Mýtus o chudých seniorech a drahé ČT: Důchody rostou, koncesionářské poplatky reálně klesají
Nápad zrušit koncesionářské poplatky pro starobní a invalidní důchodce odkoukali politici ANO a SPD na Slovensku, kde úspěšně komplikuje život tamnímu rozhlasu a televizi. A i když zrušení poplatků pro seniory a zdravotně postižené kvůli rozložení sil v současné české sněmovně nyní těžko projde, je dobré tyhle snahy o další podříznutí financování veřejnoprávních médií pozorně sledovat.
Když to nejde na přímo, zkusíme to bokem. Snahy o zkrocení a ovládnutí veřejnoprávních médií skrze radní typu Lipovská, Veselý, Matocha, Žantovský, Foltán či Kňourek politikům z ANO a SPD zatím nevyšly. Odpuštění poplatků velké skupině seniorů by však mohlo mít podobný efekt.
Jde o další populistické gesto, snahu nadbíhat voličům a pokus dlouhodobě veřejnoprávní média vyhladovět a tlačit je tím k budoucí závislosti na státním rozpočtu – de facto k zestátnění a snadné kontrole a službě politickým zájmům.
Desetikoruna proti tisícovkám
„To, že jsou důchodci od poplatků osvobozeni, je problém. Důchodců je stále více a koncesí tedy stále méně. Takže musí být smlouva se státem a z toho plyne napojení na stát,“ popisuje realitu Ředitel Rozhlasu a televize Slovenska (RTVS) Luboš Machaj.
Jen za rok 2020 kvůli široce odpouštěným poplatkům vznikla v rozpočtu slovenských veřejnoprávních médií díra ve výši 11 milionů eur (přes 250 milionů korun).
I v Česku se nyní skupina poslanců opozičního hnutí ANO snaží ve svém návrhu novely zákona argumentovat svým lidumilstvím. Tedy potřebou „snížení životních nákladů zranitelných skupin obyvatel“ (připomeňme, že výjimku z hrazení poplatků mají už nyní domácnosti s příjmy pod 2,15násobkem životního minima).
KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG
S odhadem dopadů do rozpočtů veřejnoprávní České televize a Českého rozhlasu se sice předkladatelé novely neobtěžovali, šlo by ale jistě o více než miliardu korun. Jen starobních důchodců bylo k červnu 2022 podle České správy sociálního zabezpečení 2 363 406 (od 2008 nárůst o 300 tisíc); a toto číslo v horizontu dalších čtyřiceti let překoná třímilionovou hranici.
Poplatek za rozhlas vyjde na 45 Kč měsíčně, televize na 135 Kč. V součtu je za to dnes tak jeden oběd v restauraci. Nebo tři plzně. Nebo krabička cigaret… I když tedy nejde o nic likvidačního, v možném zvýšení koncesionářských poplatků vidí problém i stávající vládní koalice, jakkoli sama původně slibovala, že „zajistí financování veřejnoprávních médií“. Teď od toho trestuhodně couvá.
Jak řekl ministr kultury Martin Baxa v rozhovoru pro týdeník Euro, vláda si nyní nedovolí přijít s návrhem na zvýšení koncesionářských televizních a rozhlasových poplatků: „Je těžké lidem říkat, že patnáct dvacet korun pro ně nic není.“
Jenže to tak je: není. Dobře se to dá ukázat právě na příkladu důchodců, kteří by teď snad neměli mít na ono – byť jen teoretické – zvýšení poplatků a jež by ANO (coby svou klíčovou voličskou skupinu) chtělo tak chránit.
Jistě, všeobecné zdražování nyní pociťují všichni, podle čerstvého průzkumu Median je to 94 procent Čechů, ale jen v době, kdy se televizní poplatek zvyšoval naposledy – před 14 lety (!) – se mezi lednem 2008 a lednem 2009 důchody zvyšovaly třikrát: o 350 Kč, o 470 Kč a do třetice o 330 Kč, celkem tedy o 1150 korun – měsíčně. Výše rozhlasového poplatku se nezměnila dokonce od roku 2005.
Jak postupně rostl průměrný důchod v Česku
Jen letos se důchody zvýšily už třikrát – v lednu, v červnu a v září. A od ledna 2023 zase – průměrná penze by měla vzrůst díky valorizaci o dalších 825 korun. Navíc se od ledna začne vyplácet bonus 500 korun za vychované dítě.
Šilhání po neliberální demokracii
Důchody tak s přehledem předhánějí inflaci. Což se o rozhlasových a televizních poplatcích rozhodně říct nedá. Mezi lety 2008 -2021 kumulovaná míra inflace dosáhla 28,4 %. O tolik se tedy reálně propadly příjmy na výrobu rozhlasového a televizního vysílání, jakkoli nominálně zůstávají stejné – zhruba sedm miliard u ČT a 2,3 miliardy u ČRo.
