Milan Petrák: Narcismus a nacismus. Čím si frustrovaní jedinci léčí ego?
Kde se berou oddaní vyznavači ideologií? Jsou to lidé lízající si rány, které jejich ego utrpělo v dětství.
Pro vytvoření světonázoru je důležité období dospívání a počínající dospělosti. V tomto věku se utvrdíme v názorech, které mají naši rodiče, nebo je s pohrdáním odmítneme.
Více než jindy na nás mají vliv názory našich vrstevníků. Věřící lidé právě v této etapě nejčastěji zažívají prozření (kdo chce, nechť si dá toto slovo do uvozovek), kdy se ztotožní s mýty, přikázáními a zvyklostmi své víry.
Čtěte také:
Proč číst znovu Peroutku, ale i Komenského, Havlíčka a Baťu… (esej Milana Zeleného)
Ovšem během dospívání teprve „bereme rozum“ a získáváme zkušenosti. Nelze očekávat, že náš světonázor bude od začátku zralý a slučitelný s realitou.
Je nutné jej doplňovat, modifikovat a leckdy dokonce zcela zavrhnout. Je to nepříjemná dřina a není divu, že ne každému se do ní chce. Kdo bude ochotný poměřit své přesvědčení s realitou a kdo nikoli? Lidé schopní sebereflexe to ustojí: „OK, mýlil jsem se, to se stává“.
Naopak narcisové, jimž chybí sebedůvěra, a snaží se proto sami sebe i své okolí přesvědčit o své dokonalosti, si omyl jen tak nepřipustí.
Není divu, že narcistní typy lnou k infantilním iracionálním ideologiím a nekriticky na nich lpí (nejde samozřejmě jen o nacismus, který jsem dal do nadpisu).
Tito lidé neměli možnost si v dětství vybudovat sebedůvěru, a proto to horečnatě dohánějí v dospělosti. Bolavé ego si hojí přesvědčením o své vyvolenosti a někdy dokáží tímto přesvědčením nakazit ostatní a stát se vůdci davu.
Klausova ideologická paranoia
Rozvíjí se zde začarovaný kruh: Čím více se narcis ve svém světonázoru odchýlí od reality, tím více hněvu a žárlivosti ho stojí si za ním stát. Ovšem čím více emocí do obrany své víry investuje, tím méně bude ochotný od daných dogmat ustoupit.
Nejde o jediný důvod vazby mezi narcismem a ideologickým myšlením. Vyhrocený světonázor opírající se o „posvátnou hodnotu“ a hemžící se zákeřnými nepřáteli, kteří hodnotu ohrožují a touží ji ničit.
Narcis tak sám sebe vnímá coby bojovníka za lepší zítřky, hrdinu, který je dostatečně bystrý, aby odhalil „škůdce“, a dostatečně odvážný, aby jim čelil.
Narcismus je tedy kromě ideologického myšlení spojen s paranoiou, protože narcis vidí „nepřátele“ za každým rohem, popřípadě si je dokáže sám vyrobit.
Hezkou ilustrací ideologické paranoie je výrok Václava Klause z projevu Svoboda a volný trh: „Není možné naslouchat dnes populárním ,ismům‘ (jako je multikulturalismus, humanrightismus, ekologismus, supranacionalismus, komunitarismus, feminismus, NGOismus atd.). Tyto ‚ismy‘ k větší svobodě nepřispívají, naopak ji ohrožují.“
Kdo se stane ovcí?
Před sestupem do iracionality příliš nebrání vzdělání a už vůbec ne „civilizovanost“. Němci byli vzdělaným a kulturním národem, ale ponížení po prohrané válce, hyperinflace ve 20. letech a hospodářská krize stlačily národní ego takovou silou, že to se zachovalo jako pára v kotli s nefunkčním ventilem: explodovalo, rozepnulo se do obrovských rozměrů a ničilo vše kolem.
Přiznejme si – většina z nás si hýčká hodnotu, kterou preferuje, a stejně tak skoro všichni máme nějakého skupinového nepřítele, kterého nesnáší.
Je to lidské a přirozené, ovšem je na nás, abychom sami sebe hlídali, zda se naše přesvědčení nezačíná být příliš dogmatické a odtržené od skutečnosti.
Je na nás, abychom rozlišovali emoce od myšlenek a to, co víme, od toho, v co věříme. Komu se to nedaří, stává se ovcí.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.
Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 KčPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz
Recommended (5901)
Čtěte též
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
2 komentáře
Ale no tak,uvědomme si že tehdy fašismus nezvitězil jenom v Německu,ale po půlce Evropy. A že měl řadu stoupenců i v těch demokratických státech,které ho formálně odmítly. A to protože jen navazoval na jejichvlastní koloniální minulost a princip White Man’s Burden,podle kterého jsou velké silné bílé národy předurčeny vládnout těm malým,slabým a takzvaně primitivním . Čili,v době nástupu fašismu nešlo ani tak o jeho odmítání,ale spíše jen o rozdělení vlivu…
Tohle je bohužel ono nebezpečí totalitních ideologií-žádná z nich na sobě nenese nápis „pozor, jsem zlá a pouze pro hlupáky a narcisy“.Ale naopak může nabídnout příležitost i těm inteligentním a schopným při jejich cestě k moci-a to zejména pokud je celý hodnotový systém společnosti postaven na principech Pecunia non olet a Catch as you can catch.Potom ta společnost nemá žádné zábrany,ale vlastně ani důvod jak a proč se té ideologii ubránit
Evropa již zažívá frustraci afričanů jak ji lze vidět z Itálie a snad se do Čech nedostanou nebo ANO ?
Pracovní síly z Afriky,dorazily na jih Itálie:??(Immigration-Today) https://youtu.be/jm48QEigkko