Mediální byznys v Česku: Honitrapky, trollové na míru a hybridní Andrej Babiš

Napsal/a -pes- 20. prosince 2019
FacebookTwitterPocketE-mail

Psal se červen roku 2013, kdy zazněla památná věta: „Dnes som mal hodně vystrašených otázek či nebudu zasahovat novinářům do řemesla. Samozřejmě ne, hned by se to rozneslo a byl bych mrtvý muž.“ Na Twitteru se tak svou typickou českoslovenštinou svěřil Andrej Babiš krátce poté, co oznámil koupi mediální skupiny Mafra. Přinášíme ukázku z knihy HlídacíPes.org „Šok! Hrůza! Média!“, která se týká postupné oligarchizace českých médií.

Od té doby totiž uplynulo hodně vody. A hodně se toho stalo, co se týče kumulace mediálních statků v rukou českých (a slovenských) miliardářů.

Nikdo samozřejmě „zasahovat“ nehodlá.

„Nákupem společnosti CME, respektive jejích mediálních aktivit v pěti evropských zemích, sledujeme především cíl doplnit náš telekomunikační byznys ve střední a východní Evropě. Chceme využít synergie mezi tvorbou mediálního obsahu a jeho distribucí. Naším motivem je tedy především rozvíjení telekomunikačního a mediálního byznysu. CME je dobře fungující společností a po jejím převzetí neplánujeme žádné překotné zásahy do jejího fungování,” uvedl letos například v tiskové zprávě ke koupi CME a potažmo Novy Petr Kellner.

Fakta jsou taková, že všechny tuzemské velké mediální domy ovládají nejbohatší Češi. Začali s tím Ivan Zach (skupina Prima) a Zdeněk Bakala (Aktuálně, Hospodářské noviny, Respekt), pokračovali Andrej Babiš (iDnes, Mladá fronta Dnes, Lidové noviny, Rádio Impuls) a Daniel Křetínský (Blesk, Reflex, Frekvence 1, Evropa 2), následoval Marek Dospiva a jeho Penta (Deník, Překvapení, TV magazíny) a proces teď dokončuje Petr Kellner (skupina Nova). V mezičase do médií razantně investoval i Ivo Lukačovič (TV Seznam, Zprávy Seznam, Novinky).

Andrej Babiš koupil Mafru, aby podpořil své politické ambice. Další oligarchové po něm též nenakupovali proto, aby zbohatli na mediálním byznysu, ale aby podpořili – či ochránili – své další podnikání a sami sebe. Tehdy zazněla památná slova o „atomovém kufříku“. To vše se projevuje na obsahu a míře svobody, kterou redakce mají.

My se trochu vrátíme v čase, do doby, v níž začíná naše vzpomínka a ukázka z knihy.

Mediální hybridní válka

Andrej Babiš se nespokojil s Mafrou a přikupoval další média. Prvním na řadě bylo hned v listopadu 2013 nejposlouchanější Rádio Impuls, v říjnu 2018 přibylo vydavatelství převážně ženských magazínů Bauer Media.

Zakladatel HlídacíPes.org Ondřej Neumann nákup a jeho souvislosti pro oborový časopis Marketing a média okomentoval následovně: „Pojem hybridní válka začíná i v tuzemsku zdomácňovat. Ve zkratce jde o to, že agresor se tváří, že neútočí, a přitom začíná obsazovat cizí území. Prvním – a klíčovým – bojištěm je mysl lidí.“

Alexandra Alvarová ve své knize Průmysl lží popisuje vějičky, na které jsou lákány různé skupiny obyvatelstva. Takzvané HONITRAPKY (z honey trap – medová past) jsou ženské trollky mířící na sexuálně strádající muže. Stačí sexy fotka stažená z nějakého pornoserveru, trocha pochopení pro mužské stesky a úspěch je prý zaručen. To cesta do ženských hlav přes polooděného svalovce nevede. Veleúspěšný je naopak troll SESTRA. Vyskytuje se na maminkovských a dalších ženských serverech a mezi debatou o dětském papání či vyměšování sází do myslí maminek tu strach z běsnících imigrantů, tu obdiv ke způsobu, jakým by s podobným šmejdem zatočil takový Vladimir Putin.

