Miliardář Lauder, židovská rodina z Brna a obraz Gustava Klimta: vyrovnání za válku přišlo až teď
Jméno miliardáře Ronalda S. Laudera, amerického podnikatele v kosmetickém průmyslu, je v Česku dobře známé. V roce 1994 zakládal českou TV Nova a v roce 2003 se jako majitel společnosti CME v arbitráži domohl náhrady 10,5 miliardy korun za svou zmařenou investici. Když byla nedávno Nova na prodej, byl Lauder údajně jedním z vážných zájemců. Nyní se k jeho jménu váže jiný zajímavý příběh spojený s Českem.
Ronald S. Lauder je známý nejen jako byznysmen, dědic parfémového impéria Estée Lauder, ale i jako milovník umění; v New Yorku vlastní a provozuje Neue Galerie. Do ní nakoupil i několik obrazů Gustava Klimta, uznávaného rakouského malíře konce 19. a počátku 20. století.
V roce 2006 za obraz Gustava Klimta, portrét Adely Blochové-Bauerové, zaplatil rekordních 135 milionů dolarů (tehdy zhruba tři miliardy korun).
Jedním z dalších Klimtů v jeho galerii je i malba z roku 1910 zobrazující dámu s velkým černým kloboukem – nazvaná Klobouk s černým peřím. Ve vlastnictví Laudera je rovných 50 let, od roku 1973, kdy ji koupil z Manhattan Gallery. A právě tohoto obrazu se týká příběh, který Laudera znovu spojuje s Českem a jeho historií.
Neublížit ani mouše
Pravděpodobně poté, co se reprodukce obrazu v roce 2007 staly součástí propagace velké výstavy díla Gustava Klimta v New Yorku, se k vlastnictví obrazu přihlásili potomci jisté Irene Beran (Beranové), do jejíž sbírky obraz před druhou světovou válkou patřil. Jde o následníky rodiny někdejšího úspěšného podnikatele židovského původu z Brna Aloise Berana.
V roce 2018 Ronald Lauder oficiálně souhlasil s tím, aby se historie vlastnictví obrazu začala podrobně zkoumat. Po pěti letech bylo pátrání uzavřeno.
„Navzdory rozsáhlému výzkumu zůstalo nejasné, kde se obraz nacházel mezi lety 1934 a 1957, kdy se znovu objevil na výstavě ve Stuttgartu,“ napsaly The New York Times, které na případ upozornily.
Podařilo se ale potvrdit, že Irene Beran obraz získala v roce 1928, pravděpodobně jako dar ze sbírky svého tchána Aloise Berana.
Alois Beran byl rakouský a posléze prvorepublikový podnikatel v textilním průmyslu, zejména s vlnou a lnem. Firma se úspěšně rozvíjela desítky let, na svém vrcholu zaměstnávala na tisíc lidí, ale s nástupem hospodářské krize ve 30. letech skončila.
Irene Beranová (rozená Subaková) odešla spolu s manželem Bruno Beranem z Československa do Paříže už před válkou. I odtud ale později museli prchat. V roce 1943 se přes Španělsko a Portugalsko dostali až do Kanady; od roku 1945 se pak usídlili v New Yorku.
Významná část rodinného majetku, včetně sbírky obrazů zahrnujících mimo jiné díla starých mistrů či malířů jako byl právě Gustav Klimt, Egon Schiele či Oskar Kokoschka, ale zůstala v okupovaném Československu a byla nacisty zkonfiskována. Stejně jako vila v ulici Drobného v Brně.
Část příbuzných, mezi nimi matka Irene Beranové či bratr jejího muže Filip (jehož manželkou Irene původně byla…), válku nepřežila. Filipův předpoklad – když po Mnichovu odmítl odjezd z okleštěného Československa – že „když jsem v životě neublížil ani mouše, proč by někdo ubližoval mně“, se bohužel ukázal jako mylný. Byl mezi prvními v transportech do Terezína, v lednu 1942 byl převezen do Rigy, kde jeho stopa končí. Z tisícovky Židů z tohoto transportu jich válku přežilo jen 16, Filip mezi nimi nebyl.
