Ministryně Marksová varuje živnostníky: Plaťte více! Podívejte se na celý dopis
Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová nechala do obálek s přehledem předpisů a plateb pro živnostníky (OSVČ) za rok 2015 přibalit i svůj třístránkový osobně laděný apel. V těchto dnech jej do svých poštovních schránek dostává zhruba 600 tisíc lidí. Co v něm stojí?
„Dovolte, abych Vás upozornila na problémy, které Vám mohou nastat v důchodovém věku,“ píše na úvod ministryně a doporučuje živnostníkům, aby si ověřili, zda mají „zajištěno přiměřené finanční zajištění pro sebe a své blízké na stáří“. (fotokopie dopisu pod textem, pozn. red.)
Čeká vás nízký důchod
Ministryně tím plní dříve avizovaný záměr pokusit se přimět osoby samostatně výdělečně činné, aby si dobrovolně zvýšily svůj daňový základ a odváděli tak na pojistném více peněz.
Podle odhadů ministerstva si až tři pětiny živnostníků a dalších podnikatelů platí jen minimální zálohy na důchodové pojištění. Ty jsou pro rok 2016 ve výši 1972 korun měsíčně.
Pojištění pro OSVČ se počítá z poloviny daňového základu. Živnostníci tedy platí ze zisku pojistné ve výši 14 procent proti 28 procentům ze mzdy u zaměstnanců. I při vysokých měsíčních příjmech se může po započtení výhodných výdajových paušálů či vysokých nákladů daňový základ výrazně snížit tak, že OSVČ odvádí jen minimální pojistné.
A to je podle ministryně Marksové do budoucna problém, protože důsledkem nízkých plateb je pak i nízký důchod. „Senioři s nízkým důchodem se už dnes potýkají s mnoha existenčními problémy – nemohou si zajistit kvalitní bydlení a často jsou vystaveni exekucím. Toho se musíme vyvarovat,“ apeluje v dopise Marksová.
Propad příjmů v okamžiku odchodu do důchodu bude podle ní pro OSVČ daleko citelnější než pro většinu zaměstnanců. Není to však úplně pravda.
Spořte, ale ne ve druhém pilíři
Stávající penzijní systém zvýhodňuje v konečném důsledku zaměstnance, kteří během své pracovní kariéry vykazovali nižší příjmy. Propad v poměru k původním příjmem tak zažívají hlavně zaměstnanci s vyššími příjmy.
Kdo pobírá mzdu kolem deseti tisíc měsíčně, po 45 letech získá důchod rovnající se takřka této výše, přes devět tisíc. Kdo bere v průměru padesát tisíc, může čekat důchod o dvě třetiny nižší, zhruba 17 tisíc měsíčně.
„Pokud nepatříte mezi OSVČ, které platily a platí významně nadprůměrné pojistné na důchodovém pojištění minimálně na úrovni cca 4 – 5 tisíc Kč měsíčně a výše, pak Vám doporučuji velmi důkladně zvážit posílení Vašeho zabezpečení na stáří,“ konstatuje na závěr ministryně Marksová.
Vedle vyšších plateb je to podle ní takzvaný III. pilíř, doplňkové penzijní spoření se státním příspěvkem a daňovým zvýhodněním, či „jiná forma úspor“.
Druhý pilíř důchodového pojištění, který umožňoval posílat tři procenta z odvodů na sociální pojištění směřovat plus dvě procenta z výše odvodů „ze svého“ do penzijního fondu na svůj individuální účet, stávající vláda zrušila. Mimo jiné s argumentem, že je jen pro bohatší.
Dopis ministryně Marksové
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Jak Národní muzeum neuctilo Karla Kryla a ten pak skončil ve sklepení
Robert Břešťan: Alláhu akbar cézet a kriminalizace blbosti
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
12 komentářů
Taková je skutečnost. Znám dva – taky se pořád vychloubali jako že si platí stále jen to minimum, pak dostali důchod každý něco kolem osmi táců a nestačili se divit. Jo, když budu moct a budou žít ještě s někým…tak si přivydělají nebo budou žít ze dvou důchodů. Jenže pokud by byli sami (jakožto že jeden už je) , anebo je něco trvale sklátí…tak těžko jim pomůže nadávat na Marksovou, na Marxe nebo na Mládka.
