Na Číně jsme si vypěstovali závislost. Sami ani pořádně nevíme, jak velkou
ANALÝZA. Pustit si na čínské sociální síti TikTok videa poslankyně ANO Aleny Schillerové (alias aschillerka) vyžaduje jistou dávku sebezapření. Záběry jsou mnohdy za hranicí trapnosti, ale doba si to žádá a marketingově to funguje. A tak se po TikToku poohlížejí opět i vládní strany, které si tuto síť původně zakázaly. Varování BIS či NÚKIB, že TikTok ve velkém zneužívá data a pracuje pro čínskou vládu, tak padají na oltář potřeb reálné politiky, sebeprezentace a marketingu.
Svůj účet na Tik Toku si před časem otevřel i premiér Petr Fiala. Diktát politického marketingu je zkrátka nemilosrdný, bezpečnostní varování jdou stranou.
Aspoň malý bezpečnostní ústupek má spočívat v tom, že politici (aspoň ti vládní) nebudou mít aplikaci umístěnou ve svém mobilu. Ryze prakticky budou mít co dohánět. Zmíněná Alena Schillerová má přes 40 tisíc sledujících, její šéf Andrej Babiš dokonce 170 tisíc a táhne i Tomio Okamura, který svými videi zásobuje přinejmenším 72 tisíc svých sledovatelů.
Huawei pro Policejní prezidium
Přístup k Tik Toku ve stylu, je to užitečné a zadarmo, lidem se to líbí, takže to budeme používat, je ve vztahu k Číně a celé tamní produkci typický.
Podle opakujících se varování Národního úřadu pro kybernetickou bezpečnost (NÚKIB) i Bezpečnostní informační služby (BIS) by přitom svůj přístup k Číně měli přehodnotit i běžní zákazníci a uživatelé internetu.
Nejen v souvislosti s Tik Tokem či nákupním webem Temu, který svou reklamou zaplavuje i český internet, odkud Peking snadno sosá zneužitelná osobní data o uživatelích.
Zajímavou pasáží je i poslední výroční zpráva BIS, která nabádá tuzemské zákazníky k opatrnosti při výběru a koupi zařízení typu mobilů, chytrých hodinek, ale i elektromobilů a různých aplikací, „jejichž prostřednictvím lze provádět sběr údajů o poloze, datové i hlasové komunikaci a pořizovat audiovizuální záznamy“.
Ocitujme celou příslušnou část: „Riziko takových zařízení nespočívá primárně v instalaci vysoce sofistikovaného špionážního software, ale i ve shromažďování dat prostřednictvím mobilních aplikací či firmware (neodinstalovatelné aplikace dodané s přístrojem). Uživatelé by proto měli při výběru zařízení – od chytrých hodinek po auta – věnovat zvýšenou pozornost tomu, zda nepochází ze zemí, jejichž politický režim a legislativa zvyšují možnost zneužití dat státní mocí. Obdobné platí i pro využívání cloudových služeb nebo nejrůznějších AI asistentů.“
Klíčové v přístupu k čínským technologiím zůstává konkrétní varování před používáním softwaru i hardwaru společností Huawei a ZTE, jež NÚKIB vydal již koncem roku 2018.
Jak to tedy vypadá skoro šest let poté? Namátkově jsme nahlédli do přehledu veřejných zakázek z poslední doby; dohledat objednávky, v nichž nějakou formou figuruje software či hardware společnosti Huawei, není problém.
Kupříkladu 10. října 2024 si „disková pole Huawei“ objednalo dokonce Policejní prezidium ČR, už dříve si koupilo třeba „Paměťové moduly do serveru HUAWEI“, byť u jiných zakázek, například na „zajištění Jednotného úložiště dokumentů a souvisejících služeb“ Policejní prezidium naopak výslovně vyžaduje, aby bylo varování NÚKIB zohledněno.
Objednávku na IT služby obsahující výrobky z produkce firmy Huawei lze najít namátkou u Povodí Vltavy, zakázku na údržbu paměťových systémů mj. taktéž od Huawei si zadala třeba Česká exportní banka.
