Na ostříž nože: proč si zasloužíme vojenského prokurátora na místě nejvyššího žalobce
KOMENTÁŘ. Existuje dlouhá řada důvodů, proč neměl být Igor Stříž nikdy nejvyšším státním zástupcem; řada delší než seznam rozsudků nad odpírači vojny v době komunismu. A pak je zde jeden dobrý důvod, proč nejvyšším žalobcem být má, když už jím byl jmenován: nic neilustruje lépe tu bídu, do níž nás uvrhla éra Andreje Babiše v čele vlády, Marie Benešové v čele resortu spravedlnosti a koneckonců i Pavla Zemana v čele soustavy státního zastupitelství. Když už jsme si navařili, tak si to vyžerme.
Zpráva o jmenování Igora Stříže nejvyšším státním zástupcem obsahuje toto sdělení: Česká republika není schopna v roce 2021, třicet dva let od pádu zločinného komunistického režimu, vygenerovat do čela orgánu, který dohlíží na dodržování zákonnosti v trestním řízení, jiného člověka, než který sám zákonnost porušoval, a dokonce tím proslul. Fajn, není to nic, co by nás extra překvapovalo, i když by mělo.
V čele vlády stojí člověk, který dosud nerozptýlil pochybnosti o své spolupráci se Státní bezpečností, a to je z naší strany spíš eufemismus; v čele policie je bývalý příslušník Veřejné bezpečnosti, v čele Ústavního soudu a na Pražském hradě sedí bývalí komunisté.
Očekávat v této situaci nějaký výrazný tlak na odstřižení od totality by asi bylo naivní. U Stříže je ovšem navíc do očí bijící fakt, že v roli vojenského prokurátora nejen poctivě sloužil komunistickým zákonům, ale že je i porušoval. Stejně jako celý totalitní režim, který často znásilňoval i normy, k jejichž dodržování se sám zavázal.
Odpírači vojny z důvodu svědomí měli i na konci 80. let zajištěna práva mezinárodními úmluvami a polistopadové soudy jejich rozsudky rušily nikoli proto, že by se zlomil režim, ale protože byly nezákonné už v době svého vyhlášení. Ale to jen na okraj k vykreslování Stříže jako „pěšáka, který jen plnil rozkazy a dodržoval zákony“. Nebylo to tak.
Teď tedy bude tento přistižený „násilník“ sám hlídat, aby státní zástupci zákony neporušovali a měřili všem stejně. Aby případy posuzovali jak v neprospěch, tak ve prospěch obviněných, což je jejich úloha nařízená zákonem. Kozel se stal zahradníkem.
Festival bídy a licoměrnosti
Zmíněnou bídu, která Střížovo jmenování provází, můžeme ilustrovat na mnoha úrovních.
O jmenování spolurozhodoval člověk, jehož trestní kauza může nejvyššímu státnímu zástupci velice snadno v dohledné době přistát na stole. Ten člověk se jmenuje Andrej Babiš a jeho počínání se říká střet zájmů.
KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG
Ministryně spravedlnosti podle Deníku N Babišovu účast na hlasování hájí, ačkoli dříve soudila, že by rozhodovat neměl. A zase bída: prý je Babiš „garantem trestní politiky státu“. Není, což by ministryně mohla vědět.
Ale k obveselení publika poznamenáme, že je Andrej Babiš například garantem protikorupční politiky státu, stojí v čele Rady vlády pro koordinaci boje s korupcí. Členem je přirozeně i nejvyšší státní zástupce, tak si na některém příštím jednání mohou Babiš se Střížem při chlebíčku popovídat třeba o Čapím hnízdu.
Festival licoměrnosti předvádí i opozice. Stříže hned po volbách odvoláme, ohohó! Ponecháme zde stranou odkaz na různé varianty vývoje nebo fakt, že po volbách může stejně dobře a dokonce velice pravděpodobně znamenat třeba v únoru 2023, kdy skončí mandát prezidentovi Miloši Zemanovi, a půjdeme rovnou k ukázce:
Hanebná personální politika vlády A.Babiše a J.Hamáčka. Vojenských prokurátorů se báli i komunisté a lampasáci. Jeden z nich se dnes, 32 let po listopadu 1989, stal nejvyšším státním zástupcem. Po volbách ho odvoláme.
