Miliardář Janeček chce změnit český crowdfunding. I dobro je podle něj „trh, co láká podvodníky“
V Česku se ročně na charitu vybere okolo 8,5 miliardy korun. To už je podle miliardáře a matematika Karla Janečka trh, který láká podvodníky. Jím založený Nadační fond pomoci (NFP) proto vyvinul dárcovskou platformu znesnáze21. Ta umožňuje v řádu desítek minut založit on-line charitativní sbírku a zároveň dárcům zaručuje, že nenaletí podvodníkům.
„Lidé získají kvalitní, technologicky vyspělou a systematickou možnost, jak přispívat na charitativní projekty, navíc s vysokou mírou jistoty, že přispívají skutečně lidem či organizacím, kteří pomoc potřebují, a nejedná se o podvod. V tom spočívá unikátnost znesnáze21,“ vysvětloval zakladatel a předseda správní rady NFP Janeček při spuštění nové crowdfundingové platformy.
Protože projekt znesnáze21 splňuje zákonné nároky na veřejné sbírky, nebudou muset příjemci vybrané peníze danit – na rozdíl od jiných sbírek, které probíhají například přes sociální sítě. Jejich zakladatelé však často ani netuší, že musí odvést státu patnáct procent z vybrané sumy.
„Obdarovaní peníze ze sbírky dostanou, ať už se cílovou částku podaří vybrat, či nikoliv,“ přibližuje další výhodu Čestmír Horký, autor nového konceptu znesnáze21. U některých jiných sbírek je totiž podmínkou dosáhnout stanovené cílové částky; pokud se to nepodaří, peníze se dárcům vrací.
Jak to celé probíhá?
- Na webu znesnáze21.cz zájemce založí svou on-line sbírku
- Pracovníci fondu důkladně ověří pravdivost sbírky a uvedených údajů
- Pokud je vše v pořádku, sbírka je zařazena na web
- Dárci přispívají on-line prostřednictvím zabezpečené platební brány
- Zakladatel po skončení sbírky obdrží nezdaněné vybrané peníze (i když se nepodaří shromáždit celou cílovou sumu)
Na úvod svého fungování spustil fond na znesnáze21 trojici charitativních sbírek. První z nich je pro Klub nemocných cystickou fibrózou, který již 28 let jako jediná organizace v ČR poskytuje přesně zaměřenou podporu pacientům s touto nevyléčitelnou nemocí a jejich blízkým.
Ve druhé sbírce mohou dárci přispět rodině Petra Langa, který 10. prosince loňského roku vlastním tělem chránil svou dceru v průběhu střelby v čekárně ostravské nemocnice. Petru Langovi se podařilo dceru ochránit, sám ale zemřel.
Třetí sbírka je určena pro patnáctiměsíční Olivii a její rodinu. Dívenka přišla v loňském roce při tragické dopravní nehodě o oba rodiče a o nenarozeného sourozence. Dnes o ni pečuje především teta s babičkou.
U autonehody tehdy zasahovala i posádka leteckých záchranářů Zdravotnické záchranné služby hl. m. Prahy, kteří Olivii ošetřili a transportovali do nemocnice. Patronem sbírky pro Olivii je Petr Kolouch, ředitel pražské záchranné služby. Cílem je vybrat finanční prostředky, které pomohou příbuzným při péči o dívku.
V sobotu večer již na nové platformě běželo šest sbírek a vybráno bylo přes čtvrt milionu korun.
Nadační fond pomoci založili v roce 2012 Karel Janeček a Markéta Sýkorová. Hlavní činností fondu je pomáhat obětem agrese, podvodu a iracionální byrokracie, a to formou přímé finanční pomoci.
Od roku 2014 se fond navíc věnuje crowdfundingovým sbírkám. Celkem díky dárcům a patronům rozdělil fond potřebným za dobu svého fungování 28 milionů korun. HlídacíPes.org ve spolupráci s NFP v minulosti zorganizoval dvě úspěšné crowdfundingové sbírky.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Ivan Pilip: Oklepat se z neúspěchu, smát se s Patrikem Hartlem a doufat v lepší Česko
Jak Národní muzeum neuctilo Karla Kryla a ten pak skončil ve sklepení
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
3 komentáře
Karle, nezda se Ti, ze jsi uz dostatecnou merou prispel ke zmene politickych pomeru v CR? Fantasticke napady jako Demokracie 2.1, Rekonstrukce statu pomohly rozpoutat protikorupcni hysterii a poslouzily jako vytah Babisovi do nejvyssich pater politiky. Co kdybys sis nekam zalezl a vymyslel, jak nas ho zbavit? Nebo radeji ne, ty predchozi napady ukazaly, ze stavajici situaci dokazes podstatne zhorsit.
Zcela mimořádně s Vámi naprosto souhlasím.
Daleko lepší řešení je aby se na charitu přímo strhávala všem určená částka z platu do zvláštního fondu o kterém by rozhodoval předseda vlády , člověk s největší podporou obyvatel, který by tu obrovskou sumu spravedlivě rozděloval. Ne každý se dostane do televize nebo k miliardářům.