Andrej Babiš u plotu na maďarsko-srbské hranici. Foto: Facebook Viktor Orbán

Můj přítel Viktor. Proč se Orbán s Babišem navzájem potřebují a dlouho potřebovat budou

Napsal/a Vojtěch Berger 28. září 2021
FacebookXPocketE-mail

ANALÝZA. Přátelé si pomáhají, i kdyby to mělo být jen přátelství účelové a časově omezené. Platí to i o Viktorovi Orbánovi s Andrejem Babišem, kteří si během jediného týdne vzájemně oplatí návštěvu ve svých zemích. Ne náhodou – v Česku zbývá do voleb pár dní a pro Babiše mohou být zlomové. Stejně jako ty maďarské pro Orbána příští rok na jaře, kdy bude čelit nebývale jednotné opozici.

Těžko najít symboličtější místo, kde by se chtěl Viktor Orbán nechat vyfotit s hostem z ciziny, než je plot na maďarsko-srbské hranici. Ten je symbolem nejen migrační vlny, které Evropa čelila v roce 2015, ale pro maďarskou vládu především klíčovým důkazem, že to byl právě Viktor Orbán, který migranty zastavil.

Je to svého druhu poutní místo i pro návštěvy ze zahraničí, které přijíždějí hlavně kvůli tomu, aby ukázaly, že mají k Orbánovi blízko – jako Andrej Babiš, který v pohorkách a černém kabátě postál u plotu minulý týden.

O pár týdnů dřív se skrz drátěné pletivo směrem do Srbska díval třeba známý moderátor americké konzervativní televize Fox News Tucker Carlson, který v Maďarsku v srpnu strávil několik dní a kromě interview s Orbánem a vystoupení na mládežnické akci jeho strany Fidesz si jel na hranice osobně prohlédnout i zmíněný plot. Ten divákům následně popsal jako „čistý a uspořádaný“ v kontrastu s „chaosem“ na americko-mexické hranici.

I Andrej Babiš kulisu plotu využil a přímo na hranici uspořádal tiskovou konferenci – jak jinak, na téma migrace. Tiskovka připomínala brífink někdejšího slovenského premiéra Roberta Fica, který tři dny před volbami v roce 2016 odletěl až do Makedonie a s plotem i uprchlíky v pozadí tam promlouval k novinářům. Výslovně i podprahově tam migraci prezentoval jako hrozbu – i pro vzdálené Slovensko.

Nekonečná inspirace

Podobně mluví i Andrej Babiš v aktuální kampani, vzájemné návštěvy s Viktorem Orbánem v posledním týdnu však mají hlubší kořeny. Oba premiéři si „nahrávají“ dlouhodobě. Začněme nejnovějšími příklady – tedy těmi z doby covidu.

Maďarsko letos Česku zapůjčilo (nikoli darovalo) desítky tisíc vakcín. Při jejich předávání se začátkem léta Babiš srdečně objímal s maďarským ministrem zahraničí Szijjártóem a celá akce vyvolávala dojem, že Maďarsko Českou republiku skutečně zachraňuje. Podobná objetí a nadšené díky se však nekonaly směrem do Evropské unie, která v pandemii Česku pomohla bezesporu výrazněji než malé Maďarsko.

Mimochodem právě Maďarsko se v nejhorší fázi pandemie střídalo s Českem na předních příčkách nechvalně proslulého žebříčku „best in covid“ v počtu obětí a tempu šíření nákazy. I tak se jel Babiš v zimě do Maďarska „inspirovat“ a přivezl prý „strašně moc informací“ o boji s koronavirem.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


Ještě před „akcí vakcíny“ vyšel naopak vstříc Babiš Orbánovi. Deníky z portfolia Babišova vydavatelství Mafra, česká MF Dnes a slovenské Hospodárske noviny, otiskly celostránkovou inzerci maďarské vlády. Šlo v ní o Orbánovu vizi Evropy a o kritiku současného fungování EU – a Babišovy deníky pro ni nabídly luxusní prostor. Mimochodem, Orbán zkoušel inzeráty otisknout i jinde v Evropě, některé z novin oslovených maďarskou vládou to však odmítly.

Firmy ze svěřenských fondů Andreje Babiše působící v Maďarsku zase můžou počítat s podporou Orbánovy vlády, letos na jaře dostala například jeho továrna na výrobu jedlých olejů v Maďarsku dotaci v přepočtu 120 milionů korun.

Do Budapešti by naopak mohla zamířit jedna z Babišových dlouholetých nejbližších spolupracovnic, dosavadní šéfka Úřadu vlády Tünde Bartha, o které se mluví jako o příští velvyslankyni v Maďarsku.

