Náchod děkuje za roušky „krásnému čínskému lidu“. Devótní dopis do Číny starosta poslal „ze slušnosti“
Východočeský Náchod se v době koronakrize mohl při shánění zdravotnických pomůcek spoléhat i na kontakty v Číně. Starosta Jan Birke (ČSSD) je viceprezidentem Smíšené česko-čínské komory vzájemné spolupráce, která s nákupy vybavení v Číně pomáhala i státu. Kromě zaplacených roušek však dostalo město další i darem. Číně za ně devótně poděkovalo, stejně jako českým firmám, s kterými ale předtím uzavřelo objednávky za statisíce. Poděkování bylo dokonce součástí smlouvy.
„Nepochybně,“ odpovídá mluvčí náchodské radnice Nina Adlof na dotaz, zda starostovy dlouholeté kontakty v Číně městu v uplynulých týdnech nějak pomohly. Z čínského města Kaifeng dostal Náchod darem tisíce roušek.
„Ochota čínských přátel a péče a solidarita v době vypuknutí pandemie v ČR nás všechny mile překvapila. Ostatně dar 20 tisíc kusů roušek je toho nepochybně dostatečným důkazem,“ dodává.
Krásný čínský lid
Tento týden se pak na internetu objevila kopie dopisu, který měl starosta Birke poslat do Číny jako poděkování za zmíněný dar. Obsahuje formulace, které na sociálních sítích vyvolaly řadu negativních reakcí kvůli devótnímu tónu vůči Číně. Text dopisu zveřejnila režisérka a dokumentaristka Monika Le Fay.
„Z celého srdce děkuji za štědrý dar poskytnutý Vámi, Vaším krásným městem a lidem,“ stojí mimo jiné v dokumentu adresovaném Hou Hong, tajemnici městského výboru komunistické strany v Kaifengu.
„…když jsme si na krabicích plných zdravotnických roušek přečetli Váš vzkaz psaný krásnou češtinou, vzkaz, který k nám došel z takové dálky. ‚Neexistuje nic na této zemi, co by mohlo být více oceněno, než opravdové přátelství.‘ Po těchto slovech není třeba ničeho dodávat, tato slova, a hlavně Váš čin, hovoří za vše,“ píše se dále v dopise.
„Existenci dopisu mohu potvrdit, vedení města považuje za slušnost poděkovat za dar, podobně jako tomu bylo i v dalších případech, viz například ambasáda Polska,“ říká mluvčí Adlof.
Kaifeng sice nefiguruje mezi partnerskými městy Náchoda na webu města, jak ale vyplývá z loňského usnesení městské rady, město by s Kaifengem chtělo hledat „možnosti spolupráce v oblasti zdravotnictví a alternativní medicíny a lázeňství“.
Smlouva na poděkování
Čínskou stopu měl i další dar pro Náchod od společnosti SWONIA, která se před pandemií koronaviru specializovala na fotovoltaické elektrárny. V dubnu předala firma městu 10 tisíc roušek, a to ve spolupráci se spolkem Czech – China Centrum, se kterým je také spojeno její podnikání v Číně.
„Děkujeme všem, kteří v této době nezištně pomáhají,“ doplnila náchodská radnice příspěvek o daru na svém Facebooku.
https://www.facebook.com/mestonachod.cz/photos/pcb.1409923985860868/1409922245861042/?type=3&theater
Dojem nezištnosti však poněkud nabourává pohled do registru smluv, podle kterého si Náchod od stejné firmy na přelomu března a dubna objednal celkem 100 tisíc roušek ve dvou objednávkách vždy za 725 tisíc korun.
Darovací smlouva ke zmíněnému daru, kterou má HlídacíPes.org k dispozici, navíc obsahuje ujednání, podle kterého se „obdarovaný zavazuje poděkovat všem dárcům v místním měsíčníku a na svých www stránkách“.
„Byl to spíš návrh z jejich strany,“ komentuje smluvní závazek města poděkovat jeho firmě Vladimír Tureček ze společnosti SWONIA.
V květnovém čísle Náchodského zpravodaje i na webu města takový děkovný text skutečně vyšel (ZDE a ZDE).
Dalších 6500 roušek dostal Náchod od firmy Medilab ČR. Také u ní si ale o několik týdnů dříve objednal desítky tisíc roušek za víc než 1,5 milionu korun. Také darovací smlouva s firmou Medilab ČR obsahuje totožné ujednání o tom, že si dárce nechá obdarovaným veřejně poděkovat. Poděkování se pak objevilo na webu města.
