Milion a čtvrt aktivací eRoušky. S ní máte šanci na nižší číslo R, říká šéf projektu Jan Jiroušek
ROZHOVOR. Aplikaci eRouška si k 19. říjnu stáhlo už 1,23 milionu lidí. Pomohla tomu i SMS kampaň, ve které hlavní hygienička Jarmila Rážová vyzvala majitele mobilních telefonů k instalaci verze 2.0. O tom, že je nyní aplikace přesnější, ale i o technických problémech, které způsobují například pozdější odesílání kódů, hovoří v rozhovoru pro HlídacíPes.org projektový manažer eRoušky Jan Jiroušek.
Co se z rozhovoru dozvíte?
K 19. říjnu měla eRouška 1 250 000 aktivací, před SMS kampaní mobilních operátorů, která proběhla od 12. do 15. října, to bylo 650 000 aktivací.
Spuštění eRoušky 2.0 spadlo bohužel do období, kdy byly hygienické stanice nejvíce přetížené, proto docházelo ke zpoždění zasílání kódů, nebo jejich nevydání.
Veškerá komunikace mezi zařízeními s aktivovanou aplikací probíhá anonymně pomocí operačního systému telefonu. eRouška je systém, který nepracuje s osobními daty uživatele.
Jedna z hlavních věcí, které se změnily za poslední měsíc, je zavedení automatického odesílání ověřovacích kódů. Někdy to ale trvá. Zásadním datem pro zlepšení fungování aplikace by měl být 8. říjen, od kdy je rozesílání kódů plně automatické.
Smutná pravda stavu přetížení celého systému je, že stejně některé kontakty propadají, ale daří se zjistit proč. Někdy je to drobnými chybami v systémech hygieny, někdy třeba chybně uvedené telefonní číslo.
Současná zkušenost je taková, že jeden den jdete na testy, druhý den dostanete výsledek testu a v případě pozitivity třetí den kód do eRoušky.
Proces se snažíme zrychlovat, ale v současné době jsme spokojeni, pokud je kód odeslán do 48 hodin po testech. I přes pozdější zaslání kódu je užitečné ho do aplikace zadat.
Tým eRoušky je složený z patnácti až dvaceti lidí, valná většina pracuje na částečné úvazky. Tým tvoří lidé, kteří se v době jarní plošné karantény sešli v dobrovolnické skupině Covid19CZ a vytvořili eRoušku 1.0.
Člověk s eRouškou má menší „erko“ než člověk bez eRoušky.
Jsme poměrně v čilém kontaktu asi s jedenácti evropskými zeměmi, které používají stejnou technologii. Rádi bychom umožnili uživatelům eRoušky její použití v zahraničí, říká Jan Jiroušek.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Věra Jourová o mediálním zákonu, potyčce s Muskem a možné orbánizaci Česka
Pro laika je mnohdy nemožné dobrat se pravdy, říká vědec
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
12 komentářů
vysvetli mi nekdo, proc aplikace vyzaduje zapnuti lokace GSM, kdyz tvrdi, ze se nevyuziva, a kontakty zjistuje pres BT? nainstalovany to mam, ale lokaci mam vypnutou
To je, jako byste sice měl kondom, ale v šupleti.
kontakty se zjistujou pres BT. nezajima me kde sem byl, ale s kym sem mel kontakt.
k cemu GSM? aby nas nekdo sledoval??
evidentne nechapes princip na kterym to je (jak se tvrdi) zalozeny
Víte, asi jste nepochopil obsah dotazu. A ten zní „.. proc aplikace vyzaduje zapnuti lokace GSM“ ? Tedy, ta samotná to aplikace to vyžaduje. A pokud tomu tak fakticky je, potom jsou další, pouze mediální ujištění o jakémsi principu že prý jí nesleduje, naprosto bezpředmětné. T
Ale samozřejmě věc druhá, proč to ta aplikace dělá a proč a koho tím sleduje, je jiná,,,o tom bych raději vůbec nespekuloval.. A napadá mne zase ne tak nemožné řešení, že to nevědí ani její autoři – že ti jím předali státu a sami nezodpovídají za to co tam třeba na vnitru přidali…
jako ze nerozumim svymu vlastnimu dotazu, ktery je ve nezkracene verzi “ proc aplikace vyzaduje zapnuti lokace GSM, kdyz tvrdi, ze se nevyuziva, a kontakty zjistuje pres BT?“ ??
