Ministerstvo financí plánuje 15% sazbu DPH pro restaurace a hotely
Ministerstvo chce restauratérům a hoteliérům „osladit“ plánovanou povinnou elektronickou evidenci veškerých tržeb. Konkrétně dává na stůl možnost vrácení 15procentní sazby DPH na restaurační služby, které nyní podléhají 21procentní sazbě.
Vyplývá to z ministerské Analýzy evidence tržeb elektronickými prostředky, jejíž kompletní znění v neděli zveřejnil HlídacíPes.org. Elektronická evidence tržeb se má podle zdůvodnění ministerstva financí zavádět v rámci boje proti neplatičům daní v průběhu následujících 2-3 let, první na řadu přijdou hoteliéři a restauratéři. Podle plánu hned od ledna 2016.
Za šest měsíců poté se budou muset do systému připojit všichni podnikatelé v maloobchodu a velkoobchodu, od ledna 2017 pak všichni podnikatelé i živnostníci.
„Je uvažováno o sladění sazby…“
„V první fázi je plánováno zapojení podnikajících osob z oblasti stravovacích služeb a ubytovacích zařízení. V této souvislosti je uvažováno o sladění sazby DPH na stravovací a restaurační služby s potravinami, tedy na úrovni 15%, jako určité prevence možného nárůstu cen v zařízeních pro běžné spotřebitele,“ píše se v analýze ministerstva financí.
„Zároveň by tím byla odstraněna nežádoucí situace motivující k různým manipulacím, kdy podnikatelé uplatňují různé sazby DPH při konzumaci produktu na místě a v případě, kdy si tentýž zakoupený produkt zákazník odnese s sebou,“ stojí dále.
Mluvčí Ministerstva financí Radek Ležatka na dotaz HlídacíPes.org záměr potvrdil s tím, že zatím však nebyl konzultován s koaličními stranami ČSSD a KDU-ČSL.
Daňový únik 9,4 miliard
Části drobných podnikatelů se zavedení povinné státní kontroly tržeb nelíbí – vidí v něm zbytečnou administrativu. Ministerstvo financí naopak argumentuje bojem proti šedé ekonomice, kterou s odkazem na Český statistický úřad odhaduje na 150 miliard korun. Návrh zákona o registračních pokladnách by měla vláda schvalovat letos v březnu.
„Odhadovaný dodatečný výnos zavedení systému elektronické evidence tržeb pro veřejné rozpočty může reálně přesáhnout 10 mld. Kč ročně při nejširším nastavení rozsahu povinných subjektů (podnikatelů podléhajících tomuto systému). Pro ilustraci, jen v odvětví stravovacích služeb (restaurace, hostince, bary) by teoreticky dle revidovaných národních účtů měl výnos DPH činit 11 mld. Kč, ovšem podle údajů ze systému ADIS bylo tímto sektorem odvedeno 1,6 mld. Kč. Při statickém posouzení to indikuje daňový únik v rozsahu 9,4 mld. Kč,“ tvrdí ministerstvo financí.
Argumentuje dále zkušeností z Chorvatska, jehož model elektronické evidence tržeb navrhuje „okopírovat“. V Chorvatsku prý došlo po zavedení systému k zásadnímu nárůstu vykazovaných tržeb u podnikatelů. V oboru pohostinství tam osoby samostatně výdělečně činné vykázaly nárůst tržeb v průměru o cca 55 %, v maloobchodě o 28 % a například u advokátů byl vykázán nárůst tržeb ve sledovaném období o cca 8 %.
Follow @onneumann
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Ivan Pilip: Oklepat se z neúspěchu, smát se s Patrikem Hartlem a doufat v lepší Česko
Jak Národní muzeum neuctilo Karla Kryla a ten pak skončil ve sklepení
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)