Mojmír Hampl: Proč Češi nemají platy jako Němci
Za léta cestování po firmách a podnicích celé naší země jsem se zcela vyléčil z běžné české choroby, která se jmenuje shazování celého českého průmyslu. Slovo montovny už nepoužívám. Jde totiž jen o jiné vyjádření onoho komplexu z toho, že nás ti přísloveční cizáci pořád okrádají a odírají.
Když člověk vidí tak sofistikovanou výrobu jako v Brně v Delong Instruments, kde se jako v jedné z mála fabrik světa vyrábějí špičkové elektronové mikroskopy, když pozoruje superpřesnou výrobu obráběcích strojů v ZPS ve Zlíně, když projde kusem neuvěřitelně zorganizované výroby Škody Auto v Boleslavi, když má šanci vidět na vlastní oči reaktor a sáhnout si na turbínu v Temelíně, když mu ukážou, jak úžasnou optiku světové úrovně dokážou vyrobit v Meoptě, jak dokonalé pušky a pistole umí zkonstruovat a vyrobit v České zbrojovce, a když navštíví další desítky skvělých firem, probere se z představy, že Česko rovná se pár pásů s pár manuálními operacemi a pár roboty.
Určitě i to máme, ale mluvit o Česku jako o zemi montoven je prostě totéž jako mluvit o něm jako o chudé zemi. Tečka.
Text je ukázkou z knihy „Pro Čechy je nebe nízko. Pojďme chtít víc!“. HlídacíPes.org ji zveřejňuje se souhlasem autora i vydavatele (Grada).
Samozřejmě jsem viděl i komplexnější věci. Sklárny, výrobny hraček či potřeb pro domácnosti, kde jednu chvíli jede na stejné lince „domácí výroba“ s jedním logem a za chvíli „německá výroba“, která se přímo i zabalí a opatří tady v Česku nálepkou Made in Germany a zamíří pryč.
Tam všude je vidět, že je všechno složitější. Propojenost zejména s Německem je velká a globalizace, výrobní a dodavatelské řetězce zamlžily skutečný původ výrobku. Zejména když před finalizací jeden produkt přejede několikrát hranice a v různých zemích se na něm udělají různé operace.
Co na to Ukrajinci?
Ale je lepší v tom řetězci být než v něm nebýt. A bojovat o svou cenu. I o tom je tahle kniha – že často umíme věci lépe vyrobit než prodat a že se obecně neumíme sami ocenit. Naše české sebeshazování nám ale ve zvýšení sebevědomí a vlastní hodnoty nepomůže. Naopak.
Ovšem ta schopnost produkovat to nejlepší je nadějí a příslibem do budoucna. Stejně jako heslo montovny je i heslo laciná česká práce proti dobře placené německé naskakováním na předsudek o věčném vykořisťování ze zahraničí, jehož jsme jako Česko obětí.
Kdo by si dovolil se proti takovému spravedlivému hněvu postavit? Samozřejmě, Čech to necítí tak, že by stejnou mzdu jako Němci měli mít Ukrajinci, Rumuni či Bulhaři nebo někdy třeba Indové, s nimiž na globálním trhu všichni fakticky soutěžíme. Tak spravedliví nejsme. To jen my makáme jako Němci a chceme jejich mzdy.
Že se za značku Made in Czech Republic nebo Made in Czechia nikde na světě neplatí stejná cena jako za zmíněné Made in Germany, je podružný detail. Stejně jako to, že na akcích s podnikateli mi většina z nich říká, že prodat výrobek za německou cenu zatím prostě nedokáže.
Ale i když od této „nepodstatné“ ekonomické reality odhlédnu, zůstává jedna zcela přehlížená věc. Relativně nižší mzdy, které zajišťovaly a zajišťují jistou konkurenceschopnost české produkce ve světě, znamenají též nižší cenovou hladinu a nižší celkové životní náklady.
K holiči za tisícovku
Jestliže je Česko z hlediska vytvořeného produktu na hlavu na úrovni osmaosmdesáti procent EU, cenová hladina spotřeby je na pětašedesáti procentech. A mzdy vůči Německu na čtyřiceti procentech.
