Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Robert Břešťan,

Mistr ve zpochybňování výsledků svobodných voleb není ulice, ale Miloš Zeman

KOMENTÁŘ. Andrej Babiš a jeho lidé i Miloš Zeman a jeho lidé mají novou mantru. Demonstrace proti vládě jsou podle nich zpochybňováním svobodných voleb. Čím častěji to opakují, tím více tomu asi sami věří, oni i jejich voliči.

Naposledy to zopakoval dnes, na návštěvě své oblíbené Vysočiny, prezident Miloš Zeman.

„Na Letné (v roce 1989, pozn. red.) jsem skončil svůj projev právě větou – chceme svobodné volby. Dnes demonstrujeme proti výsledku svobodných voleb,“ řekl prezident.

Je to tak neuvěřitelně hloupý argument, až se skoro člověk vzpírá to hlouběji rozebírat. Demonstrace, i když na nich zaznívají volání po demisi premiéra, samozřejmě výsledky voleb nijak nezpochybňují.

Víme, kdo tu vyhrál

Víme, že vyhrálo ANO, víme, že vládne s ČSSD, s podporou komunistů, latentní podporou SPD a s požehnáním Miloše Zemana.

Víme, že se premiérem stal trestně stíhaný muž, bývalý člen KSČ, spolupracovník komunistické StB. Věděli jsme to před volbami, víme to i po nich.

Je pochopitelné, že ideálním voličem je pro politika toužícího po „klidu na práci“ ten, který jednou za čtyři roky přijde k volbám a pak jen pasivně čeká, jak to za něj politici vymyslí.

A to ponechme stranou, že i v této vládě je většina ministrů a ministryň, které nikdo nikam nezvolil, jsou do svých funkcí jen jmenováni (poslanci jsou z vlády jen Andrej Babiš, Richard Brabec, Klára Dostálová a Jan Hamáček).

Mistrem v obcházení výsledků svobodných voleb (a ignorování ústavy) je navíc sám Miloš Zeman. Ukázal to v červnu 2013, když proti vůli vládní koalice (kdy se 101 hlasy podporovala za premiérku Miroslavu Němcovou) po odstoupení Petra Nečase jmenoval premiérem svého poradce Jiřího Rusnoka a s ním úřednickou vládu. Ignoraci ústavy předvádí kontinuálně, nyní s nepřijetím demise ministra kultury Antonína Staňka.

Z repertoáru politického bezvědomí jsou pak námitky, že premiér se mění jen prostřednictvím voleb.

Podle stejné logiky by takovým zpochybněním svobodných voleb bylo jakékoli přepřahání na postu premiéra, s nímž má v Česku bohaté zkušenosti zejména ČSSD, kdy v letech 2002 – 2006 nabídla hned trio premiérů: Špidla, Gross, Paroubek.

Strana jednoho marketingu

Rozdíl je v tom, že v ČSSD existovala vnitřní opozice. Když strana pochopila, že jí osoba premiéra neprospívá, ale škodí, zbavila se ho a nahradila ho novou silou.

To se v ANO stát nemůže, je to strana jednoho muže, jedněch peněz, jednoho marketingu, strana bez jakékoli oponentury a vnitřní opozice. Komu se Babiš a jeho styl už více nelíbí, ten odchází.

Demonstrace jsou vyjádřením nelhostejnosti, zájmu o věci veřejné, akcí aktivních lidí orientovaných na budoucnost. Někdo tomu říká občanská společnost, jiný nepolitická politika, nebo třeba řev ulice, případně pražská kavárna (která povážlivě expanduje do regionů).

Bez ohledu na nálepky: svobodné volby jsou výdobytkem demokracie, jejímž projevem jsou právě i pokojné demonstrace, z nichž největší zatím byla v neděli na pražské Letné.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

40 komentářů

 1. Petr Kaminsky napsal:

  Ten Emanuv zvast neni „hloupy argument“. Je to lez a manipulace. Je dobre pouzivat jasna pojmenovani. Osobne nechapu, proc dnes jeste nekdo reaguje na Emanova prohlaseni. To novinarum nestaci, jak si nabehli na „cervene trenky“?