tedy tvrdi, ze kontakty zjistije pomoci BT. chapu, ze lokace muze byt zajimava treba i ze statickyho hlediska, ale pro konkretni kontakt dulezita neni. otazka je porad stejna :
“ proc aplikace vyzaduje zapnuti lokace GSM, kdyz tvrdi, ze se nevyuziva, a kontakty zjistuje pres BT?“
nekdo by to moh vysvetlit, nerikam, ze zrovna tady, ale takhle me ta aplikace prijde jako velmi neduveryhodna a to i z toho duvodu, ze zapnutou lokaci vyuzivaji i dalsi palikace
Proste akorat LZETE, GPS nevyzaduje. Mam ji stazenou od zacatku a nikdy povoleni GPS nechtela ani nevyzaduje.
JS – tak proc mi to pise:
„oznameni o moznem kontaktu nejsou aktivni. chceteli tuto funkci pouzivat, zapnete urcovani polohy“
??
kdyz o tom nic nevis, tak neplacej nesmysle !
Nikdy
Jestli bych se zeptal povedlo se opravit i tu druhou chybu ve zpoždění, o které se taky běžně mluví – jenže v opačném významu? Ono se totiž v pokynech eRousky píše “ Je možné, že Vás bude v blízké době kontaktovat pracovník hygienické služby na základě epidemiologického šetření s konkrétním nakaženým.“
Rozuměno pokud si na Vás nakažený konkrétně vzpomene.
Jenomže, problém je v tom, že ten hygienik Vás pošle na testy a současně „napaří“ povinnou (preventivní) karanténu , ovšem nikoliv ode dne, kdy Vám pípla ta SMS (a už jí třeba, díky té SMS dobrovolně dodržujete), ale až ode dne, kdy Vám zavolal /což může být o řadu dní později), takže Vám jí tím o ten počet dní vlastně prodlouží, na dobu, kdy už je prakticky zbytečná?
Udělalo se něco s tímto?.
Jak je něco pro Čechy dobrovolné a není to zdarma třeba guláš s rohlíkem, nebo kobliha, tak je k ničemu, nemůže to fungovat.
Pro Vaší informaci, eRouska je samozřejmě zdarma, takže by jí i lidé hromadně používat mohli. Jenomže, ze samotného zdarma nošení žádný další zdarma efekt neplyne.. Tím pouze suplují (a již jednou ze svých daní zaplacenou) řídící a kontrolní službu státu..Sice se ještě na jaře (a ještě před měsícem) dalo v tomto dovolávat na důvěru a solidaritu Ovšem za tu dobu už stačilo vedení státu nadělat tolik chyb, že už toto ani na občanech vyžadovat nemůže.
Jen takový -dalo by se říct, zcela okrajový problém V Karlových Varech na jaře, krom dalších opatření nejen že (jako všude) doporučili aby lidé přednostně platili kartou a ne hotovostí. Ale ještě k tomu zdražili jízdné v buse na 50 Kč – tedy pokud si lístek člověk kupoval při nástupu u řidiče. za hotovost. Akurát že než to „stačili spustit, tak první vlna skončila, a pak tím jen zbytečně buze**li lidi, přes léto – hlavně teda těch pár turistů a hostů co do Varů přijelo..No a teď, při druhé vlně už tu zase žádní turisté nejsou, takže to spadne na pár chudáků, . A ostatní cestující když viděj, jak se pokaždý hádaj s řidičem, se jen musí stydět za vedení DP a politiky, co jim to schválili..
Jestli bych si ještě dovolil jeden názor – obávám se že autoři eRousky slibují dnes nemožné, když říkají že „(při větším rozšíření..S ní máte šanci na nižší číslo R“.
Protože, jak si asi dnes ani nechce vzpomenout, eRouska (a další nástroje chytré karantény) byly koncem jara prezentovány jako alternativa plošných omezení. Pak ano, pokud by nadále existoval „volný pohyb osob, otevřené provozovny, neprováděly se zase naprosto plošné testy jiných kontaktů nakažených, pokud by se i tak tyto široké kontakty neposílaly hromadně do karantény“, pokud by se snad spousta lidí i tak už dnes nekontaktovala lékaře,, tak potom by skutečně efekt jen samotné eRousky (a ničeho jiného), naprosto patrný…Jenomže, vedle těchto všech dalších nařízení a omezení už je efekt eRousky tak marginální, že už se ani nepostřehne