Augustin Žák (uprostřed) jako útočník Dukly Jihlava s Oldřichem Válkem a Antonínem Mickou, zdroj: archiv Augustina Žáka, se souhlasem Paměť národa

Nabité stadiony, pod dohledem kontrarozvědky. Hokejový příběh Dukly Jihlava

Napsal/a Post Bellum 8. února 2025
FacebookXPocketE-mail

Co znamenalo být hokejistou Dukly Jihlava v osmdesátých letech? Byl to především tvrdý dril, který sportovcům dával šanci: mohli se podílet na největších úspěších československého sportu. Upíraly se na ně oči tisíců fanoušků, ale i oči příslušníků Vojenské kontrarozvědky.

Hokejový tým Dukly Jihlava psal v osmdesátých letech jednu ze slavných kapitol československého hokeje.

„Tenkrát jsme byli fakt slavní. Do Jihlavy jezdily na hokej autobusy plné lidí z celého kraje a atmosféra na stadionu byla neskutečná,“ vzpomíná v rozhovoru s Pamětí národa tehdejší člen mužstva, hokejista Augustin Žák.

„Ale mně se hrálo výborně i v Brně nebo Bratislavě, kde na nás diváci pískali. To byl takový motivační prvek, to nás nabíjelo, že musíme vyhrát.“ Jihlavská Dukla byla pod armádní záštitou a těšila se výjimečným materiálním podmínkám, její hokejisté tvořili velkou část československého reprezentačního týmu.

Trénink na prvním místě

Za jejich úspěchy ale stál především tvrdý dril. Hokejisté, kteří byli zároveň vojáky z povolání, museli dodržovat pevný denní režim, na který dohlížel trenér Stanislav Neveselý.

„Obětoval hokeji celý život. Dovedl se na hráče rozčílit, dát mu ‚čočku‘, ale druhý den už o tom nevěděl, nikomu se nemstil. Jeho tréninky byly neskutečně intenzivní, všechno naplno…“ vzpomíná Augustin Žák.

„Řval na nás, jebal nás. Ale nebýt jeho, nikdy bych nehrál vrcholový hokej.“

Podobně o Stanislavu Neveselém hovoří i hokejista Jaroslav Benák: „Byl to nejlepší trenér, jakého jsem zažil. Zajímal se o nás, o naše rodiny, věděl, kolik máme dětí a co dělají naše manželky.“

Každý den v půl sedmé ráno hokejisté zahajovali svůj den několikakilometrovým během ke studánce, kde se opláchli studenou vodou. Následovala snídaně, trénink v tělocvičně a na stadionu, společný oběd, odpočinek, další trénink a večeře.

„Měli jsme opravdu špičkové podmínky srovnatelné se zahraničím. Fasovali jsme zahraniční výzbroj, trenéři s námi dokonce rozebírali videozáznamy utkání, což v té době rozhodně nebyl standard,“ popisuje Bedřich Ščerban, který byl ve druhé polovině 80. let kapitánem týmu Dukly.

Jaroslav Benák při natáčení, zdroj: Paměť národa, se souhlasem Paměť národa

V poněkud výjimečném postavení byl v týmu hokejista Patrik Augusta, jehož otec Josef Augusta byl koncem 80. let v Dukle trenérem.

„S otcem jsme to měli nastavené tak, že na zimáku jsem byl jeden z hráčů, jen doma jsem byl jeho syn. Myslím, že poprvé v životě mě z očí do očí pochválil až roku 1992, kdy jsem přivezl bronzovou medaili z olympiády,“ konstatuje Patrik Augusta. „Do té doby mi jen něco vzkazoval po mámě nebo mi říkal, co mám zlepšit.“ Přesto na něj spoluhráči někdy hleděli skrz prsty v domnění, že má protekci.

Tvrdá konkurence i slavná vítězství

Všichni hokejisté Dukly samozřejmě toužili po přijetí do reprezentačního týmu. „Bylo to hodně náročné, nikdo se moc neohlížel na potřeby jednotlivce, vše bylo podřízeno společnému úspěchu. A konkurence byla tak obrovská, že si nikdo nedovolil rebelovat nebo požadovat nějaké úlevy. Na místo každého z nás čekalo několik dalších,“ říká Bedřich Ščerban.