 2. Jan František napsal:

  V neděli jsem se on- line díval na demonstraci na Letné. V tom najednou volá můj kamarád ( volič ODS) a říká – díváš se na to?! Ty v..e to snad není možné, co tam ti lidé vyřvávají za demagogie, ty jo tolik emocionálních tlachů bez argumentů, tolik manipulace… je to ty v..e možné? A ti lidi to žerou , …. a co to tam ten Kartouz, a ty herečky vždyť to je chvílema na zb..tí… . Já se jdu omluvit mámě, že jsem na ní byl zlý a hádal se s ní , že volí Babiše . A jak jsem to všechno viděl, tak naschvál těm všem, co si tam navzájem dělali tu nalejvárnu budu příště volit Babiše. Říkal ještě mnoho nezveřejnitelných věcí tento doteď taky antibabišovec. Rozumíte Vy střílející se do vlastní nohy? A teď do mě.

  • volny1 napsal:

   Máte naprostou pravdu, v  komedii, kde je jednou z hlavních postav je porno zpěvák Banga, vyzývající : pojďme udělat bordel a dav nadšeně vříská, to chce odvahu sledovat. Prázdná slova, vyčpělé fráze hereckých nul třetí kategorie, protože hlavní hvězdy odjeli do Varů prožrat dotace, to zblblému davu očividně nevadí. Kde jsou ty lepšolidi?

  • Jiří Ptáček napsal:

   Hezká pohádka Jak Babišův volič k rozumu přišel…

  • Josef napsal:

   Klidně ať si kamarád příště naschvál volí Babiše, když chce, ale aby nelitoval. Pokud není důchoce nebo státní zaměstnanec- dvě cílové skupiny jeho voličů, které musí uplácet. Ostatní jsou pro něho potřební maximálně pro placení daní a konzumaci jeho produktů. My co jsme přežili komunismus, tak přežijeme i Babiše,

   • Lada napsal:

    Pane Josefe, ale i ostatní s podobným názorem.
    Ač s Vámi v mnohém, tedy v tom nejpodstatnějším souhlasím, odpusťte si prosím, komentář k cílovým skupinám voličů. Pokud Vám to nedošlo při pohledu na demonstranty, tak Vás na Váš obrovský omyl musím upozornit.
    Viděl jste ty důchodce na Letné? Pokud ne, tak se podívejte znovu. Jsem důchodce – vůbec nemám žádnou radost ze slev jízdného ani z toho, že se do důchodů přidalo cca o 200,- Kč nad to, co určoval zákon. (Vím, že v součtu to jsou ohromné částky), ale rozhodně to špatné hospodaření není jen v tomto. Kdekdo plácá, jak je fajn, že se přidalo tu i onde. Znovu se budou proplácet první 3 dny nemoci, zvýší se rodičovský příspěvek apod., jen jaksi nevidí tu druhou stranu (on je na to nikdo záměrně neupozorňuje).
    Tohle všechno včetně platů všech různých zastupitelů – tedy od EU, až po nejmenší obec, platy všech úředníků – nehledě na sféru jejich činnosti a to včetně částek na veškeré odvody včetně všech daní, nejen těch příjmů …, tak to financují ti kteří z výrobní sféry – tedy výrobci čehokoliv a poskytovatelé služeb. Jen málokdo z nich ale dosáhne na plat těch, co nic neprodukují.
    Takže, ne všichni důchodci volí Babiše. A znám i lidi ze sféry veřejné smýšlející podobně. Ale znám i mladé a ještě mladší, co jsou z něj unešeni, neboť jim to někdo pěkně vysvětlil, jak je to on, kdo vše zařídil a on jim přece přidal. Takže pro příště, prosím, žádné škatulkování voličů na státní (vlastně celkově veřejnou) sféru a důchodce a ostatní proti, tak to skutečně není. Děkuji, za pochopení.

    • Tondach napsal:

     Vřelý souhlas, jsem taky důchodec ….

    • Oskar (hanák z Hané) napsal:

     Taky jsem důchodce, a bez těch dvou stovek bych se s radostí obešel, kdyby demonstrace způsobily, že by Babiš odešel.A zeman také. Nejsem z Prahy a špatně chodím, jinak bych demonstroval také.

  • Betty von Bahnhof napsal:

   Pana Babiše budu volit, bez ohledu na cokoliv. Je to velice schopný premiér, jakého jsme nikdy neměli. Ani ta I. republika neměla lepší. Pana prezidenta si také vážím, svůj úřad vykonává víc než dobře. Není to žádný paňáca, zajímá se o svůj lid a má velký cit pro pravdu.

   • Tondach napsal:

    Máte pravdu, že takového lháře premiéra jsme ještě nikdy neměli…

  • Jan Hladík napsal:

   A co tedy konkrétně Vašemu kamarádovi vadilo?

  • Jaroslav napsal:

   Ten pan ma zajimavy slovnik, coz ho nekam zarazuje.

