Debata na Kolumbijské univerzitě v rámci konference International Press Institute. Foto: HlídacíPes.org

Model svobodných médií je v ohrožení. Na celém světě přibývá i násilí proti novinářům

Napsal/a Robert Břešťan 13. října 2022
FacebookTwitterPocketE-mail

Svobodná žurnalistika přináší mnohá rizika a přístup politiků leckde připomíná období nástupu fašismu v 30. letech. Model svobodných médií je opět v ohrožení. Od Mexika, kde bylo jen letos zavražděno 15 novinářů, přes Čínu až po Rusko, řekl na nedávné konferenci Mezinárodního tiskového institutu (IPI) jeho předseda (a viceprezident agentury AP) John Daniszewski.

Na nárůst autoritářství ve světě, který je podle něj do značné míry spojen s nástupem internetu a rozmachem sociálních sítí, upozornil ve svém projevu i děkan fakulty žurnalistiky Kolumbijské univerzity Jelani Cobb. „Jsme konfrontováni s tím, čemu říkám „levoruký problém“. Podobně jako ve sportu nejsme zvyklí bojovat s levákem a děláme chyby, jsme pomalí a nedůslední v tom, jak přistupujeme ke zneužívání sítí a dezinformacím,“ řekl.

Výroční novinářská konference, kterou IPI uspořádala právě na půdě Kolumbijské univerzity v New Yorku, zřetelně ukázala, že problémy současné žurnalistiky cítí novináři z různých koutů světa v zásadě stejně – zejména pokud jde o technologické změny, vliv nadnárodních firem, konec tradičních byznysmodelů či zmíněný boj proti dezinformacím.

Vraždy a zpravodajské pouště

„Nejde jen o finanční tlaky a erozi důvěry v média, přibývá i fyzického násilí proti novinářům,“ říká jihoafrická investigativní novinářka Khadija Patelová, výkonná ředitelka IPI.

A nejde jen o rozvíjející se země, ale i zavedené demokracie. Jen v době, kdy se konference v září konala, byl v americkém Las Vegas zavražděn investigativní novinář Jeff German. Podle předběžných závěrů vyšetřování byl vrahem lokální politik, o jehož machinacích German psal.

„V méně rozvinutých zemích také roste počet lidí, kteří nejsou nijak zasaženi mediálním obsahem. Chybí peníze a tak i novináři, kteří by o zásadních věcech referovali,“ upozorňuje na další problémy Patelová s tím, že důsledkem jsou rychlé povrchní texty vycházející z dění na sociálních sítích ve stylu „ten říká to a ten zas tohle“.

O takzvaných zpravodajských pouštích mluvil na konferenci i dlouholetý šéfredaktor New York Times Dean Baquet. Ten nedávno po osmi letech strávených čele uznávaného listu ve vedení skončil, pod hlavičkou NY Times ale založil nadaci a stipendium zaměřené na lokální americké novináře.

NY Times vybere zhruba deset až patnáct žurnalistů z odlehlejších amerických regionů, zaplatí jejich investigativní práci na lokálních tématech a jejich texty pak budou vycházet v celostátních NY Times.

„Lidé mají velký zájem o lokální zprávy. Často jim záleží na tom, aby měli pravidelně vyvezené popelnice, víc než na velké politice. I řada amerických měst jsou ale zpravodajské pouště, kde lokální žurnalistika obvykle z finančních důvodů skončila,“ vysvětluje Baquet. V kontrastu k tomu je „tsunami dezinformací“, problém vzdělávání a množství lidí neschopných kritického myšlení.

Co na to Google?

V jedné z debat se na dálku střetla filipínská novinářka a držitelka Nobelovy ceny za mír za rok 2021 Maria Ressa (jíž filipínský režim neumožnil do New Yorku odcestovat) a viceprezident Google News Richard Gingars. Jejich diskuse byla jedním z vrcholů konference.

„Technologie umožnily největší rozmach svobody projevu v historii. Uvědomujeme si ale svou odpovědnost. Na jedné straně je tu možnost si vyhledat vše, co vás zajímá, ale včetně fake news a dezinformací, aniž by vás kdokoli omezoval. Bylo by hezké lusknout prsty a říct, že to vyřeší technologické firmy nebo zákony, ale to taky může být dost nebezpečné pro demokracii,“ prohlásil v debatě Gingars.

Naopak Maria Ressa je přesvědčena, že nelze čekat, že se technologické platformy samy dobrovolně omezí, a že je nejvyšší čas, aby se rozmachu fake news pokusily vlády bránit prostřednictvím zákonů: „Sociální sítě například hrály roli v genocidě v Myanmaru. Já sama jsem se stala přes sociální sítě cílem čínských dezinformačních operací. Chamtivost technologických společností a vlastníků sociálních médií ovlivňuje společnost po celém světě. Demokratické vlády by nás proti tomu měly chránit.“

Richard Gingars ale trval na tom, že „demokracie by selhala, pokud by omezovala svobodu projevu“. „Fact-checkingový ekosystém se v posledních letech velmi vyvinul. A jsem velký optimista i v tom, že umíme vytvořit udržitelný, funkční ekosystém novinařiny,“ řekl.

Ani v tom se ale s filipínskou novinářkou neshodl. „Emoce vítězí nad racionálním myšlením a my se musíme bránit snahám o manipulaci s naším myšlením. A do toho je tradiční byznys model novinařiny mrtvý, nemáme peníze. Vliv a peníze mají naopak technologické firmy. Ty přitom vytvářejí takový systém distribuce zpráv, který v lidech jen podporuje radikalizaci. Když technologické firmy nepřestanou distribuovat strach, demokracie skončí,“ kontrovala Maria Ressa, na jejíž straně byla zjevně většina přítomného mezinárodního publika.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)