Ministr Mládek: Měníme vztahy s Čínou i přes odpor exportérů lidských práv
Plány ve vztahu k Rusku se „kvůli zásahu vyšší moci“ plnit nedaří, ve vztahu k Číně je na tom ale nyní Česko relativně dobře, říká ministr průmyslu Jan Mládek.
„Ve vztazích s Čínou jsme se přes všechny problémy výrazně posunuli. Exportéři lidských práv z toho nemají radost a snažili se tomuto úsilí házet klacky pod nohy,“ řekl Mládek na Exportním fóru Asociace exportérů.
Co manažer, to funkcionář
Česká republika by se podle něj neměla míchat do věcí, na něž nestačí. „Někteří mají tu tendenci, býti „rule maker“ – těmi, kdo říkají, co je standard a vy se přizpůsobte. Ale Čína se rozhodla, že ona je velká a ona bude vytvářet standardy. My jako relativně malá země bychom se neměli snažit být rule maker,“ řekl na fóru v Mladých Bukách Mládek.
Mládek připustil, že Čína má i „obrovské množství problémů“. Vedle špatného životního prostředí to ale podle něj nejsou ani tak lidská práva jako vlastnická práva.
„V Číně je mnoho úspěšných firem, ale aby mohly dobře fungovat, musí být jejich majitel zároveň manažer i funkcionář Komunisté strany Číny. Když o některou z těch pozic přijde, může se stát, že brzy nemá nic. Proto se bohatí Číňané se snaží převést své majetky do zahraničí,“ řekl Mládek.
Česko se snaží nejvíce
Změna vztahů s Čínou je zásadní i podle premiéra Bohuslava Sobotky. „Vztahy s Čínou byly na politické úrovni několik let hibernovány. Nám se podařilo vloni dosáhnout výrazného průlomu. Je tady řada konkrétních příkladů firem, které v důsledku tohoto politického oživení vztahů mezi Čínou a Českou republikou získávají nové možnosti,“ řekl na Exportním fóru Sobotka.
Mládek popsal i netradiční formát jednání s Čínou v podobě 16 + 1: „Je to jejich zvláštní chápání střední Evropy – od Estonska po Albánii – s níž jednají najednou. Nejprve se zaměřili hlavně na Maďarsko, to je ale zklamalo, pak Fico usiloval o přijetí v Bílém domě a tak si Slovensko zkomplikovalo pozici přijetím Ujgurů z Guantánama. Polsko se zase cítí být velkou zemí, pro niž není 16+1 přijatelné. A tak to doputovalo k nám,“ popsal Mládek to, že Česko je nyní ve snahách o regionální partnerství s Čínou nejaktivnější.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
4 komentáře
Malý je jen ten, kdo má malé cíle – soudruh ministr Mládek je malým člověkem.
Víte, já se obávám že tak velkých lidi aby dokázali řešit problémy lidských práv v Číně není po celém světě příliš. Co si vzpomínám tak takový Havel o tom jenom bezpečně filozofoval z Prahy, ale neudělal pro to ani ň..
Ale jinak asi máte pravdu že s.ministr Mládek „má malé cíle“, ono by stačilo kdyby se mu podařilo vyřešit problémy české ekonomiky:)
O těch tzv. „lidských právech “ třeba v USA i jinde v západní Evropě,bych raději pomlčel.Myslím,že ti co taková to lidská práva protlačují,nedělají nic jiného,než tím sledují,své zájmy a ne příliš hezké 🙂 na rozdíl od pana prezidenta Zemana,který ví,jak zařídit pro ČR investice.
to mi zní otřesně. Čína je velká a rozhodla se, že standardy bude určovat ona. Změníme proto naše měřítka a postoje a názory a svědomí? Řídit se podle totalitního režimu nepovede k ničemu dobrému. Jak pomohli čínští soudruzi Maďarsku? Dnes je na mizině, 1 milion lidí doslova utekl za lepším životem a prací do zahraničí a Orbán si uzurpuje čím dál víc pravomocí, novináři mají zakázáno používat určitá slova, atd. Ano, vskutku tam vidím přejímání „čínských“ resp. „komunistických“ standardů.
Ale co na tom, že? Hlavně, že se nám pořád v HN předhazuje, kolik Čína do Maďarska investuje peněz.