Každému z nás je vymyšlen „troll na míru“. O tom žádná. Tato kniha přijde člověku na mysl i ve chvíli, kdy zjistí, že Mafra se díky nákupu časopisů Bauer Media stala největším vydavatelem tiskových titulů. Každým vydáním osloví 3,5 milionu lidí. Na internetu lze dohledat, že internetové tituly Agrofertu pak měsíčně čte 7,4 milionu reálných uživatelů a „koncernové“ Rádio Impuls naladí víc než milion posluchačů denně. A tuhle mediální sílu má plně k dispozici předseda vlády Andrej Babiš. Milionkrát se může zaklínat tím, že s Mafrou (a Agrofertem) nemá nic společného. Vždy znovu a znovu ho fakta usvědčí z účelového mlžení. Naposledy se jeho šarádou se svěřenskými fondy nenechal oblafnout obecní úřad města Černošice, když mu vyměřil dvousettisícovou pokutu za střet zájmů (a nadřízený krajský úřad ji zase zrušil).

Andrej Babiš dávno pochopil, že v boji o mysl lidí nejde jen o zpravodajské tituly typu iDnes.cz či Lidové noviny, nýbrž i o magazíny Chvilka pro tebe, Ano, šéfe! či Motor. Jimi může mediální divize jeho Agrofertu skrytě působit i na lidi, kteří si na ulici odmítnou vzít jeho koblihu či se nahlas smějí billboardům jeho hnutí oznamujícím, kdo všechno má mobilní číslo na velkého šéfa.


(Nejen) mediální byznys Andreje Babiše

Grafika: Klára Hegerová


Jak? Třeba fotkami miliardářovy „ženy z lidu“ nakupující v Tescu polotovary na rodinný oběd, případně recepty od kuchyňské linky hejtmanského kandidáta. („Mámo, ta Monika je úplně obyčejná ženská. A jak to mají s Andrejem kvůli té jeho politice těžké…“)

Vítejte ve světě hybridní politiky. A mějte na paměti, že Babišova mediální palebná síla míří i na vás!

Jistě, skupování nejrůznějších mediatypů pod jednu střechu dává ekonomický smysl. Na reklamním trhu uspějí jen ti nejsilnější. V případě Andreje Babiše ale nákup ženských magazínů bude mít jistě i vedlejší „pozitivní účinky“.

Dlouholetá redaktorka a šéfredaktorka ženských časopisů Michaela Kramárová vzpomíná, že za jejích časů měly v Bauer Media striktní zákaz psát o politicích: „Ani rozhovor třeba s nějakou mladou zajímavou političkou nepřipadal v úvahu.“ A dodává, jak jí před několika lety volal marketingový poradce Andreje Babiše Marek Prchal, jestli by nechtěla s Babišem udělat rozhovor. „Že nebude říkat žádné politické věci, že ho jen představíme jako otce od rodiny, že má rád psy a tak. Řekla jsem mu, že ani náhodou. A za čtyři roky si to koupil,“ usmívá se teď už bývalá šéfredaktorka Ženy a život, titulu z portfolia někdejšího vydavatelství Bauer Media, které si koupil Andrej Babiš.

HlídacíPes.org v mediálním archivu dohledal, že kupříkladu bulvární ženský časopis Rytmus života, jenž o Babišovi během čtyř roků předtím nenapsal ani řádku, na konci dubna 2019 v rubrice Hvězdám na stopě referoval o romantice, kterou manželé Babišovi prožívali v Maroku. O Andreji Babišovi a Monice Babišové přidal několik nových textů i magazín Pestrý svět.

 

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)