— Zbyněk Stanjura (@Zbynek_Stanjura) July 12, 2021
Panu předsedovi poslanců ODS přejeme dobré ráno a jen připomeneme, že Stříž působí na nejvyšším státním zastupitelství jako náměstek od 6. ledna 2011 a tehdy ho do funkce jmenoval – simsalabim – jakýsi Jiří Pospíšil, tou dobou ministr spravedlnosti za ODS a dnes v dresu TOP 09 partner v koalici Spolu.
Jako první náměstek Pavla Zemana Stříž nevadil, jako šéf vadí? Kde přesně leží ta hranice, na kterou podle opozice mohou vystoupat bývalí vojenští prokurátoři a lidé, kteří porušovali zákony?
Bědnou roli ovšem hraje i samotná soustava státního zastupitelství. Její špičky se příliš soustředily na prolobbování vlastní verze zákona o státním zastupitelství, v čemž proti politikům celkem pochopitelně neuspěly. Najednou se ukázalo, že přílišná polarizace nesvědčí personální politice. Když za sebou Pavel Zeman ukvapeně bouchl dveřmi, vyšlo najevo, že mezi státními zástupci nezatíženými minulostí není nikdo, kdo by byl průchozí vládou. To je smutný pohled.
Vybublávající zombie totality
Kolem celého našeho textu se zatím nevysloveně vznáší pojem dekomunizace. Jsme jako společnost překvapeni a rozhořčeni, když se na místo nejvyššího státního zástupce vrací člověk tak křiklavě spojený s totalitní mocí.
Ano, říkáme vrací. Na postu nejvyššího státního zástupce se od roku 1994 vystřídalo pět lidí, komunista byl jediný, Vít Veselý, který soustavu vedl v letech 1997 až 1999. Ve straně nebyla ani první šéfka soustavy Bohumíra Kopečná, ani Marie Benešová, Renata Vesecká a Pavel Zeman. Také ve zmiňované policii už jsme si před nástupem Jana Švejdara zvykli, že ji nevede bývalý esenbák. Třeba Tomáš Tuhý nastoupil ke sboru až po revoluci, v roce 1991, podobně Martin Červíček.
Nejde tedy ani tak o to, že by nám komunisté a bývalí „zaměstnanci“ totalitních represivních složek ve funkcích zůstali. Vracejí se. Vybublávají.
Jako společnost nejsme schopni, možná ani ochotni dohlížet na to, aby se do vysokých funkcí dostávali lidé, které jsme si vychovali ve svobodných poměrech. Oni bezesporu existují, jen je naši političtí zástupci nepreferují, ve svých handlech a střetech zájmů volí jiné a my nad tím máváme rukou.
Igora Stříže ve funkci nejvyššího státního zástupce jsme si zasloužili. Bude věrným odrazem společenské a politické bídy, ve které se Česká republika v polovině roku 2021 nachází.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Dlouhé čekání na informace. Spravedlnost se omluvila za průtah dlouhý 11 let
Aleš Rozehnal: Mohou čeští politici legálně lhát?
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
16 komentářů
Stříž slibuje nezávislost.
To je to nejhorší, co by mohl pravděalásce udělat.
A asi hrozí, že chce být doopravdy nezávislý. Jinak by na něj s tak malou kudličkou jako je „vojenský prokurátor“ nedorosti nešli.
Kdokoli v šedesátých až devadesátých letech dobrovolně vstoupil do KSČ, vstupoval tam pro vlastní prospěch. Dobrovolně finančně podporoval vraždící mafii – cca 5.000 mrtvých, minimálně – dnešní řeči: „taková byla doba, nikomu jsem neublížil, apod“. jsou jenom trapné kecy. Kdokoliv z těchto, kdo se i nyní dere „nahoru“ je charakterově nedostatečný (podle mne dokonce přímo zrůda). Jako národ jsem mravně naprosto zoufalá banda, když tyto ne/tvory strpíme ve vrcholových funkcích. (Čest nemnohým výjimkám.)