  • QEntity napsal:

   Lhát můžete, ale nebude Vám to už nic platné.

   Éra, kdy se většina národa nekriticky věřila manipulacím ze strany populistů prostě končí…

   • Jan František napsal:

    Pro Vás tzv. Populisté jsou většinou jen lidé, kteří jsou ochotni popisovat skutečnost racionálně bez ideologie falešné korektnosti. Ale to se Vám nehodí, proto ta nálepka.

  • Pavel napsal:

   Volič ODS a příště bude volit Andreje, jenž vyrůstal v rodině bolševického vyžírky a sám do KSČ vstoupil jen kvůli osobnímu prospěchu. A desítky miliard korun si vydělal usilovnou, čestnou prací, že? Myslím, že ODS ztráta takového voliče nemusí mrzet.

  • Lenka - Rita napsal:

   Za totality jsme taky měli jedinou povinnost chodit k volbám, hodit do urny lístek pro požadovanou stranu a potom poslušně mlčet.Soudruh Zeman,jkterý této straně dlouhá léta sloužil a byl jejím členem,nechápe,že někdo může mít jiný názor,než on sám.

 3. petr napsal:

  Režizér který tu podívanou řežijně vedl spolu s auter všech těch demagogických blábolů by měli održet cenu Českého lva. Všichni co tam předčítali z fermanů by snad ani nedokázali ty řeči vymyslet. Člověk se ale musel pozastavit nad tím, ževrácení dotací požadovali i ti, kteří by bez dotací asi dávno skončili u lopaty nebo na ÚP. Totiž herci. Za poslední roky bylo do divadel nacpáno pár miliard aby měli principálové z čeho vyplácet honoráře. To je holá zvrácenost osobnosti. Proč ti snad budoucí faráři nevykřikují aby i herci vrátili veškeré honoráře které jim byly vyplaceny z daní poplatníků? Podnikatel musí něco vyrobit, to něco prodat a tím vytvořit zisk. Ne tak divadla.Většina divadel je v červených číslech, čím víc jsou v propadu tím víc se domáhají dotací. Dotace vyplácí vedle ministerstva kultury také kraj a obec.

  • Josef napsal:

   Co to prosím vás plácáte? Jablka a hrušky se nedávají do jednoho koše,víte?Tady jde v první ředě o jasný a prokázaný střet zájmu v otázce dotací!!! Podle vís jsou divadla také ve střetu zájmů nebo jako co??? Děkuji za vaše probuzení.

  • Hugo napsal:

   Otázka pro Petra: Opravdu je vše jen o penězích?

  • Standa napsal:

   Hrušky s jablky se dobře míchají… Ale je to jako černá a bílá, tzn. úplně něco jiného…

  • pavel napsal:

   Petře a co tím chtěl vlastně básník říci???!!!!

 4. Vladimír napsal:

  Bohužel se zde v naší republice vytvořila bezvýchodná situace. Lidé prostě přestali chodit k volbám. Zeman s Babišem mají tento stát sevřený v hrsti. Vsichni to přece vidíme. Ùstava přestala fungovat. Dělba moci je v troskách. Všichni nečinně přihlížejí. Vytvořil se zrůdný systém lži, fízlování, absolutní hlouposti. Lidé jsou rozeštváváni proti sobě. Stát přestává fungovat.

  • Standa napsal:

   Přesně tak. Snad se lidé probudí a aspoň o pár víc jich přijde k příštím volbám. Do té doby nezbývá než aspoň protestovat, aby se aspoň trochu báli.

  • Anna napsal:

   Vladimír má pravdu ,někteří lidi hledí jen na sebe ,ale co bude mít naše generace

 5. Nemec napsal:

  Svobodné volby v České republice se vyznačují hlavě tím, že se v nich může svobodně lhát. Už nemá cenu psát o lžích díky kterým se stal Zeman prezidentem. Dnes jsou na pořadu lži Babiše o zvyšování životní úrovně penzistů. Pravdou je přesně opak. Nastal abnormální úpadek životní úrovně penzistů. Poměr průměrného důchodu k platu je nejnižší za posledních 15 let. Bohužel média skáčou Babišovi na špek jeho kecama o směšném zvyšováním důchodů. Ale neuvádí drastický nepoměr k platům státních úředníků a drastickému zdražování prakticky všeho. To jsou manažerské schopnosti miliardáře. Lhát důchodcům aby ho volili.