Ale ony nižší životní náklady, zejména ve všech službách, jaksi mnozí ve svých úvahách o srovnávání mezd pomíjejí. Fakt relativně nízkých nákladů na bydlení a všeho od zdravotních služeb přes restaurace, kadeřníky a opraváře až po poslední automechaniky dělají právě z Česka, Polska a Slovenska dle srovnávacích statistik tři z pěti zemí s nejvyšší reálnou kupní silou v Evropě. Dalšími dvěma jsou Švýcarsko a Malta.
Ve svatém boji za spravedlivou, tedy německou mzdu zejména čeští odboráři se svým typicky záměrně omezeným rozhledem zapomínají dodat, že s růstem mezd se budou nutně měnit i relativní ceny všeho, co spotřebováváme.
Menší část příjmu padne za pračku, mobil či pivo, ale relativně stále větší část za bydlení, návštěvu restaurace či prosté ostříhání hlavy. Odboráři vzbuzují populistický dojem, že lze mít německé mzdy a zároveň cenovou hladinu dnešního Česka (či Slovenska), což je prostě ekonomická lež.
Češi by to poznali, až by za nájem platili běžně 30 tisíc měsíčně mimo Prahu, za normální hlavní chod v tuctové restauraci 400 korun, za nejprostší pánské ostříhání tisícovku a za sezónní výměnu pneumatik tisícovek třeba šest.
Navíc lidé se nakonec stejně srovnávají hlavně v dané zemi a mezi sebou. Cestou k německým mzdám, která krok za krokem tak jako tak probíhá, nezmizí prostý fakt, že někteří budou mít mzdu vyšší a jiní nižší, přičemž těch s podprůměrnou mzdou bude i s „německými mzdami“ většina.
Relativní míra nespokojenosti s vlastním osudem a relativní pocit osobní chudoby se nejspíš nezmění. Tak jako nezmizely v Německu. Výraz „pracující chudoba“ pochází odtamtud. Ale říkejte to vždy spolehlivě nespokojenému Čechovi.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Ve stínu Ježkovy smrti. Milovaní komici v Americe
Svět chceme pro lidi, ne pro roboty. Počítejme s blahem i s katastrofou
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
19 komentářů
Pan Hampl mírně řečeno lže,jezdím do Německa a znám tam ceny(Kassel),nájem 2+1 600 euro, přezutí pneu 39 euro(nevím kde vzal 300 euro).Němci a jiní investoři sem šli,aby vydělávali ještě víc než v Německu a ne proto aby jsme se měli lépe my Češi.Kamarád(dělník ve VW)má důchod 1700 euro(z toho si platí zdrav.pojištění 50 euro)a to je 30 let po tzv.revoluci přeci jen hrůzný rozdíl ma rozdíl od našich platů.Proč mají ve Škodě dělníci třetinové platy na rozdíl od VW v Německu při min.stejné produktivitě? Jsme kolonií a nikdy tady nebudeme mít jejich živ.úroveň a žádné takovéto řeči bankéře na tom nic nezmění(on jejich živ.úrověň dávno dosáhl)ale i jeho podpora intervencí z lidí dělá chudé příbuzné západu.Jsme pro ně jen východ(viz vyjádření bavor.předsedy,že přijel z návštěvy východu-od nás)!