Čapí hnízdo na maďarský způsob

I mezi přáteli, za jaké se Orbán s Babišem označují, jsou však některá témata tabu. Zejména proto, že kvůli nim čelí oba kritice z Bruselu. Jde zejména o svobodu médií a právní stát v Maďarsku, který během poslední dekády nepřetržité Orbánovy vlády dostal řadu tvrdých úderů, až se o Maďarsku začalo bavit jako o „neliberální demokracii“.

Orbánův Fidesz tak například překreslil hranice volebních obvodů v Maďarsku, provedl změny v justici či protlačil parlamentem zákony ostrakizující LGBT komunitu nebo činnost „Sorosovy“ Středoevropské univerzity v Budapešti, která se následně musela přestěhovat do Vídně.

Oba premiéři také čelí v jistém smyslu podobným kauzám. Zatímco Babiš zatáhl svoji vlastní rodinu do kauzy Čapí hnízdo, Viktor Orbán je svázán s podezřeními kolem jeho zetě či otce, kteří těží ze státních zakázek za veřejné či evropské peníze. Ostatně podobně jako řada jiných Orbánových přátel, ke kterým nasměroval vládní penězovody.

V obou zemích také možná podezření z podvodů v těchto kauzách vyšetřoval evropský úřad OLAF – v Maďarsku s ještě menším dopadem než v Česku.

Analýza byznysu Orbánovy rodiny – zdroj: investigativní maďarská redakce Direkt36

Je to dáno nejen dominancí Orbánova Fideszu v zemi, ale i destrukcí nezávislých médií, na které Orbán dlouho pracoval. Nejen, že nechal převést stovky médií v rukách spřátelených podnikatelů do provládní „nadace“ KESMA a de facto zestátnil veřejnoprávní média, ale také využívá státní inzerci jako prostředek nátlaku na poslední nezávislé redakce. Kdo je kritický k vládě, nedostane z tohoto inzertního balíku nic.

Práci kritických novinářů v Maďarsku navíc komplikuje i fakt, že s nimi vláda prakticky nemluví. Nejen v tom je situace s Českem přinejmenším podobná:

I v tuzemsku vláda během covidu omezila přístup médií na tiskové konference, Hrad nedávno vydal seznam bojkotovaných redakcí a celá třetina českých médií je v rukou premiéra, kterého kvůli střetu zájmů dlouhodobě kritizuje Evropská komise. „Přítel Orbán“ však nikoli – i on je dlouhodobě pod tlakem Bruselu.

Volbami to nekončí

Poslanci Fideszu letos po letitých sporech opustili europarlamentní frakci Evropské lidové strany a na odstředivé dráze směrem od EU je kvůli neřešení svého střetu zájmů i Andrej Babiš. Jeho vzájemná podpora s Viktorem Orbánem nejen před volbami je tedy logická.

Babiš právě finišuje s volební kampaní zaměřenou zejména proti Pirátům, které vykresluje jako údajnou hrozbu mimo jiné právě kvůli migraci. A pár dní před volbami pozval Orbána na návštěvu Česka, konkrétně do Ústeckého kraje, kde sám kandiduje.

I v Maďarsku se však schyluje ke klíčovým volbám. Orbánova pozice není tak neotřesitelná, jak se ještě před nedávnem zdálo, a maďarská opozice chce příští rok na jaře proti němu kandidovat ve sjednoceném bloku. Dá se tušit, že v takové situaci by se ještě jedna návštěva z Česka mohla hodit.

Dlouhý seriál česko-maďarských služeb a protislužeb, Andrejem Babišem důsledně nazývaný jako přátelství, tak říjnovými českými volbami ještě nekončí.

