Na Hřiba, Koláře a Novotného může Rusko vydat mezinárodní zatykač
Rusko si v rámci mezinárodní policejní organizace Interpol vybudovalo pověst země, která mezinárodní zatykače vydává i v souvislosti s vlastními politickými zájmy. Na takzvaném „červeném seznamu“ by se proto mohla objevit i trojice českých komunálních politiků: primátor Prahy Zdeněk Hřib, starosta Prahy 6 Ondřej Kolář a starosta Řeporyjí Pavel Novotný.
V nedávném rozhovoru pro Radiožurnál tuto možnost zmínil prezident Miloš Zeman. „Pokud nevyjedou do Ruska, a myslím si, že v tomto případě není ani možný eurozatykač, maximálně zatykač Interpolu, tak se jim nic nestane,“ odpověděl v reakci na dotaz co si myslí o tom, že Rusko hodlá stíhat trojici českých politiků.
Interpol nyní sdružuje 194 zemí světa a slouží především k policejní spolupráci a sdílení informací.
Pokud by se Rusku podařilo vložit jména českých politiků do databáze hledaných osob Interpolu, znamenalo by to pro ně riziko zatčení a nepříjemnosti s policií, jakkoli vydání do Ruska, zejména v demokratických zemích, v tomto případě nelze považovat za pravděpodobné.
Za pokus to stojí
Vydání osoby zadržené v zahraničí na základě mezinárodního zatykače musí schválit nezávislý soud.
Jak už dříve v rozhovoru pro HlídacíPes.org uvedla Šárka Havránková, která z titulu ředitelky Odboru mezinárodní policejní spolupráce Policejního prezidia stojí v čele české pobočky Interpolu, organizace má „své vnitřní kontrolní mechanismy, které slouží k eliminaci takových případných pokusů ze strany jakéhokoli členského státu“.
Interpol už také několik ruských žádostí o vydání mezinárodního zatykače (takzvaných „red notices“ – červená oznámení) odmítl s tím, že jsou motivovány ryze politicky.
To však neznamená, že se Rusko nyní o vydání zatykače na trojici českých politiků alespoň nepokusí.
Ruský prezident Vladimir Putin počátkem dubna podepsal zákon, podle nějž je možné stíhat i cizí státní příslušníky za poškození válečných hrobů a pomníků v Rusku i v zahraničí. Krátce poté zahájilo Rusko proti českým občanům v nepřítomnosti trestní řízení právě podle článku o znesvěcení symbolů vojenské slávy Ruska.
České Ministerstvo zahraničí se proti tomu ohradilo: „Striktně odmítáme zásahy státních orgánů Ruska do vnitřních záležitostí České republiky. Místní samospráva je nedílnou součástí našeho ústavního zřízení. Stíhání jejích představitelů cizím státem za plnění mandátu je nepřípustné a v České republice nevymahatelné.“
Kvůli blíže nespecifikované hrozbě mají nyní všichni tři politici policejní ochranu, ruské zdroje naznačují, že mohl být plánován jejich únos.
Podobně chtěl před třemi lety vydat mezinárodní zatykač Ázerbájdžán na tehdejšího českého europoslance Jaromíra Štětinu kvůli tomu, že navštívil sporná území Náhorního Karabachu. Interpol ale vydání zatykače odmítl.
Rusko chtělo prezidenta
Jedním ze základních principů spolupráce prostřednictvím Interpolu je sice „vyloučení spolupráce v případech politického, náboženského, vojenského nebo rasového charakteru“, záleží však i na tom, co daná země do odůvodnění napíše.
Rusko také může využít méně formálního typu zatykače (označovaný jako „diffusion“), který schválení centrálou Interpolu nepodléhá a Kreml jej může přímo poslat v rámci mezinárodní spolupráce jen vybraným zemím.
