Ilustrační fotografie: léčba radioterapií.

Měsíc bolesti Pavla K. Pacient s agresivní rakovinou pět týdnů čekal na pomoc lékařů

Napsal/a Robert Břešťan 17. dubna 2020
FacebookXPocketE-mail

Pokud ministr zdravotnictví, jeho náměstek i ředitelé nemocnic říkají, že péče o pacienty s těžkými chorobami jako je rakovina kvůli krizi spojené s koronavirem neutrpěla, nemluví pravdu. Dokazuje to případ popsaný v následujícím textu i data shromážděná sdruženími pečujícími o chronické pacienty.

Totožnost pacienta HlídacíPes.org zná, pro účely příběhu mu říkejme třeba Pavel K. Protože byl po pěti týdnech doprošování a shánění pomoci před pár dny konečně přijat znovu do nemocniční péče, nechce on ani jeho blízcí nyní zveřejňovat ani své osobní údaje, ani jména a specializace lékařů konkrétní pražské nemocnice, o níž bude řeč.

Příběh si přesto pozornost zaslouží; zveřejňujeme jej aspoň v anonymizované formě.

Do týdne se ozveme

Bylo pondělí 28. ledna a Pavel K. skončil svůj třetí cyklus chemoterapie, která mu měla pomoct v boji s agresivním typem rakoviny plic (HlídacíPes.org dostal k dispozici k nahlédnutí i lékařskou dokumentaci). Krátce na to ale onemocněl zánětem močových cest, který následnou péči zkomplikoval.

Další návštěva pražské nemocnice s vyšetřením na CT byla proto v plánu až na začátek března. Shodou okolností právě na devátého, tedy v den, kdy vláda vydala první sérii opatření proti šíření koronaviru.

Pavel K. vyšetření ještě absolvoval a od lékařky dostal příslib, že do týdne dostane zprávu, jakým způsobem se bude v léčbě pokračovat.

„V plánu byla další vyšetření, ale dozvěděli jsme se pak už jen to, že nemohou dělat žádné zákroky, neb je koronavirus,“ říká partnerka Pavla K, která s ním ve společné domácnosti žije už dvacet let. „Čekali jsme až do 14. dubna,“ konstatuje lapidárně.

„Jeho stav byl už hrozný, nevydržela jsem to a napsala nadřízeným v nemocnici, zda to znamená, že léčba skončila, proč se nám nikdo neozývá, proč lékařka nereaguje na telefonáty a zanechané vzkazy. Do hodiny nám lékařka náhle sama zavolala s tím, ať dorazíme. Zněla sice dotčeně, ale muž teď konečně má nezbytnou péči,“ dodává.

Změna přístupu lékařky (vedle pravděpodobného „popostrčení“ ze strany nadřízených) zapadá do slov vedení ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha o tom, že je na čase „plán k restartu zdravotnictví“. „Můžeme si dovolit ta přísná opatření rozvolnit. Nechceme poškodit ostatní pacienty,“ nechal se slyšet ministr Vojtěch.

Nemocnice musely s počátkem koronavirové epidemie z nařízení ministerstva zdravotnictví omezit poskytovanou péči jen na nezbytně nutná vyšetření a operace, ředitelé nemocnic ale veřejně tvrdí, že kupříkladu plánované chemoterapie nikdo nerušil.

„My jsme nepřerušili péči o onkologické pacienty, normálně probíhají dál chemoterapie, radioterapie, pacienti se operují, pokud mají zhoubný nádor, takže tohle nejsou skupiny pacientů, které by, řekněme, čekaly někde v nějakém pořadníku. O tyhle pacienty je postaráno, řekl například ve vysílání Radiožurnálu David Feltl, ředitel Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Osobní zkušenost Pavla K. je ale jiná (dodejme pro úplnost, že se týká jiné pražské nemocnice) a není v tom sám.

Výpadek zdravotních služeb

Podle průzkumu, který tento týden představila Aliance pro individualizovanou podporu (AIP) a spolek Děti úplňku, téměř třetina lidí s postižením či chronickým onemocněním, kteří se neobejdou bez pomoci, neměla či stále nemá kvůli omezením nařízeným kvůli koronaviru dostupnou péči. Omezeně se k ní dostane šest z deseti potřebných.

Téměř 90 % z oslovených zhruba 250 lidí trpí zhoršenou dostupností péče, kterou využívali v období před zavedením karanténních opatření. „Výpadek zdravotních služeb může být pro lidi se zdravotním postižením, vzácným či chronickým onemocněním fatální,” říká za Děti úplňku, spolek sdružující rodiče a rodinné příslušníky dětí s poruchou autistického spektra, mluvčí Jenda Žáček.