Bedřich Ščerban při natáčení, zdroj: Paměť národa, se souhlasem Paměť národa

Komu se podařilo do reprezentace probojovat, mohl se zúčastnit například olympijských her v Sarajevu roku 1984, kde československé mužstvo získalo stříbrnou medaili, nebo následující rok na mistrovství světa v Praze vybojovat zlato.

„Nezačalo to vůbec dobře, prohráli jsme poslední přípravný zápas s Pardubicemi, a na začátku šampionátu jsme byli nervózní. Ale trenéři Bukač a Neveselý nás dokázali zklidnit a povzbudit. Velkou motivací do dalších zápasů pak byla výhra nad Sovětským svazem.“

Také před začátkem tohoto osudového utkání Jaroslav Benák cítil nervozitu: „Opadla ze mě ve chvíli, kdy jsem vylezl na led a musel reagovat na okamžitou herní situaci,“ říká a dodává:

„Myslím, že právě tohle dělá hokejistu hokejistou: schopnost zareagovat na danou situaci v konkrétním okamžiku.“

Vítězství nad Sovětským svazem pro diváky šampionátu v Praze mělo i symbolický význam. V době normalizace, sedmnáct let po vpádu okupačních vojsk Varšavské smlouvy, se zimní stadion stal zástupným bojištěm: Čechoslováci se se Sověty utkávali alespoň ve sportu.

Na Západ jen bez pasu

Sportovci patřili k těm privilegovaným občanům, kteří i v době ostnatých drátů na hranicích mohli vyjíždět na Západ. Augustin Žák vzpomíná, že na zájezdech někdy raději hladověl, aby mohl domů nakoupit dárky: „Nakoupil jsem si bundy a trička, pro mámu jahodový a jablečný šampon. Trenér Pitner chtěl, abychom domů přijížděli až v noci, aby lidi neviděli, co všechno jsme si přivezli.“

Ještě na konci osmdesátých let bylo běžné, že hokejistům na zájezdech odebírali pasy, jak vzpomíná Patrik Augusta: „Všude jsme se pohybovali jako skupina. Vodili nás za ručičku, jedli jsme společně, počítali nás v autobusu. Až na konci cesty nám pasy opět vrátili.“

Patrik Augusta při natáčení, zdroj: Paměť národa, se souhlasem Paměť národa

A čeho se byrokraté v pozadí hokejového sportu tak obávali? Zejména toho, že by hokejisty oslovili scouti západních mužstev, a lákali by je do jejich řad. To se přihodilo třeba Jaroslavu Benákovi, kterého na olympiádě v Calgary roku 1988 oslovili scouti kanadského týmu Calgary Flames:

„Už to na takových pětaosmdesát procent vypadalo, že tam zůstanu. Volal jsem manželce do Československa, mluvili jsme o tom, že rodina by se za mnou dostala přes Červený kříž.“ Možnost sportovní kariéry v Kanadě byla nesmírně lákavá, na opačné misce vah byl strach z emigrace a jejích následků pro celou rodinu.

„Byl jsem lampasák, nadporučík, takže by se to v mém případě posuzovalo jako dezerce.“

Nakonec se rozhodl, že nabídku odmítne, čehož později v životě mnohokrát litoval: „Milion snů jsem o tom měl,“ říká a dodává, že kdyby tehdy tušil, že za rok a půl komunistický režim padne, nejspíš by se rozhodl jinak.

Augustin Žák při natáčení, zdroj: Paměť národa, se souhlasem Paměť národa

Listopad 1989 na jihlavském stadionu

Po každém výjezdu na Západ hokejisté Dukly museli jednotlivě chodit k pohovorům s příslušníky Vojenské kontrarozvědky.

„Jeden po druhém jsme chodili do kanclů na baráku. Tam se nás vyptávali, jestli jsme se za hranicemi s někým nepotkali. Měli jména lidí, kteří zůstali v zahraničí a motali se kolem Dukly Jihlava. Byly to nepříjemné chvilky, ale nebylo nic jednoduššího než opakovat: ‚Nikoho jsem neviděl, s nikým jsem se nesetkal…‘“ Přesto někteří z hokejistů později své jméno našli v evidenci spolupracovníků Vojenské kontrarozvědky, kde figurovali jako důvěrníci; rozvědka je takto mohla evidovat i bez jejich vědomí.