Příkladem toho, jak může zatykač Interpolu ztrpčovat život, je příběh finančníka, někdejšího investora na ruském trhu a kritika Kremlu, britského občana Billa Browdera. Rusko na něj opakovaně vypsalo mezinárodní zatykač a v květnu 2018 byl Browder zatčen ve Španělsku právě na základě zatykače Interpolu.
Španělská policie ale označila jeho zatykač za neplatný a propustila jej.
Rusko koncem roku 2018 usilovalo o post ředitele Interpolu, když původní šéf organizace, Číňan Meng Chung-wej, v září 2018 zmizel poté, co z francouzského Lyonu, kde Interpol sídlí, odjel do Číny.
Čínské ministerstvo státní bezpečnosti pak na začátku října oznámilo, že Meng Chung-wej byl zadržen kvůli obvinění z korupce. Meng poté napsal dopis, kterým na post šéfa Interpolu rezignoval.
Ruský kandidát na prezidenta Interpolu Alexander Prokopčuk, generálmajor ruské armády a bývalý pracovník ministerstva vnitra, neuspěl zejména díky odporu zemí EU i USA a právě kvůli podezřením, že Kreml mezinárodní policejní organizaci zneužívá k represím proti svým odpůrcům.
Podobná podezření se týkají i Turecka, Egypta, Íránu nebo Číny. Podle kritiků využívají Interpol k domácímu pronásledování politických oponentů, novinářů a dalších kritiků tamních režimů žijících v zahraničí.
Prokopčuk nicméně zůstává nadále ve funkci viceprezidenta. Prezidentem Interpolu je nyní Jihokorejec Kim Čong-jang. Výkonnou hlavou organizace je obvykle její generální tajemník. Tím je německý kriminalista Jürgen Stock.
Česká stopa únosu
Vynucený odchod někdejší hlavy mezinárodní policejní organizace měl i zajímavou českou stopu.
Manželka bývalého šéfa Interpolu Meng Chung-weje veřejně prohlásila, že se obává o svou bezpečnost.
Podle ní se ji už předloni v říjnu pokusila unést skupina mužů vydávajících se za čínské obchodníky. Chtěli, aby je jako ekonomická expertka doprovodila soukromým letadlem do Prahy.
„Řekli mi, že jedou do České republiky, aby tam investovali. Chtěli, abych je doprovodila v jejich soukromém letadle a abych jim pomohla analyzovat hospodářskou situaci,“ citovala Mengovou, která požádala ve Francii o azyl, francouzská agentura AFP.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
13 komentářů
Vy si myslíte , že urážka 27 milionů mrtvých Sovětů si trest nezasluhuje ? Stejný zákon mají i v USA !
Do Prahy vběhli Stalinovi agenti. Hned po osvobození unesli do gulagů stovky lidí
„Den po Rudé armádě vstoupili do Prahy 10. května 1945 agenti sovětské kontrarozvědky SMERŠ (Smrt špionům) s jasným úkolem – využít poválečného chaosu a pozatýkat Rusy, kteří našli po roce 1921 v Československu útočiště před bolševickým terorem.
Už 11. května do gulagů z Československa odvlekli asi tisíc mužů ruské národnosti. Před pomstou Stalina je nezachránilo ani československé státní občanství.“
ruda armada osvobodila ceskoslovensko od nacistu, ale privedla sem komunisty s podobnymi manyry jako meli nacisti.