Posuzovat dnes kdo byl v KSČ před 30 lety, když byl ještě v mladém věku, je fakt primitivní, a to už jen proto, že většina vedoucích a různých aktivistů z nich vlezla nebo se schovala v ODS, ČSSD a velmi dobře okradli a rozprodali tento stát, pomocí korupce, lobingu, zákonů na míru, atd…….a ještě dobře zabezpečili svoje rodiny a příbuzné a taky známé. Svoboda jim dala velké křídla. Co se týče p. Stříže, tak ten se věnoval celou dobu právu a spokojený s nim byl i odcházející p. Zeman , navíc na NSZ ho doporučil politik Jiří Pospíšil, a ten komunista nebyl. Takže vyčítat mu dnes, že byl v KSČ je ubohé. Ano byl, každý kdo chtěl studovat a být vzdělaný musel většinou vstoupit do té jediné strany, která tady vládla. Takových lidí je tu na tisíce a mají kolem šedesáti let a jsou z nich dobří odborníci. Ale pokud chcete čistého nekomunistu jako nejvyššího strážce trestního práva, dosaďte si tam třeba nějakého Piráta a uvidíme, kam se dostaneme časem, ale já osobně dávím přednost praxi a zkušenostem, byť je to třeba bývalý člen KSČ. Mezi nimi se totiž najde řada dobrých a slušných lidí, kterým jde o dobrou věc a nepolitikaří. Občas by bylo dobré, aby lidé místo věčného vykřikování o antikomunismu a vynášení soudů nad lidmi, které ani neznají, radši začali používat mozek a přemýšlet o skutečných hodnotách života, aby se nám tady žilo líp a bez nenávisti a hloupých svárů.
je to presne tak!! snad uz se techto bolseviku brzy zbavime, je jich tu porad moc..
5.000 mrtvých…je snadné bez konkrétních důkazů z komárka udělat velblouda
Děkuji autorovi za výstižný popis situace, včetně role ODS. Chvíli si hrají na konzervativce, chvíli na liberály, ale nakonec z toho vždycky vypadne nějaký komunista/socialista.
Před rokem 1989 bylo v česku zhruba 1,5 milionů komunistů, takže určitě se některý z nich objeví i v ODS, ale jinak jich nejvíce hledejte v hnutí ANO, ČSSD a SPD- u poslanců těchto stran je to následnictví KSČ patrné nejenom podle programu, ale je čitelné pokaždé, když některý z nich otevře hubu a následně hlasuje- jako jeden muž.
Což je sice pravda, ale problém ODS to nijak neřeší.
Navíc by nevadilo, že v ODS se najde nějaký bývalý komunista, ale vadí jejich nedůvěryhodná politika.
Členové KSČ (a jimi inspirovaní nemravní kariéristé) nalezli a znovu nalezou do uskupení, která představují výtah k moci. ODS, ČSSD a aktuálně už roky ANO. Žel ANO toto snažení dotáhlo (spolu se Zlomanem) téměř k absolutní nemravnosti. Už jenom krůček zbývá k tomu, co se dělo v 30tých letech v Německu, nebo po říjnové revoluci v Rusku. Zločinci s absolutní mocí. Přitom se hraje hra na demokracii – leč kdejaký lump dokáže demokracit oj**at.
Je to samozřejmě pravda, leč když už se tak děje, tak si připomeňme, že zase tak absolutně nezáleží, na tom zda pan Nejvyšší hlídá státní zástupce aby zákony neporušovali a měřili všem stejně. Aby případy posuzovali atd..“, protože po nich to samé budou (v několika stupních) kontrolovat soudci a ti teprve vynesou pravomocný rozsudek o vině i trestu.
Tento vysoce zdlouhavý a náročný justiční systém se sice zdál zbytečný a redundantní , antož jsme si tenkrát mysleli, že přeci pravda a láska, takže i státní instituce budou všechny „demo“, Ale jak vidno dnes, přece se hodí, tedy pokud funguje jak má…
Když je to takový „vyvrhel“ tak proč nikomu nevadil jako první náměstek Pavla Zemana?
….protože o tom, že byl zástupce Pavla Zemana, prakticky nikdo nevěděl.
Stačí se podívat kam se valí Evropa a nějaký prokurátor Stříž? To už je naprosto jedno.
Narodil se v roce 1964, takže v roce 1989 mu bylo pětadvacet! Dostudoval tři roky před tím!
Ten toho opravdu musel za minulého režimu napáchat, co? Jak dlouho asi tak toho prokurátora dělal?
Myslíte hlavama?
Asi ne!
…přesto stačil za tak krátkou dobu navrhnout trest vězení pro několik odpíračů, kteří nechtěli sloužit v armádě bolševického státu.
Předlistopadový soudce nebo žalobce by nikdy neměl mít v demokratickém systému významnou funkci. Ani Stříž. Nechápu jak ho někdo může navrhnout a schválit. Na druhou stranu, když v Polsku i z důvodu ukončení činnosti soudců z minulého režimu prosazovali jejich nepřesluhování a nucený odchod do důchodu, tak se EU a náš mainstream mohl zbláznit….