Omezená je podle něj jak neformální domácí péče a péče zajišťovaná dobrovolníky, sousedy či známými, tak i péče ze strany registrovaných poskytovatelů sociální, a dokonce i zdravotní péče.

Odpověď na otázku: Řešíte nějaká omezení v dostupnosti péče, ke kterým došlo v posledních třiceti dnech? (Uvažujte o všech typech péče, kterou využíváte vy osobně nebo člověk, o kterého pečujete.)

Podle Aliance pro individualizovanou podporu znamená nedostupná zdravotní péče pro lidi se zdravotním postižením nebo chronickým onemocněním často „nedostupnou léčbu bolestí, výrazné zhoršení zdravotního stavu nebo stagnaci dříve se zlepšujícího stavu”.

„Zhruba polovina těch, kteří uvádějí výpadky zdravotnických služeb, trpí bolestmi, registruje zhoršení zdravotního stavu nebo z toho má obavy. Nedostupnost zdravotní péče je logicky vnímána jako závažnější problém, výpovědi v otevřených otázkách jsou silně emotivní,” shrnuje průzkum.

Každý měsíc se počítá

Ale zpět k příběhu Pavla K. Ten se v mezičase snažil sám najít pomoc jinde. Obrátil se s prosbou o konzultaci na lékaře nemocnice v Liberci. Odtamtud přišla po pročtení zaslaných lékařských zpráv rychlá reakce (HlídacíPes.org má korespondenci k dispozici): „Bohužel je možné pouze nasazení chemoterapie. Do budoucna bude nejspíše více než chemoterapie nutná podpůrná péče (léčba bolesti či výživa).“

Připojena byla i omluva, že „v této době, horko těžko zajišťujeme péči o spádové pacienty a máme jen velmi omezené možnosti péče o pacienty mimospádové“ s doporučením trvat na poskytnutí péče v Praze, tam, kde byl pacient dosud léčen.

„Bylo to naprosté zoufalství. Ptali jsem se přes známé v dalších pražských nemocnicích, sehnali jsme si sami léky na bolest, „naše“ nemocnice nám nic neposkytla. Chápu problémy s koronavirem, ale myslím, že udržovací léčbu by měl dostat každý, kdo je v podobném stavu jako můj muž, aby mohl zemřít doma u své rodiny. Místo toho se ale dusil, bylo mu zle,“ vypráví partnerka Pavla K.

„Víme, že pokud jde o běžnou zdravotní péči, je ochromená, ale to musíme pochopit. Pokud má ale někdo vážný chronický problém a péče mu není poskytována, to je samozřejmě špatně,“ komentuje nastíněný případ Jiří Hlaveš, předseda Unie pacientů České republiky.

„Přišlo mi, že když jsou onkologičtí pacienti v určitém stádiu už de facto odsouzeni k smrti, tak holt musejí počkat. Byla to beznaděj. Smířila jsem se už s tím, že muž zemře, ale chci, aby to bylo důstojné. Až když se člověk dostane do takové situace, zjistíte, jak jste bezmocní. Nepřeji nikomu prožívat takovou beznaděj,“ říká partnerka Pavla K. Pevným hlasem dodává, že už počátkem března se od lékařů dozvěděla, že mu zbývá už jen pár měsíců života.

„Ale zároveň nám řekli, že ty tři cykly chemoterapie pomohly v tom, že se postup nemoci tím aspoň zbrzdil. Proto podle nás mělo smysl dostat včas i ten čtvrtý cyklus. Muž má totiž dceru a dvě vnoučata v zahraničí, teď sem kvůli koronaviru přijet nemohou a každý měsíc navíc je tedy dobrý. Hrajeme o čas, chtěl by se s nimi rozloučit.“