Kde se to posr***? Chyby Václava Havla
Petr Pithart
Petr Pithart / předseda české vlády 1990–1992
„Od chvíle, kdy Havel přijal kandidaturu na prezidenta, se domácí politice věnoval jen okrajově a udělal v ní řadu chyb nebo opomenutí, o kterých se nevědělo, nechtělo vědět, nemluvilo nebo jen málo.“Petr Pithart
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Tragédie „české cesty“
Petr Pithart
Petr Pithart / předseda české vlády 1990–1992
„Klausova kuponovka byla ,česká cesta‘, bez cizáků, tedy hlavně Germánů, kterým prý Pithartova vláda jde za pár marek na ruku. A kde dnes nacházíme ty, co nás ostouzeli? Na krajní evropské nacionalistické pravici. Klausovi aplaudují sjezdy nahnědlé Alternativy pro Německo...“Petr Pithart
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Havlovi agenti
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Na klíčová místa ministrů vnitra a obrany v první Čalfově vládě se v prosinci 1989 dostali agenti vojenské kontrarozvědky Richard Sacher (krycí jméno Filip) a Miroslav Vacek (krycí jméno Srub). Se souhlasem prezidenta Havla, ale za zády Občanského fóra...“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Havlovi hvězdopravci
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Havel prezident byl někdo úplně jiný. Nový Havel měl názor dřív, než kohokoliv vyslechl. Dokonce vydal příkaz: ,Nepouštějte ke mně nikoho se špatnými zprávami.‘ Obklopil se přitakávači a podivnými existencemi, mezi nimiž nechyběli agenti StB nebo hvězdopravci.“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Nová smlouva s KGB
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Koncem února 1990 se na cestě na první státní návštěvu SSSR ministru vnitra Sacherovi v uličce mezi sedadly vysypaly z desek papíry. Když jsem je začal sbírat, najednou jsem měl v ruce připravený text nové tajné dohody s KGB. Hájil se tím, že prezident o tom ví. Havel se odmítl o věci bavit.“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Soudcokracie
Aleš Rozehnal
Aleš Rozehnal / právník
„Snaha ,zachraňovat státu peníze‘ je buď projevem servility moci soudní k moci výkonné, nebo zřejmě nevědomou známkou jevu, který označujeme jako,soudcokracie‘. Tato tendence je o to nebezpečnější, že soudní moc je státní mocí nejmocnější a nejdůležitější.“Aleš Rozehnal
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Policejně gangsterský stát
Aleš Rozehnal
Aleš Rozehnal / právník
„Četnost případů a úroveň krytí nezákonností ze strany vysokých státních orgánů naznačuje, že se Česko posunulo do úrovně, kterou bychom mohli označit jako policejně gangsterský stát. V něm stát neovládají zločinci, ale je to právě stát, který kontroluje zločineckou infrastrukturu. Ta pak funguje ku prospěchu vyvolených úředních osob a osob pod jejich ochranou.“Aleš Rozehnal
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Rozkradené restituce
Jan Kalvoda
Jan Kalvoda / expolitik a právník
„Lex Schwarzenberg není zdaleka jediným příkladem, kdy český stát za dlouhodobé pomoci tuzemské justice systematicky obíral vlastní občany o jejich majetek. Odpudivou kapitolu polistopadových dějin představují i zemědělské restituce.“Jan Kalvoda
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Republika oligarchů
Ondřej Neumann
Ondřej Neumann / zakladatel HlídacíPes.org
„35 let od listopadu 1989 máme zoligarchizovanou, podinvestovanou ekonomiku, plnou neschopných politiků ve vládě i opozici, kteří nejsou schopni pochopit, jak vypadá ekonomika 21. století. Ti, kteří zde zbohatli, už většinou investují mimo Českou republiku.“Ondřej Neumann
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Privatizace pro vyvolené
Ondřej Neumann
Ondřej Neumann / zakladatel HlídacíPes.org
„Při privatizaci nakonec převážila vize známá z hasičského bálu ve filmu Miloše Formana Hoří, má panenko. Tedy zhasnout, určitý čas počkat a po rozsvícení sálu nechat každému, co si stihl ,zprivatizovat‘. Bohužel, o tom, že se zhasne a nastane ten správný čas, byli informováni jen vyvolení.“Ondřej Neumann
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Zombie českého práva
Tereza Engelová
Tereza Engelová / reportérka HlídacíPes.org
„Lex Schwarzenberg je zombie českého práva. Kauza v sobě spojuje vršící se bezpráví obou totalit minulého století a navazující bezpráví doby polistopadové...“Tereza Engelová
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Dotační feťáci
Robert Břešťan
Robert Břešťan / šéfredaktor HlídacíPes.org
„Peníze od evropských daňových poplatníků byly v mnohém promarněnou příležitostí. Lidé, firmy a vlastně celá tuzemská ekonomika si na ně navíc vytvořili velmi nezdravý návyk. Česko plíživě přešlo z tržní ekonomiky do ekonomiky silně závislé na dotacích.“Robert Břešťan
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Užiteční idioti Kremlu
Vojtěch Berger
Vojtěch Berger / reportér HlídacíPes.org
„Kauza ,radar v Brdech‘ ukázala Rusku, jak v bývalých středoevropských satelitech může znovu získat vliv. Nasvítila společenské rozložení i ,užitečné idioty‘, kteří se Kremlu můžou hodit v pozdější hybridní válce.“Vojtěch Berger
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Stavitelé „mostů“
Vojtěch Berger
Vojtěch Berger / reportér HlídacíPes.org
„Rusko přitahovalo české prezidenty Klause i Zemana. Sen o Česku jako o mostu mezi Východem a Západem se ale zbortil nejpozději s odhalením ruské účasti v kauze Vrbětice.“Vojtěch Berger
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)