Minuta o hoaxech: neexistující nebezpečí má příjemce motivovat k unáhleným reakcím

Napsal/a Jan Žabka 27. října 2021
FacebookTwitterPocketE-mail

HlídacíPes.org na sociální síti TikTok publikoval další edukativní video, tentokrát na téma „hoax“. O hoaxech se mluví jako o poplašných zprávách, co to ale znamená? Jde o nepravdivou zprávu, která má za cíl šířit paniku, vystrašit příjemce a přinutit ho k unáhleným a často nelogickým reakcím. Jejich obsahem většinou bývá nějaké neexistující nebo výrazně nafouknuté nebezpečí.

Nejde však o nic nového. Za první známý hoax je považována rozhlasová interpretace knihy o invazi mimozemšťanů s názvem Válka světů. V roce 1938 ji odvysílala americká rozhlasová stanice CBS a znělo to tak přesvědčivě, že si řada lidí skutečně myslela, že na Zemi útočí „ufoni“. Autor se za to tehdy dokonce musel veřejně omlouvat. 

Hoaxy se běžně týkají zdravotnictví nebo využívání internetu. Člověk tak může například narazit na desítky různých verzí příběhu o tom, že jsou v městské hromadné dopravě injekční stříkačky infikované nemocí HIV. Běžné jsou také falešné varovné e-maily o tom, že počítač příjemce byl infikován údajně nejničivějším virem a jediným řešením, jak se ho zbavit, je přeposlat zprávu dál. Na to navazují takzvané dopisy štěstí, řetězové zprávy, které čtenáři slibují štěstí nebo finanční odměnu pod podmínkou rozeslání zprávy určitému počtu dalších lidí.  

V souvislosti s evropskou migrační krizí, která naplno vypukla v roce 2015, začaly být populární hoaxy o uprchlících. Například falešná fotografie z roku 2015, vyobrazující dav imigrantů na nádraží v Chebu, měla dokazovat, že migrační vlna naplno dopadla na Českou republiku. I když to zní jako zajímavý příběh, nezisková organizace Hate Free Culture již tehdy ověřila, že jde o fotomontáž skutečné fotografie z chebského nádraží a fotky vlaku v Indonésii. 

Na video z produkce HlídacíPes.org se můžete podívat zde: 

 

@hlidacipes.org Cílem hoaxů – tzv. poplašných zpráv – je šířit paniku a donutit příjemce k neopodstatněnému jednání. Utkvěl vám nějaký v hlavě? #FactFeed #Stars4media ♬ původní zvuk – HlidaciPes.org

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Čtěte též

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)