Vážený komentáři. Vy sice jezdíte do BRD, ale já tu více jak 30 roků žiji. Nebudu se rozšiřovat o cenové politice ala Kassel kontra München, ale zůstanu pouze u duchodu a zdravotniho pojištění. Pobírám jak český , tak i německý a realita je trochu jinde. Český důchod je v ČR osvobozen od daně a zdravotního pojištění. ZDE mě okamžitě strhávají více jak 11%, tak jako z německého důchodu a z jakéhokoliv dalšího příjmu. A daně po určitém Freibetrag nastupují též. Tak jako někde ve Vyškově stojí nájem daleko méně než v Brně nebo dokonce v Praze, tak není Kassel zrovna vhodným měřítkem. Němci zbývá z výplaty ca 46%. 1kWh stojí okolo 0,30€ což je více jak 8,- kč, topné médium leží v průměru 1,85 € za 1 kWh tepla. Když se budeme bavit o nákladech za to co člověk nutně k životu potřebuje, tak zjistíte, že radši budu důchodce v ČR, nebo pracovníkem ve Škodovce. Tržní hospodářství určuje ceny zboží a služeb a když koupím za miliardy automobilku, tak se ta investice musí za nějakou dobu amortizovat, nebo vás akcionáři (majitelé) vykoupají. Celý systém je postaven na profitu a člověk chce víc a víc. Proto jsme tam kde jsme a bude hůř. Bůh s námi.
Vy si žijte kde chcete,ale Kassel jsem vybral, protože je tam veliká fabrika VW,takže to není Vyškov,kde není nic.Porovnáváte Mnichov a Kassel,ale Mnichov je nejdražší město v Německu.Daně ze mzdy tady máme vyšší(zdanění práce)ale rozhodující je čistá mzda a nebo důchod a v porovnání s nimi jsme nuzáci.Máte trochu hokej v ekonomice,protože nevím,proč by se investice měla amortizovat,jinak mě akc.vykoupají!Proč jste byl 30 let v Německu,když je tam tak špatně? Nevím o tom,že by se Němci houfně přesídlovali k nám za lepším.Potraviny a drogerii jezdí do Německa nakupovat celé naše pohraničí(lepší ceny a kvalita).V Německu je vyšší min.mzda než naše průměrná,víc nemá cenu psát!
Samozřejmě si žiji kde chci. Kassel není hlavní sídlo VW. V Mnichově je zase BMW. Kassel by jste musel porovnávat s Ml. Boleslaví. Amortizace investic je svým způsobem předepsaná. Když VW kupoval Škodovku za hezkých pár miliard tak musel předložit mimo jiné finanční plán a další podklady k posouzení rizika a návratnosti investice. Tady jednatelé a nebo představenstvo ručí vlastním majetkem za způsobení škody majiteli právního subjektu a VW vlastní akcionáři. Navíc je to znát i na základě švindlování (software) některých zástupců představenstev , kteří se dnes musí zodpovídat prokurátorovi za pár trestně relevantních rozhodnutích. Navíc vy chytrý, já jsem patřil mezi projektanty privatizace na které obě strany vydělali. Škoda díky své kvalitě a zkušenostem vyrábí vůz na vysoké úrovni, ale též používá komponenty a možnosti od VW. Žiji v Německu od roku 1985, riskoval jsem krk přes zelenou čáru a do dnes toho nelituji a nikdy litovat nebudu. Hezký prožití svátků.
Tvl předřečník komentátor dobře. Nejprve tvrdí, že autor „mírně řečeno“ lže. Jaký slovo vymyslíš komentátore, kdybys to jako neměl říct „mírně“? To by nás vpravdě zajímalo. Ano autor stejně jako politici nebo novináři nadsadil, resp nemírně řečeno si „zapřeháněl“, aby zdůraznil směr toho popisovaného principu. No a přišel komentátor, taky si zapřeháněl a z 200 euro udělal 300 euro. A my si máme myslet, že komentátor nelže? Proč bysme si to měli myslet když sám komentátor stejnou praktiku označí za lež žejo 🙂 Nicméně není třeba do Německa jezdit dneska už máme takový vymoženosti, že jednoduché věci jdou bez výjezdu do terénu zjistit a každý si může udělat názor aniž by musel vynakládat čas na daleké cestování. Ušetřený čas může věnovat načerpávání informací a být tak chytřejší než průměrný komentátor, který páč nemá na to zpochybnit samotný princip, pustí se do ohlodávání přesnosti jeho parametrů 🙂 Proč teda v Berlíně pokoušej takový příšernosti, jako mrazení cen nájmů když se jim bydlí tak levně? A proč vlastně číňani nejsou naší kolonií když jim za výrobky (a na mzdy) platíme tak málo? 😀
https://www.my-hammer.de/preisradar/was-kostet-reifen-wechseln/
Souhlasím plně s předchozím komentářem. Jsme pouhá kolonie. Veškeré zisky nejdou nám, ale jsou vyváženy. Banky jsou cizí, zisky také. Cukrovarnictví bylo zničeno. Německá firma jednou za rok udělá sezení pro zaměstnancem kde je jídlo a pití zdarma. Bodejť by ne. Vždyť plat stejného dělníka v Německu je trojnásobný. A jinak už to nebude.