Nejdůkladněji býval výslýchán Bedřich Ščerban, který si dopisoval se spolužačkou ze střední školy, která emigrovala na Západ: „Věděl jsem, že mám kontrolovanou poštu, protože pokaždé, když mi od ní přišel dopis, zavolali mě do kanceláře, že už tam na mě čekají ti pánové. A znovu mi kladli otázky, jestli se spolu bavíme o armádě, o počtu tanků a podobně.“

Události po 17. listopadu 1989 hokejisté prožívali nejprve s obavami, že jako armádní tým by mohli být nasazeni do zásahů proti demonstrantům. Patrik Augusta vzpomíná:

„Byli jsme součástí armády, takže nás kdykoli mohli povolat do zbraně.“

Přesto i oni se nakonec zapojili do dění a Bedřich Ščerban coby kapitán přečetl před zápasem na jihlavském stadionu prohlášení na podporu stávkujících studentů. Jihlavská veřejnost na jeho vystoupení reagovala velmi různorodě:

„Někteří lidé mě na ulici zastavovali a říkali, že jsem frajer, že mi moc fandí. Jiní mě strašili, že si to odnesu. A pak byli takoví, kteří najednou začali přecházet na druhý chodník, aby se mnou nemuseli mluvit. Předpokládám, že asi měli strach, co bude. A pak byli lidé, kteří mi řekli, že za tohle si zasloužím jít do basy nebo oběsit. S tím jsem se taky setkával.“

Do Finska i do Kanady

Po roce 1989 se situace hokejistů (a nejen těch z Dukly) výrazně proměnila. Zatímco dříve mohli do zahraničních týmů odcházet jen zasloužilí hráči ke konci své kariéry, nyní se otevřely hranice a na Západě mohl zkusit štěstí kdokoli.

Konkurence tak byla mnohem větší. Jaroslav Benák, Augustin Žák i Bedřich Ščerban to zkusili ve Finsku, Patrik Augusta byl draftován kanadským týmem Toronto Maple Leafs a později hrál v Kalifornii. Všichni čtyři hokejisté později ve své kariéře pokračovali jako trenéři nebo hokejoví manažeři.

Tým Dukly Jihlava ale s pádem totality ustoupil ze slávy, armáda už totiž neměla možnost poskytovat mu tak výjimečné finanční podmínky jako dříve a Dukla také nemohla doplňovat svůj kádr z řad vojáků základní služby. To všechno se projevilo i na výsledcích a roku 1999 Dukla Jihlava sestoupila z nejvyšší hokejové soutěže.


Autoři textu František Štambera a Barbora Šťastná ůsobí v projektu Paměť národa – jedinečné rozsáhlé sbírce vzpomínek pamětníků, kterou řadu let buduje nezisková organizace Post Bellum se svými partnery – Českým rozhlasem, Českou televizí a Ústavem pro studium totalitních režimů. Ve sbírce je shromážděno víc než pět tisíc výpovědí. Z Paměti národa vznikají každý týden rozhlasové dokumenty Příběhy 20. stoletíJde o subjektivní vzpomínky pamětníků, které nemusejí vždy zcela odpovídat skutečnému průběhu historických událostí.