Akorát že bych to nehrábl do žádného pilíře , ale raděj třeba do akcií XYZ (zadarmo ani kuře nehrabe), nebo do slivovice, ale ne to té z Draka, ta je na draka.
Otázkou je, zda mají z čeho si to připlácet. Jim totiž většinou nic negarantuje žádná exportní banka, na záhonky s bramborama dotace taky nedostávají, eurofondy též všici nevyžírají, a solární příplatek z políček osázených plasty a hliníkem jim nevymodlí nikde ani dva mládci, natož jeden.
Takovým může tak jedině někdo hezky zazpívat, o tom co BY MĚLI, třeba nějaký známý singer.
Anebo kdyby se dali na politiku, ale tam je dost velký přetlak, tam se dnes tlačí kdejaký koumák.
Ta je blba az to buci! A jestli nekdo veri tomu,ze jakekoli penize nasypane do cerne diry zvane prubezny penzijni system nekdy uvidi, nebo ze lze spolehat na vyssi statni duchod,kdyz do tohohle automatu budu sypat vic penez….Prusvih tohohle systemu je,ze se dloudodobe kazdy rok rodi az o sto tisic deti mene nez treba v 70.letech. Ze se ten system vyhledove dostane do problemu, rikali demografove docela nahlas uz od roku 1992. Ale ctyrlete volebni obdobi neni prilis naklonene reseni problemu s delsim horizontem. A penzijni system byl tehdy jeste docela dost v prebytku,ale prebytky se nepouzivaly na zajisteni pozdejsiho hladsiho pristani pro ty,co uz si sami nenaspori,ale na zalepovani der ve statnim rozpoctu (Klausovy vlady). Proc bych do haje mela verit tomu,ze stat bude ted a dalsich 25 let lepsi hospodar,nez byl dosud?
Nesmyslná demagogie.
Určujícími jsou stále zatím hospodářské cykly (pokud ještě je ale možné hovořit o cyklech a nikolivěk spíše o strukturálních problémech , ale to je na jinou debatu), viz vývoj zaměstnanosti v ČR . A samozřejmě s nimi spojená nezaměstnanost, potažmo zaměstnanost představovaná nízko placenou prací.
Ty kecy o vymírání populací jsou jen odváděním pozornosti od skutečných problémů – zvyšování nerovnosti (např. podíl na přírůstku bohatství globalizovanou mikroekonomikou vs ekonomika lokálních služeb), růstu produktivity hlavně ve smyslu technologického pokroku….
Rodit další a další nezaměstnané plus pauperizované, s nízkohladinovými příjmy…to je pitomost. Dnes je to mnohem více o importu komodity zvané poptávka (včetně přímého dovozu imigrantů), než v 70. letech. Je to mnohem více o antagonizujícím se rozdělení příjmů z různých druhů kapitálu, kdy bez intervencí státu by již zřejmě dávno vyšlo hrubě najevo, jak se to vlastně s tou slavnou poptávkou (svobodné dolarové hlasování, nikolivěk poptávka vytvářená administrativně, včetně té dluhové) po zboží a službách má – že je defektním způsobem jak vytvářena, tak rozdělená, jakožto i udržovaná.
Nastává pomalu , ale jistě čas rozdávání peněz – což mimochodem nejsou nic než prostředky, bez vnitřní hodoty jiné než právě že hodnoty prostředku.
Komu a jak, a zda přímo či nepřímo – tak na to máme v každé ekonomice na tisíce a tisíce hlav, bohužel pověšinu pouze vychytralých, nikolivěk moudrých.
Bohužel i ten Babiše bere z nesprávného hrnce, navaří akorát další problémy.
Důchodci jsou tou správnou skupinou, kterým je třeba rozdávat nejprve. Až pak je možné vyhazovat peníze na oddlužení domácností zřejmé.
Průběžák není černou dírou, principialně je nejhouževnatější – z pohledu uchování hodnoty tohoto systému v čase, pokud ale ještě má být hodnotou socioabilita dané společnosti a ne jakási “ nevididelná oprátka trhu „, na které má být oběšena.