gdp ppp $ 2018 = 0.71
cr 37371
de 52559
gni ppp $ 2018 = 0.68
cz 37580
de 54890
gdn nominální $ 2018 = 0.47
cz 22850
de 48264
gni nominální $ 2018 = 0.42
cz 20260
de 47180
Když souhlasíš bez výhrad s původní komentářem zřejmě díky stejnému emočnímu stavu přehlížíš námitky, které jsme mu odpověděli. Školy nemám, a tak si rád nechám poradit nějaký vhodnější makroekonomický ukazatel toku peněz než je porovnání hrubého domácího a hrubého národního produktu. Oproti německu jsme při započítání kupní síly na 60 procentech což je dvojnásobek oproti tvým třetinovýmn platům. Ale máš zde prostor pro lepší data samozřejmě, ovšem tvrzení „Jsme pouhá kolonie. Veškeré zisky nejdou nám, ale jsou vyváženy“ nejsou data. to jsou emoce.
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_GNI_(PPP)_per_capita
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_GDP_(PPP)_per_capita
Ale vždyť proto, aby všechno bylo tak, jak to je, jsme „bojovali“ (a „bojujem“) proti komunismu u nás a v Číně, údajně dokonce i v Rusku /Pavel Novotný/, ve Venezuele, či v Bolivii a na Kubě). Je ovšem pravda, že nám nikdo, kdo nás za to „bojování“ chválil, neřekl o pracující chudobě.
Poznámka : slova bojovali, bojujem a bojování, dávám do uvozovek záměrně.
Protože si nevážíme sami sebe a tím pádem si nevážíme toho druhého.
Protože máme malou přidanou hodnotu.
Protože se radši skloníme, než tvrdě vyjednáváme.
Protože Čeští oligarchové, kteří zkoupili České značky, daní své příjmy v daňových rájích „(snaží se nám jít příkladem)“.
Protože nejsme Němci!
Protože jsme Češi!
No, pane Hampl, já jezdím po těch českých fabrikách – dodávám jim strojní komponenty pro stavbu strojů – už nějakých 25 let. Takže jsem jich za tu dobu viděl bezpočet. Vidím i to jak se v čase vyvíjí, mění vlastníky, zanikají anebo naopak rostou z nuly. Příklady, na kterých demonstrujete , že nejsme montovna :
1) Meopta – bývalá Meopta Přerov, historie sahá do První republiky, pak znárodněno pak vojenská výroba v rámci RVHP, po roce 90 téměř krach, restrukturalizace s pomocí dotace státu a převzetí američany. To je současný stav.
2) Škoda auto – není třeba popisovat. Dnes německá společnost s vývojem a výrobou v ČR.
3) Temelín – vlajková loď socialistického a ruského inženýrství.
4) ZPS, dnes TAJMAC-ZPS – založeno ještě T. Baťou, po r. 45 výroba obr. strojů v rámci RVHP, po r. 90 problémy, končící převzetím Italy v r. 2000. Dnes pod italskou kontrolou.
5) Delong Instruments – vznik díky zcela mimořádné postavě Armina Delonga v 50-tých letech 20. století. Velký úspěch i po r. 90. Dodnes v českých rukou. Ano, zde klobouček dolů. Ovšem úspěch postaven na jedné mimořádné osobnosti . ( Něco jako Ledecká ve sportu … ) . Nikoliv zásluhou systému.