Naopak kupříkladu Nemocnice u svaté Anny v Brně si do podmínek své nedávné zakázky na nákup mobilů a tabletů dala výslovně podmínku, že „zboží nesmí obsahovat žádné technické ani programové prostředky společností Huawei Technologies Co., Ltd. Šen-čen, Čínská lidová republika, nebo ZTE Corporation, Šen-čen, Čínská lidová republika, ani jejich dceřiných společností.“
Stejně postupuje i řada dalších organizací, například Česká obchodní inspekce, Národní agentura pro komunikační a informační technologie a mnohé další.
Od deštníků po léky
Čínské výrobky jsou obecně pro širokou veřejnost stále velmi lákavé: už ne jen cenově, ale i designově a kvalitativně. Nejde ale jen o výše zmíněná elektronická a jinak sofistikovaná zařízení.
Závislost na výrobcích z Číny jsme si v Evropě vybudovali v mnoha dalších oblastech – od v zásadě zbytných výrobků, které už si ale sami pořádně nevyrobíme (nebo aspoň ne za cenu, již jsou zákazníci ochotni platit), po klíčová zařízení jako jsou baterie, turbíny, chemické prekurzory nebo čipy. Samostatnou kapitolou jsou nejrůznější vzácné kovy a nerostné suroviny.
Dosti zarážející je, že už ani z vlastních veřejně dostupných statistik nedokážeme s potřebnou přesností vyčíst, jak velká naše závislost na Číně je. Na konferenci o čínském vlivu, která se konala na půdě Poslanecké sněmovny na to upozornil ekonom CERGE -EI Vilém Semerák: „O závislosti na Číně máme málo dat, dá se to těžko kvantifikovat.“
Přesto specificky pro Česko dohledal, že existuje 51 konkrétních výrobků, kde je na tuzemském trhu 95% podíl Číny. Nadpoloviční závislost je pak v součtu bezmála u tisícovky produktů.
„Ne vše jsou nějak podstatné výrobky, jsou to třeba deštníky nebo ohňostroje. Na druhé straně jde i o elektroniku nebo farmaceutické prostředky,“ říká Semerák s tím, že roli v zájmu o čínské zboží hraje zejména ekonomická výhodnost – tedy nižší cena pro spotřebitele.
Další problém je, že sama Čína přesouvá některé části původně své domácí produkce do zahraničí, například do Vietnamu a míra evropské závislosti je pak zprostředkovaná a ještě hůře dohledatelná. Jestli naopak někdo potřebná data má, je to právě Peking. Nabízíme mu je na zlatém podnose Made in China.
A jistě není náhodou, že jedinou ekonomicky významnou zemí, které se dlouhodobě daří snižovat závislost na vnějších dodavatelích je – Čína.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Strach z „očipování lidstva“ vystřídaly obavy z čínského vlivu
5G sítě pokrývají už 97 procent Česka. Konspirace vystřídal strach z čínského vlivu
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
21 komentářů
ono se to da brat taky obracene
chinsti komousi si vypestovali zavislost na nas
komu budou prodavat svoje klumpry, kdyz si to nechame vyrabet nekde jinde nez v chine ?
Včera jsem to tady psal, ale nevidím to zveřejněno. Já ti to vysvětlím. Kdo bude kupovat klumpry? Ten kdo si je objednal takže západ. Přihodí k tomu 300% navíc a nálepky dávají v Číně k tomu. V Německu pak stojí na pultě originál za slušný peníz. Tak už to chápeš? Jako třeba majolka Hellmanss z číny kterou si kupuješ a ani to netušíš. Takže kdo to bude kupovat? Západní firmy a pak to koupíš ty. Nesmíš věřit Fialovi to víš to máš jako s tou ropou. Ten patří před soud a tam skončí Fialenko. Větší ubožák v ČR asi není.
To jste tedy pořádně zaspal. Od kdy může vláda ČR za zboží a ceny v obchodech?
