nižší ceny, překupnici toto čínské zboží v českých obchodech prodávají často i za více jak 5násobek ceny a to nám vláda radí?
Pokud nemáme kupovat čínské zboží, muselo by být zboží české, ale to zde není, všechny výroby jsem zrušili a podíl čínského zboží jen poroste, neboť Číňané hloupě nekecají a vyrábí, dnes Světu utíkají na všech úrovních a my se to snažíme jen zapírat či popírat.
Naši rádoby odborníci by měli slézt se stromů a podívat se realitě do tváře, jsme špiclováni US se spoluúčastí ČR a dalších na každém kroku, od mobilů přes PC, za trvalé přítomnosti statisíců kamer a to nikomu nevadí?