Data viz např.zde :
https://www.czso.cz/documents/10180/20568983/311110a02.pdf/b9b5ec14-86cb-483b-8f7e-665caca61704?version=1.0
Živnostníci budou platit 3x tolik a Marksová jim pak dá o 1/3 vyšší důchod a možná ani to ne.
Marxová, blbé podomní prodejce už lidi mají prokouknutý, na tohle vám nikdo neskočí.
Dám vám dobrou radu – držte se státní správy, jen tam můžete excelovat, jinde byste živořila.
Jenom a jenom fakta. V r. 1994 jako 60-ti letý vyměřen důchod 7 500 Kč. Průměrný plat tehdy cca 3 000 Tudíž důchod vyšší více jak 2 X průměrný .. Nyní důchod dosáhl necelý 12 000, průměrný činí cca 26 000. Jinými slovy, jeho hodnota u mne klesla více jak 4 X. Dočetl jsem se, pro dožiti se 20 let v důchodu a trochu zachovat životní úroveň nutno mít našetřeno 750 000. Hodnota peněz stále více a rychleji klesá, i díky navyšováním platů ( dělník 3% ve 20 000, představitelé také 3% ve 100 000 ). Při projednávání jejich mezd slavný p.Jandák se hlásil k oněm až 16% slovy: proč bychom si nepřidali, lidé nás stejně NEMAJÍ RÁDI. Pravda, pravda.. TLESKÁME OTEVŘENÝM NŮŽKÁM, NE vědomě pod sebou řežeme větev..
fakta jsou, ze prumerna mzda v roce 1994 byla 7000, ne 3000 – cili cely zbytek textu je blabol
Divné že v Británii se spokojí s 12 librami měsíčně. Tedy ani ne s 500,- Kč. A v čr jim nestačí téměř 4000,-
Souhlasím ve všem s Českým maloměšťákem. Mám na to názor stejný. Jen bych ještě dodala, že nevěřím, že v budoucnu budou lidé pobírat důchod 20 let. Ani, kdyby do důchodu odcházeli v 60. letech. Prarodiče a rodiče, kteří se dožívali 80. – 100. let měli dobrý základ – dost pohybu, zdravé jídlo, čistou vodu. Starý chleba ztvrdl – dnes 2.den zplesnivý, mléko zkyslo (dal se z něj vymačkat tvaroh) – dnes smrdí, atd. atd. Nejhorší je voda. Ať z plastu či z vodovodu. Doporučuji všem přečíst si limity povolených škodlivin ve vyhláškách před r. 89 a porovnat je se současnými. Naše generace se tak vysokého věku nedožije a bohužel, naše děti už vůbec ne.
Paní ministryně jaksi zapomíná jak žijí obyč lidé a že hodně živnostníků sotva vydělá na složenky.. Kdyby bylo z čeho šetřit, asi by šetřili a platili více.. Ale teď ještě budou muset šetřit na pitomé reg pokladny..
Človek, ktorý nepracuje, tomu sa rata dochodok z priemerého platu. OSVČ, aby mala dochodok z primerného platu, musela by priznať mesačný príjem vyše 50 000,-Kč.Takže si myslite, že vačšina OSVČ ten príjem má?
Člověk, který nepracuje nedostane žádný důchod.
Chybou katastrofických scénářů o důchodech je to, že modelují tu budoucnost izolovaně, nebude mladá generace pracujících, nebude na důchody.
Nebude, jistě že nebude, jenže nikoliv jen na důchody, ono nebude na nic. Nebude na veřejné zdravotnictví, nebude celkově na sociální politiku, nebude na školství,nebude na dopravu, nebude na policii, nebude na hasiče,nebudou peníze dokonce ani na stále se rozšiřující úřady.
Neboli celý tento poskapitalistický systém založený na stále rostoucí míře zdanování a přerozdělování se za pár desetiletí zhroutí celý.
Čili v tomto směru a skutečně inspirativně by se měly hledat cesty řešení,o tom jak tento systém nahradit jiným.. At evolučně nebo revolučně.
Protože, předpokládat že to za těch pár desetiletí vyřeší nějaký nový Kalousek který aktuálně sníží důchody o pár tisícovek a jinak bude vše oukej, to by bylo naprosto šílené..