Tabulka inflace v ČR za roky 2008 – 2021
Hlavními konzumenty veřejnoprávního vysílání jsou navíc starší lidé. Jak ukázal červencový průzkum Eurobarometru, který zkoumal návyky občanů EU v oblasti médií, největší důvěra panuje právě ve veřejnoprávní televizní a rozhlasové stanice.
Pokud vnímáme veřejnoprávní média jako přirozenou protiváhu k dezinformační smršti různých obskurních webů, jejichž vliv na společnost je vyšší, než si obvykle myslíme, měl by se tento postoj zhmotnit v navýšení poplatků – těch pár desetikorun měsíčně za to stojí.
Důvěra v média v EU podle průzkumu Eurobarometr
Pro 75 procent respondentů – s převahou těch starších 55 let – zůstává televize hlavním zdrojem informací.
Důvěra (a očekávání pravdivých zpráv) ve veřejnoprávní média je v Česku dokonce těsně nad průměrem EU (V ČR 50 %, průměr EU je 49 %).
A rozhodně není náhoda, že naopak nejhůře jsou na tom v Evropě ty země, kde si původně veřejnoprávní média zestátnila momentálně vládnoucí garnitura, jež se zhlíží v „neliberální demokracii“: v Polsku a Maďarsku státní televizi důvěřuje sotva čtvrtina občanů.
Stejně tak není náhoda, že strany jako ANO a SPD (nejen) ve vztahu k tuzemským veřejnoprávním médiím pošilhávají právě směrem k Orbánovi a Kaczyńskému.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.
Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 KčPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz
Recommended (5901)
Čtěte též
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
16 komentářů
Naprostý souhlas! Obecně se dá říct, že drtivá většina společnosti žije v mýtech v mnoha oblastech, byť si o sobě myslí, že právě ona je ta „rozumná“ skupina, která přece používá „selský rozum“. Když se ale člověk zaměří na tvrdá data, obrázek světa kolem nás se zcela promění (obvykle z toho plyne, že svět není zas tak špatné místo, jak si často myslíme a jaká zkáza se na nás valí z médií…). Bohužel, aniž by to s touto skupinou jakkoliv hnulo 🙁 Iracionalita a zabedněnost v naší zemi vítězí…
Na ČT vůbec nekoukám. Pouze sleduju CNN Primu nebo Novu či internetová média. Přesto platím poctivě poplatek. Zbytečně. Ať platí uživatel.
Proti samotnému poplatku nic nemám. Na zamyšlení je ale jeho stanovení a způsob výběru. Přežívá z dob, kdy byly tři televize v ulici a ne v baráku. To fakt nepřijde nikomu divné, že úplně stejný poplatek platí třeba pět dobře zajištěných lidí v jedné domácnosti s několika přijímači – jako jedna důchodkyně s malým příjmem ? Neměl by se dneska rozpočítat ten poplatek spíš na osobu ? A nemusely by se řešit nějaké slevy, úlevy…
Velmi pravdivý text. Koncesionářské poplatky ČT a ČRo bych okamžitě zvýšil ne o pár desítek Kč, ale o 100%. I tak by těch několik stokorun měsíčně pro nikoho ve společnosti neznamenalo žádnou znatelnou zátěž, a ČT a ČRo by si tuto podporu velmi zasloužily. Dělají v mediálním prostoru s přehledem nejkvalitnější práci. Navíc, neustále se při těchto diskuzích probírá jen publicistická část tvorby, ale nemělo by se zapomína, že jak ČT, tak ČRo jsou v oblasti televizní a rozhlasové tvorby v podstatě jedinými tvůrci kvalitního kulturního programu. Jak bychom se i nadále chtěli alespoň pokoušet kultivovat naše populistické spoluobčany (jistě, chápu, kde nic v hlavě není, ani Beethoven nezabere), když by nebylo dost prostředků na tvorbu kanálů ČT2 a ČTart, nebo ČRo Wave, Jazz nebo D-dur???Vůbec bych se vzhledem k brblajícím a koncesionářským poplatkům se vyhýbajícím lidem nebál to z příjmu každého člověka se zdanitelným příjmem strhávat paušálně jednou ročně z daní. Celý koncept by se měl změnit tak, aby se ČT i ČRo v každém okamžiku cítiliy komfortně. I kdyby se poplatek zvednul z dnešních 180 Kč nikoli na dvojnásobek, jak navrhuji, ale jen na 300 Kč, ČT a ČRo by to významně pomohlo, nikdo by to v peněžence téměř nepoznal a všichni bychom měli na několik příštích let zajištěný kvalitní obsah v audiovizuálním prostoru. Poznámka na okraj k velebení vlády lidu, tedy demokracie zmíněné autorem – hlavně se v této věci neřiďte názorem většinové demokratické společnosti. Jakou byste očekával odpověď od stáda, jehož celková poměrná statisticky očekávatelná inteligence je podprůměrná?