Vy víte , co ti emigranti dělali v Rusku za občanské války ? Emigrantů zde bylo daleko víc , proč je neodvezli všechny ? Jak vy jste tu trpěl za Husáka ? Komunisti snad chtěli vyhladit český národ ?
urcite nedelali nic horsiho nez rudy bandy komunistu po VRSR.
nene, komunisti vyhladit cesky narod nechdeli, ale zivnostniky, rolniky, podnikatele a vsechny kdo nesouhlasili s komunistickym terorem ano. jen u nas komunisti povesili skoro 250 lidi z politickych duvodu, 5-10tis zavrazdili pri vyslesich, v komunistickych koncentracich a pro pokusu utect do svobodneho sveta, a 200tis lidi komunisti zavreli s politickych duvodu do koncentracnich taboru.
vis ty soudruhu, jakej byl rozdil mezi nacistou a komunistou? nacisti se z lidi snazili vymlatit aby se priznali k tomu co udelali, komunisti se do lidi snazili namlatit aby se priznali k tomu co neudelali
1) Jakou urazku mate na mysli? Vite kdo byl Konev? A proc mu postavili ten ohavny pomnik tam, kde ho postavili, a v dobe, kdy ho postavili? 2) Emanovi uz asi opravdu hrablo. Proc by melo byt prijatelne omezeni cestovani do Ruska pro ty 3? Proc by se tam meli obavat vzeti do vazby? Protoze Rusko neni pravni stat?
Kdo vlastně byl maršál Koněv, a to pomíjím Maďarsko a rok 68, kdy se tady zrovna léčil. 9. května 1945 – čili po válce – sovětské letouny útočily v Mladé Boleslavi, Mělníku, Liběchově, Litoměřicích, Roudnici nad Labem, Byšicích, Úštěku či v prostoru Liberec – Jablonec nad Nisou, ale i ve Ždírci nad Doubravou a Krucemburku na Vysočině. Jenom v Boleslavi zemřelo 150 místních obyvatel. Podobných „přehmatů“ byla celá řada, nejen M. Boleslav, na Moravě třeba Hrotovice kde sověti bombardovali slavnost k uvítání jejich vojsk a zařvalo tam 114 místních a k tomu 36 vojáků RA. To vše pod velením Koněva, aby omezil počet Němců, co zdrhali do americké zóny. https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/hrotovice-bombardovali-soveti-i-po-skonceni-valky.A130509_1926315_jihlava-zpravy_mv
https://www.tyden.cz/rubriky/domaci/sovetske-nalety-zabily-prvni-mirovy-den-v-1945-na-1300-lidi_341978.html
https://cs.wikipedia.org/wiki/N%C3%A1let_na_Mladou_Boleslav
To není na sochu ve veřejném prostoru. Rusům byla zdarma nabídnuta pro umístění v prostoru ambasády, což odmítli, aby následně přestali komunikovat a nahonem sepsali nový zákon.
Rusové bombardovali stále bojující Němce , na rozdíl od amerického náletu 25.4.1945, kdy Američani bombardovali plzeňskou Škodovku , v té době už se nevyrábělo a doprava nefungovala ! O té Budapešti raději pomlčte , povstání začalo , když zfanatizovaní studenti začali věšet na kandelábry hlavou dolů pracovníky obecních úřadů , Rusové zasáhli , když pět těchto lidí pověsili přímo před sovětským vyslanectvím ! Slyšel jste někdy o Stalingradu , Kursku ? Pokud by Rusové prohráli , tak by nebyla žádná druhá fronta ani Česká republika , Češi by v lepším případě otročili na Němce někde na Sibiři , v horším by ani nebyli !
Kdo byl George Smith Patton Jr. americký generál, je považován za jednoho z nejlepších spojeneckých velitelů 2. světové války a osvobodil Plzeň, aspoň se to říká. Jeho válečná činnost po vstupu do Plzně, je popsána na př. zde : Policejní hlášení – Pod č.j. 400 pres./1945 bylo uváděno mj. toto: »Po obsazení Plzně americkou armádou vznikla řada nesnází, které se postupem času vyvinuly v problémy. Američtí vojáci obsazují samovolně opuštěné byty bez ohledu na jejich zajištění, vnikají do nich i násilím… na otevřených táborech německého vojska v okolí Ejpovic naskýtá se týž obraz. Zde byly národnímu hospodářství způsobeny milionové škody, hlavně na motorových vozidlech, na kterých se přijela vzdát německá armáda, ustupující od Prahy. Američané velkou část vozidel zničili «.
