![](https://hlidacipes.org/src/uploads/2025/02/profimedia-0911073935-e1739363889340-1227x500.jpg)
Mentální gymnastika Babišovy mládeže. Ze zapálených euroliberálů jsou „vlastenci“
KOMENTÁŘ. Ještě loni se spolek Mladé ANO veřejně označoval jako „klasicky liberální“, „pragmaticky proevropský“ a „rozumně ekologický“. Poté, co jeho mateřská strana přešla z evropské frakce Renew do Patriotů pro Evropu, v sobě ale mládežníci ANO okamžitě objevili konzervativní geny. I u stranického dorostu tak alespoň částečný idealismus definitivně ustoupil bezhodnotovému guláši celého hnutí Andreje Babiše.
Ačkoli se mládežnická organizace strany z ideového hlediska nemusí nutně ve všem krýt s mateřskou partají, působí dokument Má vize 2040 z pohledu Babišova hnutí jako čtení z jiného světa.
„K tomu, aby byla naše pozice v Evropské unii silná a aby taková byla i sama Unie, je potřeba budovat její pozitivní obraz,“ píší mládežníci ANO v dokumentu, na kterém podle veřejně dostupných informací pracovali několik let a na který ještě loni v prosinci odkazoval jejich web. Dnes už tam tento odkaz chybí.
Z liberálů vlastenci snadno a rychle
„S Evropskou unií si vzájemně pomáháme a podporujeme, avšak tato synergie není často prezentována. Budeme odhalovat desinformace a uvádět je na pravou míru, budeme šířit osvětu o propagandě a mediální manipulaci. Společně s tím vším budeme rozvíjet kritické myšlení ve společnosti,“ stojí doslova v textu.
Krátkými videi na sítích tváře Mladého ANO voličům sugerují, že po zrušení koncesionářských poplatků prosazovaném Babišem a spol. si budou moct v hospodě dát tolik piv, kolik jen chtějí. Nebo v nich dvacátníci nostalgicky vzpomínají na dobu, kdy bylo vše levnější – opět myšleno za Babišovy vlády.
Je pozoruhodné, že ho sepsala a ještě nedávno se k němu hlásila mládež strany, jejíž čelní představitelé už dlouho zaplňují veřejný prostor pravým opakem – o Bruselu mluví mimo jiné jako o „mocenské hydře“ a o něčem, co „ohrožuje náš styl života“.
Mládežníci ANO po svém sněmu v listopadu a prosinci, kde vyměnili i své vedení, přišli s hesly „rozumní“, „svobodomyslní“ a „patriotičtí“. Souboj o předsedu byl na sněmu mimochodem podstatně dramatičtější, než jak to bývá zvykem při volbách Andreje Babiše šéfem „velkého“ ANO.
Pozdější vítěz a nový předseda Adam Knedlhans získal podle zápisu ze sněmu 43 hlasů, jeho protikandidát Samuel Zabolotný 20 hlasů.
Knedlhans ve svém kandidátském projevu zdůrazňoval „potřebu pragmatického přístupu, spolupráce s Patrioty (pro Evropu) a nabídnutí konkrétního vlastního programu pro mladé“. Slíbil také maximální podporu hnutí ANO před letošními volbami.
Zabolotný, který je místostarostou Mariánských Lázní a nedávno se proslavil videem ze střelnice, kde se zbraní v ruce volal „smrt všem anarchistům“, naopak na sněmu kritizoval Mladé ANO za „nefunkčnost základního motoru“ a apeloval na „aktivní oslovování nových voličů“.
„Fresh pohled na politiku“
Nový předseda mládeže ANO Adam Knedlhans si veřejně pochvaluje, že jeho hnutí přineslo „fresh pohled na politiku“. Slovo hodnoty sice používá, ale spíš jako oslí můstek zpátky k pragmatismu, který oceňuje na stranickém šéfovi Babišovi především:
„Dneska cítím, že je to hodně o pragmatismu, ten idealismus samozřejmě tam je, (…) slyšel jsem i nějaké průzkumy, že ti mladí lidé v tom ten idealismus trošku hledají, že je to o těch tématech, je to o těch pocitech, třeba jestli patříme na Západ nebo na Východ, nebo jestli máme nějaké hodnoty nebo ne,“ řekl loni v České televizi. Krátce poté se stal předsedou Mladého ANO a nastolil popsaný pragmatický kurz.
Hodnoty se zkrátka po cestě někde vysypaly, zbyl jen ten pragmatismus. Mladým tvářím ANO se stalo totéž, co dnes již politickým provozem obroušeným politikům jejich mateřské strany. Jenže to funguje. Podle aktuálních čísel roste hnutí ANO podpora u mladých voličů.
Mladé ANO loni v létě po vzniku frakce Patrioti pro Evropu na vlastní žádost expresně opustilo liberální evropské struktury, konkrétně mládežnickou asociaci LYMEC.