Kde se to posr***? Chyby Václava Havla
Petr Pithart
Petr Pithart / předseda české vlády 1990–1992
„Od chvíle, kdy Havel přijal kandidaturu na prezidenta, se domácí politice věnoval jen okrajově a udělal v ní řadu chyb nebo opomenutí, o kterých se nevědělo, nechtělo vědět, nemluvilo nebo jen málo.“Petr Pithart
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Tragédie „české cesty“
Petr Pithart
Petr Pithart / předseda české vlády 1990–1992
„Klausova kuponovka byla ,česká cesta‘, bez cizáků, tedy hlavně Germánů, kterým prý Pithartova vláda jde za pár marek na ruku. A kde dnes nacházíme ty, co nás ostouzeli? Na krajní evropské nacionalistické pravici. Klausovi aplaudují sjezdy nahnědlé Alternativy pro Německo...“Petr Pithart
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Havlovi agenti
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Na klíčová místa ministrů vnitra a obrany v první Čalfově vládě se v prosinci 1989 dostali agenti vojenské kontrarozvědky Richard Sacher (krycí jméno Filip) a Miroslav Vacek (krycí jméno Srub). Se souhlasem prezidenta Havla, ale za zády Občanského fóra...“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Havlovi hvězdopravci
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Havel prezident byl někdo úplně jiný. Nový Havel měl názor dřív, než kohokoliv vyslechl. Dokonce vydal příkaz: ,Nepouštějte ke mně nikoho se špatnými zprávami.‘ Obklopil se přitakávači a podivnými existencemi, mezi nimiž nechyběli agenti StB nebo hvězdopravci.“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Nová smlouva s KGB
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Koncem února 1990 se na cestě na první státní návštěvu SSSR ministru vnitra Sacherovi v uličce mezi sedadly vysypaly z desek papíry. Když jsem je začal sbírat, najednou jsem měl v ruce připravený text nové tajné dohody s KGB. Hájil se tím, že prezident o tom ví. Havel se odmítl o věci bavit.“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Soudcokracie
Aleš Rozehnal
Aleš Rozehnal / právník
„Snaha ,zachraňovat státu peníze‘ je buď projevem servility moci soudní k moci výkonné, nebo zřejmě nevědomou známkou jevu, který označujeme jako,soudcokracie‘. Tato tendence je o to nebezpečnější, že soudní moc je státní mocí nejmocnější a nejdůležitější.“Aleš Rozehnal
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Policejně gangsterský stát
Aleš Rozehnal
Aleš Rozehnal / právník
„Četnost případů a úroveň krytí nezákonností ze strany vysokých státních orgánů naznačuje, že se Česko posunulo do úrovně, kterou bychom mohli označit jako policejně gangsterský stát. V něm stát neovládají zločinci, ale je to právě stát, který kontroluje zločineckou infrastrukturu. Ta pak funguje ku prospěchu vyvolených úředních osob a osob pod jejich ochranou.“Aleš Rozehnal
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Rozkradené restituce
Jan Kalvoda
Jan Kalvoda / expolitik a právník
„Lex Schwarzenberg není zdaleka jediným příkladem, kdy český stát za dlouhodobé pomoci tuzemské justice systematicky obíral vlastní občany o jejich majetek. Odpudivou kapitolu polistopadových dějin představují i zemědělské restituce.“Jan Kalvoda
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Republika oligarchů
Ondřej Neumann
Ondřej Neumann / zakladatel HlídacíPes.org
„35 let od listopadu 1989 máme zoligarchizovanou, podinvestovanou ekonomiku, plnou neschopných politiků ve vládě i opozici, kteří nejsou schopni pochopit, jak vypadá ekonomika 21. století. Ti, kteří zde zbohatli, už většinou investují mimo Českou republiku.“Ondřej Neumann
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Privatizace pro vyvolené
Ondřej Neumann
Ondřej Neumann / zakladatel HlídacíPes.org
„Při privatizaci nakonec převážila vize známá z hasičského bálu ve filmu Miloše Formana Hoří, má panenko. Tedy zhasnout, určitý čas počkat a po rozsvícení sálu nechat každému, co si stihl ,zprivatizovat‘. Bohužel, o tom, že se zhasne a nastane ten správný čas, byli informováni jen vyvolení.“Ondřej Neumann
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Zombie českého práva
Tereza Engelová
Tereza Engelová / reportérka HlídacíPes.org
„Lex Schwarzenberg je zombie českého práva. Kauza v sobě spojuje vršící se bezpráví obou totalit minulého století a navazující bezpráví doby polistopadové...“Tereza Engelová
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Dotační feťáci
Robert Břešťan
Robert Břešťan / šéfredaktor HlídacíPes.org
„Peníze od evropských daňových poplatníků byly v mnohém promarněnou příležitostí. Lidé, firmy a vlastně celá tuzemská ekonomika si na ně navíc vytvořili velmi nezdravý návyk. Česko plíživě přešlo z tržní ekonomiky do ekonomiky silně závislé na dotacích.“Robert Břešťan
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Užiteční idioti Kremlu
Vojtěch Berger
Vojtěch Berger / reportér HlídacíPes.org
„Kauza ,radar v Brdech‘ ukázala Rusku, jak v bývalých středoevropských satelitech může znovu získat vliv. Nasvítila společenské rozložení i ,užitečné idioty‘, kteří se Kremlu můžou hodit v pozdější hybridní válce.“Vojtěch Berger
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Stavitelé „mostů“
Vojtěch Berger
Vojtěch Berger / reportér HlídacíPes.org
„Rusko přitahovalo české prezidenty Klause i Zemana. Sen o Česku jako o mostu mezi Východem a Západem se ale zbortil nejpozději s odhalením ruské účasti v kauze Vrbětice.“Vojtěch Berger
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)