A pokračuje se dále:
– U Ejpovic Američané zničili velké zásoby prádla a potravin.
– Za starou hrnčírnou v Plzni do obrovské jámy svážela americká nákladní auta velké zásoby potravin, konzerv, nábytku. to polévali benzínem a zapalovali.
– V Chebu zničili Američané velké sklady látek, psacích strojů, radiopřijímačů, konzerv a automobilů.
– V Kraslicích zničili vojáci USA sklady hudebních nástrojů.
– Na zámku Pozorka u Kladrub bylo velké skladiště hlídáno československými hlídkami. Američané hrozící zbraněmi naše hlídky vytlačili, skladiště polili benzínem a zapálili.
– Z Aše bylo do Mnichova uneseno pět odborníků na výrobu technického porcelánu.
– Z tachovského muzea zmizely cenné památky – olejomalby, staré zbraně vykládané stříbrem. S tím vším zmizel také major armády USA Hoower.
– Ve Stodě se americké vojenské velitelství zmocnilo násilím 40 vagonů látek, zabavených Němcům, tyto zásoby Američané spálili.
– Národní výbor v Chebu 14. 5. 1945 oznámil, že americké vojenské velitelství nařídilo odvézt 45 vagonů obilí do Německa. Pod č.j. 400 pres./1945 bylo uváděno mj. toto: »Po obsazení Plzně americkou armádou vznikla řada nesnází, které se postupem času vyvinuly v problémy. Američtí vojáci obsazují samovolně opuštěné byty bez ohledu na jejich zajištění, vnikají do nich i násilím… na otevřených táborech německého vojska v okolí Ejpovic naskýtá se týž obraz. Zde byly národnímu hospodářství způsobeny milionové škody, hlavně na motorových vozidlech, na kterých se přijela vzdát německá armáda, ustupující od Prahy. Američané velkou část vozidel zničili «
Zaslouží si podle té trojky pomník více než Koněv?
Doufám, že aspoň víte, odkud citujete. Doubrava to opsla ze Světa kolem nás, který dobře popsali tady: https://neovlivni.cz/svet-kolem-nas-stranky-spis-o-svetu-pod-vlivem-propagandy/
A to jsem nezmínil poslední americký nálet na Plzeň 25.4.1945, pouhé dva týdny, před definitivním koncem války.
Na Mladou Boleslav proběhl nálet Rudé armády 9. května. Několik hodin po definitiním konci války
Celý problém je jediný: nesmyslný zákon, konkrétně odstatevec 3 článku 354.1. ruského trestního zákona. V českém právu jsou také různé šílenosti, někteří Češi mají zláštní vztah k minulosti a např. k Benešovým dekterům, ale schválit v rámci článku nazvaného „Rehabilitace nacismu“ test „Šíření veřejně neúctivých informací o dnech vojenské slávy a památných datech Ruska souvisejících s obranou vlasti, jakož i znesvěcení symbolů vojenské slávy Ruska, spáchaných na veřejnosti,
bude potrestán pokutou ve výši až 300 000 rublů nebo ve výši mzdy odsouzeného nebo jiného příjmu po dobu až dvou let, nebo povinnou prací po dobu až tří set šedesáti hodin, nebo nápravnou prací po dobu až jednoho roku.“ je fakt v právních zemích nevídané. Ano, všechyn státy chrání bojiště, vojenské hřbitovy apod. Ale trestně-právní chránit památníky? Jakékoliv kdekoliv o kterých někdo (kdo?) , prohlásí, že se týkají „vojenské slávy“ Ruska?
Hmmm … a já doposud žil v mylné představě, že na území ČR platí zákony ČR a žádné jiné. Ani z Kremlu, ani z Bruselu. A vida !…. I ve svém pokročilejším věku objevuji stále něco nového…