V rámci ní si ještě v listopadu 2022 delegáti Mladého ANO takto pochvalovali účast na kongresu LYMEC: „Kromě řady nesmírně důležitých rezolucí propagujících ekologii, význam lidských práv, mezinárodní politiku, daňové inovace a změny byla schválena i námi spolupodepsaná a předložená rezoluce, která prohlašuje Ruskou federaci za teroristický stát.“
Andrej Babiš, který jako premiér pomohl vyjednat takzvaný Green Deal a ještě před třemi lety ho obhajoval, o této evropské strategii na ochranu klimatu dnes tvrdí, že je „mrtvá“. O ekologii, nemluvě o lidských právech, už dnes taktně mlčí i Mladé ANO.
Od kritiky populismu k jeho prosazování
Místo toho ve svých veřejných výstupech jede program „Antifiala“ a v čistě předvolebním módu přesně podle výše zmíněných závěrů sněmu pomáhá Babišově straně k vyšším volebním ziskům. Totéž sice na celostranických sítích dělají i marketéři ve službách celého ANO – Aneta Zicklerová a další. Jenže ti pracují na smlouvu a mají jasné zadání. Nejde tu o sentiment nebo ideály mladé generace, ale o preference.
A kam že se podělo kritické myšlení či mediální osvěta, kterými se mládežníci ANO ještě před pár lety zaklínali?
Ambice hnutí ANO v této disciplíně dnes ukazují tiktoková videa typu Aleny Schillerové v kostýmu hranolek: „Původně jsem měla být párek v rohlíku, ale ten kostým nebyl zrovna volný,“ upřesnila nedávno Schillerová. A takto nastavenou laťku se snaží přeskočit i stranická mládež.
Třeba krátkými videi na sítích, kde tváře Mladého ANO voličům sugerují, že po zrušení koncesionářských poplatků pro veřejnoprávní média prosazovaném Babišem a spol. si budou moct v hospodě dát tolik piv, kolik jen chtějí. Nebo kde dvacátníci nostalgicky vzpomínají na dobu, kdy bylo vše levnější – opět myšleno za Babišovy vlády.
Našli bychom řadu dalších důkazů o tom, jak se mládež ANO od kritiky populismu ve velmi krátké době otočila k jeho aktivnímu prosazování.
Jak si sáhnout na větší peníze
Řada ze současných či bývalých funkcionářů stranického dorostu Babišova hnutí má zkušenosti ze zahraničí – studovali tam nebo třeba nějaký čas působili v Evropském parlamentu v týmech europoslanců. Dobře znají výhody sjednocené a více integrované Evropy, kterou ostatně sami ještě celkem nedávno aktivně pomáhali prosazovat.
A dnes? Řečeno tiktokovou stopáží – Brusel byl fajn, dnes je fuj. Řadu podobných názorových otoček o 180 stupňů prodělal ostatně i sám Andrej Babiš. Kromě Green Dealu stačí připomenout třeba korespondenční volbu.
Několik let v cizině strávil i neúspěšný kandidát na šéfa Mladého ANO Samuel Zabolotný. Ten také nedávno upřímně přiznal, že frakce Patrioti pro Evropu je možností, „jak si sáhnout na větší finance Evropského parlamentu (…) a je to přínosem pro hájení zájmů“.
Hodnoty se zkrátka po cestě někde vysypaly, zbyl jen ten pragmatismus. Mladým tvářím ANO se stalo totéž, co dnes již politickým provozem obroušeným politikům jejich mateřské strany. Jenže to funguje. Podle aktuálních čísel roste hnutí ANO podpora u mladých voličů.
Babišova mládež tak sice může vykázat jistě na první pohled bohulibé zvýšení zájmu mladých o politiku. Sama však mladým politické prostředí vykresluje jako svět plný negace, kritiky bez nabízených řešení a svět, kde si každý musí urvat hlavně to nejlepší pro sebe – ať je to sleva na jízdném nebo jedno pivo navíc.
Otázkou pak je, jaké lidi tento „zvýšený zájem“ k politice vlastně přivádí a s jakou motivací do ní chtějí vstoupit. A jestli je to pro budoucnost Česka opravdu to nejlepší, jak nám Babišovi mládežníci po svém nedávném vlasteneckém obrození tvrdí.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
![](https://hlidacipes.org/src/uploads/2025/01/profimedia-0900490708-e1736153590786-500x200.jpg)
Jan Urban: Trumpova diktatura vyvolených je naivní, ale i nebezpečná
![](https://hlidacipes.org/src/uploads/2025/02/profimedia-0959874985-e1738778734696-500x200.jpg)
Statusový symbol, místo, kde se ukázat. Kdo a proč vlastní český fotbal
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)