Muž si v Nevadě vytisknul na 3D tiskárně termonukleární bombu. Policie ho zatkla a další informace tají!
GLOSA. Tak takovouhle zprávu přinesl loni internetový magazín National Report. Nemusíte být investigativní žurnalista, abyste zjistili, že National Report je něco jako český Infobaden. Tedy recesistický a parodický server plný jako že pravdivých zpráv, u nichž je nesmyslnost patrná na první pohled každému jen trochu bystřejšímu a kritičtějšímu čtenáři.
Eva Střihavková z TV Barrandov pravděpodobně nepatří k bystřejším a kritičtějším čtenářům, protože na tuhle kachnu skočila a, jak se říká, slupla ji i s navijákem. Dokonce ji neváhala uvést na konci své reportáže. Ostatně, podívejte se na to svěží dílko sami:
Nevyčítal bych autorce, že neví, jak funguje 3D tisk a k čemu ta technologie může být zatím reálně použita. Když neví, tak se zeptá, v tom přeci není problém. Ale rozhodně bych jí vyčítal jiné věci.
„Různá videa jasně dokazují“
Třeba její naprostou neprofesionalitu, se kterou operuje s hoaxy a vyloženými legráckami, aniž by se namáhala cokoli ověřit. Její bezelstné “našla jsem to během pěti minut na internetu” by se mohlo učit na žurnalistice jako ukázka špatné práce.
Kde je “… a další půl hodiny jsem si to ověřovala?” Nebo aspoň kdyby si ten článek přečetla, že? Našla by tam, mimo jiné, větu, že se jedná o první experimenty, že technologie odpovídá zhruba druhé polovině 19. století a že je zatím mnoho povyku pro nic (“For all the media hubbub, for all the concerned legislators, the first 3D printed pistol was much ado about nothing.”)
Navíc když už autorka něco neví a zeptá se, tak o odpovědi (opravdu fundované, asi nikdo nebude pochybovat o tom, že Pepa Průša 3D tisku rozumí velmi dobře) pochybuje slovy, která by mohla rovněž vstoupit do zlatého fondu: “Jenže nejrůznější videa jasně dokazují…!”
Po pravdě řečeno nejrůznější videa jasně dokazují nejrůznější věci, třeba že kočky za sebou nechávají duhovou stopu:
https://www.youtube.com/watch?v=wZZ7oFKsKzY
Ale novinář by měl mít alespoň elementární schopnost práce s informací. A když ne redaktor, tak alespoň editor, vedoucí vydání, nebo jak se ta pozice v TV Barrandov jmenuje.
Zajedeme za Gagarinem
Redaktorka totiž předvedla kromě neprofesionality i obdivuhodný talent zabránit informaci, aby vnikla do jejího vědomí a nějak se tam projevila.
Takže jí Pepa Průša sice vysvětluje, jak tisk funguje a jak to s těmi pistolemi z 3D tiskáren vlastně je, ale ona si přesto dál jede tu svoji myšlenku, či co to je, a skončí takovou velkolepou hovězinou, jako je termonukleární bomba z 3D tiskárny.
Trošku mi tou svou umanutou nevědomostí připomíná nejmenovanou kolegyni, která před pár lety při hledání témat do víkendového vydání zcela vážně navrhla, že by bylo fajn zajet za Gagarinem a udělat s ním rozhovor, jak dnes vzpomíná na ten kosmický let a tak…
3D technologie v rukou teroristů?
A pokud snad někdo stále tápete, tak vězte, že 3D tiskárny jsou zajímavá zařízení, ale zatím se tiskne především z plastů, navíc z takových, které tají někde okolo 200 °C (a díky tomu je lze tvarovat a protlačovat tryskou).
Pokud chcete dělat pistoli, tak to máte mnohem jistější se starými dobrými nástroji jako je soustruh a frézka. Ale ty nejsou obestřené takovým oblakem tajemna a mysteriózna, že?
Na 3D tiskárně lze skutečně vytisknout některé části pistole, ale představa, že teroristé z Blízkého východu si kupují 3D tiskárny, aby mohli tisknout zbraně, kterou redaktorka také zmínila, je naprosto nesmyslná. Proč by to dělali, když si můžou koupit bez větších problémů zcela normální a průmyslově vyrobenou zbraň?
Snad proto, že chtějí tu vytištěnou termojadernou bombu.
Svatá prostoto!
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
4 komentáře
Tupost redaktorek je velmi častá, nedávno jsem měl smůlu vidět nějaký pořad hydepark, kde redaktorka pozvaného odborníka (Jiřího Grygara) tlačila do své vize létání lidských posádek na Mars ještě v tomto desetiletí ..“ale pane grigare přece projekt mars one který jsem si sama našla na internetu prodává už roky zaručeně pravé letenky“ … (zbytečné invektivum odstraněno redakcí)
No, řekl bych, že novinářská „kvalita“ pana Martina Malého si s TV Barrandov zas tak moc nezadá. Tvrzení, že se „tiskne především z plastů, navíc z takových, které tají někde okolo 200 °C“ je dost mimo mísu – tisk z kovu a dalších materiálů je dnes už zcela zvládnutou a komerčně dostupnou technologií.
A lze si to jednoduše ověřit, třeba i na Internetu…
Martin Malý ví, o čem píše. Možná by též stálo za to si (třeba i na vzývaném internetu) ověřit význam slova „především“.
Je nesporným faktem, že na 3D tiskárně lze dneska „vytisknout“ celou zbraň, to snad nepopíráte ani Vy, ani p. Malý. Takže v kontextu celého článku je zmíněná věta naprosto zavádějící – ať už s „především“ nebo bez.
Ovšem vytisknout termonukleární bombu lze vytisknout nejen na 3D, ale i na obyčejné laserové tiskárně – obě budou mít obdobnou účinnost… 🙂