Muž, který se postavil tankům, stále žije. Už 28 let jej Čína drží ve vězení
Jeden ze sta nejvlivnějších lidí na světě – známý jako muž před tankem (Tankman) – žije. Do stovky „nej“ osobností ho jmenoval časopis Time v roce 1998 za odvahu, s níž se postavil koloně tanků během masakru na náměstí Nebeského klidu. Média a aktivisté žádají jeho propuštění z vězení. Nechtějí, aby skončil jako nedávno zesnulý nobelista Liou Siao-po.
Ikona 20. století, muž, který se postavil čínským tankům na pekingské třídě (nachází se mezi náměstím a branou Nebeského klidu) v roce 1989, údajně žije. Informuje o tom hongkongský deník Apple Daily. Dokonce uvádí i jeho jméno – Čang Wej-min.
Související články
Známý čínský disident Liou Siao-po zemřel. Dopis českých signatářů Charty 77 jej již nezastihl
V roce 1990 v interview pro televizi ABC tehdejší generální tajemník KSČ a čínský prezident Ťiang Ce-min potvrdil, že Wang nezemřel. A to přesto, že před tím popíral, že by věděl o koho jde. Honkongští novináři teď tvrdí, že opravdu žije.
Je držen ve vězení Jen-čching. Nejprve byl odsouzen na doživotí, později mu úřady trest zmírnily. Kvůli nejasnému přestupku (spíše zámince) si ale musel odsedět ještě další dva roky. Teď někdy by měl být propuštěn.
28 let ve vězení
Držen je ovšem stále pod zámkem, tedy patrně celých dvacet osm let. Zatčen a odsouzen byl údajně dvakrát. Záběry, na nichž se odvážný muž s igelitovou taškou v ruce neohroženě staví řadě tanků, obletěly svět. Tedy kromě Číny, kde jsou zakázané a na internetu a sociálních sítích blokované všechny fotografie i slavné video.
Časopis Time muže s nejasnou identitou dokonce v roce 1998 označil za jednu se sta nejvlivnějších osobností 20. století.
Fotografii, která svět upozornila na odvahu lidí zapojených do protestů na náměstí Nebeského klidu, pořídil americký fotograf Jeff Widener z tiskové agentury AP. Nafocený materiál propašoval z Pekingu neznámý cestovatel.
Propusťte neznámého rebela
CP/IFC (Citizen power for China) teď v reakci na nové informace apeluje na média, vlády i jednotlivce, aby čínský režim konfrontovali, ptali se na muže od tanku a požadovali jeho propuštění. Trojice čínských aktivistů – Fang Čeng, Jang Ťien-li a Čou Feng-suo napsali prezidentu ČLR otevřený dopis:
Žádáme čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, aby čínským občanům a světu řekl, co se stalo se dvěma muži známými jako muž před tankem.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Záhadná ruská mobilizace: vítězství jako věčný motor války
Konspirátoři všech zemí! Proč si Prahu oblíbili němečtí i rakouští extremisté
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
8 komentářů
snad mne nekdo vysvetli nez odejdu z tohoto sveta, kde je odvaha tohoto muze, pripadne Jana Palacha, kamarada Jana Zajice (o kterem nikdo nemluvi) a mnoho dalsich Janu Husu, o kterych sice lidstvo pise, ale pise a vyzdvihuje take lapku Jana Zizku, nebo Adolfa Hitlera. V Cechach kazdy treti byl nejakym spusobem casti strany a vlady at udavac, STBak, domovni duvernik, milicionar, clen a napomahac KSC nebo jen prach sprosty moula ktery donasel na kazdeho v domeni, ze ho nekdo bude mit rad, v Cine je to asi jeste horsi a svet necha vladnout paLidi jako Kim Jong-Un nebo Rahul Castro, autobusaka ve Venezuele a par dalsich ve stredni Americe nebo Africe. Tento muz ktery se v jeho 19 letech postavil tankum (cinskemu ridici tanku) uz za tu odvahu pika 28 let, ma byt tedy hrdinou, martyrem, nebo jen si spackal svuj zivot? Sam se narodil a sam zemre, bude sice nesmrtelny pro spolecnost, ale jeho zivot bude straven za mrizemy 🙁 kde je logika zivota? Kolik potrebujem Jezisu, abychom pochopili, ze lez, nenavist, zavist, hrabani penez pod sebe, vitezi. Kolik lidi bude muset opustit sve rodiste aby mohli dychat svobodny vzduch. Staci spocitat exulanty z komunistickych zemi, ze by hrozila konecna valka? Proc lide nemohou zit tam kde se narodili? Proc musi odchazet do relativne svobodnych zemi? Proc ty nesvobodne maji neco spolecneho s komunizmem? Vzdyt byt otrokem bohatych neni take reseni.
Nebuďte tak defenzivní.
Milý Barone, pro mě je každý čin podobný tomuto příkladem velké morální hodnoty a překonáním strachu z vlastní malosti a smrti. Je mi to příkladem, že život se dá prožít různými způsoby. Když se tyto zkušenosti dějí, asi nám ostatním mají něco říct, mají nás něco naučit. Ne asi každého, možná se probudí jen v někom nějaký potenciál, který posune společenství lidí dál, a já věřím, že směřujeme k lásce, pochopení, toleranci a respektu. Učím se tomu z takovýchto příkladů, ale i z těch opačných, které jsi taky pojmenoval. Důležité je chtít se učit. Někoho probudil nebo probouzí tento muž, někoho zase jiná situace. Možná jednoho dne zjistíš, že už se nechceš schovávat za Barona, že jsi a chceš být „Vojtou Procházkou“ a budeš na to hrdý. A možná to je probuzení, na které mohl mít vliv i muž v bílé košili před tankem… Pro mě je velkým vzorem film Vyšší princip. Je v něm vše. Díky za tvůj příspěvek a za pokec :-)).
Dějiny píší vítězové, kapitalisti slaví Palacha, protože přesvědčili národ že tento svazák bojoval proti komunismu. Naopak, chtěl lepší komunismus. Proč neoslavujem hrdiny kteří se upálili za vlády Klause? Otom už nikdo neví?
V těch dvou příspěvcích je všechno a není co dodat. Jsou lidé, kteří se proti nespravedlivosti a útlaku postaví vlastním tělem v jakémkoliv režimu (fašismus, komunismus, maoismus, polpotismus, husainismus atd.) a také si to odskáčí a jsou také lidé, kteří to nechápou. To je rozdíl mezi hrdinou a zbabělcem.
Vy si snad opravdu myslíte, že dnes je všechno v tom, v čem žijeme – demokracii dle západního vzoru, tak spravedlivé a bez útlaku, že není třeba hrdinů, kteří by „se postavili vlastním tělem“ proti, ale že prostě v českém národě nejsou?
Přeji Vám příjemný den.
A vy si nováčku myslíte, že psát příspěvky například z ruské ambasády nebo alespoň s její podporou proti demokracii západního typu je hrdinství? Přeji příjemný den.
Narůstající vraždy obránců přírody
https://www.theguardian.com/environment/ng-interactive/2017/jul/13/the-defenders-tracker