  • Standa napsal:

   Bych to poopravil: Jeho koupená média nebudou psát nic proti Babišovi. Taky si doma nenakálíte uprostřed obýváku.

 6. Vladimír napsal:

  Babiš bude premiérem do té doby, do kdy bude Zeman prezidentem. Zemam může jmenovat premiérem kohokoliv. Ústava není pro přímou volbu prezidenta uzpůsobena. Ustaví soudu mlčí, státní zástupci mlčí. Směrem nahoru nic nefunguje. To je můj dojem. Každý zločinec, který vstoupí na náměstích s tím že zvýší všem důchody, že budou padat pečeně zdarma do huby, bude zvolen, Ikdyž vsichni vědí že to je známý gauner. Absolutní hloupost vládne v naší republice. Jsem fakt zděšený, kdo vládne v České republice.

 7. Olaf napsal:

  Vy všichni, kteří tak najednou vášnivě vystupujete na obranu „spasitele“ českého národa, prolhaného zloděje nejen eurofondů a vymýšlíte nejrůznější demagogické teorie proti jeho odpůrcům, byste udělali mnohem více pro klid vašeho svědomí, kdybyste začali konečně používat to, co vám vyrostlo na krku, nejen ke konzumaci potravy. Z obsahu vašich příspěvků je dost zjevné, že jste buď duševně choří či (mo)mentálně zaostalí, takže nanejvýše vidíte rozdíl mezi černou a bílou. Vše, co je mezi tím, se však bohužel vymyká vašemu chápání!

 8. Michal Chudoba napsal:

  Vážený pane Petře, nebudu Vás nijak napadat, neb to nemá význam. Jen se zamyslete, co píšete.
  Jak můžete srovnávat dotace pro kulturu, ze které má společnost prospěch ve formě například vzdělávání – běžte na nějakou hru třeba od William Shakespeare, budete o něco chytřejší a kulturně vzdělanější. A dotací, kterou se pokouší získat firma, aby její majitel měl větší zisk a mohl si koupit třeba koně za 250 milionů pro dcerunku. Asi víte o kom mluvím, ano je to ten jehož zájmy hájí náš nejvyšší, protože podniká v čínské lidové republice, kde lid rozhodně nevládne.
  Nedej bože, aby se majitel firmy pokusil získat dotaci lží a podvodem, protože vydělává asi málo. To mi přijde jako vrchol a ještě to chcete hájit?

 9. petrph napsal:

  Víte, obávám se že to co pan Břeštan popisuje není ani tak protiústavní činnost pana Zemana, to jsou zásadní ale opravdu chyby a doslova díry v naší Ústavě. Protože, když jí budte číst tam a zpět, nikde se tam vlastně nedozvíte, koho – a dle jakých kritérií vlastně má – nebo tedy naopak nemá jmenovat prezident jako premiéra k sestavení vlády. Sice je zde úzus (ústavní zvyklost), že to je „předseda strany, která si dohodne v parlamentu vládní většinovou koalici“…Jenomže ústava vlastně ani termín nezná. Ale tento úzus platí řekněme po volbách,, kdy je předpoklad že tato většinová koalice má důvěru voličů- Zatímco, uprostřed volebního období, kdy ten pád vlády je součástí hluboké politické krize? Potom jsou snad předčasné volby nejlepším řešením-

 10. B. Hamáček napsal:

  Prosím, alespoň dva „demagogické bláboly“, konkrétně, co zaznělo, nejlépe, i kdo to řekl.

 11. Jan František napsal:

  Já osobně jsem pro předčasné volby. Uvidí se, zda-li -Ti co se snaží druhé zurážet a ukřičet, nebo Ti co jsou pro zastupitelskou Demokracii.

 12. Michal Vostradovský napsal:

  OK. Příště Babiše nevolit..Koho tedy? Všechny stávající strany jen pracovali pro sebe. Babiše volila spousta lidí poprvé, včetně mě, protože byli z politiky zhnusení a skočili mu sliby… Nakonec je hnutí ANO stejně zrůdné jako VV. Není koho volit ani ze starých a ani z nových stran. (Napište sem politickou stranu, která bude makat pro lidi a půjdu k volbám.) 😏

  • skeptik napsal:

   Zkusil jsem starosty. Rád bych, aby se dostali do vlády a předvedli se. O žádné aféře spojené se starosty zatím nevím.