„Firma Medilab ČR, s.r.o., spolupracuje s městem Náchod od prvních dní vypuknutí pandemie COVID-19 v naší zemi a mimo jiné právě díky jejím dodávkám se podařilo zabezpečit dostatečné množství ochranných prostředků v našem městě. Děkujeme za skvělou spolupráci a solidaritu!“ komentuje předání daru městský web, aniž by ale přesně rozlišoval, kolik roušek si od firmy město objednalo za peníze a kolik dostalo darem.
Vedení Náchoda sklidilo za svůj management v době nouzového stavu kladnou odezvu. Starostovi Birkemu poděkoval za podporu vojáků nasazených během nouzového stavu v okolí Náchoda třeba velitel chrudimských výsadkářů Ivo Zelinka.
Tohle poděkování od @IvoZelinka a výsadkářů z Chrudimi opravdu zahřálo u ❤️ nejen mě, ale i všechny Náchoďáky🤗 Díky! pic.twitter.com/4jfrJ3FBDH
— Jan Birke (@Honza_Birke) April 21, 2020
„Od počátku našeho nasazení jste nepromeškali ani minutu a poskytli nám zabezpečení ochrannými pomůckami ve chvíli, kdy ještě systém centrálního zásobování nebyl plně aktivován,“ psal v dubnu Zelinka starostovi.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Jak Národní muzeum neuctilo Karla Kryla a ten pak skončil ve sklepení
Robert Břešťan: Alláhu akbar cézet a kriminalizace blbosti
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
10 komentářů
zacatkem tydne se psalo, ze konci letecky most z ciny, kterym se dopravoval zdravotnicky material.
co me prekvapilo, tak se uvadelo, ze jsme v cine nakoupil material za 4mld, pritom mozna uz pred mesicem se mluvilo o tom, ze CR v zahranici nakoupilo zdravotnicky material za cca 10mld.
jestli by to mela byt pravda, tak by to melo znamena jedine – v cine jsme nakoupili cca 40% zdravotnickeho materialu, 60% jinde, ale potentati v cele s babisem, zemanem a hamackem se klaneli cine, jako by nam dodali skoro vsechno a skoro zadarmo.
jaka je realita ???
Napadají mně další možná vysvětlení v podobě kvízu:
1. Zbývajících 60% k nám asi z Číny putuje po železnici. 😉 nebo
2. Zbývajících 60% prostředků využili čínští komunisté k financování „rouškové diplomacie“ nebo
3. Zbytek peněz skončil v kapsách jistých činitelů nebo
4. Informace o vynaložených nákladech byla poněkud „nepřesná“
Správnou odpověď by mohl znát někdo našich vrcholných představitelů.
Pochopitelně neprozradím, neboť, jak pravil jistý klasik, my nesmíme ani naznačovat 🙂
Realita je taková, že toto není jasně daná matematická úloha s pevnými daty, aby se dala spočítat na prstech, ale výsledek dosti chaotického státního úředního hospodaření. Jenom na zjištění těch skutečných cifer by se museli několik měsíců hrabat kontroloři NkÚ ve fakturách několika ministerstev plus řady dalších státních subjektů, aby mohli zjistit za kolik se skutečně objednalo, kolik skutečně došlo nebo nedošlo a odkud (nemluvě o tom, přes koho a s jakým předražením…)
Do té doby to neví přesně nikdo, ani ta média, která akorát tak opakují co kde nepřesně zaslechla..
Číno, mnozí mě inspirovali a chtěl bych ti taky moc Poděkovat.
Děkuji Ti za expres dodávku Coronaviru Covid-19. Přišla tak rychle, že jsem ji vůbec nečekal a byl upřímně překvapen.
Taky Ti děkuji za to, že se spousta lidí u nás dostala do existenčních problémů, přišla o svou práci, ba co hůř o své zdraví a život. Díky Tvé štědrosti většina lidí sedí doma a přemýšlí o budoucnosti. Děti nechodí do školy, kroužků i za kamarády. Lidé se většinou přestali scházet, nechodí na oslavy, koncerty, do divadla, kina, a taky nechodí ani na pohřby. Díky tobě začíná u nás kolabovat ekonomika a vůbec nevíme jak to zvládneme.
