Na dráze se slevou od Babišovy vlády. A s novinami z jeho koncernu

Napsal/a Robert Malecký 18. března 2019
FacebookTwitterPocketE-mail

Ačkoli České dráhy pro své cestující nakupují noviny od všech tuzemských vydavatelů, v praxi tak širokou nabídku pasažéři v první třídě a v Pendolinech nenajdou. Spojovací prvek je jediný – jistota, že jsou v nabídce vždy tituly, které patří do svěřenského fondu předsedy vlády Andreje Babiše. Tedy Mladá fronta Dnes a Lidové noviny.

Na dodávku novin, které České dráhy jako národní dopravce poskytují cestujícím zdarma, neexistuje žádná centrální soutěž. Není proto možné ani přesně ověřit, jaké tituly a v jakých objemech dráhy objednávají.

Spolehnout se tak musíme výhradně na vyjádření samotných Českých drah, případně doplnit o zkušenosti a pozorování přímo z jednotlivých tratí.

Vždy MF Dnes a Lidovky

Třeba na vytížené koridorové trati z Prahy do Ústí nad Labem, kde kromě dálkových spojů do Berlína České dráhy vypravují i vlaky vyšší kvality na lince Praha-Cheb, jsou dlouhodobě v nabídce jen dva tituly z Babišova vydavatelství MAFRA. Je ovšem možné, že i o ně cestující brzy přijdou.

„Na lince Praha – Ústí nad Labem – Cheb jsme denní tisk distribuovali v rámci prémiových služeb ve vlacích kategorie Rx – rychlík vyšší kvality. Od nového jízdního řádu tak po zrušení této kategorie cestujícím ve vlacích kategorie R již prémiové služby v 1. třídě nenáleží, tedy ani denní tisk,” říká mluvčí Českých drah Radek Joklík.


MAPA ČESKÉ JUSTICE od HlídacíPes.org

ZEMAN útočí na nezávislost soudů. Je justice připravená na podobné ataky?


Rozhodnutí ponechat prémiové služby ve vybraných vlacích kategorie R včetně uvedené linky je podle něho pouze dočasné. Nicméně v tuto chvíli na lince stále jsou, a ačkoli Joklík říká, že v nabídce byly zpravidla také tituly Deník a E15, praxe tato slova nepotvrzuje.

Nejširší nabídku cestující najdou na nejvytíženější české trati, která spojuje Prahu a Brno přes Pardubice a Olomouc. Na ní k titulům z Babišova vydavatelství podle situace dráhy nabízejí i další.

„Pro zajištění prémiových služeb v současné době objednáváme tituly Hospodářské noviny, Lidové noviny, Deník, Právo, Blesk, MF Dnes, E15,” upřesňuje mluvčí drah. Na této trati jsou prémiové služby, jak dráhy rozdávání tisku nazývají, k dispozici i ve druhé třídě ve vlacích kategorie SuperCity.

„Ve vlacích SuperCity je k dispozici vždy zpravidla kompletní nabídka těchto titulů, v ostatních vlacích nabídka dvou až tří titulů. Žádný titul na dané lince nebo vlaku negarantujeme a denní tisk je nabízen dle aktuální nabídky. Ta se mění,” říká Joklík. Znovu ale platí, že Mladá fronta DNES a Lidové noviny v nabídce bývají vždy.

Noviny vytlačuje wi-fi

Dráhy tvrdí, že zájem o denní tisk postupně klesá. A vysvětlují to rozšiřováním volného připojení k wi-fi – tedy službě, kterou se ovšem chystají omezit.

„Tak, jak pokračuje dovybavování vozů pro dálkovou dopravu technologií pro bezdrátové připojení k internetu, postupně zájem o denní tisk klesá,” říká Radek Joklík.

Jak bylo řečeno – na nákup denního tisku není vypsána žádná veřejná zakázka a dráhy je objednávají z měsíce na měsíc. Nákup přímo od vydavatelů je podle mluvčího cenově nejvýhodnější. „Zahrnuje i dodávky do vybraných míst v rámci celé ČR, ve kterých následně probíhá nakládka do vlaků, a to v časech, které požadují ČD,” říká Joklík.

Dráhy původně nákup noviny soutěžit chtěly a vypsaly veřejnou zakázku. Do ní se přihlásil jediný uchazeč, který byl schopen dodávat tituly od všech českých vydavatelství. Ovšem za ceny, které převyšovaly nákup přímo od vydavatelů.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)