Kde se to posr***? Chyby Václava Havla
Petr Pithart
Petr Pithart / předseda české vlády 1990–1992
„Od chvíle, kdy Havel přijal kandidaturu na prezidenta, se domácí politice věnoval jen okrajově a udělal v ní řadu chyb nebo opomenutí, o kterých se nevědělo, nechtělo vědět, nemluvilo nebo jen málo.“Petr Pithart
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Tragédie „české cesty“
Petr Pithart
Petr Pithart / předseda české vlády 1990–1992
„Klausova kuponovka byla ,česká cesta‘, bez cizáků, tedy hlavně Germánů, kterým prý Pithartova vláda jde za pár marek na ruku. A kde dnes nacházíme ty, co nás ostouzeli? Na krajní evropské nacionalistické pravici. Klausovi aplaudují sjezdy nahnědlé Alternativy pro Německo...“Petr Pithart
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Havlovi agenti
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Na klíčová místa ministrů vnitra a obrany v první Čalfově vládě se v prosinci 1989 dostali agenti vojenské kontrarozvědky Richard Sacher (krycí jméno Filip) a Miroslav Vacek (krycí jméno Srub). Se souhlasem prezidenta Havla, ale za zády Občanského fóra...“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Havlovi hvězdopravci
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Havel prezident byl někdo úplně jiný. Nový Havel měl názor dřív, než kohokoliv vyslechl. Dokonce vydal příkaz: ,Nepouštějte ke mně nikoho se špatnými zprávami.‘ Obklopil se přitakávači a podivnými existencemi, mezi nimiž nechyběli agenti StB nebo hvězdopravci.“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Nová smlouva s KGB
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Koncem února 1990 se na cestě na první státní návštěvu SSSR ministru vnitra Sacherovi v uličce mezi sedadly vysypaly z desek papíry. Když jsem je začal sbírat, najednou jsem měl v ruce připravený text nové tajné dohody s KGB. Hájil se tím, že prezident o tom ví. Havel se odmítl o věci bavit.“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Soudcokracie
Aleš Rozehnal
Aleš Rozehnal / právník
„Snaha ,zachraňovat státu peníze‘ je buď projevem servility moci soudní k moci výkonné, nebo zřejmě nevědomou známkou jevu, který označujeme jako,soudcokracie‘. Tato tendence je o to nebezpečnější, že soudní moc je státní mocí nejmocnější a nejdůležitější.“Aleš Rozehnal
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Policejně gangsterský stát
Aleš Rozehnal
Aleš Rozehnal / právník
„Četnost případů a úroveň krytí nezákonností ze strany vysokých státních orgánů naznačuje, že se Česko posunulo do úrovně, kterou bychom mohli označit jako policejně gangsterský stát. V něm stát neovládají zločinci, ale je to právě stát, který kontroluje zločineckou infrastrukturu. Ta pak funguje ku prospěchu vyvolených úředních osob a osob pod jejich ochranou.“Aleš Rozehnal
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Rozkradené restituce
Jan Kalvoda
Jan Kalvoda / expolitik a právník
„Lex Schwarzenberg není zdaleka jediným příkladem, kdy český stát za dlouhodobé pomoci tuzemské justice systematicky obíral vlastní občany o jejich majetek. Odpudivou kapitolu polistopadových dějin představují i zemědělské restituce.“Jan Kalvoda
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Republika oligarchů
Ondřej Neumann
Ondřej Neumann / zakladatel HlídacíPes.org
„35 let od listopadu 1989 máme zoligarchizovanou, podinvestovanou ekonomiku, plnou neschopných politiků ve vládě i opozici, kteří nejsou schopni pochopit, jak vypadá ekonomika 21. století. Ti, kteří zde zbohatli, už většinou investují mimo Českou republiku.“Ondřej Neumann
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Privatizace pro vyvolené
Ondřej Neumann
Ondřej Neumann / zakladatel HlídacíPes.org
„Při privatizaci nakonec převážila vize známá z hasičského bálu ve filmu Miloše Formana Hoří, má panenko. Tedy zhasnout, určitý čas počkat a po rozsvícení sálu nechat každému, co si stihl ,zprivatizovat‘. Bohužel, o tom, že se zhasne a nastane ten správný čas, byli informováni jen vyvolení.“Ondřej Neumann
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Zombie českého práva
Tereza Engelová
Tereza Engelová / reportérka HlídacíPes.org
„Lex Schwarzenberg je zombie českého práva. Kauza v sobě spojuje vršící se bezpráví obou totalit minulého století a navazující bezpráví doby polistopadové...“Tereza Engelová
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Dotační feťáci
Robert Břešťan
Robert Břešťan / šéfredaktor HlídacíPes.org
„Peníze od evropských daňových poplatníků byly v mnohém promarněnou příležitostí. Lidé, firmy a vlastně celá tuzemská ekonomika si na ně navíc vytvořili velmi nezdravý návyk. Česko plíživě přešlo z tržní ekonomiky do ekonomiky silně závislé na dotacích.“Robert Břešťan
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Užiteční idioti Kremlu
Vojtěch Berger
Vojtěch Berger / reportér HlídacíPes.org
„Kauza ,radar v Brdech‘ ukázala Rusku, jak v bývalých středoevropských satelitech může znovu získat vliv. Nasvítila společenské rozložení i ,užitečné idioty‘, kteří se Kremlu můžou hodit v pozdější hybridní válce.“Vojtěch Berger
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Stavitelé „mostů“
Vojtěch Berger
Vojtěch Berger / reportér HlídacíPes.org
„Rusko přitahovalo české prezidenty Klause i Zemana. Sen o Česku jako o mostu mezi Východem a Západem se ale zbortil nejpozději s odhalením ruské účasti v kauze Vrbětice.“Vojtěch Berger
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)