To ještě chrápete v socialismu s vedoucí úlohou Komunistické strany Československa, kdy si ceny cucali komouši z prstu? 😂
Vláda přímo ovlivňuje DPH, která se do ceny promítne bezprostředně a najdete ji i na účtence. Nepřímo ovlivňuje ceny mírou restrikcí trhu. Čím vyšší restrikce, tím vyšší ceny. Ovšem do toho druhého nám nehorázně kafrá bruselská squadra.
Vy jste neskutečný lháž. Od kdy cenu zboží určuje stát svým DPH, které máme mimochodem podobné, nebo stejné, jako okolní státy? Jste normální?🙄 Copak DPH je základem ceny zboží? A to věčné kňourání o „Bruselu“.😂
pro Karel Doucha 9/12 : no podobné DPH jako okolní státy až tak nemáme – viz Polsko potraviny, viz Německo -potraviny také, aj.. A navíc – jak stále dogmaticky uvádíte, že vláda neovlivňuje ceny, tak ona „si“ koupila třeba Robin oil, aby mohla ovlivňovat trh…. Dále tím , že vláda zejména – nejen pouze ideově, zpřetrhala dosavadní vazby na dodavatele (zejména z Ruska), tak sama tak přímo zavinila následné zvýšení cen…. Nebo jinak řečeno, že každý takový podobný výrok Fialy a kol., tak vždy znamenal „inflační plus“, který se vládě „hodil“, protože apriori o zvyšování mezd se jednalo se jednalo až potom… Argumentovat tím, že vláda jakýmkoliv svým konáním neurčuje konečné ceny, tak to si může Karel Doucha jednoduše myslet stále…
Souhlas s josefem. Vláda ceny ovlivňuje nejrůznějšími cestami a prakticky vždy v náš neprospěch.
ty musis mit tezkej zivot
Co tak úlisný teolog nejen na TikTok, to jsou taky dobré štěky, komediální výstupy, hlavně dřívější farářovy videa … Pročpak se neukazují na ČT ?Kdo je vlastně prem.érem
Ono to tak bude. Například já na TikTok nechodím, ale ty videa našich politiků co tam jsou, znám nazpaměť.
Protože právě redaktoři našich médií jsou tam pečení vaření, jen aby své čtenáře mohli informovat co nejrychleji, co tam ti politici dělají a říkají a co si o tom ti čtenáři mají správně myslet.
https://www.novinky.cz/clanek/domaci-schillerka-vs-danuse-damy-z-ano-a-stan-bojuji-o-mlade-volice-40466404
Tak ať tam ti redaktoři ještě něco nechytí:))
Viníci jsou jednoznačně zelení a politici, co jim jdou na ruku (prakticky veškerý ansámbl z Bruselu a všechno, co podporuje v členských státech jejich politiku). Protože právě tito lidé z EU vyštípali producenty špičkových technologií (za mávání praporem klimatického podvodu) a závislost na výrobcích z Číny tím způsobili.
Plácáte nesmysly.
Takhle si hloupí zákaznici vychovali obchodníky. Šunt nešunt, hlavně, když je to za levno, nebo ve slevě…
Když nabídnu v obchodě kvalitní český výrobek a čínský za polovinu, tak mě u čínského urvete ruce.
Přesně jako s jídlem. Když nadělám špekáčky z obarvené rýže a 2x dražší poctivé z masa, tak bleskem zmizí ty z rýže… Lidi nezajímá kvalita, chtějí kvantitu za málo peněz. Taková je skutečná realita.