Dcera Minnie válku přežila v Paříží díky ochraně, již jí poskytoval manžel, který byl švýcarské národnosti. Syn Rudolf se svou rodinou strávil válku v Británii.
Vrátit, co bylo ukradeno
Sám Ronald Lauder má mimochodem také české kořeny, narodil se v roce 1944 v New Yorku, jeho dědečkem z matčiny strany byl Čech, babička pocházela z Maďarska. Lauder je také předseda Světového židovského kongresu a jako takový vlastně „musel“ být vyrovnání se s původními majiteli nakloněn.
„Jsem horlivým zastáncem restituce uměleckých děl ukradených a vyvlastněných během druhé světové války, považoval jsem proto za zásadní uznat předchozí historii rodiny spojenou s tímto dílem, přestože chybí konkrétní dokumentace o tom, jak tento obraz opustil Beranovu sbírku,“ citovaly The New York Times prohlášení Ronalda Laudera.
Lauder nyní tedy souhlasil s restitucí a následným odkoupením obrazu od příbuzných původního majitele a sběratele umění. Podmínky dohody jsou neveřejné, vlastníkem obrazu ale zůstává Lauder.
Potomci rodiny Beranových už dříve některé obrazy z někdejší rodinné sbírky dostali zpět – i s pomocí pražského Centra pro dokumentaci majetkových převodů kulturních statků obětí II. světové války. Konkrétně portrét Irene Beran od německého malíře Huga von Habermanna a Habermannův vlastní autoportrét.
Ty se až v roce 2006 podařilo objevit ve sbírkách Nadace pruských paláců a zahrad Berlína – Braniborska.
„Na základě informací poskytnutých Centrem pro dokumentaci nadace souhlasila s tím, že jsem právoplatným vlastníkem, a můj syn se v prosinci 2006 zúčastnil malého oficiálního předávacího ceremoniálu v Postupimi. A tak mám opět, ve svých 94 letech, to potěšení dívat se na obraz své matky nad vlastní krbovou římsou,“ popsal Rudolf Beran v roce 2009. Rodina se v té době také po patnácti letech soudních sporů dočkala i restituce svého původního domu v Brně.
Tento text HlídacíPes.org vychází i v aktuálním čísle ekonomického týdeníku Hrot.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Petr Pithart o neznámé epizodě dějin: Gorbačov nám místo Havla podsouval svého prezidenta
Alberte, umyjte si ruce! Po pražských stopách Alberta Einsteina
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
2 komentáře
Každá válka přináší ztráty uměleckých předmětů a co je horší,životy lidi, vojáků i pronasledovanych, ale i území. Generál Pavel nebyl můj kandidát, ale na konferenci v Mnichově překvapil oprávněnou kritikou Ukrajiny, ozval se MZ Ukrajiny Kutleba a švédský premiér a finska diskotekova premierka.Takove zámysly jakým je dělení Ruska ,takto jaderné mocnosti je vzdy krajně nebezpečné. Čína a USA jsou zatím v hospodářské konfrontaci podporuji opačne strany konfliktu, slabe Nemecko tape a VB je před rozpadem a jen čekám odstoupení Macrona, jak bylo predpovezeno. Generál Pavel řekl variantu, ktere má reálnou podstatu, ať se líbí či nelíbí. Umělecké předměty se prodávaly na konci valky a kdo byl u toho kupoval, tedy i stát. Taková je historie, vím jednalo se o životy, kdo měl majetek, tak se zachránil, majetek ztratil. Protektorát byl udesny režim, Německo soucasnosti a Izrael, dva odlišné státy, které se jeví, tak rozdílně.
Pochybuji, že měl Lauder nějaké české kořeny. Jeho dědeček a babička se narodili na území tehdejšího Rakouska- Uherska byli Židé a s velkou pravděpodobností česky ani
nemluvili. Pro větší srozumitelnost mělo být uvedeno místo narození.