My nic, to Chomutov. Jak se hnutí ANO snaží svalit korupční kauzu na selhání jednotlivce
KOMENTÁŘ. Kauza údajných machinací s veřejnými zakázkami v Ústeckém kraji si žije svým životem, což mimo jiné obnáší veřejná prohlášení spolustraníků obviněného radního kraje, primátora Chomutova a jedničky kandidátky hnutí ANO do krajských voleb (v tomto pořadí, je to důležité) Marka Hrabáče. Serveru Českého rozhlasu tak poskytl rozhovor i hejtman Jan Schiller, a to povídání je pozoruhodné už titulkem: „Hrabáč měl být lepším lídrem do voleb než já. Úplně se to nepovedlo“. Stojí proto za kratší rozbor.
Hnutí ANO se nenachází v lehké situaci. Teď, když jsme vyčerpali doporučenou dávku eufemismů na dva měsíce dopředu, to řekneme ještě jinak: Hnutí ANO se v Ústeckém kraji dostalo šest týdnů před volbami do stavu nouze, ze kterého jim pomůže jen tvrdý marketingový plán. K němu patří odvádění pozornosti, falešná argumentace sázející na city, snaha získat čas. Všechny tyto atributy bohatě naplňuje uvedený rozhovor.
Když k němu přičteme, že kdosi v hnutí (naprosto nemáme tušení, kdo to asi tak mohl být) nevyhodnotil působení pana hejtmana Schillera za hodné pokračování a nezapsal ho na kandidátku (teď máme kvótu eufemismů vyčerpanou až do Vánoc), vyjde nám z toho pozoruhodný rozhovor, v němž se snoubí cynický pragmatismus s nedovedně skrývanou ublíženou pózou.
Pojďme na to.
No jistě: audit
Začneme zlehka. První, co vás napadne, když máte průšvih jak Chomutov? No jistě, audit.
„Nařídil jsem také, aby byl proveden audit až do roku 2018, kdy začínaly zmiňované firmy spolupracovat s naší Správou a údržbou silnic, aby se prověřilo, jestli skutečně nedošlo k nějakému pochybení.“
Související články
Severní Čechy jsou složitá disciplína. Jak si protikorupční hnutí uvařilo korupční polívčičku
Pár měsíců se v tom kutalo, nakonec to jakž takž dopadlo, ale hlavně se získal čas, který milosrdně překryl rozjitřené vášně. Vláda pak dostala ještě krásného tři čtvrtě roku, než ji během předsednictví EU shodil Jiří Paroubek, a překvapil tak nejvíc sám sebe. Ale to už je jiný příběh.
Poučka zůstává v platnosti: Auditem nikdy nic nezkazíte.
Naprostá ztráta kontroly
Tohle už je vážnější. Pokud vezmeme slova pana hejtmana vážně, svědčí o naprostém vzdání se kontroly nad veřejnými penězi ze strany rady kraje.
„Chystáme do nejbližší rady, že předložíme podmínky pro výběrové řízení na nového ředitele Správy a údržby silnic s tím, že budeme chtít externě prověřit celou firmu v zakázkách, které byly do tří milionů, protože Správa a údržba silnic rozhodovala právě o zakázkách do tří milionů sama a vůbec o tom nevěděla rada a ani odbor na krajském úřadě, je to čistě v její gesci.“
Stanovit limity pro nakládání s finančními prostředky je zcela legitimní, neznamená to ovšem, že se vzdám kontroly. U příspěvkových organizací ji má vykonávat rada kraje či města a/nebo příslušný odbor krajského úřadu, u obchodních společností dozorčí rada, u kroků rady kraje je takovým orgánem zastupitelstvo a jeho výbory, zejména finanční a kontrolní.
Už nedávná korupční kauza v Krajské zdravotní ukázala, že si údajní korupčníci dokázali vybudovat systém desátků z veřejných zakázek, aniž by to kohokoli ve vedení kraje (funkci valné hromady společnosti vykonává právě rada kraje) jakkoli trápilo. Odpovědnost jde za politickým vedením kraje, v jehož čele stojí hejtman se svými náměstky a radními.
My nic, to Chomutov
Snaha odvést pozornost a svalit vinu jinam patří k základní výbavě psychopatů, a jako taková patří též k základním metodám politického marketingu. Zde vidíme čistou ukázku tohoto oblíbeného triku:
„Je důležité říct, že se to s největší pravděpodobností týká jen zakázek na Chomutovsku, to znamená, že to kraj zasahuje jenom okrajově, protože pan Hrabáč je radním pro dopravu a hospodaření na komunikacích.“
Ne, neznamená. Dokonce konstrukce pana hejtmana obsahuje vnitřní rozpory, které možná fungují při prodeji koblih nebo párků z pilin a drcených pařátů, nikoli ale na pozorné publikum.
Hejtman sám přiznává, že se kauza týká zakázek krajské Správy a údržby silnic, jejíhož obviněného ředitele navrhuje odvolat a kde nařizuje audit. Přiznává, že z jednání kraje stáhl agendu obviněného radního Hrabáče. Čili zde máme krajského politika, krajskou společnost a krajské zakázky.
