Milan Zelený: Čína jako symbol globálního burzovního šílenství
Světu vládne monokultura ekonomického myšlení, založená na státních intervencích, kde vše kvete žlutě, jako česká myšlenková řepka, píše pro HlídacíPes.org ekonom Milan Zelený.
To, co probíhá v Číně, je soutokem několika základních chyb. Osobně jsem zklamán čínskou vládou: považoval jsem je za chápavější ohledně své vlastní ekonomiky.
Nyní se ukazuje, že se od Američanů, západních Evropanů a Japonců zásadně neliší: také nevědí co se děje a proč.
Bezduché papouškování…
První chybou byl tzv. „čínský sen“, který se ukázal býti závislým na rychlém zbohatnutí mas účastí v burzovních spekulacích.
Vyzývat venkovany, důchodce, dělníky, studenty a další k burzovním hrám hraničí se zločinem.
Vidět šedovlasé stařenky, jak ztrácejí celé své jmění zíráním do blikajících monitorů je nejsmutnějším symbolem globálního burzovního šílenství.
Druhou chybou je nepochopení, že čínská ekonomika vstupuje do transformace z průmyslového sektoru do sektoru služeb.
To je doprovázeno otřesy, přesuny a restrukturalizací. Čínská veřejnost je zcela neinformovaná ohledně rapidní evoluce čínské ekonomiky.
Třetí a fatální chybou je bezduché kopírování, napodobování a papouškování intervencí centrálních bank vyspělých ekonomik: snižování úrokových měr na nulu a pumpování levných peněz do bank, tj. podporování virtuální ekonomiky burzovního hazardu při ignorování reálné ekonomiky produktů a služeb, která sténá pod státní intervenční deformací svobodného tržního prostředí.
Ničení signálních soustav svobodného trhu (jako jsou úrokové míry, zaměstnanost, poptávka, atd.) nutně vede k převaze virtuální ekonomiky finančních spekulací nad reálnou ekonomikou produktů a služeb.
Nízké úrokové míry a přesouvání inflace do oblasti akciových cen (a bublin) nefunguje v USA již přes šest let, a nefungovalo nikdy v Japonsku a nebude fungovat v západní Evropě. Jako by to nestačilo; tak se k nim nyní přidala i Čína.
Pozorovat dat umí každý magor
Světu tak vládne monokultura ekonomického myšlení, založená na státních intervencích (keynesianismus a monetarismus), kde vše kvete žlutě, jako česká myšlenková řepka. (Strach v Číně vede k poklesu poptávky i po produktech VW, což významně postihuje na Německu závislý ekonomický derivát v ČR.)
Žádná z centrálních bank neví, jak tuto pochybnou a pomýlenou politiku zastavit a vrátit do normality.
Kdykoliv jenom „špitnou“ o možnosti zvýšení úroků, akciové trhy padají. Mají z toho politicky nekontrolovatelný strach a proto pokračují v politice, která je tak manifestně neúčinná.
Centrální banky již přiznaly, že nevědí, co se děje a proč. Opustily veškeré teorie, vysvětlení, či hledání příčin – a pozorují data(tzv. data-driven policy)! Jenže s prominutím: pozorovat data dokáže každý magor.
Einstein nazýval takové myšlení, tj. tvrdohlavě pokračovat v chování, které nevede k žádoucím výsledkům, za neomylný znak šílenství. Bohužel, nyní, a zbytečně předčasně, přistoupila ke světovým šílencům i čínská vláda.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.
Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 KčPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz
Recommended (5901)
Čtěte též
Investor Brůna: Rusové drží Arménii v šachu. Země ale stojí za návštěvu
Petr Pithart: Ze slov může téct i krev. Raději spolu zkusme mluvit
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
4 komentáře
Jediné co mě překvapuje, že profesor Zelený považoval Čínu za nějaký ekonomický zázrak. Maoisté prostě zavedli kapitalismus 18.století bez odborů i ekologie a přidali miliardu dokonale mocensky zmanipulovaných kuliů. Zahraniční kapitál se do takové levné výrobny jen hrnul, číňané se navíc vůbec nerozpakovali ukrást po světě cokoli mohli nějak zkopírovat. Po dobu kdy všechny tyto komparativní výhody trvaly se dařilo a teď prostě neví jak dál, protože až doteď to měli hodně snadný.
Suhlas takmer so vsetkym. Akurat by som pridal, ze Cina sa dostala do stadia, ked uz bez platenia za vyskum kopirovat neide, uz je potrebne vymyslat nieco nove, vlastne, okopcene vyrobky za lacnu otrocku pracu vyvazane do celeho sveta uz rast neprinesu. Je potrebne prejst na vnutornu spotrebu – a tu Cina nema vytvoreny priestor. Ekonomicka sila miliardy obyvatelov je slabucka. Investicie do betonu su zablokovane a nic neprinasaju (a minimalne 10 rokov nic neprinesu). Prechod na vnutorny trh a vnutornu spotrebu bude poriadne bolestivy…
To, co popisujete je již minimálně dost ve známosti. Potud je to takový špatný pláč a ještě na nesprávném hrobě.
CO bych očekával:
– toto je špatný postup
navrhuji
– tento správný postup.
Mohli bychom jednak alespoň v nějaké míře tlačit na naše politiky ve zdárném směru, případně po čase porovnat s realitou.
Nejspíš nejste sám, pane profesore, kdo si myslel, že na piedestalu mají Číňané Konfucia. Jenže oni tam mají už dávno prachy. Proto je taky našim soudruhům ten čínský kapitalismus vzorem.