Dokáže pan Hampl jmenovat světové průmyslové firmy v čekých rukou ? ( tak aby zisky neodtékali majitelům do ciziny… ). Něco jako za První republiky Baťa, Škoda Plzeň, Tatra, Avia, Aero … Všechna čest výjimkám jako je třeba Linet pana Frolíka …
Takže ano, nejsou tu jen montovny, ale není tu ani průmysl v českých rukou.
„Česká ekonomika“ není to samé co „ekonomika na českém území“.
Dokud to bude takto nadále, tak německé HDP ani mzdy nedoženeme. To je prostě utopie.
> Dokáže pan Hampl jmenovat světové průmyslové firmy v čekých rukou ?
Avast? Homecredit? ČEZ? dobře, průmyslové… EPH? ERA? Explosia? Aero Vodochody? Škoda Transportation?
Tak … : Aero Vodochody : jediný akcionář – VODOCHODY HOLDINGS LIMITED, Kypr. Ale ano, může za tím být i český vlastník. Ale proč se ukrývá a prchá na Kypr ?
Explosia není průmyslový podnik a při vší úctě není to Extraliga.
Škoda Transportation – platí to samé co pro Aero… : jediný akcionář – PPF Beer Topholdco B.V.
1077XX Amsterdam, Strawinskylaan 933, Nizozemské království
No a EPH a ERA není právě to co jsem myslel. Určitou cestou mohl být Czechoslovak Group pana Strnada, ale nevím, nevím …
> co jsem myslel
Aha, myslel jste strojírenské firmy…
Aero i Škoda Transp. je PPF, jenom se vyhýbají placení daní tady. Zase sponzorují zemi jinak, třeba vozí pana präsidenta letadlem 🙂
ERA je fintech, zrovna ty věci, kterým patří budoucnost.
Předpokládal bych hodně drobnějších subdodavatelů automobilového průmyslu.
Ale spíš jsem si sám dělal trochu přehled. A doufal, že vyprovokuju k lepším příkladům a něco se dozvím.
Ano, myslel jsem průmyslové podniky, protože tato republika vždy stála na úspěchu strojírenství. Tu svoji podmínku o firmách v českých rukou bych ještě upřesnil o : „.. a s českým daňovým domicilem“. Jinak ještě dodám, že i většina dodavatelů do těch průmyslových závodů v ČR, jsou dcery zahraničních firem a prosazují dodávky svých německých, italských a dalších zahraničních produktů. Ono, totiž taky nic moc jiného nezbývá, protože srovnatelné (kvalitou či servisem a certifikacemi) české produkty na trhu chybí.
Ty firmy co jste vyjmenoval, nejsou ani v první dvacítce plátců daní podle výše odvodu. Stejně tak, jako Agrofert.
Vidíte a Klaus, Tříska, Dyba a další vyprávějí všude, jak se jim podařilo českou ekonomiku dostat nahoru.
Zajímavé, pracoval jsem v provozech, které byly opravdu technicky na špičce dnešní doby. Většina lidí, kteří nebyli svázáni geografickou polohou prchala nebo zvažovala práci v zahraničí.
hokynářský počty autora, ok, tak já taky něco přidam: plat v Nemecku 2-3x vyssi, cena za kvalitnejsi jidlo naprosto srovnatelna, elektronika levnejsi, benzin 1.35-1.4 EUR/litr, cena za pronajen srovnatelna pri vyssi kvalite zivotniho prostredi, cena za nemovitosti vysoka pnicmene, hypoteka se v Nemecku splaci v prumeru 15 let versus 30 let v Cesku, holic 😀 od 10 EUR az po stovky dle toho co pan/ale hlavne pani raci, chcete zminovat duchody, pridavky na deti, zdravotnictvi?
Převlečený komunista nikdy nebude platit zaměstnancům jako Němec Němcům,s tím se musí Češi smířit.Lide vychovaní podle komunistického vzoru budou vždy dělat kapitalismus tak jak se to naučili v bolševických školách, prostě to z těch svých dutých palic oni prostě nevymazou,na druhou stranu proč by měl německý podnikatel platit Čechovi jako svému, když nemusí a je zde tento český podstandard takto nastaven.