Pokud to není myšleno ironicky, tak je to nádherný úkaz elitářství, typického pro dnešek. Můžeme na lidi ukazovat prstem, označovat je za lůzu, za Stranu pomocných dělníků, můžeme nálepkovat do aleluja, například do koblih, a podobně. Můžeme si připadat chytřejší, nicméně penízky na provoz ČT, a to ještě víc, podle vás, nám od tohohle stáda nesmrdí? A pokud je ,,stádo“ nedá, tak si pomůžeme exekučně? Strhneme jim je, protože je to prostě stádo, jehož názor nás nijak nezajímá, musí nám financovat naše programy pro inteligentnější, náročné. Váš názor nás nezajímá, jste hloupí, ale plaťte. Jinak uvidíte.
No, pak se někdo diví, že je společnost rozdělená. Trochu pokory by to chtělo, místo nafoukanosti, povýšenosti. Pýcha předchází pád…
Základním problémem je ubohá programová úroveň. Klidně se připlatím, když si platím NETFLIX, ale chci vidět objektivní zprávy, nikoliv vystoupení prodejných redaktorů a programy, které poučí, potěší, ale neotráví. Tupé seriály, které slouží jako náhrada za vyplácení sociálních dávek hercům. Je jasné, že někdo vdolky a někdo holky, ale celková úroveň je tragická.
Já sama jsem důchodce s průměrným důchodem ale nevidím důvod odpouštět důchodcům jakékoliv koncesionářské poplatky. Jsou stejně směšně nízké. A tyhle názory opravdu jen nahrávají krajním populistickým uskupením, kterým jde jen o jedno , jak se dostat všemožnými způsoby k moci.
Když na českou televizi se díváte , tak plaťte, Kdo nesleduje, není důvod.
Samozrejme nejake odpusteni techto poplatku je blbost. Nicmene me nejak v tomto clanku chybi pomer , cili vyse duchodu vudci momentalni inflaci , tedy jak je umerne zviseni duchodu k nekolika procentnim zdrazenim vseho , co by mel mit clovek , ktery cely zivot pracoval a odvadel dane a pojisteni??… Tyhlety sekvence vykousle z celku , jsou jen budto populistickym , nebo neadekvatni obhajobou neceho nepodstatneho. Jako podstatne bych videl to , ze predseda rozpoctoveho vyboru prohlasi v televizi , ze lidi co maji nizke duchody malo pracovali a platili male pojisteni. Vypovida to zcela jasne o nekompetentnosti lidi ovlivnujici stav ve kterem se nalezame.
Že bych vysvětlil, ono to v článku není, ale dá se dohledat, že důchody se ze zákona zvyšují podle procenta inflace, i ten vzoreček pro to.
Pak už to je složitější, protože procento není totéž jako skutečné návyšení, jak tedy té částky důchodu, tak i těch nákladů, čili důchodci s malými důchody a velkými výdaji (třeba tam kde platí plynem) na tom budou biti. A zase naopak, důchodce někde s velkým důchodem, v domě i kde je jiné vytápění na tom může i vydělat..
Co se třeba nepublikovalo, jak na tom budou v domovech důchodců, penzionech pro ně, LDNkách, a podobně. Jestli jim napálí ty n-krát větších platby (což někdy ani zákon nepovoluje, protože s takovými skoky cen vůbec nepočítal),
nebo to doplatí zřizovatel, nebo kdoví co. K této otázce se patrně naše drahá fialová vláda asi vůbec nepropracovala, jsou asi důležitější věci,,,
Kdyz on ten problem je nekde, ale nekde uplne jinde nez v tech penezich. Protoze,(aspon jak jsem cetl) na Slovensku , ani tam neprijde vrp televize tak zkratka. Protoze, pri zruseni tech poplatku ji zase stat povolil vice reklamy. A krom toho si u ni stat objednava a plati radu ruznych programu (nejen politicke).
V tom je rozdil. ze u nas si CT vybere vse od lidi v polatcich, jenze pak stejne vysila radu programu, ktere podporuji stat (a pozor, stat neni jen vlada) ci EU, ci ruzne mensiny. Zatimco na Slovensku na toto dostava penize od statu.
A ta zasadni otazka je, zda tim placenim od lidi je v CR nejak vice nebo plne garantovana ona pozadovana uplna nezavislost na statu (a zase stat neni jen vlada) , s tim ze v CR je CT kontdolovana po,iticky urcenou radou ktera se zodpovida parlamentu. Nebo tedy v uplne siri, ktere jsou to ty nezbytne a zcela pravdive informace ktere ma CT lidem – za jejich penize pripravovat a sirit…
Zásadní otázkou je, proč by tuto „službu“ měli platit i lidé, kteří ji nevyužívají a využívat nehodlají.
MMCH, i kdyby cena za tuhle „službu“ byla 1 Kč ročně, stálo by za to bojovat za zrušení jejího povinného placení.
Rozděl a panuj platí nyní dvojnásob. I mezi důchodci jsou zlí lidé.
Mají malé platy a odměny a za co? většinou se tam všechno opakuje. Ať platí ten, kdo se na ty lži dívá.,
Proč mám platit něco co neužívám At si to platí kdo používá českou televizi a rozhlas.Platím si streemovací služby programy bez reklam.Proč platit něco co nechci .