Číno, je vidět že jsi velká kámoška a že jsi na nás myslela. Moc si tě vážím a ještě jednou děkuji i za ty malé nepoužitelné roužky. Ale nebuď za ně smutná, lidé si to u nás ušili sami.
Takže ještě jednou děkuji a brzo nám zase něco pošli. Budu se těšit. A kdyby jsi zapomněla, tak se ti přes naše vrcholně věrné zástupce připomeneme. S hlubokým pozdravem fanda z ČR a EU.
(Pozor! Jedná se o ironií!)
1) Kdyz u nas obchod s predrazenym cinskym „zdravotnickym“ materialem zprostredkovala Tvrdikova komora, kdo to delal v ostatnich zemich EU? Tam maji taky tyhle nohsledovske organizace? 2) Na te fotce chybi uz jen cerveny svetr se zlutymi hvezdami. 3) Asi neni nahoda, ze si zastupci Kaifengu vybrali zrovna Nachod (skoro se mi chce napsat Zachod), kde starostuje tenhle pro-cinsky podrztaska Birke. 4) Nedavno si nekde Tvrdik „ulevil“, ze je rad, ze uz to vsechno konci, ze uz nechce rousky ani videt. Jardo, kolik to hodilo? Staci radove. Stamiliony? Nebo dokonce cela miliarda (mily Jarda)? Tolik lhani (o kvalite, certifikatech) si urcite zaslouzilo mimoradne ohodnoceni.
To je fakt smutný. I v tom marastu totality mne rodiče i prarodiče odmala učili že člověk se má chovat k ostatním slušně – a za cokoliv převzatého poděkovat – i když si to kupuje, což dělám dodnes, i u pokladny v obchodě, a snažím se to učit i svoje děti.
Že se nyní dočítám, že je to vlastně podezřelé, mne vede k zamyšlení, že to zase s tím odkazem Masaryka ani Havla, zase nebereme moc vážně..
V každé příručce pro hokynáře se dočtete, že když přijde do hokynářství zákazník, snaží se hokynář pozdravit dříve než zákazník. Samozřejmě je slušností na pozdrav hokynáře odpovědět.
Pak se hokynář zeptá, co si zákazník přeje. Poté co ho obslouží a zákazník zaplatí, hokynář mu poděkuje.
Poděkuje za to, že si zákazník vybral právě jeho hokynářství, koupil si jeho zboží a tím že zaplatil, dal mu vydělat, lidově řečeno.
Když zákazník odchází, zpravidla poděkuje hokynáři za poskytnuté služby, jsou-li poskytnuty k jeho plné spokojenosti.
Rozhodně to ale nemůže, v žádném případě vypadat tak, že hokynář podmíní prodej zboží zákazníkovi tím že mu zákazník, s hlubokou úklonou, poleze do prdele, vážený pane.
A pokud na něco takového zákazník přistoupí, je buďto idiot, nebo má celý „obchod“ úplně jiné pozadí než pouhý obchod.
Jako náchoďák jsem celkem bohužel nepochopil smysl článku🤔. To, jako že starosta se klání Číňanům a musí při tom ohýbat hřbet, kdy jako zvolený představitel města ,který má ze zákona povinnost starat se o to město při ohrožení(vlastně koronáč je jen jiná chřipka – starším pomáhá zemřít a z mladších umí udělat méně inteligentní jedince – dle vědeckých výzkumů) je divný? Jako ,,normální“ starosta by asi měl radši dělat pletichy a tunelovat a posílat malou domů sobě a kámošům ? Sakra , jak je jen možný, že ho volilo preferenčníma hlasy přes 60% náchoďáků? .(jsou to prostě vesnický burani🤪, ale aspoň neberou koblihy🤔)
Dnes děkovat za cokoliv Komunistické Číně je zvrácenost, která nemá obdoby. Lidé, kteří to dělají, nemají nejmenší morální právo zastávat, jakoukoliv veřejnou funkci a s okamžitou platností by měli odejít nebo být odvoláni.
Protože Komunistická Čínská lidová republika vědomě rozšířila do celého světa Pandemií Coronaviru Covid-19 a za Smrt lidí nesou plnou zodpovědnost. Tím pádem by Čína měla žádat Celý Svět o odpuštění!
je to smutne a je to tak..bohuzel kolaborantu je u nas docela dost i v tech nejvyssich patrech vcetne hradu..kazdopadne je treba na cinu tlacit koordinovane, nelze jim toto jen tak odpustit