Nějak nám z toho vychází, že kauza kraj zasahuje zcela, a nikoli okrajově, jak se pan hejtman snaží tvrdit. A je přitom zcela nepodstatné, jestli se zakázky realizovaly na Chomutovsku, nebo někde v Horní Dolní. Šlo o veřejné peníze ve správě kraje.
Výlet pana Broučka, tentokrát do 21. století
Zde opět vidíme krásnou ukázku snahy získat čas, bohužel ale s trochu trpkým nádechem.
„Nezadávali jsme termín, protože jsme se dozvěděli, že policie zabavila jak servery, tak některou počítačovou techniku Správy a údržby silnic, takže se do některých aplikací nedostaneme. Některé smlouvy jsou i papírově, takže určitě nebudeme čekat na návrat výpočetní techniky, ale budeme konat i ve formě, ve které to mají, a to znamená papírově.“
Čili dobré ráno. Přejeme příjemný čas strávený s krabicemi v archivu a doporučujeme se seznámit s některými novými vynálezy, jako je například Registr smluv nebo neziskový Hlídač státu. Nemáte zač.
Trocha citů na závěr
Když dojdou argumenty, pořád jsou tu ještě staré dobré city. Apelovat na ně má smysl i v situaci, kdy vaše vládnutí poznamenaly dvě velké kaňky v podobě korupčních kauz. V kraji, kde by volby spolehlivě vyhrála i klobása značky Kmotr, to můžete vždycky aspoň zkusit.
„Doufám, že se lidé zamyslí nad dobrými věcmi a vyhodnotí, že to bylo selhání jedince, a to ještě ne na kraji, ale v Chomutově. Myslím si, že by mohli být shovívavější ve volbách a skutečně tu důvěru nám dát dál.“
Povšimneme si opakované, již zmíněné snahy o svalení viny jinam, na chudáka Chomutov, a půjdeme k finální sondě do duševního rozpoložení končícího ústeckého hejtmana:
„Vybralo ho krajské vedení. Byli jsme nominováni dva – já a pan Hrabáč. Krajské vedení se rozhodlo pro pana Hrabáče. Počítali s tím, že prostě bude lepším lídrem, lepším hejtmanem. Jak je vidět, tak se to úplně nepovedlo.“
Moc ne, no.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Ústí v očekávání dopravního pekla. Odkládaná oprava mostu stále nezná svůj čas
Jak v Ústí nad Labem kdosi ukradl šrouby z lávky. Nebo že by neukradl?
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
11 komentářů
ANO jasně řeklo že půjde z kola ven . Měl by ste e zaměřit na chování koalice verzus Bartoš a digitalizace .
Jistě, právě ANO mělo svůj politický marketing postaven velice kvalitně. Jenomže proti takovemu razantnímu zásahu policie vlastně žádná účinná obrana není. Lhostejno na tom zda tom zda jsou ti jejich zatčeni a obvinění
politici vinni nebo ne, zbývá jedno, popírat popírat a zase jen popírat A nechat obćany aby si vybrali komu věřit. Buď svym politikům a nebo své policii.
ANO ústy svého vůdce řeklo, že pokud bude obviněn, tak bude vyloučen. Proč nevyloučil sám sebe, když je obviněn opakovaně.
Co tak se soudruzi zaměřit na 10. leté průse.. pol. stran nynější vlády z 5slepenců ? To není zadáním nebo jak ? Nebudou opět nějaké volby ? Že se opět sprostě útočí jen na …
Však o 10leté průsery minulé vlády jde, soudruhu. Mimochodem nauč se počítat jednalo se o čtyřslepenec.
V této kauze jedou i členové ODS, to provládní media nezajímá ?
Ano, ale. To Honzíku neokecáš.
Problém je, že na „selhání jednotlivce“ se vymlouvají všechny strany a dělali to i komunisté.
Na vině je jednoznačně systém, který umožňuje takovou míru korupce a libo(z)vůle úředníků. A ten systém jsme z větší části importovali z Bruselu.
Lež a hloupost.👎
Tento systém si vybudovali voliči v ČR. Nikdo jiný. Žádný
Brusel s tím nemá nic společného.
Nebo snad máte důkaz, že české politiky volí ve volbách obyvatelé Bruselu, slovanský chytrolíne? 😂
Vůdce sekty ANO prohlásil, že pokud bude Hrabáč obviněn, tak bude ze sekty vyloučen. Co ale dělat s vůdcem, který je obviňován opakovaně, jaksi zcela demokraticky na sebe zapomněl.
Jak píšete, zdánlivě je to poměrně snadné, zdánlivě přece mohou členové ANO Babiše odvolat, vyloučit a zvolit si jako předsedu někoho jiného.
Ale reálně a právnicky už to tak snadno nejde, to si Babiš zajistil, že bez ně by ANO brzy zbankrotovalo.
Mnohem jednodušší a právnicky čistší by bylo , kdyby všichni z ANO vystoupili a založili si nové „ANO – bez Babiše“ a s tím šli pak do voleb. Docela by mne pak ty výsledky ve volbách zajímaly…