 13. skeptik napsal:

  Mnoho jsem toho slyšel a četl o Babišově estébácké minulosti, o neoprávněném čerpání dotací na Čapí hnízdo, o Babišově střetu zájmů, o jeho lhaní, atd. To všechno je jistě pravda, už se ale jaksi nehovoří o tom, že ten člověk je s největší pravděpodobností napojen na Rusko, že pro Babiše není problémem uklidit svého syna na okupovaný Krym, aby nemohl svědčit v kauze Čapí hnízdo. Kdyby se jiný běžný občan nenapojený na KSČM, SPD nebo neudržující vřelé styky s ruskou ambasádou pokoušel na Krym dostat, tak se mu to nepodaří. Pro Andreje Babiše však toto žádným problémem nebylo. Tento fakt nikomu nevadí? Tato skutečnost nikoho nezaráží? Pro mě je však ze všech zmíněných skutečností tato skutečnost tou skutečností nejzávažnější.

  • Jarda E napsal:

   Také jsem nad tím žasnul, ale jen chvilku. Pak mi to nějak zapadlo do celé mozaiky osoby AB.
   To, že to nezajímá přiznivce mě nepřepvapuje, předsi chránil rodinu, fňuk, Kalousek, koťátko……
   Ale, že vyšumělo i vyšetřování únosu a pochybení policistů mě děsí mnohem víc.

   • skeptik napsal:

    Ono bohužel vyšetřování únosu Babišova syna a pochybení policistů nějak vyšumělo i při psaní transparentů před demonstracemi proti A. Babišovi. Alespoň já jsem žádný takový transparent na televizní obrazovce neviděl.

 14. Jarda E napsal:

  Dovolím si připojit citát Václava Havla:
  „Přirozenou nevýhodou demokracie je, že těm, kdo to s ní myslí poctivě, nesmírně svazuje ruce, zatímco těm, kteří ji neberou vážně, umožňuje téměř vše.“

  To, že MZ a AB využívají lží, polopravd a manipulací k ovlivnění voličů bylo již prokázané mnohokrát. Problém je, že pravdivé informace se k některým skupinám obyvatel prostě nedostanou nebo dostanou zkreslené. Stačí sledovat MAFRu, TV NOVA, PRIMU o Barrandovu ani nemluvě. Řetězové emaily dezinformační scény jsou další velký problém. Je to vše velice dobře promyšlené.
  Proto se AB přeorientoval ze střední třídy na starší občany a na občany s nižším vzděláním, tam mu ty usměvy v bílé košilce a lži zatím fungují velice dobře( čest výjimkám).
  Je těžké bojovat s protivníkem, který se ničeho neštítí a vy nechcete klesnout na jeho úroveň.
  je opravdu úsměvné, jak se podporovatelé MZ a AB, i oni sami, zaklínají demokracií a výsledky voleb. Ale pokud se demokraticky v klidu demonstruje a vyjadřuje nespokojenost, tak se můžou vzteknout.

 15. Tomáš napsal:

  BRAVO pane Břešťane!!!!! Děkuji za pravdu. Málo lidí si pamatuje, nebo si pamatovat chce. Hodně štěstí a elánu do Vaší další práce. Reagovat na většinu „diskutujících“ nemám ani sílu, ani náladu. Navíc je to asi zbytečné. Ještě jednou děkuji. Tomáš z Ústí nad Labem.

 16. Miroslav Plát napsal:

  Pravdou je, že místo Banga tam mohl zazpívat pan Hutka, ale jinak bych organizátorům nic moc nevytknul. Rozumně uvažující důchodce si umí spočítat valorizaci důchodu, hlupák ne. Rozumně uvažující důchodce ví, že za zvyšováním důchodů je inflace a podstatně vyšší platy ve státní sféře než o co se zvedne důchodci důchod. Důchodce pokud je rozumný tak se nespoléhá na stát, ale na svou vlastní spořivost a celoživotní šetrnost. Čeká nás rušný podzim, ledy se hnuly a nespokojených občanů, kteří se nedají opít toustovým chlebem z Penamu a koblížkem, určitě ne na másle smaženým bude přibývat. Premiér se bude silně potit. Zeman z toho bude mít škodolibou radost a s vervou jemu vlastní, podpořenou dalším politickým veteránem V.Klausem starším budou demonstrantům podkuřovat. Ale, aby se tito dva pánové nepřepočítali… jejich dny jsou sečteny a po nich potopa. Skvělé je to, že se lidé ozývají a dávají jasně nahlas najevo svou nespokojenost. Babiš si směle myslel, jak ho hloupý český člověk bude bezmezně podporovat. Ano, hloupý ho podporuje, ale s tím pan velkouzenář dlouho nevydrží

Přidávání komentářů není povoleno