Číňan též nemá takové daně, Bůh ví, jestli má vůbec nějakou sociální (zdanění práce), která je v ČR skoro nejvyšší v Evropě. Můžete si za to sami. Chodíte k volbám a volíte jako blbci. Stačí vám nakukat, že stát se o všechno postará, politici dostanou 50,- Kč z každé stokoruny a postarají se jedině sami o sebe, vytvoří další úřady a nařízení, které vás otravují, zbytek rozdají na dotacích a rozkradou… Za 4 roky je nebo stejné zvolíte znovu…😂
Nesmysly tu plácáš podle všeho Ty. Největším darebákem a lhářem mezi politiky je Babiš a přesto jeho stranu zvanou Hnutí ANO volí většina hlupáků, kteří si neumí ani spočítat kolik dostal přidáno na důchod za těch 8 roků vlády Babiše a spol. A když píšu a spol. – tak myslím v prvé řadě sociální demokraty, SPD a komunisty. To všechno měly být strany opoziční, ale za pomoci Zemana hlasovali s Babišem jako jeden muž či žena. Kdyby si důchodci spočítali, kolik dostali po roce 2010 přidáno na tzv. valorizaci- pak by zjistili, že za pravicových vlád dostali v průměru ročně 1000 Kč, zatímco za Babiše s komunisty všeho druhu 560 Kč. Inflaci vytváří vždycky velkoagrárníci a potravináři typu Toman, Babiš, Faltejsek a další velkoagrárníci, kteří hodpodaří na 500 hektarů a více a pobírali a ještě pobírají největší dotace. Vynechal jsem ty největší sviňárny, kterých se Babiš dopustil za svých vlád- to by bylo na několik stran A4.
Úplně jsem váš příspěvek nepochopil, ale jedna věc by mě zajímala. Jak technicky vzato ti „velkoagrárníci, kteří hodpodaří na 500 hektarů a více“ vytvářejí tu inflaci?
Je mi líto, současná vládní koalice Babiše při lhaní jednoznačně předčí.
Sámo, obávám se, že na dotace velkoagrárníci nemají žádný vliv, to je věc Bruselu, který dotacemi křiví trh. Proto také podporuji odchod z EU, protože ten by nám poskytl víc možností zkrotit inflaci a další negativní jevy v ekonomice.
Hlavně vlády ČR bohatě dotují různé nesmysly z daní občanů ČR a peněz EU. To Poláci jsou jinačí kabrňáci, ti si zmodernizovali dálniční a silniční síť.
..nesmysly z daní ? Tak předpokládám – právě z vaší vrozené rozhodnosti, že tím myslíte i politické neziskovky – jako třeba politická divize Člověka v tísni…, že ? A další takové podobné jako „podpora občanské společnosti v Barmě“ , kde je hlavní popularizátor a propagátor náš premiér Fiala.. To by měl být jeden z hlavních námětů na program příštích voleb – a Fiala si ten námět nemůže „ukradnout“, protože on sám je tím neziskovskovým subjektem… Pak si na tuto svoji činnost bude muset vydělávat sběrem hluchavky a hlohu – a to by prospělo i Šimonu Pánkovi…
Pane Doucho, směrování dotací je dáno tím, co nám Brusel umožní dotovat.
A Poláci si to zmodernizovali sami, bez dotací.
MMCH, mimochodem stále častěji vídám cedulky ve smyslu (různými slovy) „toto bylo vybudováno bez jakýchkoli dotací z EU“.
Čína sedí na tygrovi ze kterého nemůže seskočit. Už dnes je spočítáno, že jejich rapidní ekonomický růst za poslední dekády zanedlouho (během 1 až 2 dekád) narazí na demografické a sociální limity a takto roztopený ekonomický kotel na steroidech nebude snadné provozovat na nižších teplotách. Obr na hliněných nohou bude mít velké problémy, protože i Indie a s ní další 1,5 mld lidí se bude chtít posunout ze středověku do 21. století. Pořádná konkurence bude i na low-endu !!!
Čínu však není třeba démonizovat, nicméně racionální přístup velí nedávat jí zbytečně více nábojů, než je nutné.
Samozřejmostí je zákaz instalací pokročilých technologických zařízení do kritické infrastruktury, což asi není problém pochopit ani obhájit. Ale jestli sem chce někdo vozit a prodávat lehátka, věšáky, nebo pracovní rukavice za 5 korun, tak bych Číně žádné překážky nad rámec toho co musí dodržovat místní výrobci nekladl.